Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Глуп ти е муабетов, ама коа веќе така размислуваш, земи јажето, јамката околу врат и рипај. Нели пошто кога тогаш и ти ќе умреш, па оти не сеа. Шо има да чекаш?
Да се лесно знаеше кој кога ќе умре, светот ќе беше поубаво место.
Глеам дека уште не е јасно дека иста стапка на смртност на заразена популација од 1 милион и заразена популација 100 луѓе не носи ист број на починати лица. На страна начинот и динамиката на ширење при постоење групен имунтет.
За да нема толкава стапка на смртност потребен ти е групен имунитет добен преку зараза или имунитет добиен преку вакцинација.

Вакцина нема да добиеме уште долго време (најава е во јануари, значи некој месец покасно), за ефикасноста на вакцината е уште многу рано да се коментира оти сигурно тестерите не биле старци и ризичната група, а ќе бидат најголемата група што ќе се вакцинира, па многу лесно може да не ги даде очекуваните резултати и пак оној мал дел што и сега умира од корона, да умира и тогаш.

Ќе нападнете од каде мал дел кога дневно има по 20-30, за жал (а мош и за среќа) до пред овој месец два си бевме во просекот по умрени, сега нешто можда ќе се зголеми, ама пак нема да биде нешто шокантно, а сме на добар пат да си стекнеме имунитет многу пред да дојде вакцината.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.183
Поени од реакции
17.995
Aleluja, spaseni sme :cuc:.
Владе, Владе, не разбираш што значи ова, а? :)

Еве да ти објаснам, ако резултатите на @pixa се точни, тогаш тој е првиот потврден случај во светот дека постои долготраен имунитет против Ковид-19, иако нема активни антитела.
Нешто за што сеуште активно се дебатира во научнава заедница.

Барем јас немам видено некоја студија која што го потврдува ова.

@pixa мислам дека за 3 недели ќе имаш IgG антитела за да дадеш крвна плазма.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Еве да ти објаснам, ако резултатите на @pixa се точни, тогаш тој е првиот потврден случај во светот дека постои долготраен имунитет против Ковид-19, иако нема активни антитела.
Нешто за што сеуште активно се дебатира во научнава заедница.
као што ја разбрав докторката ми кажа дека повторно сум бил изложен на инфекција, мислам така ми кажа а не дека имам антитела, со оглед на тоа дека игМ ми се покачени, мада имам и игГ.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.183
Поени од реакции
17.995
као што ја разбрав докторката ми кажа дека повторно сум бил изложен на инфекција, мислам така ми кажа а не дека имам антитела, со оглед на тоа дека игМ ми се покачени, мада имам и игГ.
Точно ти кажала, имаш IgM антитела кои се ствараат при активна инфекција. Ти имаш активна инфекција без симптоми. Така и работи имуниот систем кој има имунитет на некој вирус. После се ствараат постојаните IgG антитела кои ги користат од плазмата. И најверојатно по 3 недели ќе имаш такви.

Се разбира ако е точен резултатот, оти можни се грешки.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.886
Поени од реакции
7.264
Еве да ти објаснам, ако резултатите на @pixa се точни, тогаш тој е првиот потврден случај во светот дека постои долготраен имунитет против Ковид-19, иако нема активни антитела.
Нешто за што сеуште активно се дебатира во научнава заедница.
:misticen:
Ај ај ај што напиша Тенекееее, свака част мајсторе :cuc::cuc:
Многу добра ти е научната заедница која ја следиш, штом со дебати се занимава, а не со 100% докази (y)

Пикса под хитно кажи му на Тенеке да те пријави кај неговата научна заедница, сепак нели си прв потврден светски случај.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.183
Поени од реакции
17.995
:misticen:
Ај ај ај што напиша Тенекееее, свака част мајсторе :cuc::cuc:
Многу добра ти е научната заедница која ја следиш, штом со дебати се занимава, а не со 100% докази (y)

Пикса под хитно кажи му на Тенеке да те пријави кај неговата научна заедница, сепак нели си прв потврден светски случај.
Ај бе и ти ништо не разбираш, еве да ти објаснам, зошто е тешко ова да се фати црно на бело.

Ако пикса пошол да дава плазма 2 недели порано, ќе виделе дека нема IgG антитела и ќе му кажеле, извини дечко ти немаш антитела и пикса ќе си останеше разочаран дека нема имунитет од Корона.

Ако пошол 3 недели покасно ќе имал IgG антитела и ќе му кажат, дечко фала многу дојди пак ти пукаш со антитела 5 месеци по инфекција.

Арно ама ова се случило во овој период од десетина дена кога имал повторен контакт со вирусот и сега го имаме црно на бело.

Значи ова не Еурека момент, затоа што после првите статии дека антителата исчезнуваат по неколку месеци и створија паника, голем број научници објаснија дека имуниот систем е многу покомплициран и ќе има имунитет ако нема антитела.

Ама сепак е WOW момент кога го имаш црно на бело.
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.680
Ковид 19 ги поздравува мерките на Филипче. 1300 нови и 39 во вечните ловишта. Комисијата сеуште не гледа потреба од строги мерки,сегашните само што не почнале да даваат резултат. Кај и да е, таму во Мај ке почнат да се намалуваат бројките. Само да ги потсетам членовите на комисијата дека постои кривично дело со назив ,,несовесно работење во службата,, а кое многу лесно се комбинира и со други дела. Некој некогаш може дебело да наебе.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.680
Русија со рекорден број новозаразени и умрени. Нели имаат вакцина?o_O Ние па се надеваме на спас од нив:confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom