Коронавирусот COVID 19 и дијаспората

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
526
Поени од реакции
1.086
Јас не "избегав" затоа што ми било тешко, туку затоа што светот е мој дом и сакам да живеам дури и надвор од границите на едно мало парче земја.
Македонија за мене нема апсолутно ништо направено!
Маче, имаш ли месечна карта за автобус, да шеташ низ светот (ака твојот дом) надолго и нашироко?
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.160
Како човек од дијаспора читајќи ја темава воопшто не се осеќам навреден ниту пак нападнат, дури можам да кажам дека и нападите кон целна група и се оправдани.
Иселувањето не е проблем, секој со своите причини и цели, проблематично е начинот на кој некој си заминуваа, разбирам дека системот бил/е срање, сите го знаеме каков е, мегутоа тоа другото вреѓање плукање кон државата, кон све што е македонско, исмејување со сопственото, нагласен цинизам, да не речам буквално плукање дури по своите родители дека биле македонци, толку гнасни работи се кажале, за на крајот секогаш било "само да успеам да избегам....", за на крајот првата прилика кога згусти одма, "европскиот" во џеб и назад дома кај што не бирал зборови како све да исплука.
Воопшто не е така.
Иселувањето е проблем,а начинот на кој некој лингур отишол од својата куќа(дали лаел или не) тоа не е никаков проблем.
Лојалноста кон својата тактковина е главниот проблем.
Печалбарите оделе во странство да донесат нешто во Македонија а иселенициве одат да изнесат од Македонија.
Тоа се две сосема спротивни работи.
Ако си отишол и си станал Американец или Австралијанец гледај си ја таму работата касни една коска повеќе за да ти се исплати нелојалноста и заборави ја Македонија ако барем малку за чест знаеш.
Тоа е како некоја жена се прокурвала и нашла некој побогат спонзор,се развела и ги оставила децата одејќи во подобар живот,и сега се јавува и на поранешниот сопруг кој ги чува децата има образ да му каже нешто.
Ќутете живејте таму и толку.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.319
Поени од реакции
21.776
Lojalnost prema drzavata? Neli lojalnosta e dvostrana rabota. Drzavata te stiti, ti nudi dobri uslovi za zivot, sigurnost, cista priroda i sve drugo sto treba za normalen zivot - e togas moze da ocekuva lojalnost. Kade sto ne e taka, kako vo Makedonija, i ne treba da ocekuva. Iako veruvam deka kaj mnogu iselenici iseluvanjeto e poveke poradi samozastita nego od nelojanost.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.878
Поени од реакции
35.706
Воопшто не е така.
Иселувањето е проблем,а начинот на кој некој лингур отишол од својата куќа(дали лаел или не) тоа не е никаков проблем.
Лојалноста кон својата тактковина е главниот проблем.
Печалбарите оделе во странство да донесат нешто во Македонија а иселенициве одат да изнесат од Македонија.
Тоа се две сосема спротивни работи.
Ако си отишол и си станал Американец или Австралијанец гледај си ја таму работата касни една коска повеќе за да ти се исплати нелојалноста и заборави ја Македонија ако барем малку за чест знаеш.
Тоа е како некоја жена се прокурвала и нашла некој побогат спонзор,се развела и ги оставила децата одејќи во подобар живот,и сега се јавува и на поранешниот сопруг кој ги чува децата има образ да му каже нешто.
Ќутете живејте таму и толку.
Погоре читаш дека 1 милијарда евра влегуваат од надвор како директни инвестиции или помош на семејствата. Тие пари што ги праќаат на своите семејства, каде остануваат за циркулација?
Македонија на Македонците и тие прикаски поминаа, кај бевте да излезите пред промена на името, сега за жал е Северџанија на Северџаните.
Моменталната партија на власт се и официјално „немакедонска“ партија по изјавите на нивниот претседател, ама и другата која за жал уште носи кратенка во името која воопшто не ја заслужува не гледам да е воопшто Македонска, ни за име се занишаа, ниту имаат стандарди со кого прават коалиција кога пробуваат да направат влада, пикаат партиски ботови на работа во секоја прилика кога се на власт. На малцинствата му дадовме повеќе привилегии во својата држава, како очекуваш да ја третираат тие што си одат?
Партиски ботови и оние од рамковен ни земаат плати а не одат на работа, знаеш ли колку пари се почетни плати во приватен сектор и маме да ти ебат од работа секој ден? Па кога почнав инженер со почетната плата имав пари да платам пола соба и да делам стан со уште 4 ца непознати, а сега кога сум во најдобриот работен век со знаење и возраст пола плата ми е кирија и сметки, а со останатите пола имам за храна. Што ми дала мене државава? Тоа што ме направи гастрбајтер во своја земја за секој месец да сум на нула или во минус? Маме му расплакаа на градовите и или не доведоа во „метрополата“ или ги избркаа луѓето надвор. Местење тендери, насилства, уцени, рекет што мислиш дека носат.

Голем дел од тие што се враќаат се враќаат бидејќи сеуште имаат семејства тука, да ги немаат верувам дека ќе се откажат и од државјанствата и од пасошите и нема да му извадат мкд пасоши ни на своите деца. Дури и да се вратат треба да си радосен оти се вратиле бидејќи сите тие се со кеш во рака и тој кеш ќе го внесат во нашата економија не во Тунгузија.

И после сме биле мирољубив и гостопримлив народ, моето видување е дека сме тотално спротивно на тоа, ние немаме сенс да ги натераме да инвестираат нашите кои имаат корени од тука, а не пак некој шваба што државава ја гледа како една од териториите што ја окупирале пред неполн век и ама баш ништо не го врзува за нас.

Во кризата единствена грешка е враќање и неизолирање, а друго што сакаат може да прават.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.160
Lojalnost prema drzavata? Neli lojalnosta e dvostrana rabota. Drzavata te stiti, ti nudi dobri uslovi za zivot, sigurnost, cista priroda i sve drugo sto treba za normalen zivot - e togas moze da ocekuva lojalnost. Kade sto ne e taka, kako vo Makedonija, i ne treba da ocekuva. Iako veruvam deka kaj mnogu iselenici iseluvanjeto e poveke poradi samozastita nego od nelojanost.
Еве тоа што го напишав.Државата да ти ДАДЕ се што ти ќе посакаш или што го има некоја друга држава.
Ако не е така,отидов јас каде што е така отидов на курвање во подобар живот.
Ај сето тоа туку после одредено време се јавуваш за да го оправдаш своето курвање и да ја исплукаш својата земја која не е најбогата на светот.
Спонзоруша ала ала.
Тактко ми не беше најбогат човек на светот и не ми пружи најголеми материјални богатства ама ме сакаше најмногу на светот и јас никогаш никогаш не го искритикував зошто тоа ми беше доволно.
Да се откажеш од својата татковина е работа за која според мене нема никакво оправдување.На врв од тоа се јавуваш се правиш паметен и правиш се да и наштетиш.
Автоматски споено мислење:

Погоре читаш дека 1 милијарда евра влегуваат од надвор како директни инвестиции или помош на семејствата. Тие пари што ги праќаат на своите семејства, каде остануваат за циркулација?
Македонија на Македонците и тие прикаски поминаа, кај бевте да излезите пред промена на името, сега за жал е Северџанија на Северџаните.
Моменталната партија на власт се и официјално „немакедонска“ партија по изјавите на нивниот претседател, ама и другата која за жал уште носи кратенка во името која воопшто не ја заслужува не гледам да е воопшто Македонска, ни за име се занишаа, ниту имаат стандарди со кого прават коалиција кога пробуваат да направат влада, пикаат партиски ботови на работа во секоја прилика кога се на власт. На малцинствата му дадовме повеќе привилегии во својата држава, како очекуваш да ја третираат тие што си одат?
Партиски ботови и оние од рамковен ни земаат плати а не одат на работа, знаеш ли колку пари се почетни плати во приватен сектор и маме да ти ебат од работа секој ден? Па кога почнав инженер со почетната плата имав пари да платам пола соба и да делам стан со уште 4 ца непознати, а сега кога сум во најдобриот работен век со знаење и возраст пола плата ми е кирија и сметки, а со останатите пола имам за храна. Што ми дала мене државава? Тоа што ме направи гастрбајтер во своја земја за секој месец да сум на нула или во минус? Маме му расплакаа на градовите и или не доведоа во „метрополата“ или ги избркаа луѓето надвор. Местење тендери, насилства, уцени, рекет што мислиш дека носат.

Голем дел од тие што се враќаат се враќаат бидејќи сеуште имаат семејства тука, да ги немаат верувам дека ќе се откажат и од државјанствата и од пасошите и нема да му извадат мкд пасоши ни на своите деца. Дури и да се вратат треба да си радосен оти се вратиле бидејќи сите тие се со кеш во рака и тој кеш ќе го внесат во нашата економија не во Тунгузија.

И после сме биле мирољубив и гостопримлив народ, моето видување е дека сме тотално спротивно на тоа, ние немаме сенс да ги натераме да инвестираат нашите кои имаат корени од тука, а не пак некој шваба што државава ја гледа како една од териториите што ја окупирале пред неполн век и ама баш ништо не го врзува за нас.

Во кризата единствена грешка е враќање и неизолирање, а друго што сакаат може да прават.
Ако си тука можеш да критикуваш и плукаш на се што сакаш.Тоа е твое право и обврска.Ама ако си се иселил тогаш тоа е завршена работа и краен цинизам и подлост.Тие никакви посебни пари не носат од некој си друг турист.
Исто како што ние одиме во некоја друга држава на одмор.
Автоматски споено мислење:

Погоре читаш дека 1 милијарда евра влегуваат од надвор како директни инвестиции или помош на семејствата. Тие пари што ги праќаат на своите семејства, каде остануваат за циркулација?
Македонија на Македонците и тие прикаски поминаа, кај бевте да излезите пред промена на името, сега за жал е Северџанија на Северџаните.
Моменталната партија на власт се и официјално „немакедонска“ партија по изјавите на нивниот претседател, ама и другата која за жал уште носи кратенка во името која воопшто не ја заслужува не гледам да е воопшто Македонска, ни за име се занишаа, ниту имаат стандарди со кого прават коалиција кога пробуваат да направат влада, пикаат партиски ботови на работа во секоја прилика кога се на власт. На малцинствата му дадовме повеќе привилегии во својата држава, како очекуваш да ја третираат тие што си одат?
Партиски ботови и оние од рамковен ни земаат плати а не одат на работа, знаеш ли колку пари се почетни плати во приватен сектор и маме да ти ебат од работа секој ден? Па кога почнав инженер со почетната плата имав пари да платам пола соба и да делам стан со уште 4 ца непознати, а сега кога сум во најдобриот работен век со знаење и возраст пола плата ми е кирија и сметки, а со останатите пола имам за храна. Што ми дала мене државава? Тоа што ме направи гастрбајтер во своја земја за секој месец да сум на нула или во минус? Маме му расплакаа на градовите и или не доведоа во „метрополата“ или ги избркаа луѓето надвор. Местење тендери, насилства, уцени, рекет што мислиш дека носат.

Голем дел од тие што се враќаат се враќаат бидејќи сеуште имаат семејства тука, да ги немаат верувам дека ќе се откажат и од државјанствата и од пасошите и нема да му извадат мкд пасоши ни на своите деца. Дури и да се вратат треба да си радосен оти се вратиле бидејќи сите тие се со кеш во рака и тој кеш ќе го внесат во нашата економија не во Тунгузија.

И после сме биле мирољубив и гостопримлив народ, моето видување е дека сме тотално спротивно на тоа, ние немаме сенс да ги натераме да инвестираат нашите кои имаат корени од тука, а не пак некој шваба што државава ја гледа како една од териториите што ја окупирале пред неполн век и ама баш ништо не го врзува за нас.

Во кризата единствена грешка е враќање и неизолирање, а друго што сакаат може да прават.
Ако си тука можеш да критикуваш и плукаш на се што сакаш.Тоа е твое право и обврска.Ама ако си се иселил тогаш тоа е завршена работа и краен цинизам и подлост.Тие никакви посебни пари не носат од некој си друг турист.
Исто како што ние одиме во некоја друга држава на одмор.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.878
Поени од реакции
35.706
Еве тоа што го напишав.Државата да ти ДАДЕ се што ти ќе посакаш или што го има некоја друга држава.
Ако не е така,отидов јас каде што е така отидов на курвање во подобар живот.
Ај сето тоа туку после одредено време се јавуваш за да го оправдаш своето курвање и да ја исплукаш својата земја која не е најбогата на светот.
Спонзоруша ала ала.
Тактко ми не беше најбогат човек на светот и не ми пружи најголеми материјални богатства ама ме сакаше најмногу на светот и јас никогаш никогаш не го искритикував зошто тоа ми беше доволно.
Да се откажеш од својата татковина е работа за која според мене нема никакво оправдување.На врв од тоа се јавуваш се правиш паметен и правиш се да и наштетиш.
Автоматски споено мислење:


Ако си тука можеш да критикуваш и плукаш на се што сакаш.Тоа е твое право и обврска.Ама ако си се иселил тогаш тоа е завршена работа и краен цинизам и подлост.Тие никакви посебни пари не носат од некој си друг турист.
Исто како што ние одиме во некоја друга држава на одмор.
Автоматски споено мислење:


Ако си тука можеш да критикуваш и плукаш на се што сакаш.Тоа е твое право и обврска.Ама ако си се иселил тогаш тоа е завршена работа и краен цинизам и подлост.Тие никакви посебни пари не носат од некој си друг турист.
Исто како што ние одиме во некоја друга држава на одмор.
Државава ти ја сметаш за туристичка дестинација? Мислиш дека тие би се вратиле тука на одмор ако не ги врзува семејството? Па и од тие странците идат ради пофалби од нашинци таму, пола свет нема ни слушнато за нас како држава.
Ниту море имаме, ниту некои планини да паднеш на газ, ниту ски центри, ниту развиен рурален туризам, буквално ништо повеќе од другите земји кои се на иста географска ширина со нас и делат слични климатски услови.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.319
Поени од реакции
21.776
Еве тоа што го напишав.Државата да ти ДАДЕ се што ти ќе посакаш или што го има некоја друга држава.
Ако не е така,отидов јас каде што е така отидов на курвање во подобар живот.
Ај сето тоа туку после одредено време се јавуваш за да го оправдаш своето курвање и да ја исплукаш својата земја која не е најбогата на светот.
Спонзоруша ала ала.
Тактко ми не беше најбогат човек на светот и не ми пружи најголеми материјални богатства ама ме сакаше најмногу на светот и јас никогаш никогаш не го искритикував зошто тоа ми беше доволно.
Да се откажеш од својата татковина е работа за која според мене нема никакво оправдување.На врв од тоа се јавуваш се правиш паметен и правиш се да и наштетиш.
Ne gledam kako i nastetuvam na Makedonija, ne se sekiraj ima drugi koi mozat daleku poveke steta da i napravat i i pravat. Koja e realnosta? Sostojbata vo Makedonija e takva kava sto e. Toa e fakt. Nema potreba od negiranje fakti koga sekoj moze sostojbite na svoja koza da gi oseti.
Primer: Covek so plata od 150-200 Evra treba da hrani cetiriclena familija. Ziva borba za egzistencija. Zgora na toa gazdata mu pravi sto saka i nema nikakva zastita od drzavata. Zgora na toa zdravstvoto e nehumano i prirodata zagadena. Se odlucuva da bara spas nadvor iako mora cetiri lugje da izvai od poznatata okolina i negde da pocne od novo ni jazik, ni nisto ednostavno nema drug izbor ako saka da ima nekoj zivot. E sega, kade e lojanosta odnosno nelojanosta tuka? Od druga strana gleda kako neuki, lugje so vrski, kriminalci, partiski vojnici i politicari od denes do utre stanuvaat milioneri i se izzivuvaat na obicnite lugje. Ne e samo materialnoto toa mozebi najmalku e bitno, ama sekoja ti cest ako vo vakva situacija, a gi ima mnooogu, poznavas nelojalnost.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.698
Еве тоа што го напишав.Државата да ти ДАДЕ се што ти ќе посакаш или што го има некоја друга држава.
Ако не е така,отидов јас каде што е така отидов на курвање во подобар живот.
Ај сето тоа туку после одредено време се јавуваш за да го оправдаш своето курвање и да ја исплукаш својата земја која не е најбогата на светот.
Спонзоруша ала ала.
Тактко ми не беше најбогат човек на светот и не ми пружи најголеми материјални богатства ама ме сакаше најмногу на светот и јас никогаш никогаш не го искритикував зошто тоа ми беше доволно.
Да се откажеш од својата татковина е работа за која според мене нема никакво оправдување.На врв од тоа се јавуваш се правиш паметен и правиш се да и наштетиш.
Автоматски споено мислење:


Ако си тука можеш да критикуваш и плукаш на се што сакаш.Тоа е твое право и обврска.Ама ако си се иселил тогаш тоа е завршена работа и краен цинизам и подлост.Тие никакви посебни пари не носат од некој си друг турист.
Исто како што ние одиме во некоја друга држава на одмор.
Автоматски споено мислење:


Ако си тука можеш да критикуваш и плукаш на се што сакаш.Тоа е твое право и обврска.Ама ако си се иселил тогаш тоа е завршена работа и краен цинизам и подлост.Тие никакви посебни пари не носат од некој си друг турист.
Исто како што ние одиме во некоја друга држава на одмор.
На таа твоја татковина и' штетат само оние кои ги гласаш и никој друг. Инаку секој има право да критикува и да искаже незадоволство.
Не гледам како дијаспората и' штети на државата, уствари јас се кладам дека јас имам направено многу повеќе за тој што го нарекуваш "твој народ" отколку ти. Биди ми поздравен!
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Има значи уште луѓе исфрустрирани дека не извадиле БГ пасош на времето ... па сега со камења по тие кој извадиле и одат/идат кога сакат :P
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.084
Поени од реакции
6.715
Јас плукам и не се враќам. Мене Македонија ме третира како странец одамна, дома не е онаму каде што морам да се пријавувам како турист и да плаќам приватно за здравствени услуги. А вие што плукате толку по дијаспората и ја презирате, ставете го малку прстот на чело, дијаспората остава големи суми за донации на болни и сиромашни, дијаспората доаѓа еднаш годишно на одмор и парично придонесува за државата и поединци повеќе отколку што вие би придонеле во текот на целата година. На крај разберете дека никој не го заболе за државата, секој гледа да си биде со најблиските во тешки времиња.
арно си рече - плукаш и не се враќаш, нека скапат тие долу шо ги оставив, ќе фрлам 100-200 евра да се почастат(да ми завидат дека киднав во поарно - јадете ѓупци)

а можеше пример да се бориш за подобро општество, за подобра татковина
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.698
арно си рече - плукаш и не се враќаш, нека скапат тие долу шо ги оставив, ќе фрлам 100-200 евра да се почастат(да ми завидат дека киднав во поарно - јадете ѓупци)

а можеше пример да се бориш за подобро општество, за подобра татковина
Пример, јас сеуште имам придонес за подобро општество, ама тоа е друга тема. Битно гомна да се јаде, Македонче.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.319
Поени од реакции
21.776
арно си рече - плукаш и не се враќаш, нека скапат тие долу шо ги оставив, ќе фрлам 100-200 евра да се почастат(да ми завидат дека киднав во поарно - јадете ѓупци)

а можеше пример да се бориш за подобро општество, за подобра татковина
Izvini, ama uste li imas nadez? Bez restart na drzavata nema mnogu da se promeni. Lugjeto imaat drugi problemi (=egzistencija na nivnata familija) nego da se borat za podobra tatkovina (za na kraj da bidat sankcionirani poradi toa). Vsusnost so tie 100-200 Evra "frleni" za nivnite pravat mnogu povekje nego drugi ili drzavata. Toa sto ne se ceni e drug problem.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.084
Поени од реакции
6.715
Едно постара изјава од бившиот гувернер Богов од 2013, секако ни денес не е нешто поинаку, можеби сега плакатолепачите од двете партии и да се замислат од каде се парите за платата што редовно ја добиваат.

Македонија живее од парите од дијаспората

Според гувернерот Димитар Богов, вкупните дознаки од странство се стандардно високи и изнесуваат 18-20 проценти од БДП (околу 1,6 милијарди евра)и покриваат најголем дел од трговскиот дефицит. Богов појасни дека од нив на приватните трансфери опаѓаат 60 отсто, што значи дека македонските семејствата примаат околу една милијарда евра годишно како помош од своите роднини.

На годишната конференција на Обединетата македонска дијаспора Богов, исто така, информираше дека во првите четири месеци од годинава странските директни инвестиции изнесуваат околу 70 милиони евра, а проекциите се меѓу 200 и 300 милиони до крајот на годината.

Се обрати и вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски кој побара од младите во дијаспората да извадат македонски пасоши.

– Односите помеѓу етничките заедници во Македонија се менуваат. Бројките се менуваат и многу ќе биде важно бројноста на Македонија и на Македонците да ја задржиме и ја растеме во годините што доаѓаат. Тоа ќе биде важно и за економските ефекти – рече Пешевски.

– Затоа апелирам: Земете што поголем број пасоши, пренесете го тоа и на сите оние Македонци кои се надвор и се чувствуваат како Македонци, но не го прават тој чекор да ги земат пасошите. Земете го пасошот, бидејќи тоа е најдобриот и најлесниот начин да и помогнете на Македонија, посочи Пешевски и додаде дека и Владата ќе ги помагала тие процеси.
напротив најдобриот начин за здрава економија ќе биде прогресивниот данок, данок на луксуз , како и прочешлување на потеклото на имот со национализација на дел од имотот за кој нема доказ од каде му е

дијаспората многу повеќе придонесуваше од постарата генерација кои оставија фамилии овде , па пуштаа по некој долар да не се мачат до толку домашните, а со новите МЛАДИ генерации кои масовно ја напуштаа државата ефектот е обратен
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.698
дијаспората многу повеќе придонесуваше од постарата генерација кои оставија фамилии овде , па пуштаа по некој долар да не се мачат до толку домашните, а со новите МЛАДИ генерации кои масовно ја напуштаа државата ефектот е обратен
нека скапат тие долу шо ги оставив, ќе фрлам 100-200 евра да се почастат(да ми завидат дека киднав во поарно - јадете ѓупци)
Like i said... :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Него, патриоти... Решив да ве избавам од мизерија. Да не сака некој странски пасош? Желна сум да помогнам.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.084
Поени од реакции
6.715
Lojalnost prema drzavata? Neli lojalnosta e dvostrana rabota. Drzavata te stiti, ti nudi dobri uslovi za zivot, sigurnost, cista priroda i sve drugo sto treba za normalen zivot - e togas moze da ocekuva lojalnost. Kade sto ne e taka, kako vo Makedonija, i ne treba da ocekuva. Iako veruvam deka kaj mnogu iselenici iseluvanjeto e poveke poradi samozastita nego od nelojanost.
брат таква држава сме креирале, да не сакате марсовци да дојдат да ни направат добра ситуирана социјална држава и систем ?? најлесно е да избега човек од проблемите , а за решавање треба учени луѓе неподмитливи со идеи, карактер и капацитет

никој не смее да плука по луѓето егзистенцијално заминати макар и маскирани во друга националност, ама за оние дволичните и лицемерните не важи истото
 

Kajgana Shop

На врв Bottom