Коронавирусот COVID 19 и дијаспората

Член од
16 декември 2009
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.160
Јас имам повеќе државјанства, вклучувајќи го и македонското. Родена таму, 24 години сум живеела таму, сум плаќала данок и тогаш и сега. По која логика јас сум странец?
Оваков хејт за луѓе кои се иселиле од државата само во Македонија го имам видено и никаде на друго место.
На кои тоа други држави имаш државјанство?Многу држави не дозволуваат двојно државјанство и за да земеш нивно државјанство даваш изјава со која се откажуваш од претходното.Ако имаш македонско државјанство тоа е само затоа што нашиве служби не проверуваат за твојата изјава за отпуст од македонско државјанство.Ти до твоите 24 години си плаќала во Македонија.
А колку Македонија платила за тебе сигуен сум дека никогаш не си се запрашала затоа што луѓе како тебе обично никогаш не се запрашуваат за тоа колку нив им дале.
Плаќаш данок затоа што веројатно имаш некаков имот тука.Јас имам имот во друга држава наследен и плаќам данок и што значи тоа дека сум нивни државјанин.
Па дека имаме омраза не би рекол.Имаме гадење кон вас тоа секако.Исто како кон некој кој бега кога е тешко.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.116
Поени од реакции
21.755
абе дедо мраз си успеал насловот да го напишеш на кирилица, а одговорите ги пишуваш на latinica
Samo mi se smena i neznaev kako da go vratam :toe: .
Drugo kakvi zabeleski imas, zapirkite kade se staveni ?
Автоматски споено мислење:

Не ми се верува дека имам слични ставови со отварачот на темата, посебно во делот на повратниците со „европски пасош“ :)
Toa Bateman ti se vika sozrevanje ;).
Автоматски споено мислење:

Која е поентата на темата? Или ви треба една посебна тема за плукање? Пишав ја, немам никаква солидарност еден према друг затоа не не бива како нација. Пријатен ден и све најнај против короната. :)
Koj rece deka nemame nikakva solidarnost? Kaj go vide ti toa? Ajde ubavo procitaj go uvodniot post pa ako i pak ne sfati prasaj ne se srami, ke ti se objasni.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.319
Поени од реакции
21.776
Многу ми е јако кога експертите поред некои случаеви паушализираат за мултимилионска дијаспора. И да се 1% од луѓето такви како што ги опишувате овде 99% не се али нив никој не ги спомнува. Авал да ви е. Не да е гнев туку толкава загорченост не су видел. Па и покрај таква сосема одделена тематика како пандемијава најдовте време и место за плукање по дијаспората. Гледајте таму останете живи и здрави а не уште да ширите омраза.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.116
Поени од реакции
21.755
Многу ми е јако кога експертите поред некои случаеви паушализираат за мултимилионска дијаспора. И да се 1% од луѓето такви како што ги опишувате овде 99% не се али нив никој не ги спомнува. Авал да ви е. Не да е гнев туку толкава загорченост не су видел. Па и покрај таква сосема одделена тематика како пандемијава најдовте време и место за плукање по дијаспората. Гледајте таму останете живи и здрави а не уште да ширите омраза.
Igorce nikoj ne pluka po nasata dijaspora, barem jas ne. Ovie sto zaminale so drug pasos ne se nasa dijaspora a da mi izvinis po bugarite mozam i ke plukam kolku mi dusa saka. Tie si se dijaspora na drzavata so koj pasos zaminale. Za nasata rekov jas ako sakaat vo hotel so 5 zvezdi neka gi smestat so se komplet se plateno na tovar na fondot posto se nasi. Obvrska e na drzavata da se grizi za site nasi drzavjani kade i da se i od koja i da pricina se zateknale tamu kade sto se zateknale. Ne e obvrska na drzavata da se grizi za tugji drzavjani, si imaat tie koj da se grizi za niv. Za kakva solidarnost pravime muabet tuka i nedostatok od nea. Ajde da se solidarizirame i za migranite i site tuka da gi udomime. Koga sme kaj toa ti kolku migranti priberi doma? Oti ne se solidarizira so niv ?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.319
Поени од реакции
21.776
Igorce nikoj ne pluka po nasata dijaspora, barem jas ne. Ovie sto zaminale so drug pasos ne se nasa dijaspora a da mi izvinis po bugarite mozam i ke plukam kolku mi dusa saka. Tie si se dijaspora na drzavata so koj pasos zaminale. Za nasata rekov jas ako sakaat vo hotel so 5 zvezdi neka gi smestat so se komplet se plateno na tovar na fondot posto se nasi. Obvrska e na drzavata da se grizi za site nasi drzavjani kade i da se i od koja i da pricina se zateknale tamu kade sto se zateknale. Ne e obvrska na drzavata da se grizi za tugji drzavjani, si imaat tie koj da se grizi za niv. Za kakva solidarnost pravime muabet tuka i nedostatok od nea. Ajde da se solidarizirame i za migranite i site tuka da gi udomime. Koga sme kaj toa ti kolku migranti priberi doma? Oti ne se solidarizira so niv ?
Друга тема ама плаќам не малку данок за нив. Иначе Македонски државјанин во Македонија се третира како Македонец. НЕ знам што не е јасно.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.116
Поени од реакции
21.755
Јас плукам и не се враќам. Мене Македонија ме третира како странец одамна, дома не е онаму каде што морам да се пријавувам како турист и да плаќам приватно за здравствени услуги. А вие што плукате толку по дијаспората и ја презирате, ставете го малку прстот на чело, дијаспората остава големи суми за донации на болни и сиромашни, дијаспората доаѓа еднаш годишно на одмор и парично придонесува за државата и поединци повеќе отколку што вие би придонеле во текот на целата година. На крај разберете дека никој не го заболе за државата, секој гледа да си биде со најблиските во тешки времиња.
Znam deka si vo takva sostojba, hormonite do plafon pa normalno lupas bezveze. Nikoj ne zbora nisto za takvite kako tebe na primer koi ete plukaat ama ne se vrakjaat. I taka treba, sedi si tamu i uzivaj i prodolzi da plukas. Ne gledam nikakva pricina ti nesto posebno da bides zasegnata so ovaa tema posto neli ti kade plukas ne lizis.
I za kraj posto ete mora da ti se crta kako i obicno nikoj ne ja obvinuva nasata dijapsora sto zaminala kade sto zaminala za podobar zivot, oti i se mozelo ili taka im prdna na kurot. Nasi si se tie. Jas zboruvam za dijasporata na drugite drzavi koi zaminale vo tugjina so drug pasos na druga drzava. Tie pod nikoj osnov ne gi smetam i ne treba da se smetaat za nasa dijaspora i normalno e posebno vo vakvi teski vreminja drzavata prvo da si se grizi za svoite drzavjani pa ako ima uslovi neka se grizi i za strancite.
Автоматски споено мислење:

Друга тема ама плаќам не малку данок за нив. Иначе Македонски државјанин во Македонија се третира како Македонец. НЕ знам што не е јасно.
Ako zaminal so nas pasos i tamu raboti ili zivee so nas pasos togas e nas drzavjanin, ako zaminal i tamu raboti i zivee so pasos na druga drzava togas toj ne e nasa obvrska tuku na drzavata so cij pasos zaminal. Ne znam ni jas sto ne e jasno.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.698
На кои тоа други држави имаш државјанство?Многу држави не дозволуваат двојно државјанство и за да земеш нивно државјанство даваш изјава со која се откажуваш од претходното.Ако имаш македонско државјанство тоа е само затоа што нашиве служби не проверуваат за твојата изјава за отпуст од македонско државјанство.Ти до твоите 24 години си плаќала во Македонија.
А колку Македонија платила за тебе сигуен сум дека никогаш не си се запрашала затоа што луѓе како тебе обично никогаш не се запрашуваат за тоа колку нив им дале.
Плаќаш данок затоа што веројатно имаш некаков имот тука.Јас имам имот во друга држава наследен и плаќам данок и што значи тоа дека сум нивни државјанин.
Па дека имаме омраза не би рекол.Имаме гадење кон вас тоа секако.Исто како кон некој кој бега кога е тешко.
Имам државјанстваво земји кои дозволуваат повеќе од едно, а Македонија е една од тие. За каков отпуст зборуваш?
Јас не "избегав" затоа што ми било тешко, туку затоа што светот е мој дом и сакам да живеам дури и надвор од границите на едно мало парче земја.
Македонија за мене нема апсолутно ништо направено!
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.160
Имам државјанстваво земји кои дозволуваат повеќе од едно, а Македонија е една од тие. За каков отпуст зборуваш?
Јас не "избегав" затоа што ми било тешко, туку затоа што светот е мој дом и сакам да живеам дури и надвор од границите на едно мало парче земја.
Македонија за мене нема апсолутно ништо направено!
Кои се тие држави?
Светот е и мој дом.Јасне живеам надвор од овој свет.
Мојот народ на едно мало парче земја формирал своја држава со свои правила за да го развива своето наследство од своите претци.
Да патува човек нема никаква врска со тоа да се отсели.
Знам дека таквите како тебе се неблагодарни до крај па ништо не можат да видат од сопственото јас.
Се најубаво и остани таму каде си.За мојата Македонија која ја сакам повеќе од себеси таквите како тебе се само едно мртво месо кое само се отстранува.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.698
Кои се тие држави?
Светот е и мој дом.Јасне живеам надвор од овој свет.
Мојот народ на едно мало парче земја формирал своја држава со свои правила за да го развива своето наследство од своите претци.
Да патува човек нема никаква врска со тоа да се отсели.
Знам дека таквите како тебе се неблагодарни до крај па ништо не можат да видат од сопственото јас.
Се најубаво и остани таму каде си.За мојата Македонија која ја сакам повеќе од себеси таквите како тебе се само едно мртво месо кое само се отстранува.
Не се разбираме, јас или било кој МАКЕДОНСКИ државјанин може во било кое време и кога сака да се врати назад и ниту ти, ниту било кој може да го спречи тоа. Тоа сакав да кажам. Фактот дека многумина, не само дијаспорците, се неодговорни кога станува муабет за вирусот, е друга приказна.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
354
Поени од реакции
437
Едно постара изјава од бившиот гувернер Богов од 2013, секако ни денес не е нешто поинаку, можеби сега плакатолепачите од двете партии и да се замислат од каде се парите за платата што редовно ја добиваат.

Македонија живее од парите од дијаспората

Според гувернерот Димитар Богов, вкупните дознаки од странство се стандардно високи и изнесуваат 18-20 проценти од БДП (околу 1,6 милијарди евра)и покриваат најголем дел од трговскиот дефицит. Богов појасни дека од нив на приватните трансфери опаѓаат 60 отсто, што значи дека македонските семејствата примаат околу една милијарда евра годишно како помош од своите роднини.

На годишната конференција на Обединетата македонска дијаспора Богов, исто така, информираше дека во првите четири месеци од годинава странските директни инвестиции изнесуваат околу 70 милиони евра, а проекциите се меѓу 200 и 300 милиони до крајот на годината.

Се обрати и вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски кој побара од младите во дијаспората да извадат македонски пасоши.

– Односите помеѓу етничките заедници во Македонија се менуваат. Бројките се менуваат и многу ќе биде важно бројноста на Македонија и на Македонците да ја задржиме и ја растеме во годините што доаѓаат. Тоа ќе биде важно и за економските ефекти – рече Пешевски.

– Затоа апелирам: Земете што поголем број пасоши, пренесете го тоа и на сите оние Македонци кои се надвор и се чувствуваат како Македонци, но не го прават тој чекор да ги земат пасошите. Земете го пасошот, бидејќи тоа е најдобриот и најлесниот начин да и помогнете на Македонија, посочи Пешевски и додаде дека и Владата ќе ги помагала тие процеси.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.116
Поени од реакции
21.755
Не се разбираме, јас или било кој МАКЕДОНСКИ државјанин може во било кое време и кога сака да се врати назад и ниту ти, ниту било кој може да го спречи тоа. Тоа сакав да кажам. Фактот дека многумина, не само дијаспорците, се неодговорни кога станува муабет за вирусот, е друга приказна.
Agde ne e toa problem sekoj nas drzavjanin da se vrati vo svojata maticna drzava. Problem e koga toj nas drzavjanin ja napustil nasata drzava kako stranski drzavjanin so stranski pasos posto taka mu bilo polesno a posle koga ke zgusni da saka da se vrati kako nas drzavjanin. Ja gledas tuka razlikata ?
Автоматски споено мислење:


Едно постара изјава од бившиот гувернер Богов од 2013, секако ни денес не е нешто поинаку, можеби сега плакатолепачите од двете партии и да се замислат од каде се парите за платата што редовно ја добиваат.

Македонија живее од парите од дијаспората

Според гувернерот Димитар Богов, вкупните дознаки од странство се стандардно високи и изнесуваат 18-20 проценти од БДП (околу 1,6 милијарди евра)и покриваат најголем дел од трговскиот дефицит. Богов појасни дека од нив на приватните трансфери опаѓаат 60 отсто, што значи дека македонските семејствата примаат околу една милијарда евра годишно како помош од своите роднини.

На годишната конференција на Обединетата македонска дијаспора Богов, исто така, информираше дека во првите четири месеци од годинава странските директни инвестиции изнесуваат околу 70 милиони евра, а проекциите се меѓу 200 и 300 милиони до крајот на годината.

Се обрати и вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски кој побара од младите во дијаспората да извадат македонски пасоши.

– Односите помеѓу етничките заедници во Македонија се менуваат. Бројките се менуваат и многу ќе биде важно бројноста на Македонија и на Македонците да ја задржиме и ја растеме во годините што доаѓаат. Тоа ќе биде важно и за економските ефекти – рече Пешевски.

– Затоа апелирам: Земете што поголем број пасоши, пренесете го тоа и на сите оние Македонци кои се надвор и се чувствуваат како Македонци, но не го прават тој чекор да ги земат пасошите. Земете го пасошот, бидејќи тоа е најдобриот и најлесниот начин да и помогнете на Македонија, посочи Пешевски и додаде дека и Владата ќе ги помагала тие процеси.
Cekaj poleka malce, koci. Prvo koj gi smetas ti za nasa dijaspora? Dali bugarskata dijaspora ja smetas za nasa? Srpskata? Albanskata ? Hrvatskata ? Slovenskata ?
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.160
[/QUOTE]
Едно постара изјава од бившиот гувернер Богов од 2013, секако ни денес не е нешто поинаку, можеби сега плакатолепачите од двете партии и да се замислат од каде се парите за платата што редовно ја добиваат.

Македонија живее од парите од дијаспората

Според гувернерот Димитар Богов, вкупните дознаки од странство се стандардно високи и изнесуваат 18-20 проценти од БДП (околу 1,6 милијарди евра)и покриваат најголем дел од трговскиот дефицит. Богов појасни дека од нив на приватните трансфери опаѓаат 60 отсто, што значи дека македонските семејствата примаат околу една милијарда евра годишно како помош од своите роднини.

На годишната конференција на Обединетата македонска дијаспора Богов, исто така, информираше дека во првите четири месеци од годинава странските директни инвестиции изнесуваат околу 70 милиони евра, а проекциите се меѓу 200 и 300 милиони до крајот на годината.

Се обрати и вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски кој побара од младите во дијаспората да извадат македонски пасоши.

– Односите помеѓу етничките заедници во Македонија се менуваат. Бројките се менуваат и многу ќе биде важно бројноста на Македонија и на Македонците да ја задржиме и ја растеме во годините што доаѓаат. Тоа ќе биде важно и за економските ефекти – рече Пешевски.

– Затоа апелирам: Земете што поголем број пасоши, пренесете го тоа и на сите оние Македонци кои се надвор и се чувствуваат како Македонци, но не го прават тој чекор да ги земат пасошите. Земете го пасошот, бидејќи тоа е најдобриот и најлесниот начин да и помогнете на Македонија, посочи Пешевски и додаде дека и Владата ќе ги помагала тие процеси.
Тој што го изјавил тоа е или глуп или што е многу веројатно крајно безобразен.
Тие пари се од луѓето кој се печалбари кои имаат свои семејства тука и кои во тој момент мислат да да се вратат и да останат тука.Тоа се луѓе на кој жените децата им се тука или мајките и татковците а тие планираат да продолжат да живеат заедно со нив.Во моментот кога ќе си ги земат семјествата и ќе станат нивни државјани тие преставнуваат со секакви дознаки кон Македонија.Најмногу дознаки доаѓаа ос албанските печалбари до пред некоја година затоа што тие под поимот семејство подразбираа пошироко семејство.Сега и од таа работа нема ништо. Сега овие иселеници се обични туристи кои го знаат нашиот јазик и ништо повеќе од тоа.
Автоматски споено мислење:

Не се разбираме, јас или било кој МАКЕДОНСКИ државјанин може во било кое време и кога сака да се врати назад и ниту ти, ниту било кој може да го спречи тоа. Тоа сакав да кажам. Фактот дека многумина, не само дијаспорците, се неодговорни кога станува муабет за вирусот, е друга приказна.
Го знаеш македонскиот јазик и многу добро те разбрав што напиша во претходните постови.
Ако некој е македонски државјанин и ако носи опаснот по земјата кога ќе влезе се носи во соодватна установа(притвор затвор карантин лудница..)
Ако изјавил дека се откажува од македонското државјанство (со цел да добие друго државјанство) треба тоа убаво да се провери и ако е така да се третира како странец затоа што тоа е.Другите нека влезат и да платат за карантинот
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.069
Поени од реакции
8.314
Како човек од дијаспора читајќи ја темава воопшто не се осеќам навреден ниту пак нападнат, дури можам да кажам дека и нападите кон целна група и се оправдани.
Иселувањето не е проблем, секој со своите причини и цели, проблематично е начинот на кој некој си заминуваа, разбирам дека системот бил/е срање, сите го знаеме каков е, мегутоа тоа другото вреѓање плукање кон државата, кон све што е македонско, исмејување со сопственото, нагласен цинизам, да не речам буквално плукање дури по своите родители дека биле македонци, толку гнасни работи се кажале, за на крајот секогаш било "само да успеам да избегам....", за на крајот првата прилика кога згусти одма, "европскиот" во џеб и назад дома кај што не бирал зборови како све да исплука.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.319
Поени од реакции
21.776
Како човек од дијаспора читајќи ја темава воопшто не се осеќам навреден ниту пак нападнат, дури можам да кажам дека и нападите кон целна група и се оправдани.
Иселувањето не е проблем, секој со своите причини и цели, проблематично е начинот на кој некој си заминуваа, разбирам дека системот бил/е срање, сите го знаеме каков е, мегутоа тоа другото вреѓање плукање кон државата, кон све што е македонско, исмејување со сопственото, нагласен цинизам, да не речам буквално плукање дури по своите родители дека биле македонци, толку гнасни работи се кажале, за на крајот секогаш било "само да успеам да избегам....", за на крајот првата прилика кога згусти одма, "европскиот" во џеб и назад дома кај што не бирал зборови како све да исплука.
Пунтер, не си во право. Во Австралија беше, така? Австралија прашува или одбива нивни граѓани да врати ако имаат и друго државјанство? Во Германија никој не праша тие 200.000 што ги вратила Меркел дали имаат и друго државјанство. И САД исто така не те прашува колку други државјанства имаш едноставно те сметаат ко нив и тоа е во ред. Луѓето имаат причина или мака и сакаат да се вратат во Македонија. Државата тоа им го овозможува и е за секоја пофалба поради тоа. Е сега што поединци се однесуваат безобразно тоа е друг проблем и државата не треба и гледам и не одстапува од правилата што од напред ги поставила. Така да. Све ок, само поединци треба да се запрашаат во кој свет живеат. Лични антипатии кон дел од луѓето не е причина да не им се помогне.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Пунтер, не си во право. Во Австралија беше, така? Австралија прашува или одбива нивни граѓани да врати ако имаат и друго државјанство? Во Германија никој не праша тие 200.000 што ги вратила Меркел дали имаат и друго државјанство. И САД исто така не те прашува колку други државјанства имаш едноставно те сметаат ко нив и тоа е во ред. Луѓето имаат причина или мака и сакаат да се вратат во Македонија. Државата тоа им го овозможува и е за секоја пофалба поради тоа. Е сега што поединци се однесуваат безобразно тоа е друг проблем и државата не треба и гледам и не одстапува од правилата што од напред ги поставила. Така да. Све ок, само поединци треба да се запрашаат во кој свет живеат. Лични антипатии кон дел од луѓето не е причина да не им се помогне.
Државата организира чартер летови за луѓе кои таму се пријавени како Бугари. Зошто? Нека си организира Бугарија за своите граѓани.
Онака хипотеетички: Јас сум претставник на Македонија за организирање превоз од Германија, ти си претставник на Германија. Ти предлагам да пуштиш авион за да им овозможиме на Македонците да се вратат дома. Што ќе ми одговориш? Ако си реален ќе кажеш: Има само шестмина Македонци кои сакаат да се вратат. Другите 250 се Бугари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom