Конфликтот во Сирија

Член од
22 мај 2012
Мислења
109
Поени од реакции
34
Не кажуваат како успеал да отиде и да се запознае со таа бунтовничка група во Сирија.
Или па има тука некој нивни кој организира доброволци.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Албанец од Скопје загина во Сирија

Во борбите во Сирија загина Сами Абдулахи , имам од Скопје. Он е вториот доброволец од Македонија кој го дава животот за слободна Сирија.
Претходно војувал и во Босна , Косово и Македонија. Бил имам и во Бремен-Германија

Сега со 24 девици си ужива, а вие замарајте се со Гвујо и Амети по форумов :). Стварно не знам и другиве шо чекаат. Виз ер имаат ефтини летови. Карта под мишка, и пут под ногама, во мисија за одење на другиот свет.
 
M

Muranyi

Гостин
Терористичкиот отпад,другарчињата на имам Сами од Скопје (нека се множат таквите како него),во борбата за слобода ги принудуваат и децата да сечат човечки глави.

Ова секако дека нема да биде забележано и презентирано во западните медиуми,а сигурно ниту UNICEF не се чувствува премногу загрижено во врска со ваквата практика во Сирија.
 
Член од
13 април 2013
Мислења
73
Поени од реакции
72
Сириската војска го ослободи и градот Кафр Над во провинцијата Идлиб и напредува понатаму.
Изгледа станува се поизвесно дека конечно ќе го дочекаме денот на поразот на американската фашистичка,агресивна, политика.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Мосад се дефинитивно царој!

Арапско пролеќе и Израел е мирен,а богами и Америте и ЕУ.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
Pokolj kurdskih civila u Tal Abyadu od strane Al-Qaede, ubijeno 450, od toga 120 djece - ruski MVP Lavrov traži reakciju UNVS-a, iranski Kurdi spremni doći u Siriju i uključiti se u borbe

http://www.advance.hr/vijesti/pokolj-kurdskih-civila-u-tal-abyadu-od-strane-al-qaede-ubijeno-450-od-toga-120-djece-ruski-mvp-lavrov-trazi-reakciju-unvs-a-iranski-kurdi-

sirija definitivno stanuva vojna za ,,noviot svetski poredok i protiv nego ,, ne e bas svetska vojna ,no kolku izminuva vremeto,kako da stanuva takva ,barem spored vklucenite strani vo nea ,na edna strana se : usa,francija, anglija ,turcija, katar,arabija,izrael preku svoite vahabii sobrani os celiot svet , kako i od usa banana drzavite - hrvatska, libija,doskoro egipet,mozebi i makedonija : na druga :so licno ucestvo : siriskata drzava i narod, hezbolah, iranskata armija, libanskiot hezbolah, irackata armija, palestinskite begalci koi ziveat vo sirija, hristijanite koi ziveat vo sirija, kurdite od sirija,a eve sega i kurdite od iran i turcija, a so podrska na rusija,ako ova veke ne zalicuva na svetska vojna neznam sto bi licelo
--- надополнето: 7 август 2013 во 13:50 ---
mozebo pocnuva - armagedonot?
--- надополнето: 7 август 2013 во 14:06 ---
http://www.maktel.mk/makedonija-2/item/2941-od-mvr-demantiraat-deka-vo-makedonija-ima-teroristichki-kampovi-na-radikalni-islamisti
sepak ,mozebi i nasata drzava , ima nekoj mal del vmesanost vo vojnata vo sirija
 
M

Muranyi

Гостин
sepak ,mozebi i nasata drzava , ima nekoj mal del vmesanost vo vojnata vo sirija
Нашата држава со сигурност учествува,преку одреден дел од популацијата која подлежи на ширење на вахабизмот и селефизмот во верските објекти,во агресијата и воените дејствија против независната и суверена Сирија.Самиот си сведок дека до сега официјално,најмалку две лица загинаа во судирите на терористите против силите на Башар Ал-Асад.

Прашањето кое треба да се постави е колку терористи со македонско државјанство војуваат и учествуваат во обидот за окупација на суверена држава,во бројните злосторства против човештвото кои ги направија истите и што по завршувањето на војната,зарем треба да бидат примени во прегратка од страна на државава и дали постои било каков процент на ризик за да се случи уште еден масакр на невини македонски граѓани поради присуство на вакви радикални елементи.Во МВР одамна не знае ниту каде води ниту каде тера и како од некоја паралелна димензија демантираат дека постојат кампови за обука на терористи кои се извезуваат на Блиски Исток.Во ред,игнорантноста и "правењето на Тошо" не се нешто ново за нашето министерство.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
SIRIJSKI " INFERNO"

Prateći situaciju na B.Istoku,a posebno krvavi rat u Siriji,bio sam na neki način impresioniran novim načinom ratovanja i novim moralno psihološkim pristupom takvom sistemu u oružanom sukobu.
Moja impresioniranost zasniva se na umjeću strana, koje su zainteresovane za odredjenu teritoriju, da angažuju toliko ljudi,boraca da se za taj cilj strastveno bore , istrajavaju,ubijaju i ginu,a zapravo to rade potpuno izolovanih glava, sa mišlju da sve ovo pobrojano rade za nešto , sveto,za svoju vjeru,da su ustvari oni nasljednici ljudi koji su nosili barjak Islama i širili ga prostorima B.Istoka ,gdje se Islam pojavljuje negdje u 7 vijeku n.e.
Ova specifičnost,ovakvog rata kosi se sa svim relnostima koje normalan čovjek može da prihvati i shvati.
Sa svih strana svijeta,sada nije važno, na koji su se način obreli u toj divnoj zemlji što se zove Sirija, već zbog čega?
Kada bi to detaljno objašnjavao,mislim da bih napisao jednu podeblju knjigu i opet ne bih ni shvatio šta se dešava u tim glavama , niti bih uspio objasniti način njihovog razmišljanja.
Doću u neku zemlju i staviti se u odbranu Islama je nešto sveto, ali doći negdje i ubijati,klati,spaljivati,odsjecati glave,bacti nemoćne ljude sa zgrada,tjerati djecu da rade sve ove stvari, vjerujte nema veze sa Islamom i baca veliku mrlju na ovu religiju.
I što je najgore u svemu ovome što rade, a najviše rade upravo sunitima za koje se navodno bore.E sad u svemu tome treba naći trunku stvarnosti da bi čovjek shvatio ,šta je njihov cilj i za šta su oni tu.
Ne, ne možete tu relnost naći,nego idete dalje i onako usput shvatite zabludu u kojoj ti ljudi žive,shvatite da se do iznemoglosti bore za tudje račune i tudje ciljeve, da su topovsko meso,da su sa ovim što rade upravo tu da bace tu mrlju na Islam,da ljude ove vjeroispovjesti opečate za vjeke vijekova.
Drugo što me je impresioniralo ( naravno u negativnom smislu) je taj moralno psihološki pristup. Da vi jednog običnog čovjeka natjerate da se bori za vas ,da ubija, pali ,čini najgore stvari koje normalan um ne može da prihvati, a da toga nije svijestan je pitanje na koje tražite odgovor.
E, na to pitanje ne znam da odgovorim, niti želim da znam,ne želim znati na koji način možete ući u um neke osobe i od nje napraviti monstruma, prema kome je Frankeštajn beba u povoju.
Ali znam, nešto drugo, a to je da onaj koji to zna i koji to čini,u to se možemo uvjeriti svakodnevnim primjerima iz Sirije,posjeduje mozak koji je mnogo zlokobniji,mračniji,krvaviji od ovih jadnika koji zatupjeli u svojim uvjerenjima nemaju ni mrvicu nečeg svog ,ni mrvicu života koji im je usadjen,a usadjen im je direktno iz djehenema ( pakla ).
Ovaj tekst upotpunite sa slikom onog jadnika koji jede unutrašnje organe Sirijskog vojnika, sina neke Sirijske majke i prosudite u ispravnost njihove borbe za bolje sutra i obaranje mrskog režima Bashara All Assada.
Na kraju šta reći sile pakla, po proročanstvu,su izašle van,ali sile dobra,isto po proročanstvu,ih pobjediše i vratiše tamo odakle su i došle.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
Oна што треба да не загрижува токму нас е: што ако тие луѓе тренирани да прават ѕверства не загинат таму или не продолжат да се борат и убиваат на други места во светот,а ни се вратат назад во Македонија? :facepalm:

НАТО(САД) ни ја направија 2001, еве продолжуваат сегде низ светот р`шум а прават со исти тактики, само да не им текни да се вратат, вакви ѕверови на толку мал простор којзнае што би направиле со поддршка на нивните покровители САД и С.Арабија.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Сирија партал ја направија, и тоа само поради интереси на неколкумина идиоти кои го држат светот на дланка и можат да прават се бидејќи зад себе имаат цели армии на држави кои се борат за тие нивни интереси незнаејќи дека се борат за тие луѓе туку мислат дека гинат за некоја друга кауза.

А тоа дека НАТО и Западот ќе се вмешат во потполна војна со Сирија и ќе испратат армии таму тоа мало сутра. Немаат пари империјалистите, ги исцицаа државните пари плаќајки за војни насекаде низ светот во последниве 13 години, а богами не ни престанале од Втората Светска Војна навака, на секои две три години создаваат нов конфликт. Она што е запрепастувачко е што секогаш имало и секогаш ќе има будали овци за стрижење кои ќе водат војни и ќе гинат за туѓи интереси мислејќи дека се борат за некоја своја идеологија.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Интересна ми е коалицијата запад - радикален ислам. Научи светот од Балканот, Србија, Арачиново со кого си има работа, плачат како најголеми кукавици за мировни конференции кога ќе изгубат на терен.А Албанците, идеални за овој сојуз, само што правиме кога ќе падне америка и европа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom