Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
D

Deleted member 12196

Гостин
Така де, јас скокам така бадијала,ми доаѓа од климаксот изгледа наливи на бес и вруќина:P

Денес ја слушав на Јутуб Др.Ана Гликиќ, во емисијата на Васко Ефтов " во центар"
Жената ме воодушеви и предлагам секој да ја чуе или да прочита што кажува.
Докторка која се борела против вирусот вариола вера, која, како што она раскажува тогаш немале, визери, скафандери и други средства за заштита и пак успевале да не дозволат заразата да се прошири кај медицинскиот персонал......тоа е чудно вели, најголема контаминицација се болниците и први заразени се медицинскиот персонал....поред толкава современа заштита.
За коронава вели дека е нова епидемија во пандемија и.,....
Изгуглајте, прочитајте што оваа позната светска докторка вирусолог предвидува за коронава.
Да, докторка Гликиќ се борела и изборила против вариола вера и победила. А знаеш ли зошто?
Немаше тогаш антиваксери, антимаКСери и слични. Навремено се реагираше, вакцина постоеше (можеби требало да се произведува по брза постапка, ама беше позната). Издадоа наредба да се вакцинираат сите од 7 до 77 години, никој не ни помислуваше да ескивира. Подвижни пунктови отидоа во сите забутани села, вакцинацијата течеше без проблем. Секој беше вакциниран додека не „проработи“ вакцината (максимум 4 пати).
Баш би сакал да видам некој тогаш да одбиеше вакцинација, да шири теории на заговор и да не почитува мерки.
Затоа ја победивме вариолата (не ја победила докторката, туку сите ние).
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.914
Така де, јас скокам така бадијала,ми доаѓа од климаксот изгледа наливи на бес и вруќина:P

Денес ја слушав на Јутуб Др.Ана Гликиќ, во емисијата на Васко Ефтов " во центар"
Жената ме воодушеви и предлагам секој да ја чуе или да прочита што кажува.
Докторка која се борела против вирусот вариола вера, која, како што она раскажува тогаш немале, визери, скафандери и други средства за заштита и пак успевале да не дозволат заразата да се прошири кај медицинскиот персонал......тоа е чудно вели, најголема контаминицација се болниците и први заразени се медицинскиот персонал....поред толкава современа заштита.
За коронава вели дека е нова епидемија во пандемија и.,....
Изгуглајте, прочитајте што оваа позната светска докторка вирусолог предвидува за коронава.
Јас ја постирав и ја спомнував често, ама за жал тврдеше дека епидемијата заврши во пролета, и дека нема да има втор бран.

Така да сега се земам со резерва што кажува.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Слушам владата ќе давала повторно туристички ваучери ама овој пат за скијање во Пампорово
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.403
измерив температура и за мое чудо имав 38.5... Се напив два парацетамоли, се симна на 36.7... ми симна температурата едно утро, одручекта се качи накај 37.5, ја симнав лесно со парацетамоли и од тогаш не се крена повеќе.
Температура од Ковид-19 не треба да се симнува со парацетамол. Објаснувано е повеќе пати ама накратко - со симнување на температурата ги хендикепираш одредени механизми во имуниот систем (повисока температура е потребна) и со тоа ја правиш работата полоша одошто мора да биде. Имуниот систем во таа фаза на болеста треба да го спречи вирусот неконтролирано да се размножува, а ти го спречуваш во работата. Можеби баш заради тоа те удрила потешко болеста.

Се чудам како ова не е влезено во протоколот за матичните доктори. Требало да те упатат да не зимаш парацетамол, освен за температури над 39.5 с. За тебе е касно сознаниево, ама ете на некој друг можеби ќе му помогне.

Нејсе, не е лошо да земаш NAC (N-Acetyl Cysteine). Може да помогне во оправувањето (исто е корисен и за терапија/профилакса).
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.455
Поени од реакции
2.462
А добро нели сеуште не постојат докази дека користење на антипиретици ја намалуваат работата на имуниот систем?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Според мене, во секој град треба да се направат тријажни центри во кои ќе се прегледуваат пациенти со Ковид - 19, при што на тој начин ќе бидат издвоени од другите неинфективни пациенти. Тријажните центри да бидат опремени со лабораторија, ртг апарат и специјалисти кои ќе ги лекуваат овие болни. Во спротивно, шансите да неинфективен пациент закачи Ковид - 19 се огромни, дури мислам дека процентот на новозаразени е токму најголем заради мешањето на овие две групи пациенти. Се поголем е бројот на млади лица кои развиваат сериозни компликации.

Инаку не само антибиотици, во огромна мера се злоупотребува и давањето кортикостероиди и тоа не само кај возрасни, туку и кај деца!
Е после коронава ќе имаме пандемија на кушинг, антибиотска резистенција, психози, калкулози итн.
Секаде каде бев во болница (ртг, лаборатории, шетање меѓу нив итн) иста ситуација.
Се најавуваш по телефон дека си надвор, чекаш во кола и дека си "специфичен" и сите велат ако , не е проблем, влези си слободно.

Нормално, по влегување пола луѓе те гледаат како душман, а другите се "иста сорта".15 + души во 10-12 квадрати просторија.
Морам да спомнам и дека самите пациенти еден поголем дел со чекаа надвор и на дистанца, мала промена на подобро.

Патем, медицинарите не можам целосно да ги обвинам.Не можат да бидат и редари и доктори и да ги делат позитивни од сомнителни или здрави случаи.

Толку простор им дале за работа и не можат да сменат за една ноќ, поддршка никаква од Министерство.
А имаше МЗ осум (8) месеци да сменат нешто на подобро.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Бројката на новозаразени опаѓа ама загрижува бројот на починати и тоа се почесто млади лица. Дали тоа е резултат од лошата организација во здравството,погрешна терапија и недоволна грижа на пациентите не знајме ама по се изгледа тоа е.
+ големо Загадување во целата држава...
Автоматски споено мислење:

Да, докторка Гликиќ се борела и изборила против вариола вера и победила. А знаеш ли зошто?
Немаше тогаш антиваксери, антимаКСери и слични. Навремено се реагираше, вакцина постоеше (можеби требало да се произведува по брза постапка, ама беше позната). Издадоа наредба да се вакцинираат сите од 7 до 77 години, никој не ни помислуваше да ескивира. Подвижни пунктови отидоа во сите забутани села, вакцинацијата течеше без проблем. Секој беше вакциниран додека не „проработи“ вакцината (максимум 4 пати).
Баш би сакал да видам некој тогаш да одбиеше вакцинација, да шири теории на заговор и да не почитува мерки.
Затоа ја победивме вариолата (не ја победила докторката, туку сите ние).
не е иста работа вакцинација против Вариола Вера и слични болести, со проблематиката со вакцинациј против разни врсти Грип или пак Ковид.....
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
а ја што слушнав приказна од колега жена му он позитвини и ќерка му и син му не иде на работа ради нив и кажуваше колегава син му 24/7 со нив дома ајде не нон стоп ама јаделе заедно седеле во дневна до двор си работеле и син му ништо најнормално сега некој ќе рече асимптоматски а колегава кажуваше пред ситуацијава дека најобична настинка го бутала у кревет син му неколку дена ??? :eek:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Денес ја слушав на Јутуб Др.Ана Гликиќ, во емисијата на Васко Ефтов " во центар"
Жената ме воодушеви и предлагам секој да ја чуе или да прочита што кажува.
Докторка која се борела против вирусот вариола вера, која, како што она раскажува тогаш немале, визери, скафандери и други средства за заштита и пак успевале да не дозволат заразата да се прошири кај медицинскиот персонал......тоа е чудно вели, најголема контаминицација се болниците и први заразени се медицинскиот персонал....поред толкава современа заштита.
За коронава вели дека е нова епидемија во пандемија и.,....
Изгуглајте, прочитајте што оваа позната светска докторка вирусолог предвидува за коронава.
Ако ми се точни информациите, три медицински сестри починале. Од вкупно 40 починати и помалку од 200 заразени. На некои места имало вистински карантини, заградени со бодликава жица. Непопуларни мерки, ама за два месеца епидемијата беше сузбиена. Навремена реакција, строги мерки, резултатот е тука.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.403
А добро нели сеуште не постојат докази дека користење на антипиретици ја намалуваат работата на имуниот систем?
Oва и мене ме интересира, но немам читано/истражувано за да можам да одговорам така од општ аспект. Тоа што го напишав е конкретно за КОВИД-19. Инаку освен што температурата е потребна за поефикасна работа на имуниот систем, уште еден аспект на целата работа е што парацетамолот докажано го намалува нивото на глутатајон, што понатаму прави услови за потешки компликации (се до цитокинска бура).

Неколку извори:



Причината зошто погоре го спомнав NAC (N-Acetyl Cysteine), е затоа што помага во регенерирање на резервите на глутатајон.


И следниов текст кој е интересн целосно да се прочита ама ќе посочам пар извадоци (акронимите GSH = глутатајон, PAC = combination of Paracetamol (Acetaminophen) and Caffeine)

GSH is known to protect host immune cells operating in oxidative stressing environments and contributes to their optimal functioning. Reactive oxygen species (ROS)-induced alterations of the immune response has been proposed as a key player in COVID-19 pathogenesis and antioxidant intervention with NAC recommended as a preventive and therapeutic strategy (De Flora et al., 2020; Schönrich et al., 2020).

Interestingly, preventive supplementation of NAC significantly reduced the incidence of clinically apparent influenza, especially in higher risk elderly population (De Flora et al., 1997). This effect may also depend on the GSH-induced inhibition of various respiratory viruses’ replication, an effect which is thought to prevent increased viral loads and the subsequent massive release of inflammatory cells into the lung. i.e. cytokine storm (Palamara et al., 1996; Nencioni et al., 2003). To this regard, GSH may also have direct anti-SARS-CoV-2 potential: indeed a computational study indicates that the binding of spike protein to ACE2 is maximal when ACE2-sulfur groups are in the form of disulfides and impaired when fully reduced to thiols: hence a prooxidant environment with low levels of GSH would favor viruses cellular entry (Hati and Bhattacharyya, 2020).
1. PAC has been preferred to NSAIDs and steroids for the symptomatic and domiciliary management of the early stages of COVID-19, a choice grounded of the precautionary principle (but still theoretical in this specific case) principle “primum non nocere” (Micallef et al., 2020a).

2. Counterintuitively, however, the same precautionary principle has not been applied to PAC itself, and the risks of developing severe COVID-19 associated to the reduction of GSH might be far higher than the benefits derived from discouraging the use of NSAIDs or steroids.

3. In addition, PAC has the capacity to reduce fever and pain as well as NSAIDs (Messika et al., 2014), and may equally mask the symptoms delaying the objective grading of the disease, but it lacks the NSAIDs anti-inflammatory and antiplatelet activities that might be fundamental in containing COVID-19 exacerbation (Giardini et al., 2020). Although merely anecdotal, there is wide and transnational evidence of patients left at home with mild symptoms for more than a week receiving only PAC until their worsening conditions required hospitalization and, not rarely, admission to intensive care units.

4. The routinary use of PAC in at risk categories, along with their intrinsically frail conditions, may have further worsen the scarcity of GSH, especially in western countries where PAC consumption is particularly high. Such a situation may have rendered this group of population even more susceptible to SARS-CoV2 at the time of its spreading. To this end a merely speculative but intriguing hypothesis is that PAC adoption might have contributed to the high virulence of COVID-19 observed in many EU countries and USA. Notably, in most countries PAC is freely sold as an OTC drug, raising the risk of unintentional abuse and increased adverse effects (Sansgiry et al., 2017).

5. No answer can be given to the above open questions because PAC efficacy/adverse effects, unlike most of the drugs repositioned for COVID-19 therapy, have not yet been evaluated in controlled clinical trials or analyzed through retrospective analyses. These trials, as well as studies aimed at determining the levels of GSH in the plasma of PAC-treated vs -untreated COVID-19 patients should be encouraged.


Conclusive Remarks
The preferential use of PAC in COVID-19 as a safer alternative to NSAIDs should be carefully reconsidered and NSAIDs use eventually reappraised. Finally, countries experiencing a new rise of SARS-CoV-2 positive cases such as the four major EU nations and UK, should promote the development of more rational treatment guidelines for COVID-19, taking due account of the above facts and considerations to avoid that the same mistake—if concerns on PAC are ascertained—may be repeated in the next few months.


И уште нешто:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030
Фатив малку на КОД, имаше некои податоци за тоа колку боци со кислород досега нарачувале болниците на одреден временски интервал (дали беше ден или недела или месец, поим немам). Имаше споредби за градовите, во Куманово пред короната нарачувале во просек по 2 тони, сега 80 тони. Може грешам со бројкиве, ептен на нога ја фатив емисијата (не знам ниту дали е стара, ниту дали е од денес, ќе побарам видео попосле).
Останува да видиме како ќе го објаснат ова теоретичарите, пошто нели секоја година иста била ситуацијата. Веројатно објаснувањето е дека намерно ги нарачуваат, да бидат поубедливи лагите.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ти си истата "докторка" што пишуваше дека им зимале брис намерно на луѓето само за Бил Гејтс да ни го има на сите ДНКто.
... би ти рекла каде тоа сум го напишала и да ми дадеш линк каде сум го спомнала дотичниот во тој контекс? со додавање сопствени зборови, имиња и извртување на смислата може да биде само изобличување на искажаното и клевета, али пошто е ова е форум опростено ти е ваквото однесување!
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Фатив малку на КОД, имаше некои податоци за тоа колку боци со кислород досега нарачувале болниците на одреден временски интервал (дали беше ден или недела или месец, поим немам). Имаше споредби за градовите, во Куманово пред короната нарачувале во просек по 2 тони, сега 80 тони. Може грешам со бројкиве, ептен на нога ја фатив емисијата (не знам ниту дали е стара, ниту дали е од денес, ќе побарам видео попосле).
Останува да видиме како ќе го објаснат ова теоретичарите, пошто нели секоја година иста била ситуацијата. Веројатно објаснувањето е дека намерно ги нарачуваат, да бидат поубедливи лагите.
Ги полант со кемтрејлс и ги трујат пациентите дека не можат да прскаат од авЈон? Ќе си најдат одговор, не им е тоа мака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom