Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
TOKYO—The foreign substance detected in some vials of Moderna Inc.’s Covid-19 vaccine in Japan was stainless steel and it isn’t believed to affect the vaccine’s safety or efficacy, Moderna and its Japanese partner said.

Moderna and Takeda Pharmaceutical Co. reported the initial results of their investigation after Japan last week recalled three lots of the Moderna vaccine containing a total of 1.63 million doses, citing unspecified contamination.

The foreign substance detected in some vials of Moderna’s Covid-19 vaccine in Japan was stainless steel and it isn’t believed to affect the vaccine’s safety or efficacy.

Ееееј, челик во вакцината. Но не влијае на сигурноста на вакцината. :facepalm:
Може ли подолно од ова, изјава од производителот дека не е ништо страшно, вакцината пак ќе делува. И после не верувате дека луѓето лепат лажици на рамото.
Кај мислите дека ќе завршат овие челични честици, мала помош, најситните капилари се во мозокот, белите дробови, срцето и бубрезите.
Ало дечко стејнлес стил. Биди среќен што не ти го наплаќаат.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
не гледаш дека е тоа УВ мастило и сијалицата прави УВ светлина? Ова видео е само за вас направено да верувате.
Де бе па и ти, пробај што те кошта... ако така светиш, интересно би било на друго место да се вакцинираме, па вечерно време журка журка.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.194
Поени од реакции
18.007
Самите се убиваме, една студија ја објаснува целата патетика на Пандемијата.

Директно од CDC, комобирдитети кои придонесуваат до хоспитализација и смрт.

Табела за хоспитализација.



Relative risk of death in the full model was 30% higher with obesity (95% CI, 27%–33%), 28% higher with anxiety and fear-related disorders (95% CI, 25%–31%), 26% higher with diabetes with complication (95% CI, 24%–28%), 21% higher with CKD (95% CI, 19%–24%), 18% higher with neurocognitive disorders including dementia and Alzheimer’s disease (95% CI, 15%–21%), 18% higher with chronic obstructive pulmonary disease and bronchiectasis (95% CI, 16%–20%), 17% higher with aplastic anemia including anemia in CKD (95% CI, 14%–19%), 14% higher with coronary atherosclerosis and other heart disease (95% CI, 12%–16%), and 4% higher with thyroid disorders including hypothyroidism (95% CI, 2%–6%)

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.734
Поени од реакции
35.013
... ах тој Бил, многу душогрижник за опстанок на планетава, загрижен за нагла зголемена популацијата како една опасност, па нашол решение за елиминација, како што вели меѓу зборови, треба да опстанат само интелегентите луѓе и тие што се здрави прави индивидуи, со селекција, што би го направил некој вирус (ебола) во Африка, Sars-CoV-2 во другиот дел на светот со неизлечлива болест, а „новите“ вакцини ќе направиле бенефит на човечанството, селектирајќи ги само паметните и здравите!
како?
...тој меѓу зборови вели, новите вакцини со вакцинирањето на популацијата ќе опстанале и ќе преживеле само најздравите со најак имунитет без разлика од интелегенцијата, а како ќе ја одели интелегенцијата да опстанеле, вели, е тие кои се интелегентни нема да сакаат и дозволат да се вакцинираат со вакви вакцини иако не се здрави или со послаб имунитет и ќе опстанат заедно со тие кои се вакцинирани ама со силен имунитет што нема да им пречи вакцината!!
- не ми се верува :eek:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.366
... вака на форум можеш да осудуваш и без веза да лепиш етикети, не велам не, ти се може вака од некој анонимус од под бриџот таму, ама моја препорака во реалниот живот да пазиш како разговараш и како им лепиш зборови на луѓето што не ги кажале, вака на форум одличен си све што не посакувам да има некое младо момче, ти го имаш!
... повторно ќе кажам тоа што ми го превртуваш во значењето:


јас приложив само клиничката студија која е во тек, околу можните реакции од антиковид вакцини конкретно тие со mRNK технологија или со генетски модифицирани организми (ГМО) врз резервите на јајниците (фоликули) што би биле причина за стерилитет, со што клиничката студија завршува после една година т.е. во фебруари 2022 година, кога ќе се дадат резултати од 200 волонтерки фертилни жени од 18-40 години, ништо повеќе ништо помалку,

Прегледај го приврзокот 305591Прегледај го приврзокот 305592
Ај не се жали. Ти беше таа гласна што реферати пишуваше дека нее докажано дека вакцините не предизвикувале стерилитет. Без потреба ствараше страв и несигурност. Редно е да кажеш дека не е така. А тие личните глупости кои ги пишуваш повеќе кажуваат за тебе него за мене.
Автоматски споено мислење:

TOKYO—The foreign substance detected in some vials of Moderna Inc.’s Covid-19 vaccine in Japan was stainless steel and it isn’t believed to affect the vaccine’s safety or efficacy, Moderna and its Japanese partner said.

Moderna and Takeda Pharmaceutical Co. reported the initial results of their investigation after Japan last week recalled three lots of the Moderna vaccine containing a total of 1.63 million doses, citing unspecified contamination.

The foreign substance detected in some vials of Moderna’s Covid-19 vaccine in Japan was stainless steel and it isn’t believed to affect the vaccine’s safety or efficacy.

Ееееј, челик во вакцината. Но не влијае на сигурноста на вакцината. :facepalm:
Може ли подолно од ова, изјава од производителот дека не е ништо страшно, вакцината пак ќе делува. И после не верувате дека луѓето лепат лажици на рамото.
Кај мислите дека ќе завршат овие челични честици, мала помош, најситните капилари се во мозокот, белите дробови, срцето и бубрезите.
Толку многу челик што не можеш да го видиш со окo. Ти што си имал изеано до сега без да знаеш коса ќе ти се крене.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.734
Поени од реакции
35.013
Ај не се жали. Ти беше таа гласна што реферати пишуваше дека нее докажано дека вакцините не предизвикувале стерилитет. Без потреба ствараше страв и несигурност. Редно е да кажеш дека не е така. А тие личните глупости кои ги пишуваш повеќе кажуваат за тебе него за мене.
....лажеш, а младо момче си, дај каде сум пишувала тоа, дека „создава“, сега пишуваш дека „не создава стерилитет“, некако халуцинираш или ме заменуваш со некои туѓи коментари!
...јас не сеам страв и несигурност, јас ја кажувам реалноста каква е, јас почитувам туѓо мислење без епитети на „глупости“, дебатирам но не вреѓам со навредливи зборови, а твојот анагажман кој е многу сомнителен со твојот вокабулар на мои „глупости“, само твоите не се глупости, покажува колку младо, неискусно, момче си, таму некаде под лондонскиот бриџ!
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Последиците од тоа се едно, но каква врска имаше тоа со лепењето метал на раката? Челик во крвта и челик на раката како се поврзуваат ?
Железото е најчестиот вештачки магнет кој се користи, затоа што најлесно може да се намагнетизира. Вакцината се аплицира интрамускулно, значи металните честички се внесуваат во мускулното ткиво. Телото при ова интрамускулно внесување на метални честици може да реагира со инкапсулирање со цел да го спречи негативното дејство, обично ако се поголеми, или отстранување преку крвта доколку се ситни како во овој случај. Пред да настапи навлегување во крвта кое се јавува после 1-2 дена, додека се во мускулното ткиво и се намагнетизира, може да привлекува други метални предмети. Затоа и сите кои пријавуваат вакви работи се категорични дека дејството е баш 1 до 2 дена од примањето на вакцината. Откако ќе се апсорбира од крвта, преку крвоток се носи во хепарот но во меѓувреме поминува неколку пати низ целокупниот крвоток и многу лесно може некаде да заглави, а тоа е кај најситните капилари.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.366
....лажеш, а младо момче си, дај каде сум пишувала тоа, дека „создава“, сега пишуваш дека „не создава стерилитет“, некако халуцинираш или ме заменуваш со некои туѓи коментари!
...јас не сеам страв и несигурност, јас ја кажувам реалноста каква е, јас почитувам туѓо мислење без епитети на „глупости“, дебатирам но не вреѓам со навредливи зборови, а твојот анагажман кој е многу сомнителен со твојот вокабулар на мои „глупости“, само твоите не се глупости, покажува колку младо, неискусно, момче си, таму некаде под лондонскиот бриџ!
Ај кажи дека вакцините не предизвикуваат стерилитет. Биде зрела личност како што наликува за твоите години.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.194
Поени од реакции
18.007
Ај кажи дека вакцините не предизвикуваат стерилитет. Биде зрела личност како што наликува за твоите години.
Игорече смешно е ова што го тврдиш, кога и сам знаеш дека сите испитувања за мРНА вакцините сеуште траат, вклучително и тие за плодност и трудници.

Сите волонтери од Фаза 1/2/3 ќе се следат две години, а сите истражувања ќе завршат некаде 2025.

Не викај оп, пред да рипниш.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Ти што си имал изеано до сега без да знаеш коса ќе ти се крене.
Дечко, изеано и вшприцано за тебе се изгледа ист поим.
А следната доза вакцина да ја изеаш, шо викаш, подобро ќее нели !!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.366
Игорече смешно е ова што го тврдиш, кога и сам знаеш дека сите испитувања за мРНА вакцините сеуште траат, вклучително и тие за плодност и трудници.

Сите волонтери од Фаза 1/2/3 ќе се следат две години, а сите истражувања ќе завршат некаде 2025.

Не викај оп, пред да рипниш.
А што правиме со вакцинираните кои се бремени? Нема стерилитет. Тешко е да се каже?
Автоматски споено мислење:

Дечко, изеано и вшприцано за тебе се изгледа ист поим.
А следната доза вакцина да ја изеаш, шо викаш, подобро ќее нели !!
А со живата во некои вакцини против грип што правиме?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
А што правиме со вакцинираните кои се бремени? Нема стерилитет. Тешко е да се каже?
Автоматски споено мислење:


А со живата во некои вакцини против грип што правиме?
Има една изрека “ од рак, мерак и простак нема лек“
Не бива бе дете на сила паметен да се правиш, само по прост излегуваш.
Друга поговорка пак вика “ ти го крстиш, оно прде“
Ајде седи таму и изеај уште некоја паштета од ланските резерви да не и помине рокот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.194
Поени од реакции
18.007
А што правиме со вакцинираните кои се бремени? Нема стерилитет. Тешко е да се каже?
Автоматски споено мислење:


А со живата во некои вакцини против грип што правиме?
Еве ја 'науката', само добро е што му пукна филмот на научниците во ФДА.

"It’s a combination of things where the messaging is coming out of the White House and not of the FDA, and also out of the NIH with Tony Fauci and Dr. Francis Collins has said, ‘Hey, we might have the vaccines for the 5 to 11 year olds in a couple of months’ … well, FDA hasn’t reviewed the data yet," Siegel explained. "And with the boosters, the president himself said, ‘We’re going to get boosters in a month,’ and the FDA says, ‘Wait, we haven’t reviewed the data yet.’"


За се имаат само студии и ниту една не е peer reviewed.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.366
Еве ја 'науката', само добро е што му пукна филмот на научниците во ФДА.

"It’s a combination of things where the messaging is coming out of the White House and not of the FDA, and also out of the NIH with Tony Fauci and Dr. Francis Collins has said, ‘Hey, we might have the vaccines for the 5 to 11 year olds in a couple of months’ … well, FDA hasn’t reviewed the data yet," Siegel explained. "And with the boosters, the president himself said, ‘We’re going to get boosters in a month,’ and the FDA says, ‘Wait, we haven’t reviewed the data yet.’"

Кажав ја едно е политика друго наука и за трета доза. Туку со стерилитетот до кај сме?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.194
Поени од реакции
18.007
Кажав ја едно е политика друго наука и за трета доза. Туку со стерилитетот до кај сме?
Бате немаат салам студии, ете до кај сме. И тие што ги имаат не се peer reviewed.

Глупо е ова.

Искрено малце забега со последите релативизации за контаминирани вакцини. Стварно почна да споредуваш вакцини кои имаат на декларација жива и вакцини кои не би требало да ги има тие честички?

Мислиш дека се будали јапонците?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom