Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Одамна умре тоа кластер.....па пратење контакти....и не знам што.......минато време е тоа.
Сега е така, како што е........вакцини НЕМА, али наместо тоа.......ќе имало ПОЛИЦИСКИ ЧАС!
Марш, нека се гонат.......нека не пуштат слободно да живееме!
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Одамна умре тоа кластер.....па пратење контакти....и не знам што.......минато време е тоа.
Сега е така, како што е........вакцини НЕМА, али наместо тоа.......ќе имало ПОЛИЦИСКИ ЧАС!
Марш, нека се гонат.......нека не пуштат слободно да живееме!
Се шегував погоре за ова со кластери. Полициски час ќе воведат за да се направат услови за попис. Сите дома да бидат. :pos:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Merki kolku da se kaze vo drugi drzavi se pokazaa kako neefikasni i dopolnitelno stvaraat gnev. Ili 3-4 nedeli strogi merki ili nisto. Ov od 22 -5 e kolku da se kaze deka se pravi nesto.

Gledam po FB niz Makedonija restorani kafani rabotat, golemi masi so grupa 10-20 lugje bez maski na masa duri pomali veselbi so 30 lugje. Ovde tri meseci sve e zatvoreno izgleda kako paralelen svet.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Да сме сите обединети......па да им излеземе по улици ама СИТЕ ДО ЕДЕН.....во тек на полициски час.
Не сакам повеќе НИКОЈ да ми ја ограничува слободата на движење.......кога сакам и каде сакам ќе одам......барем во Македонија......и онака надвор не можеме да одиме.

ПС Ми се повраќа од онаа.....мрачна тишина за време на тие грозни полициски часови.......ми се гади.....крај нема ова лудило веќе!
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
се плашиш од боцкање или ти е страв бил геј да не ти ја украде днк?
Ќе ти вратам според една комунистичка максима, со оглед на тоа дека го шириш комунизмот, како што Јован го ширел Христијанството: "секој според можностите, а секому според потребите". :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.669
Поени од реакции
38.847
Ќе ти вратам според една комунистичка максима, со оглед на тоа дека го шириш комунизмот, како што Јован го ширел Христијанството: "секој според можностите, а секому според потребите". :)
Не се секирај кога ќе биде задолжително ќе мораш. Сега за сега не е од причина што нема вакцини. Кога ќе ти се јават и ти и @Bafra ќе потрчате да ве боцнат. :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Еболата, птичјиот и свинскиот грип, па и сезонските грипови носат животи низ светот, зошто и овие да не бидат задолжителни? Не може државата да се поставува како мајка на полнолетниот граѓанин.

Знам дека бранам непопуларно мислење, башка на сите им е дојдено преку глава, но ако се плашиш ти чувај се и вакцинирај се.
Не ги разбра моите прашање или намерно ги заобиколи?
Велиш задолжителните да се примаат, оваа не. Прашањата се: По кои параметри се одредени задолжителните вакцини? Зошто тие да се задолжителни, а оваа кој сака. Зошто и оваа да не е задолжителна? Зошто другите се задолжителни? Нека бидат и тие по слободен избор.
Се шегував погоре за ова со кластери. Полициски час ќе воведат за да се направат услови за попис. Сите дома да бидат. :pos:
А како попишувачите ќе се движат во полициски час?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не се секирај кога ќе биде задолжително ќе мораш. Сега за сега не е од причина што нема вакцини. Кога ќе ти се јават и ти и @Bafra ќе потрчате да ве боцнат. :)
Мене ме плашеа дека луѓето повторно учеле да дишат и одат по Ковидот, а ако сум сметал дека лесно ќе сум го пребродел, да сум се боцнел за другите кои нема да можат да се имунизираат! Еве одма.
Не ги разбра моите прашање или намерно ги заобиколи?
Велиш задолжителните да се примаат, оваа не. Прашањата се: По кои параметри се одредени задолжителните вакцини? Зошто тие да се задолжителни, а оваа кој сака. Зошто и оваа да не е задолжителна? Зошто другите се задолжителни? Нека бидат и тие по слободен избор.
Од каде да ги знам параметрите и ти ја кажав причината- државата не може да биде мајка на полнолетните граѓани. Сите вакцини кои се задолжителни се за деца.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
А како попишувачите ќе се движат во полициски час?


Со нозе ќе се движат. Колку што знам предлагаат полициски од 22 до 5 сабајле. Ваљда нема тој период попис да прават . Ама добра е идејата. Само да не не чита Заев. Замисли ти иде дома во 2 и ти вели ние попис правиме, а ти по пижами и целиот разлигавен после првиот сон што си го истерал. Добар филм може да се направи. Има материјал. :D :pos:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Со нозе ќе се движат. Колку што знам предлагаат полициски од 22 до 5 сабајле. Ваљда нема тој период попис да прават . Ама добра е идејата. Само да не не чита Заев. Замисли ти иде дома во 2 на полноќ и ти вели ние попис правиме, а ти по пижами и целиот разлигавен после првиот сон што си го истерал. Довар филм може да се направи. Има материјал. :D :pos:
Имаше посебни дозволи за движење за време на полицискиот час. Беа доделени околу 50.000 дозволи, без да се бара негативен тест! Ама и пред евентуалниот полициски час, не мора да седиш дома, можеш да отидеш во викендица.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Од каде да ги знам параметрите и ти ја кажав причината- државата не може да биде мајка на полнолетните граѓани. Сите вакцини кои се задолжителни се за деца.
Вакцината за Вариола беше за сите освен за малите деца. Значи државата се поставила како мајка на полнолетните. Не може поединецот да биде над општеството. Ако мајката процени (донесе одлука) дека сите треба да се вакцинираат, така треба да биде.
Со нозе ќе се движат. Колку што знам предлагаат полициски од 22 до 5 сабајле.
Значи преку ден мене ме нема дома. На пикник сум во планина. Не ќе им помогне полицискиот час.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Вакцината за Вариола беше за сите освен за малите деца. Значи државата се поставила како мајка на полнолетните. Не може поединецот да биде над општеството. Ако мајката процени (донесе одлука) дека сите треба да се вакцинираат, така треба да биде.
Знам, државата е голема, поединецот е мал. (y)

Ти кажувам кои вакцини се задолжителни денес и за која категорија граѓани. Ако сака државата да менува нешто, што мислиш што ја кочи? Евентуалните тужби или политичката одговорност!? :)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Очигледно дека најдобра стратегија излезе таа од Кина, Виетнам, Австралија и Нов Зеланд.

Што сакате кажете, си се стегнаа и сега си живеат нормално.

Сите други од многу ум што имаа, нит слобода, нит економија ќе имаат, со многу мртви и болни.

Џабе е имунитетот, дали со прележување, дали со вакцина, за мутацииве не помага.

То е во моментов.
Некој во позадина ќе ја плати сметката за тие одлуки.

https://www.smh.com.au/world/oceania/snap-lockdown-costing-new-zealand-economy-nz240-million-a-week-asb-20210301-p576pv.html

Snap lockdown costing New Zealand economy $NZ240 million a week: ASB
 

Kajgana Shop

На врв Bottom