Коронавирусот COVID 19 и дијаспората

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.109
Поени од реакции
21.754
Citam stana mnogu aktuelno denovive so povratot na dijasporata vo maticnite zemji kako posledica od koronavirusot pa da ne ve baniraat od postoeckata tema so offtopik mislenja okolu toa redno bese da se otvori nova.
Jas licno nemam nisto protiv da se vratat ili sto se vratija nasite gragjani od stranstvo kako posledica od koronavirusot, no ke napomenam nasite gragjani. Onie drugite koi zaminaja so takanareceniot evropski pasos posto zvucelo pofensi od bugarski neka si se vratat vo drzavata so cij pasos zaminaja. Ova posebno vazi za site onie koi bas do pred da pocnat da im go mavat klocite ne se stedeja da plukaat po se i za se od stariot kraj, kako tamu vo race gi drzele, gi precekale kako svoi i deka nikogas nema ni da pomislat da se vrakjaat.
P.s ako temata e vo nesoodvetno mesto, nesto i fali ili ima ista ili slicna na ovaa tema dezurniot moderator ili adminisrator neka koregira.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
Јас во една тема напишав, сите ќе си се вратите во МКД, поради економски причини :P
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.160
Сите шѓто доаѓаат веднаш во платен карантин 14 или 28 дена што би значело дека ќе мораат да платат 500 или 1000 евра за тој период.
После тоа да се проверат ако имаат пасош од држава каде што е забрането двојно државјанство(што значи дека се откажале од македонското) да се третираат како странци,ако не се откажале нека влезат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.109
Поени од реакции
21.754
Јас во една тема напишав, сите ќе си се вратите во МКД, поради економски причини :P
Gledam slabo aktivnost na temata, nekako kako slabo da im se lizi onamu kade sto plukale pred nekoja nedela. Aj ke gi pocekame nekoe vreme posle po nik eden po eden ke gi prozivam. Tuka na forumot imam nepresusen izvor na evropski gragjani koi bukvalno do vcera plukaja po ljugeto tuka, po republikata, bukvalno po se od tuka i kako zatoa si zaminale bez nikakva namera da se vrakjaat. Arno ama starite rekle nov bunar kopaj i ne jadi mnogu lajna ili taka nesto.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.258
Сите шѓто доаѓаат веднаш во платен карантин 14 или 28 дена што би значело дека ќе мораат да платат 500 или 1000 евра за тој период.
После тоа да се проверат ако имаат пасош од држава каде што е забрането двојно државјанство(што значи дека се откажале од македонското) да се третираат како странци,ако не се откажале нека влезат.
Како може да имаш два пасоши од кој еден у која е забрането двојно државјанство?
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.160
Тие се откажуваат од македонското државајнаство со изјава а во суштина си го задржуваат понатаму и македонскиот пасош.Такви се мнозинството македонци од Австралија и САД а веројатно и од многу европски земји.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.101
Поени од реакции
8.168
абе дедо мраз си успеал насловот да го напишеш на кирилица, а одговорите ги пишуваш на latinica
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.773
Која е поентата на темата? Или ви треба една посебна тема за плукање? Пишав ја, немам никаква солидарност еден према друг затоа не не бива како нација. Пријатен ден и све најнај против короната. :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.697
Gledam slabo aktivnost na temata, nekako kako slabo da im se lizi onamu kade sto plukale pred nekoja nedela. Aj ke gi pocekame nekoe vreme posle po nik eden po eden ke gi prozivam. Tuka na forumot imam nepresusen izvor na evropski gragjani koi bukvalno do vcera plukaja po ljugeto tuka, po republikata, bukvalno po se od tuka i kako zatoa si zaminale bez nikakva namera da se vrakjaat. Arno ama starite rekle nov bunar kopaj i ne jadi mnogu lajna ili taka nesto.
Јас плукам и не се враќам. Мене Македонија ме третира како странец одамна, дома не е онаму каде што морам да се пријавувам како турист и да плаќам приватно за здравствени услуги. А вие што плукате толку по дијаспората и ја презирате, ставете го малку прстот на чело, дијаспората остава големи суми за донации на болни и сиромашни, дијаспората доаѓа еднаш годишно на одмор и парично придонесува за државата и поединци повеќе отколку што вие би придонеле во текот на целата година. На крај разберете дека никој не го заболе за државата, секој гледа да си биде со најблиските во тешки времиња.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не ми се верува дека имам слични ставови со отварачот на темата, посебно во делот на повратниците со „европски пасош“ :)
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.160
Јас плукам и не се враќам. Мене Македонија ме третира како странец одамна, дома не е онаму каде што морам да се пријавувам како турист и да плаќам приватно за здравствени услуги. А вие што плукате толку по дијаспората и ја презирате, ставете го малку прстот на чело, дијаспората остава големи суми за донации на болни и сиромашни, дијаспората доаѓа еднаш годишно на одмор и парично придонесува за државата и поединци повеќе отколку што вие би придонеле во текот на целата година. На крај разберете дека никој не го заболе за државата, секој гледа да си биде со најблиските во тешки времиња.
Ако си државјанин на друга држава ти си странец и само така може да те третира.
Нас како не третираат во странска држава?
Тебе ти е дома таму а не тука.Мора да прифатиш дека си модерен јаничар.
Дијаспората доаѓа тука од повеќе причини и нема никаква поголема важност од било кој турист кој доаѓа во Македонија па затоа мора да бидат третирани така.Доста беа лажните претставувања и правења идеална слика од Западот и со тоа грабање на нови македонски деца-јаничари.
Да не должам тие се за мене странци кои знаат македонски јазик.Секоја чест за само неколку проценти кои се враќаат од печалба како штобило некогаш.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.697
Ако си државјанин на друга држава ти си странец и само така може да те третира.
Нас како не третираат во странска држава?
Тебе ти е дома таму а не тука.Мора да прифатиш дека си модерен јаничар.
Дијаспората доаѓа тука од повеќе причини и нема никаква поголема важност од било кој турист кој доаѓа во Македонија па затоа мора да бидат третирани така.Доста беа лажните претставувања и правења идеална слика од Западот и со тоа грабање на нови македонски деца-јаничари.
Да не должам тие се за мене странци кои знаат македонски јазик.Секоја чест за само неколку проценти кои се враќаат од печалба како штобило некогаш.
Јас имам повеќе државјанства, вклучувајќи го и македонското. Родена таму, 24 години сум живеела таму, сум плаќала данок и тогаш и сега. По која логика јас сум странец?
Оваков хејт за луѓе кои се иселиле од државата само во Македонија го имам видено и никаде на друго место.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.773
Јас имам повеќе државјанства, вклучувајќи го и македонското. Родена таму, 24 години сум живеела таму, сум плаќала данок и тогаш и сега. По која логика јас сум странец?
Оваков хејт за луѓе кои се иселиле од државата само во Македонија го имам видено и никаде на друго место.
Сега и дијаспората крива за коронава што дошла во с. Македонија. Натака се вртат муабетите.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.697
Сега и дијаспората крива за коронава што дошла во с. Македонија. Натака се вртат муабетите.
Види, криви се оние кои се вратија од ризични зони и не се изолираа две недели, без разлика дали отидоа на одмор или живееја подолго таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom