Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Сеа колку е меродавна ефикасноста бидејки 50 60 посто од популацијата е вакцинирана.. меѓутоа не е логично кај 40 посто невакцинирани (претежно деца) да има речиси исто случаи како кај вакцинираните.
бро, у израел имаше двесте случаи вчера. Ја мислев правите муабет за илјадници заболени кои биле вакцинирани.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
бро, у израел имаше двесте случаи вчера. Ја мислев правите муабет за илјадници заболени кои биле вакцинирани.
И ние имаме 20 случаи со дискотеки отворени а 10 посто од населението е вакцинирано. Не е меродавно колку случаи има, зашто ако не функционираат вакцините тие 200 ќе ти станат илјадници.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.985
И ние имаме 20 случаи со дискотеки отворени а 10 посто од населението е вакцинирано.
Разликата е во сојот. Кога ќе се спушти одозгора индискиот, ќе праиме муабет како ќе течат работите.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
И ние имаме 20 случаи со дискотеки отворени а 10 посто од населението е вакцинирано. Не е меродавно колку случаи има, зашто ако не функционираат вакцините тие 200 ќе ти станат илјадници.
Па од тоа што си споделил излегува дека ц.ц. 10.000 целосно вакицнирани фатиле Корона, а почеток на летото сме. Баш да видиме како ќе биде од ноември па натака.

@wot читај овие од Израелското воено разузнавање што изјавиле:
In addition, military intelligence has been warning of such a scenario at least since January, when a report was published that suggested a mass vaccination campaign would lead to vaccine-resistant strains of Covid-19 emerging.
Срам ги било, иди кажи им да се оправат.

Ова го напиша и членот од Србија пред некој месец. Односно вирусот кај вакцинираните кога ќе навлезе, нив ќе мутира, а после вакцинираните ќе го пренесат кај другите :facepalm:

Ах бе Ронче целофначе, сега откако се вакцинираше, изгледа ќе треба повторно да си внимателен, да носиш маска, да држиш растојание од 2 метри, бидејќи ти може да си виновникот за ширење на мутантите.:pos:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Разликата е во сојот. Кога ќе се спушти одозгора индискиот, ќе праиме муабет како ќе течат работите.
Не викам не. Туку што ќе праиме е работата. Чим има делта ќе има и гама и тн.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Па од тоа што си споделил излегува дека ц.ц. 10.000 целосно вакицнирани фатиле Корона, а почеток на летото сме. Баш да видиме како ќе биде од ноември па натака.

@wot читај овие од Израелското воено разузнавање што изјавиле:

Срам ги било, иди кажи им да се оправат.

Ова го напиша и членот од Србија пред некој месец. Односно вирусот кај вакцинираните кога ќе навлезе, нив ќе мутира, а после вакцинираните ќе го пренесат кај другите :facepalm:

Ах бе Ронче целофначе, сега откако се вакцинираше, изгледа ќе треба повторно да си внимателен, да носиш маска, да држиш растојание од 2 метри, бидејќи ти може да си виновникот за ширење на мутантите.:pos:
затоа мутациите се јавуваат каде што има најмалце вакцинирани. Пример Индија. Делта не искочи од израел каде што има најмногу вакцинирани.
Ич не ти работи кликерот и пак ги филтрираш тие информации што не треба.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
затоа мутациите се јавуваат каде што има најмалце вакцинирани. Пример Индија. Делта не искочи од израел каде што има најмногу вакцинирани.
Ич не ти работи кликерот и пак ги филтрираш тие информации што не треба.
Мање битно тоа, секогаш ќе има земја ко индија(има и бетер). Која е поентата да вакцинираат кога еве 3 месеци не издржаа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Мање битно тоа, секогаш ќе има земја ко индија(има и бетер). Која е поентата да вакцинираат кога еве 3 месеци не издржаа.
поентата е да не завршат ваљда запечатени у лимен сандак. Друга поента не ми текнува. Од кога искочија првите вакцини се знаеше дека нема да бидат ефективни 100% према сите соеви, но у најголем број од случаите ќе заштитат од компликации. И не знам зошто уште за истите основни работи дискутираме веќе со месеци, толку ли не научивте?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
затоа мутациите се јавуваат каде што има најмалце вакцинирани. Пример Индија. Делта не искочи од израел каде што има најмногу вакцинирани.
Ич не ти работи кликерот и пак ги филтрираш тие информации што не треба.
Еве како работи мојот кликер:
За некој организам да мутира од претходниот, треба условите за живот да му се променети, нешто да го натера. Ти како вакциниран, ја менуваш средината. ВО таа средина, тој обичниот вирус, кога ќе дојде кај тебе (од што е многу паметен), се прилагодува на таа нова средина и почнува да мутира. Значи кај тебе прво ќе мутира, ќе ојача, после бидејќи си вакциниран, нема да носиш маска ниту да држиш растојание, ќе го рашириш кај сите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Еве како работи мојот кликер:
За некој организам да мутира од претходниот, треба условите за живот да му се променети, нешто да го натера. Ти како вакциниран, ја менуваш средината. ВО таа средина, тој обичниот вирус, кога ќе дојде кај тебе (од што е многу паметен), се прилагодува на таа нова средина и почнува да мутира. Значи кај тебе прво ќе мутира, ќе ојача, после бидејќи си вакциниран, нема да носиш маска ниту да држиш растојание, ќе го рашириш кај сите.
Логикава ти е лудница. Како мали Џокица замишља корона вирус. Ја како вакцниран сум најранлив и ради мене мутирал вирусот :pos: Затоа у Индија, Бразил сите беа вакцинирани па искочија триста соеви од тие вукојебини. Вакцинираните биле криви за мутациите.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Еве како работи мојот кликер:
За некој организам да мутира од претходниот, треба условите за живот да му се променети, нешто да го натера. Ти како вакциниран, ја менуваш средината. ВО таа средина, тој обичниот вирус, кога ќе дојде кај тебе (од што е многу паметен), се прилагодува на таа нова средина и почнува да мутира. Значи кај тебе прво ќе мутира, ќе ојача, после бидејќи си вакциниран, нема да носиш маска ниту да држиш растојание, ќе го рашириш кај сите.
Ne ti fakja logikata. Vakcinata koja uloga ima? Da ti dava imunitet, teloto da pruzi otpor. Mutacii moze da se pravat od escape reakcii no koja e razlikata pomegju vakciniran i covek na komu imuniot sistem dobro mu raboti? I vo dvete slucaevi ima otpor kon virusot. Znaci ne ti faka logikata so vakcinite. Naprotiv tie vo najgolem del na start go otstranuvaat virusot. Mutaciite se pravat od greski vo reprodukcija na samiot virus. Posto na nevakcinirani imuniot sistem mu treba povekje vreme da se spravi, imas i vo tie lugje povekje reprodukcija na virusot i so toa pogolemi sansi za mutacii.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Логикава ти е лудница. Како мали Џокица замишља корона вирус. Ја како вакцниран сум најранлив и ради мене мутирал вирусот :pos: Затоа у Индија, Бразил сите беа вакцинирани па искочија триста соеви од тие вукојебини. Вакцинираните биле криви за мутациите.
Па може некој лек го натерало Бетменчо да мутира. Битно ти сега како вакциниран, немој да ми се шеташ без маска и држи растојание. Нејќу да ми префрлиш мутант некој. Оти со овој обичниов, 99,99% беше шансата за преживување и повеќе од 70% дома оздравуваа луѓето. Мутантот кој ќе излезе од тебе, кој знае што штеточина ќе е :kuracc:
Автоматски споено мислење:

Ne ti fakja logikata.
Ти најде да кажуваш за логика и како ја сфаќаш науката :bravobe::tapp:
Следно твое цитирање, нека содржи некој труд од Дростен, неговите изјави по хронолошки ред, или не паламуди.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Па може некој лек го натерало Бетменчо да мутира. Битно ти сега како вакциниран, немој да ми се шеташ без маска и држи растојание. Нејќу да ми префрлиш мутант некој. Оти со овој обичниов, 99,99% беше шансата за преживување и повеќе од 70% дома оздравуваа луѓето. Мутантот кој ќе излезе од тебе, кој знае што штеточина ќе е :kuracc:
Автоматски споено мислење:



Ти најде да кажуваш за логика и како ја сфаќаш науката :bravobe::tapp:
Следно твое цитирање, нека содржи некој труд од Дростен, неговите изјави по хронолошки ред, или не паламуди.

Dovolno?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
поентата е да не завршат ваљда запечатени у лимен сандак. Друга поента не ми текнува. Од кога искочија првите вакцини се знаеше дека нема да бидат ефективни 100% према сите соеви, но у најголем број од случаите ќе заштитат од компликации. И не знам зошто уште за истите основни работи дискутираме веќе со месеци, толку ли не научивте?
Па пак завршуваат у сандак, читаш ли. Беа најавувани блиску до стотка(95 за зараза и 99 за хоспитализација), а испаѓа нит од зараза нит од тежок случаи ги штитат. Имаш некое овјаснување или колку да се пише нешто..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Па пак завршуваат у сандак, читаш ли. Беа најавувани блиску до стотка(95 за зараза и 99 за хоспитализација), а испаѓа нит од зараза нит од тежок случаи ги штитат. Имаш некое овјаснување или колку да се пише нешто..
кој вакциниран умрел кажи ми ти? дури и да умрел некој пензионер тоа е еден случај, не се педесет души како нас дневно што ни идеа до скоро. Имате ли вие нешто у тоа главите или колку да се рече нешто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom