Конфликтот во Сирија

B

Bafra

Гостин
Па ако е навистина на ред Иран, или недајбоже Турција нешто да ја дестабилизираат посериозно, нема да ставаш смајлиња на постовите. Вака лаички заклучок излегува дека САД и Русија добро ќе ја преебат Европа во скоро време.
Е каква врска имаат моите смајлиња со стратегијата на големците :toe: .

А зашто не дај боже Турција .... Нешто како невини се или оти сме блиску .... Кога Бугарија и Грција не се плашат, шо па ти :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
американците немаат војска во илдиб така да нема што да се дискутира за нешто вакво.
 
B

Bafra

Гостин
американците немаат војска во илдиб така да нема што да се дискутира за нешто вакво.
Е за што да дискутираме тогаш... Дека ќе си подадат рака, дека завршен е конфликтот во Сирија, дека се разрешија проблемите во Турција, Иран и ќе имаме мирни години пред нас ...
Некако не изгледа ама ок е да си оптимиста :pipi:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Е каква врска имаат моите смајлиња со стратегијата на големците :toe: .

А зашто не дај боже Турција .... Нешто како невини се или оти сме блиску .... Кога Бугарија и Грција не се плашат, шо па ти :D
Недајбоже Турција поради близината, да. Ама ете тоа бркот, повикал да се отфрлат доларите. Такви смртни гревови не се опростуваат. Јас имам чувство дека Турција сепак ќе го крка стапот, без разлика што кажал Ердоган.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Е за што да дискутираме тогаш... Дека ќе си подадат рака, дека завршен е конфликтот во Сирија, дека се разрешија проблемите во Турција, Иран и ќе имаме мирни години пред нас ...
Некако не изгледа ама ок е да си оптимиста :pipi:
Бафра, ја секогаш стварите ги гледам на светлата страна, не толку негативно како ти и Васко Ефтов:D
 
B

Bafra

Гостин
Недајбоже Турција поради близината, да. Ама ете тоа бркот, повикал да се отфрлат доларите. Такви смртни гревови не се опростуваат. Јас имам чувство дека Турција сепак ќе го крка стапот, без разлика што кажал Ердоган.
До пред некој месец Ердо немаше проблем со јенките, дури си беше и кај Папата на баци рака.
Кога почнаа проблемите со долговите, тогаш почнаа како и останатите, јенките биле виновни. Ако те терале да се задолжуваш и трошиш на непродуктивни работи, тогаш ОК, виновни се. Ама додека трошеа турците не се жалеа, сега кога треба да се враќа се жалат.

Би требало прво воено поинтензивно Турците да се активираат. Одкога ќе ослабат, народот ќе му е преку таквото од Ердо, тогаш би требало да биде лошо за Турција.

Бафра, ја секогаш стварите ги гледам на светлата страна, не толку негативно како ти и Васко Ефтов:D
Да ми го поздравиш и да ми го бациш .... на Васко Ефтов.

Ќе си кажеш мислење, ќе те прашам зашто така мислиш, а ти после место да продолжиш со муабет или преќутиш, ти одма со навреди во смисла: го следиш Васко Ефтов па си "фолијаш".

Кој ви е фазонот со его бустање вие си знаете. Ама барем глејте со информации потрудете се.
Ако линковите кои сум ги постирал ги најдеш кај Ефтов јави ми.

А за позитивноста бравос, ама не изгледа така од твоите постови :P
 
T

Terroir

Гостин
Не веруваш дека ќе има воена интервенција, а сам кажуваш дека се повеќе војска се трупа. Која би била причината тогаш се повеќе војска да се носи ....

https://twitter.com/BBCSteveR/status/1035816013965619200

https://twitter.com/pmakela1/status/1036217687301672960

https://www.reuters.com/article/us-iran-iraq-missiles-exclusive/exclusive-iran-moves-missiles-to-iraq-in-warning-to-enemies-idUSKCN1LG0WB
Читај погоре реков дека не верувам дека ќе има воена интервенција во регионите што се моментално под контрола на Курдите, за Идлиб нема збор дека ќе интервенираат
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
https://www.zerohedge.com/news/2018-08-25/russian-official-suggests-deploying-nuclear-weapons-syria-respond-us-sanctions

And now, a senior Russian lawmaker in the Federal Assembly (Duma) has called on his government to draw its own "red lines" while suggesting the use of tactical nuclear weapons against United States forces in Syria.



Ердо си сака територија, плус кризата дома што му е пред врата може да сврти внимание само со војна, така да нема кренато раце.

Според тебе значи да живееш во палата, кој знае колку милиони $ потрошил за нејзина изградба, да полниш банкарските сметки на фамилијата, да се прогласиш за Султан и сл пиздарии било грижа и љубов кон државата :rolleyes: :icon_mrgr: .

Некои луѓе имаат чудни сфаќања за љубовта :sneaky:
Тоа што и како градат Турците дома е нивна и само нивна работа.Дали и колку имаат корупција мене воопшто не ме засега и на никого освен на турците на овој бел свет не го засега,освен ако тоа не е повод за некое мешање во внатрешните работи.
Ти да не се загрижи што има корупција во Турција.Тоа е толку будалесто да секој сериозен човек ќе се смее.
Дали ти знаеш дека американскиот буџет за војна е преку 600 милијарди долари.Од тоа скоро цела таа бројка оди во приватни џепови,затоа што приватни фирми ја обезбедуваат американската војска со се што и е потребно.
Ти претпоставуваш ли сека колку таму има поткуп и корупција ?
Тие за корупцијата дале и официјално име лобирање и тоа таму се смета за легално.Таму корупцијата е толкава да е дури непоимлива за обичниот ччовек.Ама искрено мене воопшто не ми е гајле за тоа.
Што сакаат нека прават.Дали комшијата ја креде или изневерува жената мене ич не ми е гајле и секој што ќе рече поинаку или е женска алапача или е американизирана будала или сака да им се вмеше во нивниоте работи и да извади некоја корист ставајќи се или како посредник или како судија.
Значи на никого ама баш на никого сериозен не го интересира кој како ги уредил односите во другата куќа освен ако нема одреден интерес таму.
 
B

Bafra

Гостин
Тоа што и како градат Турците дома е нивна и само нивна работа.Дали и колку имаат корупција мене воопшто не ме засега и на никого освен на турците на овој бел свет не го засега,освен ако тоа не е повод за некое мешање во внатрешните работи.
Ти да не се загрижи што има корупција во Турција.Тоа е толку будалесто да секој сериозен човек ќе се смее.
Дали ти знаеш дека американскиот буџет за војна е преку 600 милијарди долари.Од тоа скоро цела таа бројка оди во приватни џепови,затоа што приватни фирми ја обезбедуваат американската војска со се што и е потребно.
Ти претпоставуваш ли сека колку таму има поткуп и корупција ?
Тие за корупцијата дале и официјално име лобирање и тоа таму се смета за легално.Таму корупцијата е толкава да е дури непоимлива за обичниот ччовек.Ама искрено мене воопшто не ми е гајле за тоа.
Што сакаат нека прават.Дали комшијата ја креде или изневерува жената мене ич не ми е гајле и секој што ќе рече поинаку или е женска алапача или е американизирана будала или сака да им се вмеше во нивниоте работи и да извади некоја корист ставајќи се или како посредник или како судија.
Значи на никого ама баш на никого сериозен не го интересира кој како ги уредил односите во другата куќа освен ако нема одреден интерес таму.
Тоа си е твое мислење, не ти се мешам, ама какви споредби си напишал укажува дека троа малку појќе си субјективен, а и чудно го толкуваш значењето на љубов и грижа :D. Ти напиша дека Ердо си го сакал својот народ, а сега сам потврдуваш дека има корупција во Турција. Па ако те боли стапот за народот, зар ќе дозволиш таков степен на корупција, да живееш во палата од милијарда евра, додека народот ти осиромашува. Чуден лик нема што :icon_lol:

Турција гради дома, АМА со пари позајмени од НАДВОР. Фраерски потег би било Ердо да им рече, НЕ ви плаќам сега долговите и каматите. :cool:

А врска твоите глупи споредби еве ти приказна од реален свет:
Норвешка, млад човек од друга држава иде таму кај баба му да живее. Во меѓувреме се мисли како да дојде до пари, што да работи, има желба да работи а не од социјала. Комшијата почнува разговор со него, да види кој е, што е, зашто е тука итн итн. После недела дена, комшијата му вика еј комшо ти најдов работа (во млекара мислам било). Дечково радосен, вика супер, ама може ли да те прашам зашто ми помагаш ....
Комшијата му одговара: Па ако ти си среќен, задоволен, допринесуваш во општеството и јас ќе бидам посреќен. Нема да правиш проблеми, нема да крадеш, ќе напредуваш, ќе формираш нормално семејство. Подобро колку толку да знаеш нешто за комшијата, оти ако ја изневерува жената, може со на некој комшија жената ја изневерува :P

Мене ми е гајле дал Ердо го краде или уништува својот народ, тие нека му мислат, ниту плаќам таму даноци, ниту живеам, јас само споделувам мислење зашто ќе го јадат стапот. А овој стап богами е долг.

И ништо не кажа за мешањето на Ердоган во Сирија .... Го оправдуваш ли, треба повеќе да се меша т.е. повеќе војска да прати ... Идлиб ако ли го освои ...
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Види го бе ропак ај ај ај....Јас не сум малку субјективен туку сум тотално субјективен зошто пишувам како субјект а не како објект.
Моето мислење е апсолутно субјективно без никакви скрупули кои ти ги имаш..Ти си американски медиски производ(објект) и затоа мислиш дека си објективен.

Кажи ми на светот каде има државна организација нема корупција?Корупцијата ќе биде и пред и после Ердоган,така да напишеш дека има корупција во Турција или во било која држава во светот е ко да си напишал дека сонцето изгрева од исток.
Не се проценува владеењето на еден владетел по тоа дали има корупција зошто таа е константа.
Оваа приказна што си ја пишал е добра и се знае од која кујна доаѓа,а ако е вистина тоа е само еден толку редок исклучок кое го потврдува правилото. за тотална отуѓеност на западниот човек наспрема соборноста која ја красела православната цивилизација.
Ердоган на почетокот на војната беше најактивно вклучен во војната и со сите сили ги помагаше терористите.Откога по сите работи кои ги стори за да им помогне на Американците во рушењето на Асад, мислејќи дека со тоа ќе биде сменет планот за создавање на Курдистан,тогаш им постави едноставен услов на Америте или ние или Курдите.Кога виде по сите информации на турските служби дека Америте ќе одат на создавање на Курдистан тој ја менува страната и бара сојузништво со Русија.
Тоа во првата фаза значи бклокада на границата и со тоа пасивна помош на руската алијанса во вторава фаза ќе даде логистичка активна подршка за во третата фаза кога ќе се оди преку Еуфрат да даде и активна воена подршка.
Човекот знае што прави и кои се турксите интереси а не е како нашиве американски службеници Зајо Грујо и Мицко.
 
B

Bafra

Гостин
Шупелко една, па нели не треба да те интересира што прави комшијата. Кој К Ердо се меша во туѓи држави тогаш... па уште и воено.
А продавач на ѓевреци сигурно знае што прави. Па уште корупцијата била константа, демек не е битно за државата :facepalm:
По тебе е исто дали имаш рак 10% или 70% (y)
Ќе ги тестираме сега во Октомври интересите на Турција т.е. Ердо.

Трамп намали даноци, берза расте, фирми се отвараат, економија цвета. Ердо поскапи се што може да поскапи, воведе нови даноци и тој се грижел :pos:.
И после Илуминатите биле виновни, а не ти со твоето одобрување на Ердо постапките :aplauz:
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
На самитот во Техеран (Русија-Иран-Турција) турскиот предлог за решавање на состојбата во Идлиб бил:


A few thoughts on the Russia-Iran-Turkey summit on Syria. The decision to broadcast the whole thing was remarkable, their interaction showed that there are plenty of disagreements remaining

Јасно е дека во Техеран дојде до судир помеѓу Русија и Иран од една страна и Турција од друга страна. Очигледно дека Турците нема така лесно да се откажат од Идлиб.


Erdoğan:
• Turkey cannot leave İdlib to the mercy of Assad
• De-escalation zones dissolved with excuses. Opp groups feel cheated
• Turkey feels obliged to secure civilians, refugees in Idlib
• Turkey’s refugee hosting capacity is at maximum with 4.5 million refugees

Erdoğan:
• Attacking Idlib will lead a massacre, calamity.
• Turkey understands the terror threat emanating from Idlib. Resolving it requires patience and time
Idlib is a test on Astana process, will determine the fate of our future cooperation with Iran/Russia

Erdogan:
Turkey won’t leave Syria until the political and territorial unity of the country is secured
• Turkey is concerned by US aid to terror groups YPG/PYD

• A real victory in Tehran today would be a declaration of suspension of hostilities in Idlib.
• Turkey wants a reasonable deal

After Erdogan’s call for truce Putin says Nusra/ISIS reps aren’t in the room so it is isn’t possible to do that.
Erdoğan responded, “then we should issue a call to Nusra/HTS from this room that they should turn in their weapons”
Erdogan, during the press conference with Rouhani and Putin, recited a poem belonging to famous Iranian poet Saadi:
“If you have no sympathy for human pain,
The name of human you cannot retain.”

Erdoğan mentions about civilians, then both Rouhani and Putin responded by saying civilians are used as human shield by terror groups in Idlib, or a pretext to protect terrorists.


Turkey, Iran and Russia joint statement following Tehran summit.
No mention of truce in Idlib, there is also no mention of any tangible mechanism to prevent bloodshed in the area.

Во продолжение заедничката изјава на Турција, Иран и Русија:




Во меѓувреме продолжува бранот цензурирање на секој што не е послушник на евро-атлантската либерална елита

#Youtube shuts down all pro Syrian channels including, Sama TV, Syrian MoD, Sana news agency, Syrian presidency

Верскиот лидер на Иран ја повика Русија да се вклучи во конфликтот во Јемен

Khamenei: The heartbreaking conditions of the people of Yemen and their massacre by the Saudis entail an occasion for Russia to play a political role in other issues of the region.
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
RUSI IH RASKRINKALI: Počelo je snimanje…
11 septembra 2018

Save


Ruski centar za pomirenje zaraćenih strana u Siriji saopštio je da je, prema informacijama stanovnika Idliba, tamo počelo snimanje nameštene provokacije navodne primene hemijskog oružja od strane sirijske vojske.

„Prema informacijama koje smo dobili od stanovnika provincije Idlib, trenutno se u naselju Džisr el Šugur snima nameštena provokacija sa navodnom primenom ’hemijskog oružja‘ protiv civila“, navodi se u saopštenju.




Centar navodi da su za snimanje u Džise el Šuguru jutros stigle filmske ekipe nekoliko televizijskih kanala sa Bliskog istoka, kao i regionalni ogranak vodeće američke informativne televizije.

Svi video-snimci provokacija u do kraja dana bi trebalo da budu predati redakciji televizija kako bi se emitovali nakon objavljivanja na društvenim mrežama, dodaje se u saopštenju.

Teroristi su isporučili dva kontejnera sa toksičnom supstancom na bazi hlora u Džisr el Šugur specijalno radi što „prirodnijeg“ snimanja provokacije.

U saopštenju se navodi da su „scenarijom predviđene izrežirane scene ’pružanja pomoći‘ stanovnicima Džisr el Šugura od strane aktivista ’Civilne odbrane‘ (Belih šlemova), nakon navodne upotrebe takozvanih ’bure bombi‘ sa otrovnim supstancama od strane sirijske vojske“.

Shto ne maltretiraat so ovie namesteni napadi so bojni otrovi...Ako reshile da napagjaat neka napagjaat i bombardiraat. Ke namestat napad so boen otrov i posle ke leat krokodilski solzi za nevinite civili pa ke udrat so bombi da gi dotepaat i seto toa ke bide demek humanitarna akcija. Tolku glupi ne pravat chudo edno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom