Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
22 ноември 2018
Мислења
321
Поени од реакции
619
човек кои се двоуми и да размислува да се вакцинира
Цццццц ... ти ја прелија чашата, и таа 0.01% позитивност што ја имаше за вакциниве ти ја уништија.
Покварени!
Автоматски споено мислење:

Не се вакцинирајте ама на есен немојте ко пичиња да плачете и да се жалите зашто ништо нема да ви биде дозволено да правите.
Добар ти е коментаров ама онака на секој пост на зоте да му го закачуваш овака ист непроменет :ROFLMAO:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Ми се чини дека од есен нашиве ќе покушаваат нешто такво. Со ова здравство, со ова општество, ќе има многу плачење и брзо враќање на рестрикции.
1. Зашто во многу земји иако не е есен, имаат бран, а вие помпезно го најавувате од септември. Вирусов агенда да не има, па МКД ја одбрал од септември.

2. До кога сакаш ти да седиме под мерки? Додека не се вакцинира 80% од население ли! Прво не ни имаме толку вакцини, ниту реална можност за такво нешто.

Ти најверојатно си на државна цицка, ти стига 100% плата, јал не јал, па немаш против под мерки да сме уште 365 дена.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.843
Поени од реакции
35.248
Не знам дали гледаш колкав е бројот на дечиња со респираторни инфекции и ентеровирози. Кои по некоја случајност се невакцинираниот дел од популацијата.
... колку деца имаше со средно тешки симптоми на коронавирус во МКД, ете нека биде до 10 години возраст, не зборуваме за респираторни инфекции туку конкретно за време на пандемија колку деца лежеле позитивни на коронавирус тешко болни?
Се гледа дека многу си интелегентен. Одма по првата реченица. Само па ќе ти кажам кога ќе не можеш нигде да мрднеш немој да цвилиш ко пиченце некое.
...срамота, дали некој ги следи овие навреди или да пријавуваме?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Се гледа дека многу си интелегентен. Одма по првата реченица. Само па ќе ти кажам кога ќе не можеш нигде да мрднеш немој да цвилиш ко пиченце некое.
Навистина се гледа. ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.448
Поени од реакции
79.530
1. Зашто во многу земји иако не е есен, имаат бран, а вие помпезно го најавувате од септември. Вирусов агенда да не има, па МКД ја одбрал од септември.
Не сме ние, само сум јас. Не најавувам, туку претпоставувам дека до септември би требало да се рашири и тука. Можеби до кај октомври, а можда и побрзо. Не знам. Она што тврдам е дека според начинот на кој се шири до сега, не може а да не се прошири и наваму.

2. До кога сакаш ти да седиме под мерки? Додека не се вакцинира 80% од население ли! Прво не ни имаме толку вакцини, ниту реална можност за такво нешто.
Така и ќе биде, како што сакаш. Кога ќе букне тука, нема да има онакви ограничувања како минатиот пат. Моја претпоставка е дека, според статистиката што тогаш ќе се појави, кратко ќе трае тој курс и пак ќе се затвори све. Највеќе затоа што процентот на вакцинирани ни е поблиску до оној кај Индија, одколку до оној во Британија, или Израел.

Ти најверојатно си на државна цицка, ти стига 100% плата, јал не јал, па немаш против под мерки да сме уште 365 дена.
Не сум на таа цицка. Да бев расположен ќе ти кажев на која цицка сум, али нешто сум станал доброќуден у задње време.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Ете јас имам 99% шанси дека нема да починам и преку 90% дека или ќе имам лесна клиничка слика, или ќе го поминам како обична настинка или без симптоми. Го гледам тоа и преку статистиките (во категоријата граѓани во која влегувам) т.е. (релативно) млад сум, спортувам и се хранам релативно здраво. Но факт е дека вакцината ќе ми ги подобри статистиките, никаде тоа не го негирам. Прашањето се врти околу реалната потреба за вакцината кај сите категории граѓани. Ако се сметаш загрозен, ако имаш дома или близок хронично болен кој не може да се вакцинира, сакаш да шеташ, хипохондрик си, мислиш дека придонесуваш...оди и вакцинирај се. Не знам зошто философираат. Никој не им брани.

Сега за сега сите 8 пациенти со Делта се оздравени. Ќе видиме за новиве 5. Ама Британија немаше лоша статистика и кај чисто невакцинираните. Некој ја сподели истата неколку страни наназад. Но имаат и неколку илјади ново заразени на дневна база и денес 19 починати! Со напомена, немаат ниту една мерка. И со уште една напомена, огромен процент од лицата над 70 години таму се имунизирани.

пи.ес. Да не речеш дека само те напаѓам. ;)
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

;);););)
Како си? :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.843
Поени од реакции
35.248
https://www.rt.com/russia/529739-anti-vaccine-calls-punishment/
у Русија наскоро затвор за антиваксери
...а тоа го кажува никој друг туку Jonny Tickle, од каде па тој тоа го знае што прават Русите не гледам ниту линк нешто од руско инфо, ако ти на Зоте му замеруваш за фејк вести, еве јас споредбено ти кажувам дека истото го правиш, дај руски линк!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.878
Поени од реакции
39.334
...а тоа го кажува никој друг туку Jonny Tickle, од каде па тој тоа го знае што прават Русите не гледам ниту линк нешто од руско инфо, ако ти на Зоте му замеруваш за фејк вести, еве јас споредбено ти кажувам дека истото го правиш, дај руски линк!
RT знаеш што е?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.843
Поени од реакции
35.248
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.378
...дајте ми линк на руски јазик од друг руски портал не е само од овој англиски блогер инфо ако е вистина не велам не, но не сакам од англиски автор и без хехенциња, малку посериозно, може?
Ај прво ти одговори ни што значи РТ и каков медиум е РТ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.878
Поени од реакции
39.334
...дајте ми линк на руски јазик од друг руски портал не е само од овој англиски блогер инфо ако е вистина не велам не, но не сакам од англиски автор и без хехенциња, малку посериозно, може?
еве ти линк, линкот беше прикачен во англискиот чланак, само ти намерно не си го забележала
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.843
Поени од реакции
35.248
..ајјјј се собрале деца, па сега ќе играме по песната на Стинг со сличен наслов како англискиот блогер во Москва...ај лека ноќ,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom