Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559

Мислам дека е редно време наместо ковид центри да отворат психијатриски:(..тотално не пореметија..и на кого да веруваш сега, дали навистина ова е злосторство врз човештвото, криминал, ковид скандал:place:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.847
... не може така со границата со Косово, па кои ќе се лечи по приватните болници? вработените по приватни болници имаат високи примања, потребите на болниците за секојдневно функционирање се високи кој ќе ги покрие, обичниот наш смртник? така да тоа е така поради економски бенифит, све се купува тука и здравје и производи, а богами и по нешто се продава од таму, ама нема да кажам што, да не биде под претпоставка!
3710 патници за еден ден излегле, а 7000 и нешто влегле во МКД, па мислам не треба коментар!
...бај де веј, одамна нема некоја банка опљачкана, според ритамот што го имаат уназад кај да е овие денови треба да се случи или се уплашија од коронавирус или поради гужвите пред банки, па не се усудуваат?
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.454
Поени од реакции
68.704
Џабе ги намалуев тестирања за да ги намалив нови бројке кд е процент ист..
Во недела единствено вадат резултати од приватните тестирања.
Тоа значи дека скоро еден од четворица кои се тестирале приватно, излегле позитивни. Катастрофален процент...
Инаку, во Скопје голем дел на млади се тестираа после журкиве од минатиот викенд, откако се појавија некои позитивни. Едно 50% од нив се позитивни, а едно 85% од нив (можеби и повеќе) немаат никакви симптоми. Така што бројкиве од Скопје се резултат на тоа што оние што шетаа по гужви, се тестираат од страв. Да не букнеше на журките, пак ќе имавме бројки од по 200 и кусур :D
Сепак, застрашувачки изгледа колку пати шпартаат амбулантниве коли низ градов. Додека сум на работа, по 20 пати ги слушам како одат по мостов Гоце Делчев. Додека бев во парк денес, барем 5-6 пати помина по Илинденска. Порано, ќе сретнев еднаш-два пати во месецот...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Не е тоа проблем. Они сите имаат роднини на Косово и ќе идат.

Прашањето е како тоа владата решила да не може да се патува без тест у СР, ЦГ, БИХ, затоа што состојбата со КОВИД-19 пандемијата во регионот се влошила, али за Косово нема гајле.

Злите јазици би рекле дека е ова само уште една од низата одлуки донесени според двојни аршини, по етнички клуч, како Велигден и ред други.
Не е тоа одлука на нашата влада. Мерките се носат реципрочно, и сите сем Косово вчера решија дека се премислуваат да не примат без тест.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Не е тоа одлука на нашата влада. Мерките се носат реципрочно, и сите сем Косово вчера решија дека се премислуваат да не примат без тест.
Логично е така, но никаде во вестите ова не се споменува.
Секаде велат - одлука на нашата влада.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
Не е тоа одлука на нашата влада. Мерките се носат реципрочно, и сите сем Косово вчера решија дека се премислуваат да не примат без тест.
Значи браво за Косово..ама и ситуацијата со вирусов кај нив е многу подобра отоколку кај нас.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.847
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Повеќе од очигледно и револтирачки е дека од самиот почеток на пандемијата владеат двојни аршини од страна на власта, во секој поглед поврзан со Ковид. Да се навратиме кога започнавме со полициските часови. Да се потсетиме каде се почитуваа, каде не.....во Кисела Вода претепаа дете зошто го шеташе кучето во време на полициски час, додека Албанците живееа слободно и ја ширеа заразата што вроди со плод од драстичен раст на новозаразени кој што не сопре.
Ние нашите празници ги поминавме во нашите домови. Велигден на тераса, со свеќи во раце. Не можевме да ги посетиме гробовите на нашите најблиски за Задушница и да запалиме свеќа за покој на душата.....итн.
Не можеме да патуваме без тест никаде во околина бидејќи така одлучила нашата влада, иако состојбата е горе-доле иста на Балканот.....но Илир Хасани им вети на своите сограѓани Албанци дека ќе можат слободно да патуваат во Косово без тест.....и тоа го исполни.
Само Албанците се ослободени од тест за да патуваат во нивните блиски средини Албанија и Косово.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Мерките се политички популизам. Постојано се настојува одговорноста да се префрли врз населението за да суштинските проблеми се стават под тепих, во прв ред неефикасното здравство. Ефикасноста на здравствениот систем да одговори на пандемијата е примарна работа, мерките се секундарна и се дополнување на здравствената грижа. Главниот товар треба да го превземат институциите, а тие кај нас се импотентни. За да се избегне ставање акцент на неспособната власт, комисии и министерства истите тие воведуваат мерки и го префрлаат товарот врз народот. Налагаат задолжително носење маски по улица, забрана за собирање во затворен простор, мерки каде што системот нема никаков мониторниг. Утре многу лесно вината ќе ја префрлат врз народот, ќе ескивираат од одговорност. Ќе речат ние воведовме мерки народот не ги почитува. Затоа Филипче и баграта околу него во континуитет се изземаат од одговорност и истата ја префрлаат врз народот. Тоа истовремено е и дистракција на вниманието од нивната неажурност, пропаднатиот здравствен систем, економскиот дебакл, задолжувањата, тендерите во време на криза и.т.н.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Кога ќе соберам, се на се сум носел маска вкупно 5 саати. Еби му матер, ни на работа не ја носам. Лично сум спремен на ризикот ако фатам да наебам, само да не пренесам на некој друг близок. Едноставно не можам да замислам со маска да се движам :D
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
@teneke
Многу нешто почна да се збори за твојот омилен доктор Christian Drosten
Ќе го јаде жегата изгледа кај и да е
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
Прашањето е како тоа владата решила да не може да се патува без тест у СР, ЦГ, БИХ, затоа што состојбата со КОВИД-19 пандемијата во регионот се влошила, али за Косово нема гајле.
Мене не ми е јасно како може овдешната влада да реши кој ќе влегува или не влегува и како, во СР, ЦГ и БиХ? Не исклучувам јас нешто да не сум доразбрал, ама ми изгледа како некој владин ПР сељак да се покондурил.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Кога ќе соберам, се на се сум носел маска вкупно 5 саати. Еби му матер, ни на работа не ја носам. Лично сум спремен на ризикот ако фатам да наебам, само да не пренесам на некој друг близок. Едноставно не можам да замислам со маска да се движам :D

 

Kajgana Shop

На врв Bottom