Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Kaj nas os tie 600.000 vakcinirani, na pola im e špricnata vakvinata preku ramo :P
Не, имаме:
- 600.000 целосно имунизирани
-150.000 со една доза
- ~200.000 официјално прележани (дел од нив и вакцинирани, да речеме дека 50% се вакцинирале).
- 40% поминуваат асимптоматски, односно 80.000 (од овие 200 К) е најрезервираната бројка.
- Имунизирани граѓани во странство (најмалку 20.000 од Србија, Бугарија и повратниците од ЕУ кои биле на привремена работа, пак најрезерцирана бројка иако е делаку поголема)
- Оние кои криеле симптоми или мислеле дека станува збор за настинка или грип

Имаме ~1.000.000 граѓани заштитени на овој или на оној начин. Очекувам да бидеме 1.7 мил на овој попис, значи заштитени се приближно 60% од граѓаните.

Имунизација за лицата над 60 год е 70%. И покрај 3-4 бранови, вакцина, природен не треба да имаме 41 починат! Проблемот е и до системот, а не само до граѓаните. Имаме скоро 20% повеќе имунизирано население од Бугарија. Бугарија има подобри резултати од нас, плус има 4 повеќе население од нас! Можеме и со Босна, Русија, Романија, Украина, Молдавија, Белорусија, Грузија, Ерменија, Азербејџан...сите имаат или приближно колку нас, има помалку имунизирано население, и подобри резултати на 100.000 жители.

Од друга страна Португалија, Шпанија и Франција, најимунизираните, имаат релативно мал број на починати.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
pa toa e poentata be covek... ovde koga ke gi trgnat sankciite ke bidat 80% vakcinirani lugeto. kupuvanje vreme e za da se vakcinira naselenieto. razlikata e sto ovde imas mali zagubi dur dojdes do taa tocka a na drugi mesta mnogu mnogu pogolemi, seedno dali mkd, ger ili usa ja zememe za sporedba. deka ke ima i posle toa zrtvi ke ima zbor da nema, ama pa od druga strana pak ke kazam ovde ima podobra nega i prevencija plus sistemot na ziveenje (uglavno vo kuki) i pogolemi moznosti za rabota od doma pomaga.

inace ne ja sporeduvam aus so mkd, vo mkd treba da se najadat greskite zosto ima volkava smrtnost, ova ednostavno ukazuva deka negata i lekuvanjeto megu drugoto e problem i toa relativno golem.
Do kaj ste so vakcinacijata? Free for all e ili use ide po vozrasni grupi?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Do kaj ste so vakcinacijata? Free for all e ili use ide po vozrasni grupi?

nad 70% so edna doza nekade 42% so dve dozi. viktorija i nov juzen vels bi trebalo do noemvri nekade da se 80% so 2 dozi a ostatokot na aus dekemvri gore dole.... free for all e mada na momenti ima nedostoci na fajzer mada eve sega stigna moderna pa bide pobrzo valjda.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Јас па не верувам да се прекине наставата освен ако не почнат да умираат средношколци и деца, а во една ипол година пандемија тоа уште се нема случено, така што ништо од тој план.

Од друга страна, денешниве умрени се претежно +60 години. Нели веќе пола година се збори да се вакцинираат? Што чекале овие? Дури и да ги игнорираме тие +80 пошто да бидеме реални на 80 години секако си со една нога во гроб, другиве ваљда можеле да се спасат. Освен ако испадне дека биле вакцинирани и дека тоа не им помогнало...
брат, тебе да те стават министер за смрт нема да е лошо. Да не се прекинела наставата додека не почнат средношколци да умираат? тие денешните биле 60+ плус и со една нога у гроб биле?

А и верувам дека ќе биде како што викаш, пошто оваа Цароска иде со глава во ѕид и глуми дека е све океј додека има 40+ умрени на ден и клиниката во козле се полни со деца.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
nad 70% so edna doza nekade 42% so dve dozi. viktorija i nov juzen vels bi trebalo do noemvri nekade da se 80% so 2 dozi a ostatokot na aus dekemvri gore dole.... free for all e mada na momenti ima nedostoci na fajzer mada eve sega stigna moderna pa bide pobrzo valjda.
Blisku ste do targetot. Kje vidime posle toa. Mene poise me interesira kivite so kje napraat, oni teraat 0 covid. Se prasuvam kolku vreme ima pred da se opusti naselenieto i otide u pm rabotata.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Нема локдаун више кај нас. Евентуално школиве да ги затворат и полициски за копиљаци. Ама и тоа нема да реши многу. Никој не поштуе ни мерки ни препораки. Интересот за вакцините е у курац што од пропаганда што од лоша промоција. По 30 души на ден у просек цофнуваат со тенденција да отидеме на 40 до крај на месецов, а тек за зимава не ми се ни праи муабет.

Израел има по 9.000 на ден случаеви. Да, има кога 50% е шансата да се заразиш а немаш рестрикции. АМА има по 10-20 на ден мртви на тие бројки. Споредено со јануар кога имале и по 100 мртви, логиката е дека вакцината е ефикасна против умирачка.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Пиши слободно, досега ни еден пост немам пријавено, за разлика од таквите ко тебе, пола од постовите ми се избришани.
И јас имам севкупно пријавено 4-5 мислења за 8 години! Не Игорче, туку Тролче и уште неколкумина тука, на дневна база и доста импулсивно, пријавуваат мислења. Знам, немаат аргументи, па мораат да бараат модераторска помош во форма на бришење онтопик мислења.

Наставата со физичко присуство мора и треба да продолжи. Колку и да не ја сакам Мила, со неа тука се сложувам. Лани, родителите потпишуваа согласност за настава со физичко присуство. Не знам дали имало таква мерка сега. Ако да, оние родители кои ја потпишале, нека ги праќаат децата на училиште. Оние кои не, нека си ги учат децата сами дома. И така повеќе ќе научат (додека играат видео игри). Исто и за студентите, предавањата треба да бидат во живо, но како што читам ќе бидат комбинирани.

Гледам и Раскољников е баниран. коцка. :love: За глупостите кои ги пишува си има подфорум Мистерии.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Треба да се види статистика на починатите во МКД, скоро 90% од хоспитализирНите и починатите во МКД сд НЕВАКЦИНИРАНИ. Тоа не ви кажува нешто.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Синовак дојдоа на 28 јуни, значи теоретска шанса нема да примиле втора доза во јуни.
Синофарм била, сега проверив. Која е поефикасна?
Ја не пријавувам. Во 13 години можеби двапати сум пријавил кога се мешаат фамилии и други глупости.
И јас имам севкупно пријавено 4-5 мислења за 8 години!
Одете скријте се двајцата у дупка. Од непријавување си патиме, особено во последно време кога модераторите се 10 пати помалку на број од тоа што беа.
Нешто демек јаки фраери сте пошо не сте пријавувале?
Демек тоа е некоја добра карактеристика, демек не сте од оние „те кажав на наставничката“? Не сте изадици? Боже.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
.

Израел има по 9.000 на ден случаеви. Да, има кога 50% е шансата да се заразиш а немаш рестрикции. АМА има по 10-20 на ден мртви на тие бројки. Споредено со јануар кога имале и по 100 мртви, логиката е дека вакцината е ефикасна против умирачка.
Klasicen fejk news ili lazenje so brojkite. Maksimum 7 day average vo izrael prethodniot bran bil 65. Ovoj bran 30 e maksimumot. Znaci upola, a ne 5 pati pomalce.
Автоматски споено мислење:

Треба да се види статистика на починатите во МКД, скоро 90% од хоспитализирНите и починатите во МКД сд НЕВАКЦИНИРАНИ. Тоа не ви кажува нешто.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne ni kazuva nisto toa. Se znae kako se ispituva efikasnost, dve target grupi. Toa so ministerstvoto ne objavuva takvi informacii znaci deka brojkite ne im se tolku ubedlivi.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Треба да се види статистика на починатите во МКД, скоро 90% од хоспитализирНите и починатите во МКД сд НЕВАКЦИНИРАНИ. Тоа не ви кажува нешто.
Дали се сите тие скоро 90% невакцинирани? За невакцинирани се бројат и оние кои примиле една доза и оние кои биле целосно имунизирани, но не поминале 14 дена од денот на последната примена доза! За нив треба посебни графи.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Klasicen fejk news ili lazenje so brojkite. Maksimum 7 day average vo izrael prethodniot bran bil 65. Ovoj bran 30 e maksimumot. Znaci upola, a ne 5 pati pomalce.
Ок еве и упола нека е на смртни случаеви, а бројот на активни е зголемен во овој бран. На што се должи тоа?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Типот не е ни доктор него има бизнис интерес у развој на лекови, нормално дека ќе збори контра вакцина
Од моја страна гледано, Фајзер има бизнис интерес во вакцината, нормално дека ќе лобира за што повеќе да продаде сеуште недоволно испитан медикамент а тоа што трае 6 месеца е одлично за нив. Можеби и двајцата сме во право, проблемот е за кој тим навиваш и од кои причини.

@Bafra
download.jpeg
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.196
Поени од реакции
35.745
Процентот на вакцинирани не ни е толку помал од другите земји, 600 000 не е мала бројка коа ќе додадеш уште којзнае колку вакцинирани надвор. А смртноста ни е неколку кратно повисока. Така да аргументот дека ради вакцините умираат не држи баш вода. Сигурно влијае и тоа, меѓутоа за драстичната разлика проблемот треба да се бара на друго место.
Во овој последен бран наебаа места кај што има најмал процент на вакцинирани како што се Тетово, Гостивар и Кичево. Високата смртност сигурно е резултат и на лошата нега, ама една од главните причини зошто вирусот толку лесно се прошири на тие места и толку многу луѓе беа хоспитализирани сигурно се вакцините. Во градови со многу вакцинирани луѓе, не може толку брзо и интензивно вирусот да се рашири. Овие браќава со под 20% вакцинирани пепел ги направи. Додај на тоа доктори со завршен Тетовски универзитет и го имаш ова сценарио.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom