Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.644
Добро бе ти што кисниш цел дена на форум, најде незе да и судиш :D
Со тоа што не пишувам вакви жалопојки и не се жалам дека неам време. Ама дека не сум на нејзино место и не знам како е, иначе ќе пишував, бу-ху.
Па уште патетичнине романтики „... не сум заспала со него“. Бљак.
Еве го и овој, бљак
1595202094022.png

Ама чекај, и јас сум ваков критичен/ироничен/саркастичен. Дали другите вака бљак мe доживуваат? Omg.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.222
Поени од реакции
18.039
Со тоа што не пишувам вакви жалопојки и не се жалам дека неам време. Ама дека не сум на нејзино место и не знам како е, иначе ќе пишував, бу-ху.
Па уште патетичнине романтики „... не сум заспала со него“. Бљак.
Еве го и овој, бљак
Прегледај го приврзокот 259632

Ама чекај, и јас сум ваков критичен/ироничен/саркастичен. Дали другите вака бљак мe доживуваат? Omg.
Па добро ти си ретко вака концизен, па чоек не знај дали тресиш глупости, дали си саркастичен или си сериозен.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.753
Поени од реакции
9.289
Во Англија застанале со броење корона жртви. Причината? Се броела секоја смрт дури и оние кои биле позитивни, се излекувале, па подоцна починале од било каква смрт, ама поради фактот што биле позитивни некогаш во овие 4 месеци - корона жртва.

 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Во Англија застанале со броење корона жртви. Причината? Се броела секоја смрт дури и оние кои биле позитивни, се излекувале, па подоцна починале од било каква смрт, ама поради фактот што биле позитивни некогаш во овие 4 месеци - корона жртва.

Ова и јас го прочитав негде и сакав да го постирам но го загубив и ме мрзеше да го тражам, инаку и српскиот министер кажа дека причина за смрт може да се утврди само со обдукција, а до сега во Србија нема ниту една обдукција направено, со други зборови сите позитивни на ковид кои умрат ги пишуваат како причина за смрт корона, овие енглезиве уште полудаци биле во 4 месеци последни ако си имал корона и недај боже погинеш во сообраќајка пишувале од корона... и после ке дојде некој бот како тенеке ке не убедува дека сме несериозни и не ја сфаќаме ситуацијата озбиљно за опасноста од вирусот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.222
Поени од реакции
18.039
Во Англија застанале со броење корона жртви. Причината? Се броела секоја смрт дури и оние кои биле позитивни, се излекувале, па подоцна починале од било каква смрт, ама поради фактот што биле позитивни некогаш во овие 4 месеци - корона жртва.

Не е лошо сите статистики да почнат да се бројат на сличен начин за да се добие подобра претстава.
За жал се сомневам дека сите ќе го направат тоа како што треба. Еве Рохани вика дека имаат 25 милиони заразени досега и 14.000 починати, иако досега тврдеа дека имаат само 269.440.


Премногу политика се вмеша во Коронава и сега е права калакурница.

Моментални проценки за нас ми се дека за да се поболат 70%, околу 140.000 ќе имаат симптоми 1:10 односот на болни со симптоми со асимптоматски.
20% ќе имаат потреба од медицинска помош тоа се 28.000, а околу 7.000 ќе бидат во тешка состојба.
Автоматски споено мислење:

Ова и јас го прочитав негде и сакав да го постирам но го загубив и ме мрзеше да го тражам, инаку и српскиот министер кажа дека причина за смрт може да се утврди само со обдукција, а до сега во Србија нема ниту една обдукција направено, со други зборови сите позитивни на ковид кои умрат ги пишуваат како причина за смрт корона, овие енглезиве уште полудаци биле во 4 месеци последни ако си имал корона и недај боже погинеш во сообраќајка пишувале од корона... и после ке дојде некој бот како тенеке ке не убедува дека сме несериозни и не ја сфаќаме ситуацијата озбиљно за опасноста од вирусот.
Џабе си правиш филмови, смртноста ќе ја намалат во статистиката, ама тоа нема да биди како досега 15%, ќе биде пореална 5% како кај нас. Барем Британија не е како Иран и Кина, ја има стастиката на вкупна смртност спрема последните 5 години и е бајги поголема.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Не е лошо сите статистики да почнат да се бројат на сличен начин за да се добие подобра претстава.
За жал се сомневам дека сите ќе го направат тоа како што треба. Еве Рохани вика дека имаат 25 милиони заразени досега и 14.000 починати, иако досега тврдеа дека имаат само 269.440.


Премногу политика се вмеша во Коронава и сега е права калакурница.

Моментални проценки за нас ми се дека за да се поболат 70%, околу 140.000 ќе имаат симптоми 1:10 односот на болни со симптоми со асимптоматски.
20% ќе имаат потреба од медицинска помош тоа се 28.000, а околу 7.000 ќе бидат во тешка состојба.
Ти ли ги праивш овие проценки :pos:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Оти море, повеќе му веруваш на Несторовиќ отколку мене ?
Исти курац сте и ти и несторовиќ класика шарлатани, кога ке ми текне дека не убедуваше за намалената смртност март и април во споредба со прошлата година од причина дека немало сообраќај па не гинеле луѓе, се ми е јасно...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.222
Поени од реакции
18.039
Исти курац сте и ти и несторовиќ класика шарлатани, кога ке ми текне дека не убедуваше за намалената смртност март и април во споредба со прошлата година од причина дека немало сообраќај па не гинеле луѓе, се ми е јасно...
Па тоа и е единствената грешна проценка што ја направив, за разлика од Несторовиќ, што не памтам за точна проценка :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.010
Поени од реакции
14.845
Kako što razbrav,ako e tocen prevodot, Okfordskata vakcina veke e počnata da se proizveduva na golemo, duri i vo Indija, a ako se pokazi kako efikasna i bezbedna ke se pušti vo upotreba

Ova znači deka vakcinata bi se pustila bez nekoi izmeni, taa verzija koja sega e vo test specifikacija
 
Последно уредено:

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Kakp što razbrav,ako e tocen prevodot, Okfordskata vakcina veke e počnata da se proizveduva na golemo, duri i vo Indija, a ako se pokazi kako efikasna i bezbedna ke se pušti vo upotreba

Ova znači deka vakcinata bi se pustila bez nekoi izmeni, taa verzija koja sega e vo test specifikacija
Зашто би се произведувала на големо, ако сеуште не знаат дали е ефикасна?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Па тоа и е единствената грешна проценка што ја направив, за разлика од Несторовиќ, што не памтам за точна проценка :D
А тоа дека ке испоцркаме до јуни сите до еден, како и тоа дека Шведска ке иде у курац, а еве ги тераат немаат гајле со 40% од население стекнат имунитет.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.222
Поени од реакции
18.039
А тоа дека ке испоцркаме до јуни сите до еден, како и тоа дека Шведска ке иде у курац, а еве ги тераат немаат гајле со 40% од население стекнат имунитет.
Со @Toma правевме статистики и тоа на два пати и немаше такво нешто дека ќе испоцркаме сите до еден. Бројот на умрени се движеше во рамките на 7000 луѓе, сега со новава пресметка најверојатно 5000 ќе умрат.

Мојте критики беа само за примена на Шведски модел во Македонија, а за тоа како функционира го имаш на дело во моментов :pos:

Така да ај уште еднаш кај згрешив?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom