Коронавирусот COVID 19 и дијаспората

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.533
не можеш да генерализираш, милион пати се дискутирал истиот муабет, веќе досаден е, све зависи како ќе си го наштеловаш мозокот, јас лично не се согласувам дека Македонец на Македонец е душман, има секакви примери и искуства, јас сум пишал повеќе пати на слични вакви препукувања, дека македонците не добиле помош од никого повеќе колку што сами си помогнале, а и да си имал или да сум имал негативно искуство со македонци, што верувам дека си имал сепак не значи дека треба да го мразиш секој македонец што ќе го сретнеш на патот, ниту треба да веруваш на секој и да се дружиш со секој што ќе го сретнеш на пат. Еве јас лично ќе ти кажам јас прв сум тој што не се дружам ниту сакам да имам контакти со секој што ќе го сретнам на пат, ама во исто време ниту ги мразам македонците само ради што со некој имаме поразлично мислење, или дека сум имал некое негативно искуство со некој.

Тоа е уствари и цела работа... Значи 90% од тие што мислат дека македонец на македонец му е најголем душман се луѓе што живеат во МКД и никогаш не живееле надвор па да осетат како е со други. Кога ќе излезат од резерватот сфаќаат дека не е баш се така. Дел се менуваат дел не затоа и глупаво е да ја затвориш вратата тек така. Значи во секоја нација имаш добри и лоши ликови, патриоти и предавници, либерали и конзервативци итн итн... Само ради тоа што не се слагаш за нешто не значи дека тој е помал македонец или не македонец. Колку и да не се разбираме на темава со Владе јас у глобала делам слично мислење со него за многу работи. За ова не, едонставно е, за мене и тие се македонци и треба да бидат прибрани, сеедно како гледа некој на работите. Ако се државјани тогаш ДА, тука завршува приказната.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Citam stana mnogu aktuelno denovive so povratot na dijasporata vo maticnite zemji kako posledica od koronavirusot pa da ne ve baniraat od postoeckata tema so offtopik mislenja okolu toa redno bese da se otvori nova.
Jas licno nemam nisto protiv da se vratat ili sto se vratija nasite gragjani od stranstvo kako posledica od koronavirusot, no ke napomenam nasite gragjani. Onie drugite koi zaminaja so takanareceniot evropski pasos posto zvucelo pofensi od bugarski neka si se vratat vo drzavata so cij pasos zaminaja. Ova posebno vazi za site onie koi bas do pred da pocnat da im go mavat klocite ne se stedeja da plukaat po se i za se od stariot kraj, kako tamu vo race gi drzele, gi precekale kako svoi i deka nikogas nema ni da pomislat da se vrakjaat.
P.s ako temata e vo nesoodvetno mesto, nesto i fali ili ima ista ili slicna na ovaa tema dezurniot moderator ili adminisrator neka koregira.
За која дијаспора се однесува,швицарската или тие не се проблем ако се вратат?Абе доста веќе си пукате во колено,зошто не отвориш тема за овие со косовски пасош?Зошто ги одродувате љугево сосила?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Kolku da sme nacisto a veruvam i drugite ke gi interesira. Smetas deka bugarite i nie sme eden ist narod?
Јас не можам да тврдам дали сме исти или не! Ама ти пак уште помалку! Да оставиме тоа на науката да го реши, оти со политички експертизи еве до кај стигнавме!
П.С. Се извинувам, не сум знаел дека и ти си на државна цицка, сега сфаќам зошто толку се грижиш да не дојде некој да те избутка од копањчето! Само не ми е јасно оти вакви нервози? Па сега со министерот и премиерот иста плата ќе имаш! Наздравје да си ја трошиш!
Автоматски споено мислење:

не можеш да генерализираш, милион пати се дискутирал истиот муабет, веќе досаден е, све зависи како ќе си го наштеловаш мозокот, јас лично не се согласувам дека Македонец на Македонец е душман, има секакви примери и искуства,
Кои примери и во колкава временска рамка?
Ај да земеме пример струшките села, немало љочки таму никад, после се појавуваат пополека, а се зголемува и бројот на торбеши(знаеш кој е кој)! По извесно време, торбешите се декларираат за албанци и се најголеми душмани на своите собраќа кои не смениле вера и националност. Не е тоа македонец на македонец душман?
Втор пример Бабунски! Маме и расплакал на македонците кои не сакале да се согласат дека се срби, Бабунски не е македонец? Мино, неговиот контраш не е македонец?

Пропаганда и пари чуда прават, парите посебно!
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Јас не можам да тврдам дали сме исти или не! Ама ти пак уште помалку! Да оставиме тоа на науката да го реши, оти со политички експертизи еве до кај стигнавме!
П.С. Се извинувам, не сум знаел дека и ти си на државна цицка, сега сфаќам зошто толку се грижиш да не дојде некој да те избутка од копањчето! Само не ми е јасно оти вакви нервози? Па сега со министерот и премиерот иста плата ќе имаш! Наздравје да си ја трошиш!
Да бе овие на државна цицка се посебна каста,битно нив да им погодено.затоа им е лесно да плукаат по тие шо се борат за подобар живот.Нив независно дали работел или лежел на први ќе му стигни платата!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.531
Јас не можам да тврдам дали сме исти или не! Ама ти пак уште помалку! Да оставиме тоа на науката да го реши, оти со политички експертизи еве до кај стигнавме!
П.С. Се извинувам, не сум знаел дека и ти си на државна цицка, сега сфаќам зошто толку се грижиш да не дојде некој да те избутка од копањчето! Само не ми е јасно оти вакви нервози? Па сега со министерот и премиерот иста плата ќе имаш! Наздравје да си ја трошиш!
Автоматски споено мислење:


Кои примери и во колкава временска рамка?
Ај да земеме пример струшките села, немало љочки таму никад, после се појавуваат пополека, а се зголемува и бројот на торбеши(знаеш кој е кој)! По извесно време, торбешите се декларираат за албанци и се најголеми душмани на своите собраќа кои не смениле вера и националност. Не е тоа македонец на македонец душман?
Втор пример Бабунски! Маме и расплакал на македонците кои не сакале да се согласат дека се срби, Бабунски не е македонец? Мино, неговиот контраш не е македонец?

Пропаганда и пари чуда прават, парите посебно!
Мино нели е ликот кои ги "лови" вмровските чети за време кога Вардарска Македонија е под окупација на СХС?
Така ми останало во сеќавање, можеби грешам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Едноставно е... Македонски пасош имаат ДА или НЕ? Македонски државјани се? Да или Не? Ако одговорот е ДА тогаш кој си бе ти да кажуваш што и како... Ај тури пепел, џабе се расправаме, за мене тие се македонци и апсолутно треба да им се помогне. Можеш да филозофираш колку сакаш ама на крај крајева ништо не си подобар со орли и албански знамиња на темава.
TI znaes povekje od niv sto se tie ? Za tebe mozat da bidat sto sakas, ama tie sami si se pisale Bugari, koj si ti niv da mu kazuvas sto se i koj se. Tebe sakas nekoj da ti kazuva sto si i koj si ? Znaes na koj nacin se dobiva bugarsko drzavjanstvo i pasos neli? Si beris dokumenti so koj dokazuvas deka si bugarin, si gi stavas pod miska i pravec vo ambasada ili kade i da odeja ( imas cela tema za toa ako te interesira posebno) i si podnesuvas baranje za bugarsko drzavjanstvo na osnov na bugarski koreni. Ne za prestoj, ne se mazil , zenil, ne za neznam sto i kako tuku na osnov na bugarski koreni. Niti nekoj na sila gi natera, niti im se zgresilo, pri zdrava svest i sovest. No toa i ne e poentata na muabetot vo cela prikazna. Ocigledno se imas malce zbuneto, nervozen si, vozbuden. Mozi imas temperatura pa taka celiot vo delirium bladas, koj da te znae. Ne e problem sto nekoj se pisal bugarin, mozi taka si se custvuva, negova rabota. Jas znam licno nekolku bugari original tuka ne od ovie novokomponirani fensi bugari, original so se veli. I da se pisal bugarin, ili si e vlav, albanec, marsovec nebitno cim zaminal vo stranstvo so nasiot pasos togas toj e nasa obvrska kako gragjanin na ovaa drzava. Cim zaminal so tugj pasos togas e obvrska na drzavata so cij pasos zaminal bez razlika sto e toj po nacionalnost. Tolku e prosto. Ili @Паланчански ti objasni uste poplasticno vo nekoj post prethodno, ako sakas ke ti go pobaram ne e problem. Da ti crtam nemozam i nejkam.
Автоматски споено мислење:

Па јас прв ги осудувам оние што се горди на бугарските пасоши.
Tebe pa edno nezgodno sto ti padna koga podnese baranje za bugarski pasos, potona od sram najverojatno tamu pred sluzbenikot.
Автоматски споено мислење:

За која дијаспора се однесува,швицарската или тие не се проблем ако се вратат?Абе доста веќе си пукате во колено,зошто не отвориш тема за овие со косовски пасош?Зошто ги одродувате љугево сосила?
Se odnesuva na dijasporata koja zaminala so tugj pasos a sega brza da se vrati tuka namesto da si odi vo drzavata so cij pasos zaminala. Drugo ?
Ete jas sakam za ovaa dijaspora da otvoram, taka mi e kef. Slobodno otvori si ti tema za tie so kosovski pasosi, koj te drzi?
Автоматски споено мислење:

Јас не можам да тврдам дали сме исти или не! Ама ти пак уште помалку! Да оставиме тоа на науката да го реши, оти со политички експертизи еве до кај стигнавме!
Toa samo za nas i bugarite vazi ili ke cekame naukata da utvrdi dali Srbite i Hrvatite se ist narod? Ili Crnogorcite so Srbite? Ili Bosancite so Srbite i Hrvatite se ist narod? Ili Norvezanite so Svegjanite, Dancite i Islangjanite?
Ustavri tvoe pravo, cekaj si naukata da ti kazi deka si bugarin samo nemoj @kano da go prasvas oti za nego si Makedonec ako sakas i deset bugarski pasosi imaj.
Автоматски споено мислење:

П.С. Се извинувам, не сум знаел дека и ти си на државна цицка, сега сфаќам зошто толку се грижиш да не дојде некој да те избутка од копањчето! Само не ми е јасно оти вакви нервози? Па сега со министерот и премиерот иста плата ќе имаш! Наздравје да си ја трошиш!
Izvinato ti e ama ne deka sum na drzavana cicka tuku deka si glup pa pagjas na Ilko ilija muabetite, a da go citas ke mislis deka deset dusi mu pisat od profilot. Ednas gi mrazi bugarite, posle gi saka, pa se srami pa podnel baranje za bugarsko. Neznaj kaj tera kutroto. I aman be uste isti finti koristite od pred 10 godini. Pa koronata pobrzo evoluira od vas.
Автоматски споено мислење:

Дотичната личност, мразач на сè што е македонско, не е повеќе на форумов.
Ne e problem toa, imas vo taa tema so lopata da gi rinis takvi kako nea. I ne samo vo taa tema, imase nekolku aktuelni slicni na nea temi posto togas takva bese modata. Samo steta sto najgolemite branaci na takvite tuka togas ne ni bile clenovi na forumot.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.636
Не можете ако секоја тема не ја свртите во сосема друг правец...
Баш, дојдов да прочитам за дијаспората и моменталнава ситуација, ме интересираше некое инфо за тие кои останаа по државите тие фатиле се караат кој е поголем патриот :)
Да се вратам на темата, се знае од прилика кога ќе почнат да ги отвараат границите, конкретно за Малта ме интересира ако има некој член кој остана таму нека пиши.
Наводно на страната на Виз ер пишува дека до 10 Април сите линии се затворени за Малта, е сега дали знае некој кој е поупатен што после 10,затоа што колку шо знам аеродромот е затворен таму, се знае до кога или ни Господ не го знае тоа прашање :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.308
Баш, дојдов да прочитам за дијаспората и моменталнава ситуација, ме интересираше некое инфо за тие кои останаа по државите тие фатиле се караат кој е поголем патриот :)
Да се вратам на темата, се знае од прилика кога ќе почнат да ги отвараат границите, конкретно за Малта ме интересира ако има некој член кој остана таму нека пиши.
Наводно на страната на Виз ер пишува дека до 10 Април сите линии се затворени за Малта, е сега дали знае некој кој е поупатен што после 10,затоа што колку шо знам аеродромот е затворен таму, се знае до кога или ни Господ не го знае тоа прашање :)
Не е до тоа кој е поголем патриот туку некои викаат, дека Македонци со повеќе од Македонски пасош не биле Македонци. Класика.

Иначе за твое прашање, моментално е многу тешко да се превиди како ќе се развиваат работите. Аеросообраќајот е многу намален и доста аеродроми затворени. Верувам дека од ко ќе се подобри ситуацијата ќе биде подобро ама не може никој да прогнозира.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Баш, дојдов да прочитам за дијаспората и моменталнава ситуација, ме интересираше некое инфо за тие кои останаа по државите тие фатиле се караат кој е поголем патриот :)
Да се вратам на темата, се знае од прилика кога ќе почнат да ги отвараат границите, конкретно за Малта ме интересира ако има некој член кој остана таму нека пиши.
Наводно на страната на Виз ер пишува дека до 10 Април сите линии се затворени за Малта, е сега дали знае некој кој е поупатен што после 10,затоа што колку шо знам аеродромот е затворен таму, се знае до кога или ни Господ не го знае тоа прашање :)
Ti be cupe ama totalno ja promasi temata :facepalm: .
Автоматски споено мислење:

Не е до тоа кој е поголем патриот туку некои викаат, дека Македонци со повеќе од Македонски пасош не биле Македонци. Класика.
Koj vika taka ?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.636
Ti be cupe ama totalno ja promasi temata :facepalm: .
Автоматски споено мислење:


Koj vika taka ?
Шо промашив чоек, насловот е коронаворус и дијаспора, или тие во Малта не се дијаспора :unsure:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Шо промашив чоек, насловот е коронаворус и дијаспора, или тие во Малта не се дијаспора :unsure:
Ako se tamu so bugarski pasos togas se dijaspora ama bugarska. Podobro zvoni vo bugarska ambasada i tamu prasaj za nivnite drzavjani dali ima prevoz.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.308
Ti be cupe ama totalno ja promasi temata :facepalm: .
Автоматски споено мислење:


Koj vika taka ?
Извина вака ама

Ovie sto zaminale so drug pasos ne se nasa dijaspora a da mi izvinis po bugarite mozam i ke plukam kolku mi dusa saka. [/QUOTE напиша:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.636
Ako se tamu so bugarski pasos togas se dijaspora ama bugarska. Podobro zvoni vo bugarska ambasada i tamu prasaj za nivnite drzavjani dali ima prevoz.
Со Арапски пасоши се,кај да се јавам ?
:D
Ме интересира дали ќе организираат пак летови за назад или кој се врати се врати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom