Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.905
Поени од реакции
35.361
Купија 200.000 Синофарм....мислам толку им е.
Овие Фајзер-от што им стигнуваат......секоја недела по неколку илјади.....поима немам дали е помош од ЕУ или нешто друго.
Мизерија другар!
Прегледај го приврзокот 297562
Барем....спрема нивната официјална објава.
... власта проба ,,да купи,, вакцини ама со провизија, па кога ги ,, открија во намерата,, пропадна купувањето, од тогаш сите вакцини што се пристигнати и се применува за вакцинација во МКД се донации, па и кинеската,
Едно искрено прашање без политика зошто не сум запознаен многу.Дали нашиве реално купија вакцини или сите се донации?Дека нели Заев рече дека нарачале милион и нешто а никаде не се.
... вакцините во МКД моментално се од донации, ништо не купила власта!
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.409
Поени од реакции
29.840
... власта проба ,,да купи,, вакцини ама со провизија, па кога ги ,, открија во намерата,, пропадна купувањето, од тогаш сите вакцини што се пристигнати и се применува за вакцинација во МКД се донации, па и кинеската,

... вакцините во МКД моментално се од донации, ништо не купила власта!
Јас сум прв....што би јадел бурек за оваа гарнитура.....и јадам бурек.
Дека морониве купија смешни 200.000.....купија.
Линкот што го постираше.....за дополнителните 100.000 Синофарм....што дојдоа како донација од кинеската армија....се после купените 200.000 Синофарм.
Друго е се.....поклон/донација
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.905
Поени од реакции
35.361
Јас сум прв....што би јадел бурек за оваа гарнитура.....и јадам бурек.
Дека морониве купија смешни 200.000.....купија.
Линкот што го постираше.....за дополнителните 100.000 Синофарм....што дојдоа како донација од кинеската армија....се после купените 200.000 Синофарм.
Друго е се.....поклон/донација
...ќе достави...ќе пристигне...ќе ги дочека... :toe:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.239
Поени од реакции
18.057
По твојата логика ти би се вакцинирал и со експиреманталните вакцини за денга вирус, ебола вирус и ред други, нема ништо лошо. Штета што не се достапни тука, иначе и нив би ги пробале за не дај боже.
Што е лошо со вакцините.
Најмал проблем е тоа што тука го дискутирате како болка во рамото, малаксаност, температура, тоа се само знаци дека телото реагира на вакцината. Не се тоа нус ефекти како што тропате тука безвезе, туку најнормална реакција. Доколку ги нема, може да се сомневате дека вакцината не делувала, или ви ставиле само физиолошки раствор. Тоа што некои и умираат поради вакцината ај и да го маргинализираме.
Проблемот, вистинскиот, тек ќе се види, кога телото ќе дојде во контакт со вирусот.
Нормално на есен, не на лето кога респираторните вируси се повлекуваат.
Од една страна вакцинирани сега ќе немаат никаква заштита ко што мислите од октомври,затоа што нема шанси да циркулира истиот вирус за кој сте вакцинирани, под претпоставка дека дури и ќе имате некаков титар на антитела од вакцината, а од друга страна ги зголемувате шансите за несакани неадекветни реакции на имуниот систем со новиот сој и АДЕ реакција ко што порано пишував.
Мислите ли дека од септември нема да следува истата реторика. Дека нема да има полни болници и оправдување дека е нов сој ??
Или оправдувањето ќе биде дека сега грипот напаѓа и еве поради корона се заборави на него, па ќе треба сега вакцинирање обавезно и за него !!
Слушај златен, учен си, се гледа, ама во темава уназад ако се вратиме сите предвидувања ти се утка.

Додека пак Дростен се што кажа беше точно. Гледам и се вакцинирал Дростен, најверојатно со Фајзер.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.277
Поени од реакции
16.863
Абе ме заболе таска мене дали вакцините се донација, дали ги купил Заев или на грепка ни паднале, битно да има доволно за цело население.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.905
Поени од реакции
35.361
Абе ме заболе таска мене дали вакцините се донација, дали ги купил Заев или на грепка ни паднале, битно да има доволно за цело население.
...па толку таска ти знае разликата што значи ,,донација,, , а што значи ,,да се купи истото нешто,,
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Проблемот е што има уште 70 илјади заинтересирани кои не се вакцинирани, односно што само 440 илјади се пријавени, јас очекувам да одиме до 500 илјади и тука да се заврши што е многу малку за имунитет и да се спречат следни бранови.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.905
Поени од реакции
35.361
Не, туку не ми менва.
...купуваш од бутик или добиваш од Црвен Крст, може нема да ти смени нешто од прв поглед, ама ако се иде во ситници има разлика,
 

borso

Робсо
Член од
7 ноември 2020
Мислења
66
Поени од реакции
113
...купуваш од бутик или добиваш од Црвен Крст, може нема да ти смени нешто од прв поглед, ама ако се иде во ситници има разлика,
Вака така ја заташка работата со астромедицината во владата. Нит одговорност понесовте нит парите ги вративте. Ако, само ти молчи си.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.239
Поени од реакции
18.057
Зима е у бразил тек им следи појак бран.
Ти изгледа од дигитални учебници си учел што си олку неписмен :D

Види во кој топлински појас е Бразил. Нема врска лето зима.


Бразил го имаат најретардираниот претседател на светот, затоа не му менува дали е лето или зима, ќе си имаат Корона уште долго време.
 
Последно уредено:
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Neznam za drugite, mene samo mi se smena na latinica pred nekolku godini i iskreno neznam kako se vrakja :toe:.
Многу лесно и едноставно: https://www.businessinsider.com/how-to-change-keyboard-language-on-windows

Ако сè уште не знаете како, тргнете го TeamViewer и јас ќе го сторам тоа за вас.
Download link за TeamViewer: https://www.teamviewer.com/en/download/windows/

Правилата се правила. Јас нема да ја користам благодарност на админ до граѓаните на Србија и пишувам на српски јазик, иако админ ни дозволи да го сториме тоа јас пишувам исклучиво на македонски јазик и неговото писмо затоа што веќе вториот или третиот член на форумот индиректно или директно се замери со тоа што пишав на српски јазик, иако знам дека на повеќето луѓе не им пречи да пишувам на српски јазик. Јас го почитувам овој форум, неговите правила и неговите членови, но ги замолувам и другите да ги почитуваат. Уште еднаш благодарам на администраторот.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom