Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.241
Поени од реакции
21.553
...акуелна е и ова тема и те како, ама уште е ограничено (цензура) слободно да се кажат многу работи како и долгорочните последици од антиковид mRNK вакцини, како е и дефокусирање од твоја страна иако се полни амбулантите со корона позитивни пациенти, па и ,,ненајдена смрт,, присутна, а и пандемијата уште трае не е прекината, Урсула и фајзерите нема лесно да се откажат од профитот на глобално ниво.

...како што вели сега Макрон, една, две, три бустер дози на антиковид mRNK не можат да делуваат ефективно за тоа како се направени, туку потребно е да се стават, 5,6...бустер дози да се искористи целосниот бенефит на антиковид mRNK вакцина, инаку како ќе се оправдат толку милиони фрлени пари кои уште се фрлаат!
Do koga ke i se prepise na vakcinata sekoj smrten slucaj? Kovid postoi sekako uste, kako drugi virusi. Ranlivite grupi, ako sakaat, ke se vakciniraat i ponataka ama najgolemiot del od narodot ne so ogled na vekje stokmen opst imunitet i za srekja poslabi varianti na virusot.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.234
Поени од реакции
18.054
Do koga ke i se prepise na vakcinata sekoj smrten slucaj? Kovid postoi sekako uste, kako drugi virusi. Ranlivite grupi, ako sakaat, ke se vakciniraat i ponataka ama najgolemiot del od narodot ne so ogled na vekje stokmen opst imunitet i za srekja poslabi varianti na virusot.
Што знам дали е завршена короната за Германија, за Бугарија можеби, за вас тешко. Еве уште има по двестотина умрени дневно.
Башка вкупната смрттност ви е бајги над просек.
Викаш успешни вакцините?

1677152816656.png

1677152779168.png
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.241
Поени од реакции
21.553
Sekako. Pisav za pricinite ama nemase odgovor. I pred pandemijata imase slicni brojki valjda nema da baras vina vo vakcinite.
Автоматски споено мислење:

edit:

Meanwhile vo Kina. Komunistickata partija i oficijalno go proglasi Corona kako pobedeno.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.827
Поени од реакции
8.481

10 „факти“ што ги верглаа ковид експертите кои излегоа дека се неточни

Кривицата на одговорните за јавно здравје не е тоа што давале препораки за пандемијата врз основа на она што го знаеле во тоа време, кривицата е што одбиле да ги сменат тие препораки кога добиле нови докази, и тоа што кога студии не ги поддржувале нивните политики биле отфрлени или цензурирани.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.871
Поени од реакции
35.313
...во Австрија кој јавно ќе носи заштитна маска може да се соочи со парична казна! :vozbud:
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
829
Поени од реакции
1.918
Vienna Finally Lifts Mask Mandate – and Bans Masks from Public Transport

"...and now those who still wear masks are banned from doing so, and could even face fines."


Those who wear masks on public transport in Vienna will be fined 150 euros

Превод: Сите тие што носат маска во jавниот превоз во Виена, ќе бидат казнети со 150 евра.


До вчера имале рестрикциjа задолжително носење на маски во градскиот превоз, а сега ќе ги казнуваат ако носат маска. :D
Таман народот побрзо да полуди.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.241
Поени од реакции
21.553
Pisete ovde koga ke go kaznat prviot da ne propustime.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Не тресете зелени, зашто некој да те казни ако самиот си одлучиш да носиш маска. Единствена причина би било поради спречување да сокриеш лицето, а планираш некој проблем да правиш.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.241
Поени од реакции
21.553
Epa zakonot od 2017ta e za bulite zabraneto e celosno da se pokries odnosno da ne mozes da poznaes nekogo. Ne vidov deka pri pandemijata se kazni nekoj poradi toa plus diskutabilno e dali mozes da poznaes nekogo ili ne so maska. Ama bitno udarnite naslovi, clickbait itn.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268

Сигурно повеќето го прочитале, но овој податок ми беше интересен:
Деновиве работите за него станаа уште полоши, откако Велт објави дека го фалсификувал своето CV додека се пријавувал за професура во Тибинген во 1997 година. Од коалициската влада, од каде што можеби очекуваше енергична одбрана, само заглушувачка тишина.
Нормално дека такви неморални личности кои нечесно гледаат да се снајдат, ем неписмени, ем секаква наредба ќе послушаат без разлика на последиците, додека топчестите верници слепо си ги следат.
Најсмешното е што се работи за Германија, онаа познатата по дисциплина, чесност :pos:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.067
Поени од реакции
6.684
позитивните одат или не одат во изолација,како е сега?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom