Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
Работата е што границата на грција е отворена и за надвор, а нашата не. Туку дур сме тука, кажи ми во која зона е Британија. Ко што глеам имаат поише случаи на жител од нас, а вакцинација им е перфектна. Нешто не ти се поклапаат теорииве.
Сигурно и нивните граници ќе бидат затворени ко нашиве :D
А каква е границата во УК?
Читаш воопшто или само колку да пишеш нешто?
Автоматски споено мислење:

Абе глупо е ова оти некој што сака да шета друг што прележал и има супер имунитет да мора да се вакцинира.

Задираш во туѓа приватност и тоа само затоа што ти ја наполниле главата со глупости.

Иначе докторите што сакаат можат да прават. За жал иако се на плата од фондот, значи и од мои пари, не само твои би требало да се доблесни и да лечат секого.

Да не е трагичен резултатот од нивната работа, ќе биде смешно.
Не сум јас тој што треба да напише протокол дали прележани треба да се вакцинираат или не треба.

Е ако земаат плата од нас, нека протестираат и тие, тоа си е право за сите граѓани.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
Абе види вака, се виде кој доктори ги бива, кој не.

Тие останатите поарно да си ја гледаат професијата оти нит доктори, нит инфлуенцери ќе бидат.
Автоматски споено мислење:

А каква е границата во УК?
Читаш воопшто или само колку да пишеш нешто?
Автоматски споено мислење:


Не сум јас тој што треба да напише протокол дали прележани треба да се вакцинираат или не треба.

Е ако земаат плата од нас, нека протестираат и тие, тоа си е право за сите граѓани.
Еми да разбираше немаше да лупаш дека заради невакцинираните не си можел да шеташ.

Се знае зошто сме во црвена зона. Тие истите ги прават протоколите и за едно и за друго.

Еве денеска истите воведоа нова мерка со која ќе може да се одржуваат настани во затворен простор при 32 мртви.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.735
Поени од реакции
17.431
А каква е границата во УК?
Читаш воопшто или само колку да пишеш нешто?
Автоматски споено мислење:


Не сум јас тој што треба да напише протокол дали прележани треба да се вакцинираат или не треба.

Е ако земаат плата од нас, нека протестираат и тие, тоа си е право за сите граѓани.
Едноставно прашање ти поставив, ако невакцинираните се криви за тоа што сме у црвена зона, кој е крив у Британија? На 100 000, жители, имаат поише случаи од нас.
Не ти се криви невакцинираните за границите, туку луѓето што бараат рестрикции, протоколи и тн. Политиките ги следат гласачите. За жал еден куп ве има во сите земји. Затоа дур Европските земји си шетаат меѓу себе, нас не вратија у пред-безвизен режим. Ни вакцини ни признаваат, ни бројки ни бутур.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
после овој бран би требало да се среди ситуацијата. Со, оглед дека ќе бидат границите затворени и најголем дел од народот или прелеган или вакциран.
Jok cela 2022 ce bidi eden bran, za ponatamu da vidam so ce kazi izvorot, dosega se pogodi se po plan odi.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Заклучно со 22.08.2021 вкупно се регистрирани 351 реинфекција (една втора реинфекција). Од вкупно пријавените лица обработени се податоци за 72,4%. Од обработените податоци, 183 случаи (72%) во текот на реинфекцијата пријавиле појава на симптоми, а 16 (6,3%) случаи биле хоспитализирани. Пријавени се 22 (8,7%) случаи на реинфекција по комплетна вакцинација. Од пријавените случаи на реинфекција, 4 завршиле со смртен исход.

Во период од 6 до 19 август на територијата на целата држава позитивни на ковид-19 биле 9.881 граѓанин, а од нив 1.507 лица или 15 отсто биле целосно вакцинирани, односно примиле две дози, а по втората доза вакцина поминале најмалку 14 дена, информира Министерството за здравство.

Позитивни прележани - вакцинирани
351 : 1507

Хоспитализирани прележани - вакцинирани
16 : 65 (ова е само во моментот не е прецизна бројка)

Умрени прележани - вакцинирани
4 : 9

За хоспитализирани не можам да најдам прецизна бројка за тие со вакцина оти пишува само 91% од сите хоспитализирани за периодот 6-19.

Бројките реинфекциите се од почеток на епидемијата од лани, а бројките на инфекција кај вакцинираните е само за период 6-19 август.

Но, еве и така да сметаме евеидентна е разликата.
Не оди така математиката, сметај дека имаме 500 000 целосно вакцинираин, 170 000 заразени со ковид. Но исто така и тоа што нема ни пола година како е почната вакцинацијата додека имаме година и пол откако е почната пандемијата и прележаните имаа повеќе време да бидат во контакт повторно со вирусот и да се заразат. Али и тоа да се земе во обзир пак статистиката вели дека прележаните се прилично заштитени. Тоа што министерот Спасител Венко вели дека со вакцинација е потраен имунтет отколку прележан делува како фејк њуз поради статистиката, но и така веќе нема никаква релевантност.

Би сакал да имаме 70% вакцинирани за да ги слушам како велат дека треба 80% од популацијата да е вакцинирана, па потоа ќе велат ајде уште трета доза и готово е итн итн. Така да кој не е вакциниран ајде да направиме 70% и да видиме што ќе биде наредниот изговор. :icon_lol:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.172
Поени од реакции
21.287
Жално е ова што го прават докториве на социјалните мрежи. Не знам дали можат подолу.

Повеќе време трошат во надмено исмевање, отколку секирање како да му умрат помалце луѓе.

Миа Костова излезе интелектуален гигант спрема нив.
Mia Kostova se promovira sebesi na grb na pandemijata. Intelektualen gigant Boze. Sto e problemot doktorite deka objavuvaat? Ili samo vi se mili doktor(k)i koi objavuvaat po vasa mera? Pa tie go nosat cel tovar sekojdnevno se sooceni so raboti koi nie samo delumne negde ke procitame. Aj malce povekje pocit za niv ako moze.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
Едноставно прашање ти поставив, ако невакцинираните се криви за тоа што сме у црвена зона, кој е крив у Британија? На 100 000, жители, имаат поише случаи од нас.
Не ти се криви невакцинираните за границите, туку луѓето што бараат рестрикции, протоколи и тн. Политиките ги следат гласачите. За жал еден куп ве има во сите земји. Затоа дур Европските земји си шетаат меѓу себе, нас не вратија у пред-безвизен режим. Ни вакцини ни признаваат, ни бројки ни бутур.
Ај погледни ја кратко снимкава и кажи ми кој е крив во Британија? Еве ти уште една за да ти биде полесно.

По незнам кој пат: вакцината нема да ти спречи ширење туку само ќе превентира од тешки случаи и смрт. Ширењето ќе се намали и спречи само и само ако се внимава на основните мерки, т.е држење дистанца и носење на маска во затворен простор + многу тестирања и евентуално задолжителни тестови за влез на поголеми настани + граница.

Погледни ја статистиката колку смртни случаи имале претходно, а колку сега и ќе ти стане појасно. Во јануари и февруари со послабата варијанта на вирусот имаа 1000-1800 умрени на ден, сега на 30к заболени имаат од 40 до 180 умрени.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
у здрав мозок
https://faktor.mk/chovekot-koj-beshe-vakciniran-a-ne-dobi-reshenie-za-izolacija-sepak-se-zarazil-so-kovid---od-cjz-velat-vo-sila-ostanuvaat-istite-protokoli?fbclid=IwAR0e1n1yd3Ub5sDea9rMgYnnx7Zrv05xTHSntKHedwYLsnGr03BK2q6vSzU

на ова, шведскиот модел, ќе мора да се вратат сите, ама некој многу покасно

https://denesen.mk/brutalno-intervju-na-d-r-maloun-za-nesakanite-dejstvija-na-vakcinite-mutiranje-na-virusot-kaj-vakciniranite-cenzura-na-nauchnicite/?fbclid=IwAR3f5NXc7oRtxBk4Atiul2569FYH1yJ_qaPYMKIjkR59ejohqJN6-t0F-Hs
Автоматски споено мислење:

Едноставно прашање ти поставив, ако невакцинираните се криви за тоа што сме у црвена зона, кој е крив у Британија? На 100 000, жители, имаат поише случаи од нас.
Не ти се криви невакцинираните за границите, туку луѓето што бараат рестрикции, протоколи и тн. Политиките ги следат гласачите. За жал еден куп ве има во сите земји. Затоа дур Европските земји си шетаат меѓу себе, нас не вратија у пред-безвизен режим. Ни вакцини ни признаваат, ни бројки ни бутур.
че пукне тиквата... работата е јагнето што е низводно му ја матело водата на волкот...

https://ekipa.mk/vojna-so-reprezentatsiite-tsela-premier-liga-ne-gi-pushta-fudbalerite-za-kvalifikatsiite/
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Во % на вакцинирани (овде и други држави) се бројат и децата или само оние над 18 години?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.147
Џабе сум заштитен кога ради вас сме на црвена зона во цел свет, мене ме интересира само и само да се отворат граници, ме заболе за теориите на заговор од рандом србенди.
И ти се спушти на ниво на ронче и останатите рандом загрижени душегрижници за општото здравје а всушност цело време за лични себични потреби и желби се работело.
Прво беше ја рамните кривата, па за старите и болните, па за незнам што и како. Кур ве заболи вас за општото добро, за старите и болните, за оптовареноста на системот и незнам што. Само личните потреби и желби ви се на први место. Ронче од шо беше загрижен за старите и ризичните, брзо брзо пред нив се вакцинира, ти од загриженост желба голема ти се јави да му ја дувниш, битолчанката за роднините се загрижи додека таа му ја здувна таму и се фали како се шетала без маска и по кафани, оти таму нема стари и болни, само нејзините се битни и треба ние тука да им го бериме гсјлето. Кој од кој по лицемерни испаднавте, а тука мадињата ни ги потековте колку сте биле загрижени и свесни за општото здравје.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
И ти се спушти на ниво на ронче и останатите рандом загрижени душегрижници за општото здравје а всушност цело време за лични себични потреби и желби се работело.
Прво беше ја рамните кривата, па за старите и болните, па за незнам што и како. Кур ве заболи вас за општото добро, за старите и болните, за оптовареноста на системот и незнам што. Само личните потреби и желби ви се на први место. Ронче од шо беше загрижен за старите и ризичните, брзо брзо пред нив се вакцинира, ти од загриженост желба голема ти се јави да му ја дувниш, битолчанката за роднините се загрижи додека таа му ја здувна таму и се фали како се шетала без маска и по кафани, оти таму нема стари и болни, само нејзините се битни и треба ние тука да им го бериме гсјлето. Кој од кој по лицемерни испаднавте, а тука мадињата ни ги потековте колку сте биле загрижени и свесни за општото здравје.
Ти сакаш да кажеш дека повеќе се грижиш за јавното добро отколку за себе и затоа не се вакцинираш?

Нормално дека моите интереси ми се примарни, нити сум медицинско лице, нити сум политичар, ниту сум вработен во јавен сектор за да ти глумам дека народот ми е на прво место.
И пак јас правам поголемо добро од тебе, ако се вакцинираат ќе поминат полесно ако го фатат, ако не се вакцинираат ќе биде плачки и збирање донации како што беше зимата и пролетта.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
И 70% вакцинирани ко Британија да имаме нема да се врати во нормала и народ како Рон Бургунди нема да бара враќање во нормала туку нови мерки, и трета/четврта доза и ќе бидат криви децата до 10 години зашто мора и тие да се вакцинирани за да имаме 90% и тие што нема да примат трета/четврта доза. Ако тоа им го каже Венко. А и очигледно тој живот им се повеќе допаѓа отколку пред пандемијата.

Веќе е јасно што прави вакцината, а тоа дека во најголем процент штити од тешко заболување. Мене не ми е јасно како така едноставно прифативте фактот дека процентиве што ги објавуваа за ефикасност кое штити од заразување се едно тотално срање и дека за тоа е крив делта сојот. Сега ко што се постират линкови дека трета доза Фајзер(иста ко претходните) помага против делта сојот нели е логично дека всушност заштита со вакцина трае малку, не дека таа трета доза е баш специјално против делта сојот.

Моментално имаме 674 510 вакцинирани барем со една доза според сајтот на https://kovid19vakcinacija.mk/ . Дали во тоа се бројат и овие што се вакцинираа во Србија и Бугарија незнам. Доколку не се бројат тогаш бројката оди над 700 000 па би рекол дека и 50 000 граѓани се вакцинираа во Србија. Имаше викенд каде 10 000 наши се вакцинираа во Србија. Со ова темпо 60% ќе имаме некаде октомври. Јас посакувам да имаме 70% за да знам што би бил следниот изговор на одредена група.

Некако ептен имаме верба во нашиот имунитет , а сме прилично нездрава нација. За разлика од други лесно го поминав(ок има некој афтер шокови) ама би бирал вакцина доколку не го прелегав. Сега тој избор ми е скратен и морав да се вакцинирам иако сум уверен дека тотално не ми треба и дека сум заштитен. 7 месеци откако ме сметат за излечен сеуште имав антитела. И беа намалени за 1/3 од вториот месец после излекување.
Народ повеќе неверува во нашите токмаци и повеќе е инает заради дебилниот начин на терање на вакцинација отколку тоа што може да остави последици вакцината.

@Lester Freamon повеќето земји не ставаат во црвена зона според број на новозаболени, а не вакцинирани. Израел на таа вакцинација имаше пред 2 дена скоро 10 000 заболени. Народот можеш да го обвиниш за тоа што избегнува вакцинација и со тоа се оптоваруваат болниците и неможе да се понуди друга здравствена услуга освен за корона. Ама ако очекуваш дека ќе ти се отворат границите ако има 70-80% вакцинирани грешиш и народот за тоа воопшто не е крив. Австралија не ги примаше своите граѓани, а не пак да ги отвори границите за други.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Во % на вакцинирани (овде и други држави) се бројат и децата или само оние над 18 години?
~40% над 18 години се имунизирани.

Скоро секогаш само оние над 18 се земаат во статистиките кај нас .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom