Комунизам VS капитализам - идеолошки осврт

Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Ада,
Злато... Сметам дека имам право да те ословам со термин кој укажува блискост бидејки си една од личностите чиј мисли редовно ги читам и ги ценам. Сепак, за ова што го напиша морам да реагирам бидејки доколку читаш што имам напишано не би требало вакви небулози да пишуваш.

Комунизмот никогаш не бил практично остварен во неговата изворна форма, затоа може да се дискутира за него единствено како за идеологија на хартија, или пак да се збори за системите кои постоеја во земјите на источниот лагер и во Југославија но, во тој случај не смее да се заборави дека тие системи само тргнуваа од комунизмот, а во пракса итекако се одалечија од основната идеологија.
Инаку комунизмот не претпоставува еднаквост у беда, ниту пак претпоставува "уравниловка".
Започнуваш со апологетството на левичарите за катастрофалната пропаст на нивното уредување. Ова апологетство е веќе објаснето, не со политички контрааргументи туку преку аргументи кои ги даваат психологијата, социо-психологијата и социологијата.
Ако почнеме да дискутираме за „изворната“ форма на капитализмот и како треба правилно да се практикува тогаш комунизмот навистина ќе излезе како bunch of bullshit. Ќе излезе како бајка која ја сонуваат вообразени медиокритети, мрзливци и болно амбициозните луѓе.
Се додека човекот постои со физичка форма во физички свет никогаш, ама баш никогаш, нема да се оствари таа прекрасна и неостварлива бајка.

Додека капитализмот кој се живее во светот денес(не и кај нас, затоа што ние сме држава на олигарси, кои не одалечуваат од слободниот пазар) е систем кој може да се одржува само од вишокот на профит и кој неминовно резултира со класна нееднаквост. Овој систем веќе ја доживеа својата криза во '70те, и убедена сум дека ќе доживее и конечен крах во иднина.
Систем кој е заснован на индивидуалноста и слободата на личноста заштитен преку институциите на тнр. правна држава и ги остварува своите интереси преку слободната пазарна економија никогаш нема да доживее крах бидејки е природен процес. Идеологии и утопии како што е комунизмот секогаш имаат свој крај, односно крах.
За да ме разбереш правилно ај сега гит на интернет и побарај Crony capitalism за да знаеш во што е вовлечено македонското општество и што треба да критикуваш.

Гледано надвор од економијата, капитализмот генерира себичност, алчност, недостаток на емпатија и ограниченост. Некои ќе речат тоа е систем кој ја издигнува индивидуата, кој го наградува најдобриот и најспособниот, ствара услови за прогрес и сл.Bullshit! Капитализмот ги негува човековите животински особини и му ја закинува хуманоста.
Ова не ти требаше!!!
Излегува дека не само дека си во зблуда (индоктринирана) туку дека си апологет на левичарството дури и нивен пропагандист.
Ако излезеш надвор од економијата тогаш влегуваш во полето на индивидуалноста и слободата, моралот и етиката и хуманоста и доблеста. For the sake of your arguments I strongly believe that you do not want to go there.
Верувам дека не знаеш дека човекот е мотивационо суштество. Ја знаеш онаа: Задоволена потреба не е мотивација?
Комунизмот расправа само за задоволување на хомеостазичките мотиви или поинаку кажано пониските мотивации во мотивационата скала на човекот.
Патем, скоро сите филозофии и научни откритија, не само материјалната полза, се расправани и откриени во состемот кој тоа го дозволува, капитализмот. Се` што те опкружува во моментов е измислено или откриено токму во системот на капитализмот. Тој е виновникот што ние живееме со вакви удобности. Тој е виновникот што сеуште напредуваме и имаме соништа кои можат да се остварат.
Капитализмот не ја измисли сиромаштијата туку ја наследи од колективистичките управувани општества во минатото!!!
Со неговото појавување таа полека но сигурно исчезнува.

За крај, не ми е јасно како било кој што има над 20-ет години и кој е роден во социјализмот во Македонија, може да рече дека тогаш било лошо. Значи, не збориме ни за СССР, ни за Унгарија, него за Македонија во тој период. Во периодот кога се појавил законот за самоуправување, кога работникот имал итекако цврсто работно место и загарантирана плата, наспрам ова сега кога вечином од работниците се третираат ко животни и уште се благодарни за тоа.
Дали знаеш или правиш разлика помеѓу слобода и сигурност? Помеѓу слобода и дозвола?
Поарно за тебе ќе биде да си била дете во тоа време и дека само си слушала од други како наводно било.
Работничко самоуправување!!!:pos2: На семкар семки му продаваш ли? Тоа беше рај за властодршците во тоа време. Како и се` во комунизмот, на хартија супер. Во реалност, ропство. Секое ОЗТ или ООЗТ во тоа време си имаше свои безрбетници кои редовно беа бирани поради својата безочност во својата сервилност за разните позиции во тоа работничко самоуправување. На крајот работничкото самоуправување беше шега, нешто неугледно, а да си член не значело дека имаш човечки квалитети.
Дали знаеш кој ги бираше на тие позиции?
Пред да одговориш да ти кажам дека не е битно кој и колкумина гласале туку е битно кој ги брои гласовите.

Патем, дали знаеш колку е среќна овцата во своето стадо? Чувана од овчар и од неговите кучиња таа среќно, безбедно и „слободно“ си шетка наоколу гризејки си тревичка. Ја стрижат и ја молзат, а и даваат сено колку да преживее. Колку е само среќна овцата да знаеш. Можеш ли ти да живееш во такво уредување?
Овцата, како и човекот кој живее под слични или исти аршини има нешто што слободниот човек нема, а тоа е газда, сопственик на нивниот живот. Некој, сепак, мора тие „слободи“ да ги обезбеди, нели!!!
Ако се чудиш зошто зборот слобода е во наводници тогаш ќе ми ти кажа мило. Не станува збор за слобода туку за дозвола. Некој и` дозволува на овцата да се шета „слободно“, односно онолку слободно колку што му одговара на овчарот.
Таков живот (слобода) имаше во тој „преубав“ момент на македонската историја.
Што ако овцата сака/ може нешто повеќе. Има капацитет и сака да си ги оствари своите замисли. Што мислиш, што ќе се случи?
Само властодршците, нивните поданици и овците можеа да сметаат дека тој период бил супер бидејки за нив и бил. Тие се тие кои најмногу плачат денес.
Дали знаеш каде се наоѓа во оваа „приказна“ обичниот човек и неговата потрага по сопствената среќа? Или беше запоставен од институциите или избега во трулиот капитализам за безочно да го експлоатираат.
Немој ниту еден момент да помислиш дека нешто се има сменето од тогаш. Колку работите се менуваат толку остануваат исти, да знаеш. Причината е што наместо поединците да се ориентирани кон потрагата по сопствената среќа тие сеуште се занесени по потрагата по овчар кој ќе им обезбеди „среќа“.
Да не спомнам дека апологетите на соц. реализмот, колективистите и пропагандистите од минатиот режим сеуште се активни, но во чија служба и за чиј интерес работат... Е па, чорба македонче.

П.С.
Начинот на кој го напишав сето ова е таков бидејки тврдам дека имаш капацитет да ме сфатиш правилно. Останува да видам дали сум во право.:smir:
Прочитај го и овој текст за работите да ти станат појасни.
www.angelfire.com/ab6/protivpropaganda/polittemi/franciskopari.htm
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Ако, пиши за азијската општествена поставеност, ме интересира што мислиш.

Мене ако сакаш, не ме интересира толку да се сместам во лева или десна ориентираност, туку тоа што ме привлече е што толку зборуваш дека сме под влијание на лева пропаганда, што си помислувам дека ти ни правиш десна пропаганда:) А нели сме против секакви пропаганди.

Денеска има еден проблем; никогаш човекот не бил волку растргнат помеѓу себе како индивидуа, и групата, како заедница. Колку повеќе влече накај себе, толку повеќе е отргнат од групата, и обратно, колку повеќе е во групата, толку повеќе се губи себеси. Каде е проблемот?

И ајде да не се расфрламе со поими, индивидуа/колектив, колективизам, колективност, итн. Можеби сите сме тука некаде, али поим ко поим, да не се изгубиме во преводот:)

Само свест и свесност не е исто. Свест е име, именка која означува претстави,знаења, верувања, мисли. Свесност е повеќе процес, јасно восприемање, дожувување.
Гроф ќе рече, индивидуалната свест е дел од универзалната свест (не велам колективна).
Пример, Диркем зборува за колективна свест. Јунг зборува за колективно несвесно, дури.
Културата, религијата, што се тие? По мене, ништо повеќе туку свесна пројава на колективното несвесно. Група луѓе имаат единствени верувања, претстави, размислувања, доживувања, од индивидуите кои ја сочинуваат.
И мене ми е прашањето, оти одбивност кон помислата дека индивидуата ни психички, ни социјално, не е одделена од групата, туку ја носи во себе? Тоа се разликува од само битисување во колектив, има повеќе тежина. Индивидуата не постанува индивидуа сама, надвор од групата.
Зборам група, да не се избуниме со поимиве, ајде ќе се разбереме, може.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Викторгг,
Ај не терај инает, жиф ти мене!!!
Колективна свесност е пропагандна фраза која ништо не значи!!! Постои менталитет за индивидуално и групно размислување и однесување!!! Свесноста е исклучиво индивидуална, поединечнао, категорија!!!

Побарај низ интернетот дефиниција за колективна свесност (collective consience) и дефиниција за менталитет (mindset) па види си самиот.

И немој да тераш инает повеќе.
Јас ти дадов линк, ти го виде? Прочита што имам да кажам, или си само тука за да ги дадеш своите плитки размислувања?
Знаеш ништо ново не кажуваш веќе неколку страници. Левица-десница, капитализам-комунизам, и се вртиш како бездомник околу контенјер без да видиш што има внатре. Ајде кажи конечно нешто што ќе не заинтересира повторно. Кажа дека не го цениш комунизмот, дека капитализмот ги поттикнува индивиуалните вредности и дека ние сите сме во заблуда. Во ред, тоа е тое мислење... не е исправно, ама е твое и само твое.
Дали си на форумот само за да вежбаш пишување на тастатура или сакаш да водиш разговор. Мене не ми изгледа второто. Јас ти дадов линк, отвори го, прочитај го, краток е. Дискутирај го. Ако не сакаш, можам и јас се што ти кажа да речам, ај стари не треси крушки и слушај што имам да ти кажам.
И нема проблем, употребувај исправно-неисправни термини колку сакаш и барај да бидат употребени на оној начин на кој тебе ти се допаѓа, не сме широки народни маси за да им кажеш реченица од десет латинизми и да немаат поим што зборуваш. И на крајот, аплауз затоа што “вистинска уметност е онаа која всушност не ја разбираш“. Твојата идеологија е само купче досадни мисли. Дури не е ни идеологија. Реалноста е едно, стремежот е друго. Тоа што ние “младите“, можеме да го замислиме за иднината очигледно ти не сакаш, а да не разговараме дали можеш. Старите велат “На младите светот останува“ нели? Знаеш зошто? Затоа што ние младите, за разлика од тие старите имаме можност за виткање на умот, прифаќаме сугестии... ама само ако се исправни. Старите се крути како старо дрво, каде израснале, нема од таму мрдање.

Левица - десница, либерали - конзервативци. Не е толку црно бело. Индивидуалци - колективисти, уште по малку. Јас пробав и пред тоа да ти го укажам тоа, ама не сакаш да ме прифатиш како размислување, бидејќи не излегувам од твоја глава, а твојата работа е ти да полниш туѓи глави, а не некој да ја полни твојата..? Нели? Тоа што јас го кажав и претходно е дека ниеден човек(индивидуа по твое) не може да биде само левица или само десница. Како што и светот не е само црн или бел. Индивидуалци сме, но кога (само пример... немој да се жестиш) противникот ќе нападне, сите заедно навиваме за групата момчиња со шлемови на кои има нацртао македонско знаменце. Навиваме за нив, мислиме како нив, сакаме да бидеме НИВ. Како Борг, се` за колективот. Кога се тоа ќе заврши, повторно ќе цртаме на платно и пишуваме книги со потпис само мој, и ќе бидеме ЕДЕН. Опушти се стари, јас нема да ти ја земам фотељата твоја пред компјутер, а верувај ти немаш што да ме научиш на оваа тема.
Но искрено ти препорачувам, ако немаш време да бараш социолошки книги, психологија на човек, седни со некој кој има познавања. Не е убаво да се резилиш пред луѓе тука за работи кои се кажани од некои од највлијателните луѓе во одредени области. Имиња ти напишаа членовите на форумот колку сакаш, можам да ти препорачам некои книги ако сакаш, само знам дека тоа твојата гордост никогаш нема да го дозволи. Убавината на капитализмот а? Ти го јакне мозокот да биде натпреварувачки настроен, па до победата без ничија помош, бидејќи така го докажуваш индивидуализмот нели?
Колективна свест... верувај ми како на пријател... како термин во науката постои. Жал ми е. Немаш ти никакво право да го негираш тоа. Дали се во право сите тие луѓе кои пишувале за неа, тоа со нив ќе си разговараш ако можеш, а не можеш нормално. И колективната свест(да, ќе го повторам уште многу пати, се надевам така ќе влезе полесно во нечија глава) е добра. Верувањето во Бог, е една од најголемите манифестации на колективна свест. Тоа ќе им го одземеш? Колективна свест(оп, еве го пак) имаш и ти. Знаеш во кои сегменти од животот? Во секој, бидејќи ти е дадена од раѓање. Со тоа што пиеш вода од чаша и се служиш со вилушка, си дел од колективната свест на цивилизираната раса која живее на оваа планета. Ние сите заедно, не знаеме поинаку. Со тоа што имаш одредени манири во секојдневното комуницирање си дел од општо прифатената колективна свест.
Ама ај да не кажувам веќе, и така за се` што кажав мислиш дека не сум во право нели?
И не ми кажувај дека сум те навредил, немој да цимолиш, само одговорив на твојот повишен тон и прекорност(извичници во преписки значат наредби, а и реченицата “Оди побарај на интернет“ и “немој да тераш инает“ ја сфаќам како навредлива. Немаш никаков авторитет, а и да имаш, ти реков дека не прифаќам авторитети, тоа е моето право како Индивидуа.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Најпрво би сакала да нагласам дека иако сум повеќе лево отриентирана, не се поистоветувам идеолошки со комунизмот, така да претпоставките дека сум апологет, или пак пропагандист на левицата се неточни. Колку да дадам до знаење, најблизок ми е левиот центар, а присталица сум и на моралниот релативизам, па според тоа апсолутно се коси со моите убедување наметнување, дури и страсно бранење на било која идеологија.
Но бидејќи во случајов е даден комунизам наспрам капитализам, моите симпатии дефинитивно се наклонети кон комунизмот.
Ако почнеме да дискутираме за „изворната“ форма на капитализмот и како треба правилно да се практикува тогаш комунизмот навистина ќе излезе како bunch of bullshit. Ќе излезе како бајка која ја сонуваат вообразени медиокритети, мрзливци и болно амбициозните луѓе.
Не сметам дека комунизмот им конвенира на медиокритети, мрзливци и болно амбициозни луѓе. Баш напровтив. Комунизмот како идеологија се обидува да ги култивира луѓето кои се однесуваат на претходно споменатиот начин. А, покажано е дека медиокритети и болно амбициозни луѓе најдобро се снаоѓаат во капитализмот.
Систем кој е заснован на индивидуалноста и слободата на личноста заштитен преку институциите на тнр. правна држава и ги остварува своите интереси преку слободната пазарна економија никогаш нема да доживее крах бидејки е природен процес. Идеологии и утопии како што е комунизмот секогаш имаат свој крај, односно крах.
Она што ти го нарекуваш индивидуалност во контекстов, јас го поистоветувам со себичност и недостаток на емпатија. Сметам дека капитализмот не штити никаков индивидуализам, туку го заштитува единствено капиталот и продуцира експлоатација, нееднаквост, невработеност и меѓу-човечка оттуѓеност.
Комунизмот пак,претпоставува луѓе со високо развиена совест и свест и единствено тука ја гледам евентуалната негова "бајковитост". Како што имам споменато во еден од претходните постови, комунизмот е засега тешко остварлив во пракса затоа што човештвото е заробено во социјал-дарвинизмот и неговата "изеди, или биди изеден" логика.
А крахот на капитализмот го гледам во тоа што, потпирајќи се на контиуниран економски раст, ќе ги исцрпи ограничените природни ресурси и останати извори. Заслепен од трката по профит, не ги согледува трајните последици врз био-сферата и еко-системот во целина, па сам ќе си се уништи во својата искривена слика за напредок.
За да ме разбереш правилно ај сега гит на интернет и побарај Crony capitalism за да знаеш во што е вовлечено македонското општество и што треба да критикуваш.
Сосема добро знам што критикувам и што е crony capitalism. Кога го употребив зборот ологарси, не мислев на неговото лексичко значење, туку под тој термин подразбирам индивидуи кои, конкретно во Мк, успеаа да акумулираат капитал преку незаконската приватизација, финансиски махинации, блиски врски со владеачките гарнитури, кои пак, од своја страна, донесуваат закони и уредби во полза на олигарсите, преку кои им го зацврстуваат монополот, им осигуруваат доминацијата на берзата, и им помагаат во спречувањето на влезот на странски инвестиции и капитал, а истоверемено ги де-мотивираат домашните претпријатија во обидот за инвенција, технолошки прогрес и конкретна работа. И сето тоа се коси со принципите на слободниот пазар. (Значи контекстот во кој јас го употребив зборот олигарси и многу близок со crony capitalism.)
Верувам дека не знаеш дека човекот е мотивационо суштество. Ја знаеш онаа: Задоволена потреба не е мотивација?
Комунизмот расправа само за задоволување на хомеостазичките мотиви или поинаку кажано пониските мотивации во мотивационата скала на човекот.
Патем, скоро сите филозофии и научни откритија, не само материјалната полза, се расправани и откриени во состемот кој тоа го дозволува, капитализмот. Се` што те опкружува во моментов е измислено или откриено токму во системот на капитализмот. Тој е виновникот што ние живееме со вакви удобности. Тој е виновникот што сеуште напредуваме и имаме соништа кои можат да се остварат.
Капитализмот не ја измисли сиромаштијата туку ја наследи од колективистичките управувани општества во минатото!!!
Со неговото појавување таа полека но сигурно исчезнува.
Повторно погрешна претпоставка. Знам дека човекот е мотивационо суштество, и токму проблемот на мотивација ми е најинтересен во човековата психологија.
Да, комунизмот претпоставува задоволување на хомеостазичките мотиви но, не ја исклучува на никаков начин важноста на задоволувањето на не-хоместазичките мотиви. Напротив, сосема правилно смета, дека е неопходно на секој да му бидат задоволени хомеостазичките мотиви, за да може да ги задоволи и не-хомеостазичките, тука вклучувајќи го и највисокиот мотив, односно мотивот за само-актуелизација.
Денешниот капитализам пак, голем дел од луѓето ги принудува да се борат за задоволување на хомеостазичките мотиви, притоа не оставајќи им простор за задоволување на оние кои се наоѓаат повисоко во хиерархијата на мотиви.
А, за напредокот ќе кажам само дека е доволно човек да се присети, без предрасуди, на СССР и на СФРЈ, за да согледа дека технолошкиот, и секој друг развој, апсолутно не бил опструиран, ниту пак е ексклузивно поврзан со капитализмот.
Нешто слично важи и за последната реченица од цитатот. Не наследивме сиромаштија од социјализмот, туку дури сега, во ова wannabe капаиталистичко уредување ја осознаваме. Како доказ за тоа може да послужат и статистичките податоци, кои, и покрај сите обиди од властите да ги "зашеќерат", сепак го потврдуваат истото.


Дали знаеш или правиш разлика помеѓу слобода и сигурност? Помеѓу слобода и дозвола?
Поарно за тебе ќе биде да си била дете во тоа време и дека само си слушала од други како наводно било.
Работничко самоуправување!!!:pos2: На семкар семки му продаваш ли? Тоа беше рај за властодршците во тоа време. Како и се` во комунизмот, на хартија супер. Во реалност, ропство. Секое ОЗТ или ООЗТ во тоа време си имаше свои безрбетници кои редовно беа бирани поради својата безочност во својата сервилност за разните позиции во тоа работничко самоуправување. На крајот работничкото самоуправување беше шега, нешто неугледно, а да си член не значело дека имаш човечки квалитети.
Дали знаеш кој ги бираше на тие позиции?
Пред да одговориш да ти кажам дека не е битно кој и колкумина гласале туку е битно кој ги брои гласовите.

Патем, дали знаеш колку е среќна овцата во своето стадо? Чувана од овчар и од неговите кучиња таа среќно, безбедно и „слободно“ си шетка наоколу гризејки си тревичка. Ја стрижат и ја молзат, а и даваат сено колку да преживее. Колку е само среќна овцата да знаеш. Можеш ли ти да живееш во такво уредување?
Овцата, како и човекот кој живее под слични или исти аршини има нешто што слободниот човек нема, а тоа е газда, сопственик на нивниот живот. Некој, сепак, мора тие „слободи“ да ги обезбеди, нели!!!
Ако се чудиш зошто зборот слобода е во наводници тогаш ќе ми ти кажа мило. Не станува збор за слобода туку за дозвола. Некој и` дозволува на овцата да се шета „слободно“, односно онолку слободно колку што му одговара на овчарот.
Таков живот (слобода) имаше во тој „преубав“ момент на македонската историја.
Што ако овцата сака/ може нешто повеќе. Има капацитет и сака да си ги оствари своите замисли. Што мислиш, што ќе се случи?
Само властодршците, нивните поданици и овците можеа да сметаат дека тој период бил супер бидејки за нив и бил. Тие се тие кои најмногу плачат денес.
Работничкото самоуправување го споменав како исклучително хумана идеја (без разлика што се извитопери во пракса), наспрам денешниот отворен нехуман однос кон работниците. Инаку, Шведска и некои други земји се доказ дека работничкото самоупрваување може итекако да функционира во пракса.
А околу слободата, "слободата", дозволата и симболиката со овците... Во социјализмот бевме барем овци на кои, на микро-план, вратите на здраството, школството и сл. им беа отворени на сите, а на макро план, можевме да "пасеме" низ цел свет, само ако посакавме. Денес сме саде црни овци, кои ги држат во карантин. И неверојатно наликуваме на овците од Animal Farm на Orwell.
Па секој со своите желби и преференци.:smir:
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Викторгг,
Ај не терај инает, жиф ти мене!!!:cheeky1:
Колективна свест е пропагандна фраза која ништо не значи!!! Постои менталитет за индивидуално и групно размислување и однесување!!! Свест е исклучиво индивидуална, поединечнао, категорија!!!

Побарај низ интернетот дефиниција за колективна свесност (collective consience) и дефиниција за менталитет (mindset) па види си самиот.

И немој да тераш инает повеќе.:star:

Викторгг,
Ај препрочитај го текстов како што требаше да биде напишан, море шапшал низаеден!!!:star:
Според мене, имам направено две грешки!!!
Првата е од брзање не успеав да ги ставам смајлчињата, а втората е, исто од брзање, што наместо терминот кој ти го користиш, колективна свест, јас напишав колективна свесност.
Сакав малку да се нашалам ама шо да праиш. Ајм сори ама се стори, Јебига.
Велат дека за караница се потребни двајца.
А ти море, мораше одма суетно да изреагираш!!! Шо ќе ми кажеш, дека суетата ти е посилна од интелектуалноста? Мочко недораснат.:star:
Зарем толку беше заслепен од повредената ти суета да не можеше да видиш дека и на англиски ти ги дадов термините за полесно да си ги најдеш на интернетот.

Пу јаз`к!!!

П.С.
Патем, се караш како девојче!!!:baeh:

П.П.С.
Го прочитав линкот и затоа решив да ти помогнам. Во тој текст смени го колективна свест со зборот менталитет и ќе видиш дека дефиницијата одговара.
Нема да спомнам од каде е изваден тој текст бидејки тоа само по себе зборува и потврдува тоа што го кажувам.

П.П.П.П.П.П.П.П.С.С.С.С. и за на крај уште еден П.С.
На ПП имаш прашање на кое треба да дадеш одговор.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.768
Поени од реакции
22.797
Не сметам дека комунизмот им конвенира на медиокритети, мрзливци и болно амбициозни луѓе. Баш напровтив. Комунизмот како идеологија се обидува да ги култивира луѓето кои се однесуваат на претходно споменатиот начин. А, покажано е дека медиокритети и болно амбициозни луѓе најдобро се снаоѓаат во капитализмот.
Сталин, Пол Пот, Кралот Сонце (Ким од Северна Кореја), Тито, Мао Це Тунг На нив да не мислеше...



Она што ти го нарекуваш индивидуалност во контекстов, јас го поистоветувам со себичност и недостаток на емпатија. Сметам дека капитализмот не штити никаков индивидуализам, туку го заштитува единствено капиталот и продуцира експлоатација, нееднаквост, невработеност и меѓу-човечка оттуѓеност.
Комунизмот пак,претпоставува луѓе со високо развиена совест и свест и единствено тука ја гледам евентуалната негова "бајковитост". Како што имам споменато во еден од претходните постови, комунизмот е засега тешко остварлив во пракса затоа што човештвото е заробено во социјал-дарвинизмот и неговата "изеди, или биди изеден" логика.
А крахот на капитализмот го гледам во тоа што, потпирајќи се на контиуниран економски раст, ќе ги исцрпи ограничените природни ресурси и останати извори. Заслепен од трката по профит, не ги согледува трајните последици врз био-сферата и еко-системот во целина, па сам ќе си се уништи во својата искривена слика за напредок.
Недостатокот на ресурси не е проблем на овој или оној општествен систем. Ресурсите се исцрпуваат и во Куба и во САД, тоа е чисто лимитација и необновливост на планетава.

Повторно погрешна претпоставка. Знам дека човекот е мотивационо суштество, и токму проблемот на мотивација ми е најинтересен во човековата психологија.
Да, комунизмот претпоставува задоволување на хомеостазичките мотиви но, не ја исклучува на никаков начин важноста на задоволувањето на не-хоместазичките мотиви. Напротив, сосема правилно смета, дека е неопходно на секој да му бидат задоволени хомеостазичките мотиви, за да може да ги задоволи и не-хомеостазичките, тука вклучувајќи го и највисокиот мотив, односно мотивот за само-актуелизација.
Денешниот капитализам пак, голем дел од луѓето ги принудува да се борат за задоволување на хомеостазичките мотиви, притоа не оставајќи им простор за задоволување на оние кои се наоѓаат повисоко во хиерархијата на мотиви.
А, за напредокот ќе кажам само дека е доволно човек да се присети, без предрасуди, на СССР и на СФРЈ, за да согледа дека технолошкиот, и секој друг развој, апсолутно не бил опструиран, ниту пак е ексклузивно поврзан со капитализмот.
Нешто слично важи и за последната реченица од цитатот. Не наследивме сиромаштија од социјализмот, туку дури сега, во ова wannabe капаиталистичко уредување ја осознаваме. Како доказ за тоа може да послужат и статистичките податоци, кои, и покрај сите обиди од властите да ги "зашеќерат", сепак го потврдуваат истото.
Се будиш едно сабајле. Уклучуваш телевизор. Две програми МТВ 1 и МТВ 2. Интернетот ти е мисловна именка и секоја комуникација со светот ти е минимализирана. Се шеташ низ градот. Исти згради грди направени со цел само да се живее во нив. Фабриките и условите за работа не се смениле од пред 30 години. Отвораш еден весник. На насловна страна Месијата, Спасителот. Коментатроката на радио коментира Спасителот којшто не ослободи од фашистичките зли сили и којшто не избави од гревовите денес е во посета на Словенија. Спасителот го има насекаде по весници, книги, школи, институции. На факултет истите книги, истата литература-Ленин (собрани дела), Максим Горки, Енгелс се минимизираат општествените науки а се фаворизираат природните бидејќи општествените имаат филозофски пристап отвораат прашања што некој не сака да ги отвори. На маса имаш скоро доволно храна, подпросечна кола. Влегуваш во црква и наредниот ден полицијата те собира на испрашување. На факултет го паѓаш спремениот испит зошто соученикот којшто му е внук на Колишевски мора да положи. Завршуваш факултет. Не го добиваш местото за кое конкурираш затоа што внукот на Борко Темелковски-Љиљакот конкурирал таму. Се обидуваш да сватиш кај си. Пред тебе има некоја патна табла буквите се гледат слабо нешто со 4 букви СФРЈ ли СССР ли, Куба ли што ли пишува?



Работничкото самоуправување го споменав како исклучително хумана идеја (без разлика што се извитопери во пракса), наспрам денешниот отворен нехуман однос кон работниците. Инаку, Шведска и некои други земји се доказ дека работничкото самоупрваување може итекако да функционира во пракса.
А околу слободата, "слободата", дозволата и симболиката со овците... Во социјализмот бевме барем овци на кои, на микро-план, вратите на здраството, школството и сл. им беа отворени на сите, а на макро план, можевме да "пасеме" низ цел свет, само ако посакавме. Денес сме саде црни овци, кои ги држат во карантин. И неверојатно наликуваме на овците од Animal Farm на Orwell.
Па секој со своите желби и преференци.:smir:
Работничко самоуправување под дифолт се стреми кон помало работно време, поголеми одмори повисоки плати и сумарум намалена продуктивност. Шведска ми ја спомна како пример. Додека Форд се развивал и зголемувал Волво работел 7 саати на ден и на чело со работници-самоуправувачи. Еден ден им дојде Форд (сега веќе далеку посупериорен) на Волво и ги купи. И им кажа сега фабриката е моја или ќе работите како што јас ќе ви кажам или селам комплетно се во Јужно Афричка Република. Сега што правиме...

Вратите на здравството да беа отворени. Вратите на школството беа отворени за едноканално насочување на мислите и идеите односно кон сплотување со мислите и идеите на спасителот. Денес сме црни офци зошто живееме во постсоцијалистички комунизам. Убав поим имаше погоре за овој систем.

п.с. Во комунизмот нема да можеше вака слободно да се изразуваш со мисли и ставови.

п.п.с Ве канам колективно на кафе да продискутираме :helou: .:pos2:
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Мене ако сакаш, не ме интересира толку да се сместам во лева или десна ориентираност...
Да се биде конзервативист, мислам вистински, е повеќе карактерна особина отколку политичка ориентација. Зборувам за вистински конзервативист. Таквите ретко се наоѓаат бидејки не е потребно само висока, севкупна и широка образованост туку е потребна и интелектуалност, разум, резон и морален интегритет да се поседува во поголеми количини.
Според мене можеш слободно да се тапнеш себеси по своето рамо бидејки сакала или не ги исполнуваш условите.:smir:

...туку тоа што ме привлече е што толку зборуваш дека сме под влијание на лева пропаганда, што си помислувам дека ти ни правиш десна пропаганда:) А нели сме против секакви пропаганди.
Лева пропаганда...
Ех камо среќа некој тука да се обидуваше да врши лева пропаганда. Левата ориентираност иако се обидува да направи монопол врз хуманоста врз грбот на десната ориентираност и други работи кои не се во допир со реалноста сепак се обидува да промовира, повеќе духовен, отколку материјален развој. Во неа постојат благородни, добри, намери иако знеаме дека добрите намери го поплочуваат патот до пеколот, нели? За да не дојде до тоа тука се десно ориентираните кои би ги спречиле последиците од нивните недоследности и контрадикторности. Едноставно тука постои рамнотежа и е позитивна одлика на едно демократско општество.
Ако не си забележала јас никаде, во својата критика, не спомнувам лево ориентирани туку левичари. Има гооолема разлика.
Истото би го направил ако се појави десничар!!! Човек кој ги злоупотребува благородните начела на десната ориентираност за да ја оправда својата суровост и алчност!!! Како и левичарот со левата ориентираност. Тие се фактички и суштински исто. Сурови, алчни и безобзирни луѓе кои гледаат на секаков начин да доминираат врз останатите.
Како што можеш да видиш на форумов си правам токму тоа што ми означува никот и ништо повеќе!

Денеска има еден проблем; никогаш човекот не бил волку растргнат помеѓу себе како индивидуа, и групата, како заедница. Колку повеќе влече накај себе, толку повеќе е отргнат од групата, и обратно, колку повеќе е во групата, толку повеќе се губи себеси. Каде е проблемот?
И ајде да не се расфрламе со поими, индивидуа/колектив, колективизам, колективност, итн. Можеби сите сме тука некаде, али поим ко поим, да не се изгубиме во преводот


Ова е за друга тема, но одговор има.
Проблемот лежи во хедонизмот кој е толку раширен што стана застрашувачка појава за тие кои можат да ја видат гнасотијата (последиците) која ја носи со себе. Тој, хедонизмот, заедно со моралниот релативизам раѓа појава која може да ја наречеме Атомизам или сам свој остров или бог. Како последица од постоењето на оваа појава се раширува тнр. Хобсовата џунгла на борба на секој против секого. Секој бара да биде обожуван како бог, а кога нема да најде следбеници... Да не ја спомнам и пронојата бидејки ќе забегаме од темата премногу.

Исто така, важи за нашето општество, проблемот лежи во немањето на избор. Индивидуата кај нас нема некој посебен избор да бира група која му одговара бидејки кај нас, ако не си забележала, човек не се цени по тоа каква личност е туку по други, условно речено, вредности поради хиперматеријализираноста и хипереротизираноста која постои. Секоја група или подгрупа кај нас е базирана врз колективистички основи, не колективни. Правилото е приклони се и покори се или умри.

Кратко и штуро, знам. Сепак ја доловува суштината на нашето битисување во општество без валиден морален систем.

Само свест и свесност не е исто. Свест е име, именка која означува претстави,знаења, верувања, мисли. Свесност е повеќе процес, јасно восприемање, дожувување.

:eek:lee: :cuc: :cuc: :cuc:
Што друго да кажам освен АФЕРИМ МОРЕ ЧУПЕ!!! Алал да ти е!

Се надевам дека и други ќе го прочитаат ова. Свеста не може да биде колективна ама затоа свосноста за колективот постои.
Повторно,:eek:lee:АФЕРИМ МОРЕ ЧУПЕ!!!

И мене ми е прашањето, оти одбивност кон помислата дека индивидуата ни психички, ни социјално, не е одделена од групата, туку ја носи во себе? Тоа се разликува од само битисување во колектив, има повеќе тежина. Индивидуата не постанува индивидуа сама, надвор од групата.
Зборам група, да не се избуниме со поимиве, ајде ќе се разбереме, може.
Кај мене ли гледаш одбивност кон помислата дека индивидуата ни психички, ни социјално, не е одделена од групата, туку ја носи во себе?
Цело време тврдам дека индивидуа, личност, може да биде само во група, општество. Каде што индивидуата се остварува себеси преку едно заедничко живеење. Се облагородува себеси и/ или групата. Секој успех на индивидуата е директно или индиректно успех и на групата. Секој неуспех, исто така. Ако сето ова се води несметано од ничија страна и слободно тогаш го викаме индивидуализам. Ако постојат поединци кои имаат желба да наметнат свои видувања како да стојат работите, како да се однесуваат поединците и што да мислат, а со принуда ги остваруваат своите желби, интереси, тогаш станува збор за колективизам.

 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
protivpropaganda напиша:
Шо ќе ми кажеш, дека суетата ти е посилна од интелектуалноста? Мочко недораснат.
Прифаќам :) На крајот на краиштата, суетата ја имам од раѓање како сите ние. Интелектуалноста... ммммм, тешко дека ја имам. Се трудам, ама толку е. Барем не се обидувам да се докажам дека сум умен, се обидувам да ја докажам исправноста на моите размислувања.
Болдираното... ниско стари, ниско :kez:
Го прочитав линкот и затоа решив да ти помогнам. Во тој текст смени го колективна свест со зборот менталитет и ќе видиш дека дефиницијата одговара.
Менталитет
Колективна свест
Не одговара. А и не е важно. Поентата беше да докажам дека терминот “колективна свест“ постои. Тоа е се`.
pp напиша:
На ПП имаш прашање на кое треба да дадеш одговор.
Средено :smir:
Sussaro напиша:
Ве канам колективно на кафе да продискутираме
Прифаќам, но повеќе ќе молчам. Осеќам поише ќе научам отколку што ќе можам да се борам. :wink:
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Адичко,
Познавајки го твојот интелектуален капацитет добивам впечаток дека ти сето тоа што го напиша спаѓа под онаа народната: За инает на снаата ќе го убијам синот.
Контрадикторна си со сопствениот интелект. Поправи ме ако грешам бидејки мојата констатација ја базирам врз твои многубројни претходни написи.

За да продолжиме ми треба да знам дали ќе муабетиме во стилот на што би било кога би било и ако би било базирано врз претпоставки или ќе муабетиме за реални состојби поткрепени со научи и историски факти.


Поздрав:helou:
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Прифаќам :) На крајот на краиштата, суетата ја имам од раѓање како сите ние. Интелектуалноста... ммммм, тешко дека ја имам. Се трудам, ама толку е. Барем не се обидувам да се докажам дека сум умен, се обидувам да ја докажам исправноста на моите размислувања.
Болдираното... ниско стари, ниско :kez:
Што мислиш ти, море? Само ти ли си „роден“ со суета? Патем не беше ниско туку беше директно у фаца.:baeh:
Ај не продавај пуфки. Се обидуваш да тепаш додека бегаш?:star:


http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82
Менталитет
Колективна свест
Не одговара. А и не е важно. Поентата беше да докажам дека терминот “колективна свест“ постои. Тоа е се`.
Јок! Ништо не докажа. Зарем не гледаш од каде се дефинициите. Пробај да најдеш нешто преку интернет со преводот на термините кои ти ги дадов за да ти помогнам.
Исто така, прочитај што муабет прајме со Јасмин.

Средено :smir:
Не е средено!!! Има уште за да се среди.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Вака сега, бидејќи гледам дека бајаги се возбуди од моите постови, нема да продолжам да те иритирам затоа што не ми е тоа намерата. Искрено го кажувам ова.
Еве го на многу кратко мојот став околу темава иако еднаш го кажав, ќе го повторам и потоа бегам без да тепам.
Комунизмот како форма на управување со широките народни маси, и како идеологија го прифаќам како максимумот кое едно општество може да го добие. Социјалистичките држави кои го користеа неговото име за да се здобијат со власт воопшто не се важни, и можат само да послужат како аргументи на оние кои сакаат да го напаѓаат. Не се важни затоа што тие не го покажаа комунизмот.
Капитализмот не ми се допаѓа како општество за широките народни маси бидејќи едни ги притиска упорно на дното а други ги издигнува. Не ми се допаѓа бидејќи е безосетен, без емоции и за доброто на профитот ќе те здроби. Кажав дека е систем за алчни и злобни. Во него се е натпревар, животот е натпревар. Во него нема забава, нема опуштање. Бидејќи се` се движи молскавично брзо, и ако трепнеме ја губиме битката со животот. Напорно општество, тешко, со тешки психички пореметувања на крајот на животот.
Ете така, толку.
Јас дали се сметам за добра и морална личност? Хех, дали ти се сметаш за педагог? Средено е.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Адичко,
Познавајки го твојот интелектуален капацитет добивам впечаток дека ти сето тоа што го напиша спаѓа под онаа народната: За инает на снаата ќе го убијам синот.
Контрадикторна си со сопствениот интелект. Поправи ме ако грешам бидејки мојата констатација ја базирам врз твои многубројни претходни написи.

За да продолжиме ми треба да знам дали ќе муабетиме во стилот на што би било кога би било и ако би било базирано врз претпоставки или ќе муабетиме за реални состојби поткрепени со научи и историски факти.


Поздрав:helou:
Би сакала коментари кои суптилно укажуваат дека претходниот мој пост би го напишал некој со граничен IQ, да не се употребуваат повеќе затоа што ги сметам за навредливи(такви и се де факто, но нејсе). Однапред благодарам!
Интересно ми е кога, штом не се слагаат со нечиј избор, веднаш му го девалвираат IQ-то. А, уште поинтересно кога тоа го прават преку иронија во Сократов стил.

Е сега, малку ќе додевам со моите лични мотиви поради кои осеќам наклоност кон комунизмот(но, комунизмот како идеологија, не земајќи во предвид нешто што се изјаловило во пракса).
Не ми се допаѓа "западното" поимање на напредок и прогрес. Премногу е агресивно. Не ми се допаѓа ни јудео-христијанскиот праволиниски концепт. Не ми се допаѓа идејата за антропоцентризмот, која претпоставува дека човекот е причина и последица на се, па одредени особи тоа го тумачат како дозвола за злоупотреба на природата. Се ежам од елитизам. Не можам да поднесам кога човековата алчност и желба за надмоќ, се фаворизираат и се замаат како нешто позитивно. А, најмногу од се ми пречи кога на сметка на грст луѓе, останатите се буткаат долу на општествената хиерархија, и се претвораат во нечиј алатки на кои освен да се борат за голо преживување не им останува ништо друго.
И сето ова го препознавам во денешните капиталистички земји.
А што гледам во комунизмот? Идеологија која би овозможила на сите луѓе да им бидат задоволени хомеостазичките мотиви, и која би создала човештво каде што секој ќе можат да се оддаде на задоволување на повисоките мотиви, наместо ситуацијата денес, во која имаме ограничен број на такви "привилигирани" особи. Иделогија која би не научила на одговорност кон се околу нас, а не само на лична корист и идеологија која би генерирала свесност дека не може јас да се издигнувам на сметка на туѓо тонење и обратно.
Утопија?Бајка?..Да, веројатно е така. Но, бајка која ме плени со својата хуманост и која ми ветува еднаквост во благосостојба. А верувам ќе се согласиш дека не е во ред да се потсмеваме на туѓите соништа, макар и истите биле "будалести".
Што се однесува пак до состојбата во Мк за време на социјализмот и сега, ќе морам да се послужам со примерите од моето опкружување, врз чиј основ сум го градела ставот. Сите зборат за едноумие, репресија на слободната мисла и сл...Прво ќерка сум на уметник кој творел и тогаш и сега, и знам дека и во времето на СРМ, мојот родител и голем број на негови колеги не биле на никаков начин опструирани од било кој во својот кретивен израз, ниту биле користени како идеолошки апарат. Потоа, мој близок роднина бил дел од тогашниот "Млад Борец" и читајќи ги тие текстови денес, зачудена сум од нивната авангардност, која на никој начин не би можела да биде плод на едноумие. Уште повеќе, мојот дедо бил на висока позиција во едно од тогашните големи претпријатија, а воопшто не бил член на СКМ. Сите во мојата поблиска фамилија се крстени во црква и на никој начин не биле спречени во својата верба, ниту пак морале да ја кријат ако се верници.Да не зборам за сите луѓе кој ги знам и кој го прошетале светот преку студентски акции и сл.
Значи не ми е познато било какво опструирање, репресија и сл. за да можам да се согласам.
Да се разбереме, не можам лично да се пожалам ни од денешната положба на мојата фамилија, така да воопшто не станува збор за некаква моја лична фрустрација, или "воспевање" на тие времиња затоа што тогаш на луѓето кои ми значат тогаш им било добро, а денес не им е. И далеку од тоа дека мечатаам да се вратам во тоа време.
Едноставно, не можам да го разберам револтот кон социјализмот во Мк. Затоа што кога ги читам коментарите на другите за состојбите тогаш, добивам впечаток дека живееле во најмрачниот период на СССР или па во 1984-та на Орвел. А, уште помалку можам да разберам како некој може да е задоволен денес (освен олигарсите и безрбетните партиски трабанти) од оваа "вечна" транзиција, а му пречат тогашните состојби. Затоа што доволно е да се фрли поглед на статистичките податоци за да се согледа општиот пад кој ни се случи и сеуште ни се случува.
Толку од мене. Ги изнесов своите мотиви и гледишта на крајно не-високопарен начин. А, ако сакаш да дискутираме строго за научни и историски факти повели. И прифати дека се додека алудираш дека моите коментари на темава одразуваат не интелегенција и заслепеност, ќе се поставувам дефанзивно и ќе ми биде тешко објективно да го восприемам она што го реплицираш.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
[SIZE=-1]SVAKOGA DANA U SVAKOM POGLEDU SVE VIŠE NAPREDUJEM

[/SIZE][SIZE=-1]SVAKOGA DANA U SVAKOM POGLEDU SVE VIŠE NAPREDUJEM

[/SIZE][SIZE=-1]SVAKOGA DANA U SVAKOM POGLEDU SVE VIŠE NAPREDUJEM

[/SIZE][SIZE=-1]SVAKOGA DANA U SVAKOM POGLEDU SVE VIŠE NAPREDUJEM

[/SIZE][SIZE=-1]SVAKOGA DANA U SVAKOM POGLEDU SVE VIŠE NAPREDUJEM


[/SIZE][SIZE=-1]Svakoga dana u svakom pogledu sve više zaserujem.[/SIZE]
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Вака сега, бидејќи гледам дека бајаги се возбуди од моите постови, нема да продолжам да те иритирам затоа што не ми е тоа намерата. Искрено го кажувам ова.
Еве го на многу кратко мојот став околу темава иако еднаш го кажав, ќе го повторам и потоа бегам без да тепам.
Човек неможе да знае кога си искрен, а кога не. Знаеш многу добро за што тоа зборувам!!!
Сакав да ти помогнам да си ги средиш приоритетите за да не живееш во фрустрации кои неминовно ќе ти се наметнат верувајки во глупости, но само се покажа и докажа дека ти инсистираш да глумиш дека спиеш, а не дека ти е присилно заспан умот како последица на твојата околина.
Знам дека на светов е најтешко да разбудиш човек кој глуми дека спие. Обидот да се разбуди таков човек не го сметам за трошење на време туку како предизвик.
Доблесно е да му се помогне на човек кој, не по своја вина, се скрил себеси во свој сон за да избега од својата погрешна претстава дека светов е суров. Ако постои можност... Зошто да не!!!

Излегува дека јас сум вистинскиот на темава, според твојата и на другите терминологија, комунист бидејки без материјален надомест сакам да помагам.
Замисли, јас пак ја напаѓам таа глупост наречена комунизам и според вашата терминологија јас би требало да сум, во најмала рака, нехуман човек.:nenene: :uvo:
И вие би плукале по таа бајка доколку имавте сериозен и зрел пристап кон животот, особено би ви бил одвратен доколку знаете како се шири и на кои човекови емоции се додворува за да изгледа привлечна.

Не ми се допаѓа бидејќи е безосетен, без емоции и за доброто на профитот ќе те здроби. Кажав дека е систем за алчни и злобни. Во него се е натпревар, животот е натпревар. Во него нема забава, нема опуштање. Бидејќи се` се движи молскавично брзо, и ако трепнеме ја губиме битката со животот. Напорно општество, тешко, со тешки психички пореметувања на крајот на животот.
Ние не сме само тоа што го јадеме, туку повеќе сме она што го кажуваме.
Болдираното многу убаво покажува зошто ти го сакаш комунизмот.
Класичен показателен пример даде зошто на некои луѓе им се допаѓа левичарството.

Јас дали се сметам за добра и морална личност? Хех, дали ти се сметаш за педагог? Средено е.
Мене ми се средени приоритетите, за тебе и твое добро стануваше збор.
Постојат многу личности кои во виртуелниот и во реалниот свет сметаат дека многу сум им помогнал, одвај чекаат да ме видат, слушнат или прочитаат. И јас како личност одвај успевам да изнајдам врме за да се видам или слушнам со нив бидејки сум индивидуалист, а не овца во постојана потрага по овчар или да сум во постојана борба да се стане некому овчар како вие заблудените во левичарството.

П.С.
You asked for it and you got it!!!
На една тема напишав дека не сум од најдобрите христијани. Знам да го свртам другиот образ ама ако се осмелиш и по тој да удриш... Е па тогаш користам сачмарка за да убијам мува бидејки бисери пред свињи не се фрлаат. Добра филозофија на живот ти е христијанството, но ти не би знаел нешто за тоа бидејки и таму ти вели слободна индивидуа си ама ќе сносиш одговорност за својот избор и своите постапки.
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Би сакала коментари кои суптилно укажуваат дека претходниот мој пост би го напишал некој со граничен IQ, да не се употребуваат повеќе затоа што ги сметам за навредливи(такви и се де факто, но нејсе). Однапред благодарам!
Да! Можам да видам како си дошла до ваква симпатична, но погрешна, констатација.
„Контрадикторна си со сопствениот интелект“
Во ред, my bad, се извинувам. Очекував од тебе повеќе интелектуална расправа отколку емотивна затоа го напишав ова.
Сори.:smir:
Интересно ми е кога, штом не се слагаат со нечиј избор, веднаш му го девалвираат IQ-то. А, уште поинтересно кога тоа го прават преку иронија во Сократов стил.
Еј ги ди, колку си во грешка да знаеш!!!
Кога те прашав дали сакаш муабетот да си го правиме врз база на хипотетичкото и емотивното или интелектуалното и научното укажував дека си способна за двете форми на разговор и дека имаш способност да ги разликуваш. Само сакав да знам за да не те тупам со научно, а да правиме муабет базиран врз емотивното.

Е сега, малку ќе додевам со моите лични мотиви поради кои осеќам наклоност кон комунизмот(но, комунизмот како идеологија, не земајќи во предвид нешто што се изјаловило во пракса).
Јас нема да додевам туку ќе ги кажам работите какви што се. Ние не живееме во фантазија туку во практичен, материјален, свет. Тоа што не се покажало во пракса не значи ништо друго освен фактот што тоа нешто не функционира, лажно е.
Не ми се допаѓа "западното" поимање на напредок и прогрес. Премногу е агресивно.
Можеби не ти се допаѓа ама сепак уживаш во сите привилегии и погодности кои ги има создадено. Don't bite the hand that feeds you. Патем, постои ли друго сериозно поимање на напредок и прогрес. Да не мислишe на марксизмот кој е исто така од западот.

Не ми се допаѓа ни јудео-христијанскиот праволиниски концепт.
Jудео-христијанството можеби е многу работи ама праволиниски не е. Патем, ако не ти се допаѓа тогаш оди во исламот или другите ралигии. Како жена мислам дека таму многу повеќе ќе те почитуваат.
Don't bite the hand that feeds you.
Не ми се допаѓа идејата за антропоцентризмот, која претпоставува дека човекот е причина и последица на се, па одредени особи тоа го тумачат како дозвола за злоупотреба на природата.
Не ти се допаѓа погрешното тумачење или антропоцентризмот. Да не си од оние шутраци босоглави кои се спремни да го уништат човечкиот род за да може природата да си природи на раат незнаејки дека така самите во тој процес се уништуваат.

Се ежам од елитизам.
И јас исто. Гледаш во нешто сепак се сложуваме. Само што имам неодминлив впечаток дека ти се „ежиш“ од тие што имаат повеќе од тебе и тоа ти е единствената причина додека јас сум спремен дури и физички да се обрачунам со некој кој продава пуфки наоколу дека е логично дека е подобар од останатите само затоа што е поимотен.
Не можам да поднесам кога човековата алчност и желба за надмоќ, се фаворизираат и се замаат како нешто позитивно. А, најмногу од се ми пречи кога на сметка на грст луѓе, останатите се буткаат долу на општествената хиерархија, и се претвораат во нечиј алатки на кои освен да се борат за голо преживување не им останува ништо друго.
Втора работа во која се сложуваме. Колективистичко-егалитаријанистичките општества или колоквијално, комунистичките држави буквално егзистираа од ваквиот суров начин на општествено уредување.
И сето ова го препознавам во денешните капиталистички земји.
Трета работа во која се сложуваме. И јас мислам, односно тврдам дека си се препознала. Многумина од комунизмот имаа несопирлива желба да избегаат во тој трул капитализам за да бидат безочно експлоатирани. Да бидат алати за постигнување на интересите на грст луѓе и да се борат за гол живот. Чудна е човековата нарав. Да се бегало од богатсвото на комунизмот за да можат да уживаат во сиромаштијата на капитализмот.

А што гледам во комунизмот?
Јас навистина се чудам што тоа гледаш во комунизмот.

Идеологија која би овозможила на сите луѓе да им бидат задоволени хомеостазичките мотиви, и која би создала човештво каде што секој ќе можат да се оддаде на задоволување на повисоките мотиви, наместо ситуацијата денес, во која имаме ограничен број на такви "привилигирани" особи. Иделогија која би не научила на одговорност кон се околу нас, а не само на лична корист и идеологија која би генерирала свесност дека не може јас да се издигнувам на сметка на туѓо тонење и обратно.
Имаш грешка. Идеологија која учи на одговорност е исклучиво десната ориентација. Личната корист е најголем природен мотивационен фактор кај човекот, а идеологијата која учи дека не е дозволиво да се издигнуваш на туѓа сметка е десната идеологија на слободата, индивидуализмот, правна држава и слободна пазарна економија која во себе ги содржи како основа неприкосновените права на човекот на слобода, живот и правото на несметаната потрага по сопствената среќа.
Ти бараш општествено уредување каде што некој друг ќе плаќа за развивање на твоите нехоместазичките мотиви.

Утопија?Бајка?..Да, веројатно е така. Но, бајка која ме плени со својата хуманост и која ми ветува еднаквост во благосостојба. А верувам ќе се согласиш дека не е во ред да се потсмеваме на туѓите соништа, макар и истите биле "будалести".
НАПРОТИВ!!!
Јас за тебе сметам дека имаш љубов за извоз, но и да ти остане за домашниот пазар!!!:smir:
Тоа што погрешно ти се разбрани работите... Како пример:
Зошто си толку опседната со туѓата благосостојба?
Некој ќе работи за да се стекне со благосостојба, што е нормално, а некој ќе чека да му се даде за да се стекне со еднаква благосостојба, а од каде ќе му се даде ако не му се земе, буквално украде од тој кој работел на својата. Како правило ќе се појават тие кои ќе го имаат „правото“ да крадат од тие што имаат за да им доделуваат на тие што „немаат“. Кога ќе видат тие што работат на својата благосостојба дека од неговото украдено, мрзливиот живее на еднаква нога како него и тој ќе престане да работи тогаш од каде ќе зема тој што дава. Да знаеш дека кога се дава нешто за ништо секогаш енормно се зголемува побарувачката.
Никогаш и нипошто не би се исмејувал со твоите соништа. Напротив, дури ќе се борам за твоето право да сонуваш за подобра иднина. Сепак морам да знам дека се твои соништа а не производ на индоктринација.
Како и да е, сонот престанува да биде неприкосновено индивидуално право кога ќе се изнесе јавно или што е полошо, кога ќе се обиде некој да го остварува на туѓа сметка или на сметка на реалноста.

Потоа, мој близок роднина бил дел од тогашниот "Млад Борец" и читајќи ги тие текстови денес, зачудена сум од нивната авангардност, која на никој начин не би можела да биде плод на едноумие.
Благодарам за комплиментот!!!:smir:
Кои текстови поточно.

Едноставно, не можам да го разберам револтот кон социјализмот во Мк. Затоа што кога ги читам коментарите на другите за состојбите тогаш, добивам впечаток дека живееле во најмрачниот период на СССР или па во 1984-та на Орвел. А, уште помалку можам да разберам како некој може да е задоволен денес (освен олигарсите и безрбетните партиски трабанти) од оваа "вечна" транзиција, а му пречат тогашните состојби. Затоа што доволно е да се фрли поглед на статистичките податоци за да се согледа општиот пад кој ни се случи и сеуште ни се случува.
Толку од мене. Ги изнесов своите мотиви и гледишта на крајно не-високопарен начин. А, ако сакаш да дискутираме строго за научни и историски факти повели. И прифати дека се додека алудираш дека моите коментари на темава одразуваат не интелегенција и заслепеност, ќе се поставувам дефанзивно и ќе ми биде тешко објективно да го восприемам она што го реплицираш.
Првите „социјалисти“ во Македонија изградија скоро се` што гледаме наоколу, бидејки не беа социјалисти во вистинска смисла туку беа искрени патриоти кои навистина си го сакаа народот. Не зборам за звучните имиња кои денес ги познаваме, зборувам за оние кои се денес непознати.
Социјализмот, како уредување, не ја изгради Македонија туку патриотското чувство кое го имавме како народ и ентузијазмот кој се роди од привидот дека сме конечно слободна држава. Двете спомнати позитивности ги уништија следните генерации на социјалисти окарактеризирајки ги како макеоднски национализам кој беше прогласен како внатрешен непријател, а дијаспората како надворешен.
Значи последните генерации на социјалисти/ комунисти се тема на критика и муабет. Патем, кој мислиш дека се денешните олигарси? Си чула ти за социјалистичката аристократија, црвената буржуазуја? Исто така, дали знаеш зошто пред, отприлика, две години никој не спомнувал олигарси, а сега тие се виновниците за скоро се`?

И за на крај. Прекини веќе еднаш да мислиш дека те гледам како малоумна!!! Ако те гледав така верувај дека многу поинаку ќе беше воден разговоров!!!
Колку пати треба да ти посочам дека имаш капацитет, емотивен и интелектуален и зошто секоја моја покажана наклоност ја сметаш за навреда? Да не е вообичаен начин на однесување во твоето друштво да се манипулирате едни со други, па си навикната секој кој ќе те пофали да има задни намери?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom