Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 август 2011
Мислења
9.788
Поени од реакции
17.541
Најсмешно ми е со кинеската вакцина, му викате на човекот после 12 недели да тестира антитела, а тие кутрите спремаат бустер за после 6 месеци. Ова треба равенки да решаваш за да погодиш кога си заштитен :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.732
Поени од реакции
38.974
значи според другаров на тарабукчијава вакцините немаат фајде. Да му кажеме побргу на Филипче и СЗО да се прекине оваа фарса
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.060
Поени од реакции
12.566
значи според другаров на тарабукчијава вакцините немаат фајде. Да му кажеме побргу на Филипче и СЗО да се прекине оваа фарса
На таков пациент како тебе коронава треба најмала грижа да му биде ама ти си знаеш....

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.194
Поени од реакции
18.005
Значи го пореметија цел свет и психички и економски за наредни 5 години за вакцина која е горе доле, исти кур :D Нека дигнат рака сите кој го бранеа карантинот лани и нека кажат, што сега?
Види мерки беа потребни и ќе бидат потребни во периоди на високи бројки на зараза за да може здравствениот систем да функционира колку толку.

Најверојатно ќе треба еден некаде ноември ако стасаме до 1000 бројки дневно.

Ако не стасаме до толкави бројки тогаш тоа ќе значи дека имаме колективен имунитет.

Иначе секој постар од 50 нека згнети една кинеска и тоа само ако нема веќе прележано, колку да има контакт со вирусот за да има мемориски имунтет.

За тие што се во ризична категорија над 50 години, за нив изгледа ќе треба Фајзер.

За тие под 50 години само ризични категории.

Докториве нека не си прават филмови на фејсбук, туку да спремаат протоколи за лекување за да немаат пак 50% умрени во болниците. Потребни се антивирални лекови и нека расчистат дилема со Ивермектин.

И то е то, како што ги поминавме овие ќе ги поминиме и Делта есенва, и некој следен во јануари. Ќе има се помалце болни со секоја нова верзија.

Тие што биле болни од Covid-2 покажуваат имунитет дури и на Covid-1 од 2003 година.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Тоа што е слабо со имунитет за жал ќе изумре,другите валда ќе тераме ко со сезонскиов грип.
Годиниве поминати у рамнење на кривата :D и расчеречување на економијата никој нема да ни ги врати ама грото проста маса сама си го бараше.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Им ебаа маме на рамнење на кривата и исто и на економијата. Никаква стратегија се немаше од старт ама рајата гледаше во Филипче ко спасител. Први во прекумерена смртност во Европа, исто така и пак сме во рецесија после прво тромесечје. Плус според билтенот за статистика и во мај 2021 имаме 800 повеќе починати отколку во 2020. Жално е за починатите и голготите по нашите болници.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.194
Поени од реакции
18.005
Најдов колку деца умреле по вакцинација во САД.
14 деца од кои 2 се самоубиле.


Апсурдот со цензурата продолжува, Гоогле ја блокирал SKY News Австрaлија на една недела, заради недозволен контент :pos:

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.342
Поени од реакции
79.148
Запомнете дека ако се разгори епидемијава тука, можеби изборите нема да имаат баш голема излезност.
На минатите такви избори победи власта.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.194
Поени од реакции
18.005
Уште еден ПРЕдобар опис на глупостите кои се предлагаат во САД, но и во светот.
Што зборуваше CDC пред два месеца, што зборуваат сега и кој го прави сиот овој нонсенс, на кој што и нашиов Филпче се залепи како мува на лајно.

 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.757
Уште еден ПРЕдобар опис на глупостите кои се предлагаат во САД, но и во светот.
Што зборуваше CDC пред два месеца, што зборуваат сега и кој го прави сиот овој нонсенс, на кој што и нашиов Филпче се залепи како мува на лајно.

Па тоа е тоа веќе. Кога сите збореа волку ефикасна толку ефикасна, сеа се паѓа во вода тоа никој не збори ништо, сега 3та доза е актуелната работа, ме интересира што ќе биде следната актуелна ствар :D

Ситуацијата е ваква сега: Абе ти вакцинирај се, може ќе преживееш може не, може ќе створиш антитела ама ќе умреш ама може и да не створиш антитела па да не умреш, може ќе треба 3та доза, можеби и не зависи ќе видиме ќе ве известиме вие важно слушајте не, можеби и клеточен имунитет имаш од вакцината можда и не, секако нема да дознаеш.

Ама затоа за секој случај за твое здравје носи си маска, па и на плажа дури, не знаеш можеби ветерот носи со себе корона честички. Па и дур пливаш, за секој случај.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.508
Поени од реакции
1.730
Најдов колку деца умреле по вакцинација во САД.
14 деца од кои 2 се самоубиле.


Апсурдот со цензурата продолжува, Гоогле ја блокирал SKY News Австрaлија на една недела, заради недозволен контент :pos:

а од ковид колку имаше?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Сега се логирам после 16-17 дена, гледам си ме тагирал.
Инаку еве на два дена во Скопје, па продолжувам со одмор. Имам нешто работа утре, после се враќам назад.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.788
Поени од реакции
17.541
а од ковид колку имаше?
Бројките од ковид кај деца се во рамки на други сезонски вируси, грип и тн. Во британија имаше подетална статистика, 1 починато дете на милион, од кој само 5 од 23 биле без сериозни коморбидитети. Не верувам некоја посебна штета да им прават вакциниве, ретки случаи се тоа, меѓутоа да не беше оваа галама ни на крај памет немаше да ги вакцинираат, исто ко што не ги вакцинираме за грип.
На крајот од денот не е изборот вакцина или корона, туку двете заедно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.732
Поени од реакции
38.974
Најдов колку деца умреле по вакцинација во САД.
14 деца од кои 2 се самоубиле.


Апсурдот со цензурата продолжува, Гоогле ја блокирал SKY News Австрaлија на една недела, заради недозволен контент :pos:

Од 8.9 милиони адолесценти вакцинирани, 14 деца починале од кои 2 извршиле самоубиство. Огромно откритие. Еве го целиот пасус, колку од овие случаи се поради вакцината?

CDC reviewed 14 reports of death after vaccination. Among the decedents, four were aged 12–15 years and 10 were aged 16–17 years. All death reports were reviewed by CDC physicians; impressions regarding cause of death were pulmonary embolism (two), suicide (two), intracranial hemorrhage (two), heart failure (one), hemophagocytic lymphohistiocytosis and disseminated Mycobacterium chelonae infection (one), and unknown or pending further records (six).
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
Сега се логирам после 16-17 дена, гледам си ме тагирал.
Инаку еве на два дена во Скопје, па продолжувам со одмор. Имам нешто работа утре, после се враќам назад.
Falis ovde,ajde doagaj pobrzo:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom