Константин Велики

Член од
22 ноември 2008
Мислења
150
Поени од реакции
0
Кога некој те лаже

1. знаеш дека те лаже
2. не знаеш дека те лаже

Мајстори се оние кои со векови подоцна уште луѓето не сфатиле дека ги лажеле, па им се клањаат ко богови... Свака част мајсторе Коки Превера, до Светец догура легендо.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Дечки, ве замолувам да си ја продолжите вашата забавна дискусија околу Тројството на некоја посоодветна тема (има најмалку 2 такви), а оваа тема да ја оставите за дискутирање околу основачот на Византиската (подоцна ткн. "православна") црква - паганскиот аријевец Константин.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
150
Поени од реакции
0
Еве сум пријателе. Тркнав до кај еден евреин и му го цитирав цитатот од Стариот Завет кој ти ми го посочи,а кој според тебе се нагласува Божјата Троичност.

И знаеш што ми рече:

-Шипки варени! :toe:
ха, интрестинг. заеднички непријатељ удружио неудруживе.

шо е фино вака братстки да се видат еврејчиња и муслиманчиња, рака подрака балетански подрипнувајќи во блажена состојба на богохулење. :smir:
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
159
Поени од реакции
1
Чорбаџи, шириш клевети. Или и тоа е изворно толкување?? Впрочем, од кај знаеш за Свети цар Константин, кога за него нема ништо во Светото Писмо? :toe:
Најверојатно од некое Предание.
Е сега, нели Преданието е измислица?
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
159
Поени од реакции
1
Изгледа сум заборавил. Два дена во манастир, и заборавам на секаква светска грижа :smir:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Не е од предание, туку е од веродостојна, документирана, објективна историја. Тоа не се бабини деветини како православните преданија, туку факти кои можат да се потврдат, факти прифатени од сите сериозни историчари.
Ако сакаш да видиш која е разликата помеѓу историја и православни набаждарени преданија, спореди ги оваа тема со темата за "Мохахот у сувиот бунар" :pos2:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
hahahahahaha ova za evreite e ziva smeska. oni go cekaat mesijata da dojde. spored niv Hristos uste ne e dojden. za kakov evrej stanuva zbor pogore ne znam.... palestinski izgleda:toe:

pardon! oftopik....
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
159
Поени од реакции
1
Не е од предание, туку е од веродостојна, документирана, објективна историја. Тоа не се бабини деветини како православните преданија, туку факти кои можат да се потврдат, факти прифатени од сите сериозни историчари.
Ако сакаш да видиш која е разликата помеѓу историја и православни набаждарени преданија, спореди ги оваа тема со темата за "Мохахот у сувиот бунар" :pos2:
Па историски гледано, имаш еден куп неточни податоци. Или ненамерно си ги изоставил, или си ставил полувистини.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
ха, интрестинг. заеднички непријатељ удружио неудруживе.

шо е фино вака братстки да се видат еврејчиња и муслиманчиња, рака подрака балетански подрипнувајќи во блажена состојба на богохулење. :smir:
Интерестинг ами како.:baeh: Евреите го имаат Стариот Завет - Тората, и никој нигде не прочитал за некакво си Свето Тројство во него, освен секако Мики анд компани...:pop:
А демек ако велиме дека Бог е Еден а не Тројца тоа е богохулење а?:nesvest:

Но, да не претаме во оф топици,си има тема и за тоа 1=3, 3=1!
Таму можеме да продолжиме.:helou:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Па историски гледано, имаш еден куп неточни податоци. Или ненамерно си ги изоставил, или си ставил полувистини.
Интересно, неколку пати повторуваш дека имам постирано историски неточни податоци, а ниту еднаш не се дрзна да ми "поправиш" некоја од неточностите.
Ајде повели, кажи ми која од информацииите кои ги наведов за паганот Константин ми е неточна? Ајде повели поправиме каде што сум погрешил, па да почнеме една сериозна историска дебата. Ајде, не туку дофрлај и свиркај од публика, зафрчи ракавите, грабни неколку историски книги и повели да дискутираме за Аријевецот Коки - основач на Византиската црква која подоцна ќе се самонарече православна црква :)
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
159
Поени од реакции
1
Интересно, неколку пати повторуваш дека имам постирано историски неточни податоци, а ниту еднаш не се дрзна да ми "поправиш" некоја од неточностите.
Ајде повели, кажи ми која од информацииите кои ги наведов за паганот Константин ми е неточна? Ајде повели поправиме каде што сум погрешил, па да почнеме една сериозна историска дебата. Ајде, не туку дофрлај и свиркај од публика, зафрчи ракавите, грабни неколку историски книги и повели да дискутираме за Аријевецот Коки - основач на Византиската црква која подоцна ќе се самонарече православна црква :)
Не ти одговарам додека не се озбилиш. А оние кои сакаат да дознаат, веќе ме прашаа приватно.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
ха ха ха.. чикен!!! :kesa:
п.с. yeahhh те "прашале" приватно. Добар изговор за кукавичко бегање од рингот и мафтање со фустанчето од публика :pipi:
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
368
Поени од реакции
2
ха ха ха.. чикен!!! :kesa:
п.с. yeahhh те "прашале" приватно. Добар изговор за кукавичко бегање од рингот и мафтање со фустанчето од публика :pipi:
Хммм, тој одговор познат ми е од некој... од кој ли ќе беше кога го чув првпат?:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom