Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.020
Поени од реакции
4.746
https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1005517/Technical_Briefing_19.pdf
:confused::confused::confused::confused:
Судејќи по бројкиве и процентите, ќе треба повеќе дози да си клавате. Ронче целофанче, не чекај "они" да ти кажат, глеј фати место и за 4та доза.:anco:


The Covid-19 vaccines have only been proven to reduce the risk of hospitalisation and death in the extremely short and limited trials that were carried out, and are still ongoing. However the methods used to prove they reduce the risk are also questionable.

During the trials people were either injected with the Covid-19 vaccine or a placebo. Then they were sent away to live their lives as normal. They were then tested using the disputed Drosten PCR test procedure for detection of the SARS-CoV-2 virus. If they didn’t have it then they decided that was because the vaccine had prevented them from getting it. At no point were they exposed to the Covid-19 virus intentionally.
1627599359595.png

The above table shows that of the 121,402 alleged cases of the Delta variant in people who are unvaccinated, 2,152 people presented to emergency care which resulted in overnight admission to hospital. This translates to 1.7% of cases resulting in an overnight hospital stay in emergency care.

The above table also shows that of the 28,773 alleged cases of the Delta Covid variant in people who are fully vaccinated, 843 people presented to emergency care which resulted in overnight admission to hospital. This translates to 2.9% of cases.
1627599546239.png

The above table shows that of the 121,402 alleged cases of the Delta variant in people who are unvaccinated, just 165 have sadly died. This translates to 0.1% of cases.

The above table also shows that of the 28,773 alleged cases of the Delta Covid variant in people who are fully vaccinated, 224 people sadly died. This translates to 0.8% of cases.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
13.009
Поени од реакции
15.830
Ако се направи задолжителна вакцинација за било која група, тогаш ова потпишувањето пред да се вакцинираш дека прифаќаш лична одговорност мора да се укини и државата да ја превземи сета одговорност за последиците.

@Igorcemk дали потпишуваше нешто во Германија ко се вакцинираше?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
14.197
Поени од реакции
24.137
Ако се направи задолжителна вакцинација за било која група, тогаш ова потпишувањето пред да се вакцинираш дека прифаќаш лична одговорност мора да се укини и државата да ја превземи сета одговорност за последиците.
@Igorcemk дали потпишуваше нешто во Германија ко се вакцинираше?
...сите без исклучок, во било која држава претходно потпишуваат образец всушност како еден од условите да се добијат антиковид вакцини кои се само за итна употреба одобрени, мора претходно да си согласен дека сам си го превземаш ризикот или поточно произведителот да не одговара доколку дојде до несакани последици!
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.557
Поени од реакции
7.236
Ако се направи задолжителна вакцинација за било која група, тогаш ова потпишувањето пред да се вакцинираш дека прифаќаш лична одговорност мора да се укини и државата да ја превземи сета одговорност за последиците.

@Igorcemk дали потпишуваше нешто во Германија ко се вакцинираше?
Сите потполнуваат барање/формулар за согласност. Никаде нема поле каде шо ослободуваш било кој од било каква одговорност. Батали тие глупи муабети.

Еве ти формулар од Србија.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.072
Поени од реакции
13.266
Токму векторските вакцини со покорисни за Т-клетките за разлика од мРНА вакцините. Предизвикуваат силна имунска реакција и поради тоа се многу ефикасни за жал АЗ од споредни работи изгуби репутација. Штета што Русија има проблем со производство на Спутникот верувам да имавме една држава скроз со Спутник имунизирана доста добро ќе го видевме ефектот во овој и следечкиот период.
имунологот Мојсовски, лани пролетта тврдеше дека во справување со ковид-от многу ќе биде важен Тимусот... таму созреваат Т-клетките
мене ми е одстранет Тимус 1994 (па од тогаш имам големи проблеми со вирусите на настинка), ама да чукнам во дрво, го прележав Ковид дома, не асимптоматски туку со симптомите и имав по тоа доста антитела... а пак имам проблем со обичните вируси на настинка, мора да се чувам многу
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
13.009
Поени од реакции
15.830
Сите потполнуваат барање/формулар за согласност. Никаде нема поле каде шо ослободуваш било кој од било каква одговорност. Батали тие глупи муабети.

Еве ти формулар од Србија.
И шо пишува на него?
:pos:
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
14.588
Поени од реакции
19.022
Ако се направи задолжителна вакцинација за било која група, тогаш ова потпишувањето пред да се вакцинираш дека прифаќаш лична одговорност мора да се укини и државата да ја превземи сета одговорност за последиците.

@Igorcemk дали потпишуваше нешто во Германија ко се вакцинираше?
Ispolniv dve raboti:

Formular so licni podatoci i dali imam nekoi zaboluvanja i informativen formular okolu kovid i vakcinite. Potpisav deka go procitav. Eve gi: https://www.rki.de/DE/Content/Infekt/Impfen/Materialien/Downloads-COVID-19/Einwilligung-de.pdf?__blob=publicationFile i https://www.rki.de/DE/Content/Infekt/Impfen/Materialien/Downloads-COVID-19/Aufklaerungsbogen-de.pdf?__blob=publicationFile

Ne osloboduvam nikogo od odgovornost vsusnost za sekoja vo Germanija odobrena vakcina drzavata garantira vo smisla ako se desi nesto gi nosi site troskovi itn.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.557
Поени од реакции
7.236
И шо пишува на него?
:pos:
Основни лични податоци. И согласност да примам вакцина. Ослободување од одговорност не гледам на ова. Ни на она на @123456 , ни на оние на @Igorcemk .


Да имаше било какво ослободување од одговорност, вакцинираните не би можеле да добијат лекарска помош во случај да им притреба. Дури и на наши шо се вакцинираа во Србија им беше пружена помош и не правам муабет за итна помош.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
13.009
Поени од реакции
15.830
Основни лични податоци. И согласност да примам вакцина. Ослободување од одговорност не гледам на ова. Ни на она на @123456 , ни на оние на @Igorcemk .


Да имаше било какво ослободување од одговорност, вакцинираните не би можеле да добијат лекарска помош во случај да им притреба. Дури и на наши шо се вакцинираа во Србија им беше пружена помош и не правам муабет за итна помош.
Ова е документ со кој изјавуваш дека го примаш лекот на сопствен ризик.

Мислам немој со вакви ретардирани муабети.

Иначе дадени се веќе две милјарди вакцини. Зошто уште немаат нормално одобрување за употреба?

Знаеш зошто?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
7.675
Поени од реакции
7.471
Ова е документ со кој изјавуваш дека го примаш лекот на сопствен ризик.

Мислам немој со вакви ретардирани муабети.

Иначе дадени се веќе две милјарди вакцини. Зошто уште немаат нормално одобрување за употреба?

Знаеш зошто?
Валда што земјата е рамна ?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.526
Поени од реакции
9.178
Ова е документ со кој изјавуваш дека го примаш лекот на сопствен ризик.

Мислам немој со вакви ретардирани муабети.

Иначе дадени се веќе две милјарди вакцини. Зошто уште немаат нормално одобрување за употреба?

Знаеш зошто?
Ретардиран муабет е кога некој во ист ред ќе вметне 2 милјарди дадени вакцини и антиваксерска параноја. Чуден човек си, едно време секој пост ти беше копи-пејст од Редит, Трамп, републиканци не знам шо, којзнае во кој антиваксерски сабредит си заглавил сега.

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.212
Поени од реакции
25.778
кај ги наоѓаш овие фабрикувани вести? имате некоја таква група на телеграм за диверзии и дефокус на народот?
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
14.588
Поени од реакции
19.022
...сите без исклучок, во било која држава претходно потпишуваат образец всушност како еден од условите да се добијат антиковид вакцини кои се само за итна употреба одобрени, мора претходно да си согласен дека сам си го превземаш ризикот или поточно произведителот да не одговара доколку дојде до несакани последици!
Fejk njus.

https://www.zusammengegencorona.de/impfen/logistik-und-recht/rechtliche-fragen/ Prevedi na google. Pisuva i deka vo odredeni situacii i proizvoditelot moze da snosi odgovornost, znaci ne e osloboden. Mnogu jasno e praviloto vo Germanija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom