Компјутер пред секое дете! - Што испадна на крајот?

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па арно ви велат комуњарине..сите (веднаш) назад на село....одкаде и што сте (неприродно) оттргнати..па по ливаѓено зелено..ооочи да си оплакнете и одморите..разбира се..нели?.
А и добри парички да си намлатите..бурекчијана Јанко вели..главуеле веднаш офчари по опустенине села ..за цели 1.000Евра плата+стан+храна..
Така да..сите одеднаш ќе си видиме аир..и вие и ние..а и Владата...
:pipi:
Се гледа дека јаде бурек човекот,туку сега како пензионер земај го под рака и право во офци,да си јадете бурек заедно.:smir:
 
M

marsovka

Гостин
Ок, ќе му пишам на Ацид од сега најновите вести да ги носи од тебе, штом веќе е очигледно дека ти знаеш доста...
ја пренесувам што пишува на порталот .
немој толку нервоза и цинизам ....
 
G

grande-juve

Гостин
само знам дека компјутер за секое дете или за секое второ, трето . . . е подобро од компјутер за ниедно дете
 
Член од
6 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
0
komjuter za sekoe dete da,ali samo da go glea crniot monitor,i nisto poise,zasto 90% od nastavnicite veze nemaat od komjuteri !!! ---Taka da decava moze da gi ucat nastavnicite:pos2:
 

KD

Член од
21 март 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
Kompjuter ima sekoe dete vo Struga. Site gi ispokradoa! Doma si gi odnesoa..
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Еве ги магичните компјутери бе. Може не се приклучени во струја и немаат кабли и куќиште, ама бар ги има на секоја училишна маса. Битно имаат монитор и тастатура. Океј, сликава е премногу фејк, мора да признаете.


Ама бар нешто се случува. Знам дека доста училишта се навистина квалитетно опремени со компјутери и интернет. Порано беше катастрофа. Компјутери имаа само директорките и дебелите секретарки. Ние учевме програмирање во тетратки по кокци. Ако прават нешто, искрено, не ме интересира дали некој профитирал од тоа. Секој профитира. Битно е да направи нешто и за народот.
Нека прави, се во ред, се убаво. Но нека не го прави колку од ред да се извади. Кога се прави нешто за народот се прави тоа максимално добро, најдобро што може, а не вака:toe:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Се прашувам како ке изгледа админите еден ден да го прогласат за постење од секакви политички препукувања на цел форум!:wink:


Ке ни ја ебат мајката ке нема зошто да пишуваме освен за Секс.:pos2::pos:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Kompjuter ima sekoe dete vo Struga. Site gi ispokradoa! Doma si gi odnesoa..
Не се согласувам. Дома имаат само делови од компјутери. Куќиштата и мониторите се големи за носење.

Се прашувам како ке изгледа админите еден ден да го прогласат за постење од секакви политички препукувања на цел форум!:wink:


Ке ни ја ебат мајката ке нема зошто да пишуваме освен за Секс.:pos2::pos:
Зарем :drk: не е табу тема?
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Не се согласувам. Дома имаат само делови од компјутери. Куќиштата и мониторите се големи за носење.


Зарем :drk: не е табу тема?

И :drk: е :sekss:!

Така е али не е така?:pos2::pos2:
 

lav

Член од
17 март 2005
Мислења
1.203
Поени од реакции
13
Многу племенита идеа..неподржана од изгубени во времето и просторот од наследници на „ослободителите„ на Македонија..која накрај и ја направија ФИРОМ..само за 2-3 месеца..барем така рекоа (и како и секојпат излажаа)..
:pipi:
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Се гледа дека јаде бурек човекот,туку сега како пензионер земај го под рака и право во офци,да си јадете бурек заедно.:smir:
2 oFci da im dades 3 kje izgubat.
Patem, ne odi, seljo bituski so star skopjenec, a skopjani se poznati gulubari, a bogami i tenekegii no ne i oFcari, razbira se.:pos2:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
2 oFci da im dades 3 kje izgubat.
Patem, ne odi, seljo bituski so star skopjenec, a skopjani se poznati gulubari, a bogami i tenekegii no ne i oFcari, razbira se.:pos2:

За вакви оФци се прави муабет???


ПОЧНУВА ИСТРАГА ЗА КРИМИНАЛОТ ВО „БАЧИЛО“
Бучковски бара жртвено јагне
Обвинителството идната недела ќе покрене кривична постапка против вмешани во случајот
За случајот „Бачило“ не знаев се' до присилната исплата на отштета од сметката на Министерството за одбрана, изјави вчера премиерот Владо Бучковски за исплатата на 720 илјади евра за бачило наводно гранатирано од АРМ за време на конфликтот.

Обвинителот Александар Пречевски оцени дека има основи за кривична одговорност на лица вмешани во случајот. Тој најави дека Одделението за борба против организиран криминал за празниците ќе утврди против кого ќе биде покрената постапка.

Бучковски тврди дека случајот до крај ќе се истражи и смета дека во заднина нема политичка групација.

- Случајот „Бачило“ мириса на организиран криминал уште од почеток. Не коментирав досега иако некои ме обвинуваа и мене дека сум вмешан бидејќи парите за исплата на Иснифарис Џемаили беа префрлени од сметка на Министерството за одбрана кога јас бев министер. Но јас не знаев за тоа. Сега со одлуката на Владата се покажа дека случајот „Бачило“ е сомнителен.

- Надлежните институции ќе мора сериозно да истражат за да се пронајдат виновниците. Се сомневаме дека спрегата е меѓу судството, јавното правобранителство и посредникот ангажиран од овчарите. Ќе го исчистиме судството од сите влијанија - изјави Бучковски.

Владата се посомнева дека во „Бачило“ има елементи на организиран криминал и корупција и побара Обвинителството, неговиот Оддел за борба против организираниот криминал и корупција и МВР да го расчистат случајот.

- Не сме го добиле заклучокот од Владата, но ќе го испитаме случајот. Го очекувавме и мислењето на Врховниот суд. Ќе ангажираме и соодветни служби од МВР, а ако треба и други институции. Никој нема да биде изземен од одговорност, вклучувајќи ме и мене, ако се утврди дека преземените дејства се спротивни на законот. Судиите имаат имунитет за одлуките што ги носат и може да бидат гонети само ако се утврдат коруптивни дејства. Во Кривичниот законик има и ново дело кое предвидува кривична одговорност на носители на јавни функции за очигледна несовесност и свесно кршење на законот при работата - вели Прчевски.

Тој објаснува дека задолжениот заменик-јавен обвинител ја отфрлил иницијатива за покренување барање за заштита на законитоста за меѓу пресудата со која била досудена отштета. Неа ја доставила првата заменик-јавна правобранителка што го водела случајот, а тој сметал дека има основа за отштета.

- Тогаш во пресудата немало ни вештачење ни други факти за пресудување - вели Прчевски.

Во МВР велат дека ќе постапуваат по налог на Обвинителството.

Според Врховниот суд, потпоручник во тетовската полиција ја составил службената белешка за настанот без да излезе на увид, туку по усно соопштение на сопственикот на бачилото.

- Службената белешка не е составена по телефон. Белешката што ние ја имаме е напишана во прво лице, односно како тој што ја составил да бил на местото. Таа е интерен акт и ќе ја дадеме ако ни ја побара судот - вели Горан Павловски, шеф на кабинетот на министерот за внатрешни работи.

Претседателката на Републичкиот судски совет (РСС), Ленче Софрониевска, вели дека ќе го разгледаат случајот идната недела. РСС има надлежност да ја оценува работата само на активните судии. Тоа значи дека може да ја испита работата само на судијката од првостепениот, Основен суд. За евентуална одговорност на судијката од второстепениот суд, што ја потврдила меѓупресудата и постоењето основа за исплата на отштетата, треба да реши Собранието, бидејќи во меѓувреме била избрана за судија во Уставниот суд.

Професорот Владо Камбовски смета дека Обвинителството може да побара кривична одговорност од кој било вршител на јавна функција вмешан во случајот, но мора да докаже дека делото било направено со умисла. Обична небрежност за вакви дела не е доволна, смета Камбовски. (Н.Н.С.-И.К.И.)
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Испадна накрај да имаме неисправни компјутери и вината кај нас и ќе треба да сме ги платреле иначе немало да ни дадат сведителства.

Криви сме за криви ние децава

Ама криви се и тие шо организираја.

Не знаеа дека до ова ќе дојди демек....за после нас да не криват
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Испадна накрај да имаме неисправни компјутери и вината кај нас и ќе треба да сме ги платреле иначе немало да ни дадат сведителства.

Криви сме за криви ние децава

Ама криви се и тие шо организираја.

Не знаеа дека до ова ќе дојди демек....за после нас да не криват
смее вака?? а ако пишам изјава дека нејкам компјутер...??
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
2 oFci da im dades 3 kje izgubat.
Patem, ne odi, seljo bituski so star skopjenec, a skopjani se poznati gulubari, a bogami i tenekegii no ne i oFcari, razbira se.:pos2:
Кој си ја има мувата на капата...

Поарно битушки сељак, отколку гол и бос кумановски србомански сељак. Барем сме печаловци мие битушаните, не бидуват за пара праење, ај да не се фала ја, токо го виѓаш Јанко? :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom