Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
... не ти се чита баш како треба,
не дека имаат акции во BioNTech, прва нивна фирма околу биотехнолошки испитувања „Ganymed Pharmaceuticals, in 2001 “ Ганимед беше купен од Астелас за околу 1,4 милијарди долари , па потоа ја формирал втората BioNTech ко -основач и извршен директор на BioNTech, германска биотехника која јавно се тргува и се стреми да развие индивидуализирани лекови за рак, знаеш нели што значи онколошки лекови и што пара се врти, а да не спомнам нели да се пронајде вакцина против канцер што нели се трудат уште од 2001 год, па и од порано!!

,,..Во 2019 година, BioNTech започна со купување, земајќи ја оперативната единица за генерирање антитела на MAB Discovery (развивач на mAbs), проследено со стекнување средства и инфраструктура на антитела од MabVax NASDAQ IPO во октомври 2019 година собра 150 милиони долари, со што неговата вкупна вредност достигна околу 3,4 милијарди долари. Од март 2020 година, BioNTech беше третата по големина биотехника (модерна и Генмаб се другите две) што се наведени во изминатата деценија. Веќе оваа година, компанијата објави претклинички податоци за пристап од прва во своја кожа со Т-клеточна терапија насочен кон цврсти тумори, ги купи Neon Therapeutics биотехнолошки развој на нови терапии со Т-клетки насочени кон неоантиген, во целокупната трансакција вредна околу 67 милиони американски долари...Значи, кога градите биофармацевтски бизнис, не ја потценувајте важноста на времето - тоа е повредно од парите “. ,,
- односно еве го линкот
и еден интересен коментар на крајот на линкот,

Прегледај го приврзокот 306188

секоја чест, не велам не, но толку години 30 години да речеме со се времето на научниот истражувања, не се пронајде генетска вакцина против рак, а да „преку ноќ“ наеднаш еурека за антиковид вакцина со генетски модифицирани партикли од SarsCoV-2, тоа никако не ми поминува да ме убеди во искреноста споредбено со традиционалните вакцини кои се примаат по календарот за имунизација со години уназад!
Абе кажи што сакаш да кажеш не да ти ваѓам од уста. Дека двајцата се алчни за пари па затоа ја направија вакцината за профит?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Терминот е антиковид ваксер или ковид вакс хезитант или слободоумен човек. Туку еве твојот омилен подкастер афтер ковид.
спреми све ова што земал Џо, уствари не можеш да најдеш моноклони антитела :(
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
послабо ги има во последно време....тие што ги знам или умреа(комшии, пријатели....)...или им умреа блиски нивни па сега трчаат по вакцини....:popce:

т.е.....има еден дел како што знам сеуште се на апарати...:tapp:
Интересно. Кај мене во маало сите што се заразија деновиве, сите имаа прави ваксајнс
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Не функционира така вакцината. Си помешал нешто.
Јас се изземам од одговорност и да сум помешал, читајќи секакви помешани тези..., така и ги пласирам со таа цел да укажам на вистинската поента.

Еве и ќе ти илустрирам за нештата да се појасни уот ис мајн куешчн енд поинт:

 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.493
Замисли Бијонс да е тоа, ќе ја слушаш ли?
Па ја и не би имала проблем да се сложам со Бијонс, ако тоа што го збори е издржано.

Тоа го правам.

За жал нема наука, само политика, а медиумите се целосно влезени во фејк њус кампања. Тоа не можам да го сварам. Лажат.

Секогаш кога толку многу лажеле, во светот се случиле многу лоши работи.
За жал не го прочита текстот и не ја сфати пораката. Нема везе, во некои други времиња Тенеке. А тоа ти што го читаш е сè, само не релевантни извори на информирање. Вчера ме мрзеше да ти реплицирам, ама имаше постирано некој графикон што наводно требаше да иде во прилог на тоа што го збориш. Врска нема чоече, ти си ги обликуваш графиците врз основа на тоа што си имаш умислено у глава. Фактичката состојба е една, перцепцијата твоја е скроз друга. И џабе е знаеш, ако некој е убеден дека цветот е црвен, цветот е црвен и крај. Не остава простор за ништо друго.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Јас се изземам од одговорност и да сум помешал, читајќи секакви помешани тези..., така и ги пласирам со таа цел да укажам на вистинската поента.

Еве и ќе ти илустрирам за нештата да се појасни уот ис мајн куешчн енд поинт:

Ако паметам добро, иам кажано и претходно дека прилично е глупо да собираш информации од social media, остананати echo chambers и инфлуенсери. Најдобриот филтер да го имаш, џаба е. Shit goes in - shit comes out.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.847
Да ти кажам откако видов кој се е проваксер, почнав да се чувствувам комфорно во улога на антиваксер.
И не зборувам за форумов.
...When I became pregnant with my first child, over six years ago, I went from really never having given much thought to vaccines (other than getting them) to discovering this whole other world of people who believed they were harmful.
не разбрав, сака да каже дека требало да се случи пандемијава со Sars-CoV-2, за да одобрува вакцинација и да верува во вакцините, а до тогаш не верувала во традиционалните вакцини, па сега ова е пример за менување на мислење, пример за неедуцирана жена треба да биде глобален пример со некој валиден одговор и решение на ситуацијава со пандемијава? :facepalm:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Па ја и не би имала проблем да се сложам со Бијонс, ако тоа што го збори е издржано.


За жал не го прочита текстот и не ја сфати пораката. Нема везе, во некои други времиња Тенеке.
Абе знаеш колку вакви има во обратна насока?

Еден тон, секој ден сретнувам нови на интернет. Про ваксери како мене, кои наеднаш смениле мислење за вакцините за ковид. Додуша сега почнува да ми се размрдуваат основите и за другите вакцини. Посебно возраста на која му се даваат на децата, квалитетот на изработка ...

Инаку во право си не го прочитав текстот реагирам на насловот, ама имам работа во моментов. Можи и да грешам нешто во муабетот. Извини ако е така.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.493
Абе знаеш колку вакви има во обратна насока?

Еден тон, секој ден сретнувам нови на интернет. Про ваксери како мене, кои наеднаш смениле мислење за вакцините за ковид. Додуша сега почнува да ми се размрдуваат основите и за другите вакцини. Посебно возраста на која му се даваат на децата, квалитетот на изработка ...
Специјализира имунологија и полека се ти стана јасно. :D
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
послабо ги има во последно време....тие што ги знам или умреа(комшии, пријатели....)...или им умреа блиски нивни па сега трчаат по вакцини....:popce:

т.е.....има еден дел како што знам сеуште се на апарати...:tapp:
Јас пак тие што ги знам, сите живи здрави :pipi:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.847
Замисли Бијонс да е тоа, ќе ја слушаш ли?
... бијонс е форумски лик, како сите тука, па и ти!
и пак ќе ти пишам, не е таа крива што не си успеал да одиш повисоко во твојата едукација иако си можеби капацитет,
Абе кажи што сакаш да кажеш не да ти ваѓам од уста. Дека двајцата се алчни за пари па затоа ја направија вакцината за профит?
...секој знае да чита, форум е ова и самите читатели ќе си донесат заклучок или барем сопствено мислење, а пошто ти немаш никакво искуство во таа област не можеш да разбереш, а ниту пак сакаш да разбереш!
Неубо е така некому да вметнеш нешто што не кажал.
... а тоа сам одлучи, што не сакаш да ти го прават, а ти ми го правиш, а како гледам свесен си за тоа!
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ако паметам добро, иам кажано и претходно дека прилично е глупо да собираш информации од social media, остананати echo chambers и инфлуенсери. Најдобриот филтер да го имаш, џаба е. Shit goes in - shit comes out.
Глупо е да правиш држава, а да ја немаш т.е. да не функционира, кое се покажува и како глобален проблем, а тоа да не го перцепираш, а воедно страдаш од тоа, се' останато што наведуваш си е супер, треба да има секакви ликови..., немам воопшто проблем, напротив, личносниот филтер ако го креираш има и да уживаш во различноста.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
бијонс е форумски лик, како сите тука, па и ти!
и пак ќе ти пишам, не е таа крива што не си успеал да одиш повисоко во твојата едукација иако си можеби капацитет,
Не беше напад туку инсинуација дека е сосема разбирливо луѓето да имаат сомнеж во стручноста на имунолози, микробиолози кога ни вие две медицински лица овде не можете да се усогласите, дури гледам се блокирате и на некој начин допринесувате во недовербата. Инаку за мојата неедукација не барам вина во никој друг надвор од себе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom