Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.030
Поени од реакции
5.665
Трагедија. Одговорност да постоеше у македонски речник ќе се најдеше у ситуацијава. Ќе биде траорно деноиве.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.959
Поени од реакции
4.038
Катастрофа, мора да било кислородот во прашање па да имало толкаво жртви, или па причината е материјалите за изградбата, овие модуларни знаат да бидат изградени од панели кои се полнети со пена која е многу запалива.
Сочуство до фамилиите, се надеваме ќе земаме некоја поука од ова.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.182
Поени од реакции
17.509
Катастрофа, мора да било кислородот во прашање па да имало толкаво жртви, или па причината е материјалите за изградбата, овие модуларни знаат да бидат изградени од панели кои се полнети со пена која е многу запалива.
Сочуство до фамилиите, се надеваме ќе земаме некоја поука од ова.

abe puno... zapalliva e 100%... ama mislis deka nekoj sto edvaj disi na cigara bil?

kislorodot e valjda, neli imalo defekt so cefkata? nisto ne e prezemano sega imame pozar...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.405
Поени од реакции
4.900
Претпоставувам со кислородот нешто си има ебено мајката, а дека целата е правена од пластика тоа гори ептен брзо.
Не навлегувам во иницијалната причина.
Меѓутоа ако е правено по пропис ќе треба да се овозможи барем време за евакуација на зградата! Од против-пожарни врати и ѕидови, до излези за евакуација.
Ме боли глава од самата помисла како и од што се склепани тие контејнери... Страшно...
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.882
Поени од реакции
4.040
Ајде ајде доста кукате, секое чудо трае 3 дена ќе го заборавите како што го заборавивте ДУРМО ТУРС !!!
Ви се допаѓа или не...овој коментар е суровата вистина за тоа какви сме ние всушност
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.137
Поени од реакции
26.959
Сочувство до семејствата. Жртвите нека почиваат во мир. Лесна им земја.

Нема потреба Филипче да се појави пред камерите без говор кој завршува со: "...поднесувам неотповиклива оставка".
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.157
Поени од реакции
33.437
Да има натпревар за неспособни, ние ќе бидеме втори, затоа што ни за тоа не сме способни :tapp:

Никој, апсолутно никој не заслужува таква смрт, смрт заради, неодговорност и неспособност.

Во нормални држави, за банални работи одговорните лица поднесуваат оставки, затоа што луѓето имаат образ и чест.
Како е кај нас? Кај нас никого мува не го лази. Никој за ништо не одговара. Поднесување оставка и превземање одговорност за неспособност, нестручност, несовесност, кај нас тоа е научна фантастика.
Живи луѓе да изгорат, која агонија е тоа :(

Ќе се префрла сега топката од едни на други и повторно никој нема да одговара (ака Дурмо)
Сочувство за починатите:(
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
753
Поени од реакции
864
ш
sto ima vrska vmro so ova? jas ne se sekavam da se zapali bolnica za vreme na nivno vladeenje ovaa bagra mame eba, pola drzava izgore, cekaat dozd da zavrne da im gi izgasi pozarite mene dur i cudno mi e sto ova ne iznenanduva sega.

zalosno u sekoj slucaj ali kako trgnalo nisto cudno i pola naselba da izgori dur ovie prezemat nesto
пошто си дете и треба да ти се објасни малку опширно исти гомна се и ВМРО И ДУИ И СДСМ заедно си водат бизниси а народот пати и страда и си копа очи еден на друг.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.492
Поени од реакции
14.461
Мамицата мамина!
У нормални држави за ова глави летаат глупаци едни профитерски.
А цел ден читам како конечно у Тетово немало жртви од корона, за ова да се деси вечерва.
Не е нормално ова еј, ако е точна бројката на мртви која се шпекулира уште вечерва оставки мора да има!
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2012
Мислења
29.682
Поени од реакции
56.218
По увидот ќе има повеќе информации.
Мртви усти не зборуваат. Нема да ме чуди вината да се префрли кај некој од починатите, особено ако има персонал меѓу починатите. Несоодветно ракување на боца со кислород. Со оглед на тоа колку се брзо се случило, делува дека е експлозија на боца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom