Константин Велики

Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Константин Велики е основач на официјалната црква во Константинопол во 4 век, која во 1054 година ќе се одвои од католичката црква и подоцна ќе се нарече "православна црква", а потоа ќе се подели национално на македонска, бугарски, грчка, српска.. православна црква - кои потоа, за што сме сведоци и ние, очите ќе си ги вадат едни со други.
Но, да се вратиме на коренот на овие цркви - Константин Велики.
Константин Велики е признат како светец во православните цркви. На него православните му упатуваат и молитви, а и во одреден ден од годината го слават.
Но кој бил навистина тој?

Прво, Константин бил паган кој од христијанската вера направил "христијанска" религија кога потоа ја злоупотребувал за своите политичко-воени цели.

Второ, Константин, и покрај заповедта на Исус Христос, одбивал да се крсти до последниот ден од својот живот. А кога дошол тој ден, бил крстен од Аријевскиот епископ Евзебије Никомедијски.

Трето, Константин го свикал еретичкиот собор во градот Тир (335г.) каде што било негирано Никејското верување и на кој собор бил осуден Атанасие Велики.

Четврто, Константин го прогонил Атанасие во Триер, далеку од Цариград.

Петто, Константин (со свечена церемонија) го примил назад во "црквата" еретикот Арије, оној истиот еретик кој го негирал Христовото божество. Но, Бог не дозволил оваа пародија да оди до бескрај, и еретикот починал на самата поворка, а по една година починал и неговиот приврзаник - Константин.

Шесто, Константин заповедал војниците да ставаат на штитовите крст и да војуваат во "Христовото Име", иако Новозаветното Христово учење не познава "војување во името на Христос", туку вели: "Љубете ги своите непријатели, молете се и благословувајте ги оние што ве гонат"!

Итн. Ете кој бил всушност основачот на Византиската црква која со векови подоцна ќе премине во комплекс од православни цркви. - паганскиот аријевец "свети" Константин.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
A koj toa vladetel ja nema iskoristeno religijata vo politichki celi? Pa i denes ima slichni primeri... :tv:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
A koj toa vladetel ja nema iskoristeno religijata vo politichki celi? Pa i denes ima slichni primeri... :tv:
Точно така, многу владетели ја користеле религијата во политички цели, но тука станува збор за ОСНОВАЧОТ на Византиската црква (која подоцна ќе се нарече и православна), тука станува збор за паганот Константин кого православните го светкуваат како светец, на кого му се молат, кого го слават во одреден ден од годината.
Прашањето до сите нас е како е можно еден ваков паган, аријевец и злоупотребувач на христијанската вера да биде прогласен за светец во православието и да биде основач на една црква која по отцепувањето од католичката ќе се нарече и православна?
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
Konstantin Veliki. Golem vo vistinska smisla,poradi svoite zaslugi za celoto hristijanstvo. Do negovoto doagawe,hristijanstvoto,site znaete bilo goneto od site toga[ni vladeteli,hristijanite bile goneti,zatvorani,izmacuvani i na najsvirepi nacini ubivani.
Znaete za milanskiot edikt(zakon),donesen tokmu od nego vo313god. so koj zakon gonewata prekinale,hristijanite stanale ramnopravni gragani so site vo negovoto carstvo. So negovata majka caricata Elena mnogu pridonele za podem na hristijansvoto. Zasluzni i za naogaweto na cesniot Krst vo Erusalim. Toj go oformi Carigrad ili Konstantinopol (Istambul). Za negovo vreme hristijanstvoto cutese i se sirese.
E sega nekomu ne mu se dopaga,no pravoslavnite go proglasija za svetitel i so pravo.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Јас мислев на форумските противници, првенствено. Можеби се Баптисти, можеби Будисти, wateva. Picasso е Муслиман колку што знам јас. Ако грешам, нека ме поправи.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Јас мислев на форумските противници, првенствено. Можеби се Баптисти, можеби Будисти, wateva. Picasso е Муслиман колку што знам јас. Ако грешам, нека ме поправи.
Eh shto si samo ti...

Aj nema vrska... Ko go tuca konstantin, veliki, si ebal mater, daj mi i mene vojska pa da viish ja sho ke napraam... Ne oti krstot mu pomognal, ama da go ebesh toa e...

Inaku jas sum roden kako musliman... Momentalno ne pripagjam na nikakva verska zaednica, religija, sekta, denominacija, znaci sum potpolno indiferenten vo toj pogled... Ama nekako ne mi pali toa tri vo edno... Vo sekoj slucaj...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Eh shto si samo ti...

Aj nema vrska... Ko go tuca konstantin, veliki, si ebal mater, daj mi i mene vojska pa da viish ja sho ke napraam... Ne oti krstot mu pomognal, ama da go ebesh toa e...

Inaku jas sum roden kako musliman... Momentalno ne pripagjam na nikakva verska zaednica, religija, sekta, denominacija, znaci sum potpolno indiferenten vo toj pogled... Ama nekako ne mi pali toa tri vo edno... Vo sekoj slucaj...
OK моја грешка. Се извинувам.
 
A

ateist

Гостин
КОНСТАНТИН ВЕЛИКИ ............ГО ЗНАЕМЕ.....И ШТО НАПРАВИЛ


СО ЕДЕН УДАР ДВЕ МУВИ УТЕПАЛ


1 ) СИ ФОРМИРАЛ ДРЖАВНА РЕЛИГИЈА А СИТЕ ДРУГИ ГИ ЗАБРАНИЛ СО ШТО ДОБИЛ АПСОЛУТНА ВЛАСТ И КОНТРОЛА НАД ЦЕЛА ТЕРИТОРИЈА
А СО ТОА И :

2) ГО СПРЕЧИЛ ПОСТОЕЊЕТО НА ВИСТИНСКОТО ХРИСТИЈАНАСТВО КОЕ ДО 300 ГОДИНА БИЛО ИДЕОЛОГИЈА А НЕ РЕЛИГИЈА


Е ДА И СЕ Е ТОА ОК...............АМААААААААА

ЧОРБАЏИ ....НЕПРИНЦИПИЕЛНО Е ДА ПЛУКАТЕ НА КОНСТАНТИН

БИДЕЈЌИ СО НЕГОВО ЗЛАТО , ПАРИ ...ПРИВЕЛЕГИИ ШТО ИМ ДАЛ НА РЕЛИГИОЗНИ ОВИЕ ГО ИЗМИСЛИЛЕ ....ТРОЈСТВОТО...КОЕ ДОТОГАШ БИЛО ЦЕЛОСНО НЕПОЗНАТО
А КОЕ ВИЕ ТАКА ФИНО СИ ГО ПОТКРАДНАВТЕ ОД ПРАВОСЛАВНИТЕ И КАТОЛИЦИТЕ

НЕЕ ФЕРСКИ НИТУ ПРИНЦИПИЕЛНО
ТРЕБА БРЕ МОШТИТЕ НА ЦАРОТ КОНСТАНТИН ДА МУ ГИ ЦЕЛИВАТЕ ОТИ ДА НЕ БИЛ ТОЈ НИТУ ВИЕ СЕГА ЌЕ ГО ИМАВТЕ ТРОЈСТВОТО...ЌЕ НЕМАШЕ ВО ШТО ДА ВЕРУВАТЕ

ААААААААААА ТОА ДЕКА ВО НЕГОВО ВРЕМЕ Е ИЗМИСЛЕНО ТРОЈСТВОТО ЕВЕ ТИ ДЕЛ ОД МОЈ ПОСТ ПОД НАСЛОВ ....."ЗА ВИСТИНАТА"...........

Според Римскиот биограф Светониј (околу69-140 год нова ера)запишал дека за време на Нероновото владеење “казни се извршуваат врз христијаните ,секта која исповеда ново и штетно религиозно верување” И пази сега меѓу трет и почеток на четвтриот век НАСТАНУВА некаков пресврт . Првиот вселенски собор во 325 год . Собор на слободни стрелци , ништо не ги поврзувало , ни вера , ттукуу се состанале ,ПАЗИ МОЛИМ ТЕ , да одлучат во што ќе веруват .Е арно ама пошто незнаеле во што да веруваат а царот за тоа ги платил да го испревртат христијанството, нешто скрпиле нешто измислиле амаааааа никако незнаеле што е Светиот дух па тоа прашање го дефинирале ПАЗИ МОЛИМ ТЕ на вториот васељенски собор вооо 381 год ПАЗИ МОЛИМ ТЕ после 56 години. ВНИМАВАЈ добро уствари сакале ка кажат дека И ХРИСТ и сите апостоли и сите милијони други христијани биле ненормални незнаеле зошто гинеле , а римјаните скроз ненормални појма немале зошто ги убивале ..па ете сега тие одржаваат Васељенски собири да дефинираат за што точно едните биле убивани а другите ги убивале ..нели на сето тоа да му дадат бар некаква смисла оти сето тоа некако ми ти било сулудо , немало никаква логика .Е да и самите се нарекуваат “христијани “ нели како некој заштитен бренд , ааа се со цел христијанството веќе никогаш да не се повтори .Станале совладетели со државата и секоја власт понатаму.Забраниле секаква писменост , запалиле сите книги , го вратиле човештвото во камено доба .Настапил најмрачниот период во човековата историја

ОЧИГЛЕДНО Е ДЕКАААААА

ИЗВОРНОТО ХРИСТИЈАНСТВО ШТО ВЕЛИТЕ ДЕКА ГО ПРОПОВЕДАТЕ Е ИСТОТО ОД ВРЕМЕТО НА ЦАРОТ КОНСТАНТИН......

А НИКАКО НА ВИСТИНСКИТЕ ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ ДИ 300 - ТАТА ГОДИНА КОЈ НЕПОЗНАВАЛЕ НИКАВО ТРОЈСТВО.........ОТИ ТАКВО НЕШТО И НЕМА ВО БИБЛИЈА

ТАКА ДААА


НЕ СТЕ ИЗВОРНИ ТУКУ ПОДВАРИЈАНТА НА ПРАВОСЛАВИЕТО

ПОЕВТИНА ВАРИЈАНТА.....БЕЗ ИКОНИ СВЕЌИ......
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
ateist, на оваа тема ние не плукаме по основачот на православието - паганот Константин, туку само го разобличуваме неговиот живот и верувања со еден слободоумен и критички став како што доликува на еден академски интернет форум.

Учењето за Тројството не е никаква измислица на Константин. Исус на пример бил сметан за Бог уште пред да се роди Константин.
Околу половина век пред да се роди Константин Ориген за Исус рекол: "Иако (Христос) беше Бог, Тој зема тело, се направи човек, но остана она што беше: Бог." (Ориген, Фундаментални Доктрини 1:0:4)
Неколку години пред него, во 210 година, Тертулијан за Исус рекол: "Самиот Бог е без грев. Единствениот Човек кој е без грев е Христос, затоа што Христос е исто така Бог." (Тертулијан, Душата 41:3)
Уште порано, во 190г. Климент од Александрија за Исус рекол:
"Тој (Христос) Самиот е Бог и Човек, и извор на сите наши добра." (Убедувањето на грците 1:7:1)
"навистина, најизразеното Божество, Тој е еднаков на Господ, бидејќи е Негов Син" (Убедувањето на паганите)
10 години пред тоа, во 180г. Иринеј во своето дело "Против ересите" за Исус вели:
"Наш Господ, наш Бог, и Спасител, и Крал" (Против ересите)
20 години пред тоа, во 170г. Татиан Сиријанецот за Исус рекол:
"Не си играме лудории, вие грци, ниту пак збориме бесмислени работи кога изјавуваме дека Бог се роди во форма на Човек." (Адресирано до грците 21)
Уште порано Јустин за Христос пишува:
"Тој е првосоздаденото Слово Божјо, еднаков е на Бог", "И Бог и Господ над војските" (Јустин, Прва Апологија)
И уште порано, во почетокот на 2-от век, во 110г. Игнатиј Антиохиски за Исус рекол:
"Бидејќи нашиот Бог, Исус Христос, беше..." (Писмо до Ефешаните 4:2)

Овие цитати ти ги наведов за да ти докажам дека Константин не Го "изгласал" Христос за Бог, туку Тој бил така обожаван и од предходните христијани, па дури и од апостолите т.е. дури и во Светото Писмо.

"чии се и татковците, од кои потекнува и Христос по тело, Кој е Бог над сите, благословен во сите векови! "
(Светото Писмо, Апостол Павле во писмото до Римјаните 9:5)

"(Христос) Кој, иако е во Божјо обличје, не го сметаше како грабнато - тоа што е еднаков со Бога"
(Светото Писмо, Филипјаните 2:6)

Итн. Од горните цитати, јасно следува дека со векови пред Константитн Исус бил обожуван како Бог, а што е најважно - Тој бил така обожуван и од апостолите во Светото Писмо.
 
Член од
11 август 2008
Мислења
112
Поени од реакции
14
Константин Велики е основач на официјалната црква во Константинопол во 4 век, која во 1054 година ќе се одвои од католичката црква и подоцна ќе се нарече "православна црква", а потоа ќе се подели национално на македонска, бугарски, грчка, српска.. православна црква - кои потоа, за што сме сведоци и ние, очите ќе си ги вадат едни со други.
Но, да се вратиме на коренот на овие цркви - Константин Велики.
Константин Велики е признат како светец во православните цркви. На него православните му упатуваат и молитви, а и во одреден ден од годината го слават.
Но кој бил навистина тој?

Прво, Константин бил паган кој од христијанската вера направил "христијанска" религија кога потоа ја злоупотребувал за своите политичко-воени цели.

Второ, Константин, и покрај заповедта на Исус Христос, одбивал да се крсти до последниот ден од својот живот. А кога дошол тој ден, бил крстен од Аријевскиот епископ Евзебије Никомедијски.

Трето, Константин го свикал еретичкиот собор во градот Тир (335г.) каде што било негирано Никејското верување и на кој собор бил осуден Атанасие Велики.

Четврто, Константин го прогонил Атанасие во Триер, далеку од Цариград.

Петто, Константин (со свечена церемонија) го примил назад во "црквата" еретикот Арије, оној истиот еретик кој го негирал Христовото божество. Но, Бог не дозволил оваа пародија да оди до бескрај, и еретикот починал на самата поворка, а по една година починал и неговиот приврзаник - Константин.

Шесто, Константин заповедал војниците да ставаат на штитовите крст и да војуваат во "Христовото Име", иако Новозаветното Христово учење не познава "војување во името на Христос", туку вели: "Љубете ги своите непријатели, молете се и благословувајте ги оние што ве гонат"!

Итн. Ете кој бил всушност основачот на Византиската црква која со векови подоцна ќе премине во комплекс од православни цркви. - паганскиот аријевец "свети" Константин.
Чорбаџи навистина се прашувам што се обидуваш и која ти е целта со оваа приказна која сакаш да ја протнеш тука. Зарем нашата света и православна македонска црква се темели на според тебе на некој паганист како сто го нарекуваш Константин Велики творецот на византиската православна црква од која е произлезена Цариградската Патријаршија,стварно гледам на форумов се отвораат теми со кој се негира православното учење и цело време вие и одредена група на членови(атеисти) се обидувате да скршнувате и да ја негирате Божјата вистина таа Чорбаџијо се носи во срцето а не како што гледам овде сами донесувате заклучоци рушејки ги догмите на светата православна црква,но Бог преку неговата совршена љубов простува на сите.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Ne pripagja sekoj na "vasata" sveta pravoslavna crkva. I ne gledam problem sto nekoj go slavi Bog na nacin poinakov od vasiot. A ovdeka retko koj e ateist... taka da nemoj taka lesno da delis etiketi. ne e hristijanski po nikoja crkva i po nikoja denominacija!
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Аце Пузе, Константин Велики навистина бил паган пред да стане христијанин а такви биле и сите народи на Балканот, зашто тоа ти смета?

Освен тоа Христијаните ги гонеле и палеле паганите и со сила ги покрстувале. Тоа се историски факти и нема што да ни сметаат.

Такви биле времињата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom