Комплетни фитнес центри во Скопје?

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од DonaldTrumpUSA, 5 јуни 2016.

 1. DonaldTrumpUSA

  DonaldTrumpUSA

  Член од:
  27 август 2015
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  20
  Темава ја отварам бидејќи моментално сум во потрага кон некој добар фитнес центар во Скопје.

  Но до сега единствено што успеав да најдам е само теретани кои имаат вработено еден двајца на 1000 луѓе кои се моментално внатре, не е тоа јас што барам.

  Јас барам комплетен фитнес центар, каде што би имал тренер кој би водел целата моја програма, од исхрана до вежби. Бидејќи сум труп и веќе ми е преку глава од рандом совети, еден вика едно, друг вика друго и сакам некој кој комплетно ќе ме води низ мојата фитнес "авантура" заедно во професионален неоптоварен фитнес центар.

  Финансии не се проблем.

  Совет некој?
   
  На Bibo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Нuкола

  Нuкола чичко тетке жити молимте

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  4.678
  Допаѓања:
  11.674
  Стеф, Атлетикс студио.
   
  На Avramovski777, M-1, Ilumious и уште 11 други им се допаѓа ова.
 3. komshija

  komshija

  Член од:
  3 септември 2013
  Мислења:
  376
  Допаѓања:
  193
  Project Fit го рекламираат како таков, кај беверли чинам беше. Инаку во било која теретана ако се договориш со тренер имаш лични тренинзи. Само финтата е да го погодиш тренерот.

  Арно ама, пошто не ме боли срце само кога јас давам пари на (според мене) непотребни работи, туку и други, ќе ти го оставам линкот доле и совет од кога ќе избереш нешто да го тераш до крај. Нека збори некој набилдан дека неговото е подобро, ти терај, биди сигурен дека се што е пишано доле е проверено и работи од многу. Парите дај ги на храна/книги.

  https://www.reddit.com/r/Fitness/wiki/index
   
 4. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.363
  Допаѓања:
  3.549
  Те зеза .....:sneaky:
  --- Споено дупло мислење, 5 јуни 2016 ---
  Нагоми Фитнес во Хром,Ѓорче се одлични.Нема многу гужва и има добра опрема и простор за вежбање со тренери.
   
  Последно уредено: 5 јуни 2016
 5. Misery

  Misery 30% off

  Член од:
  3 април 2011
  Мислења:
  1.548
  Допаѓања:
  2.384
  Реално, зависи што бараш од теретаната/тренерот.

  Кај нас голем избор на теретани има, во дел и лично сум работел и вежбал, така да не е дека е мала понудата. Ако неќеш гужви избери помала теретана. Ако не ти изгледа најнашминкано не значи дека е лоша теретана.
  Генерално, добар тренер барај. Ако е добар тренерот и со прачка ќе те направи сол.

  Така да, не сум ти многу од помош со одговоров ама што и да избереш - кажи им што ти е целта и ако првата реакција им е „треба да си купиш креатин, бета аланин, БЦАА, пумпачи, гејнер и овие витаминиве“ - бегај.

  Шала на страна, natural дечки боље резултати таму би имале луѓе отколку у фенсерициве кај шо те пуштаат на сајли и ти праат диететски план кој ги вклучува сите од горе наведениве суплементи.
  Не за друго, ретко кој почетник на своја рака се замара со compounds, а ретко кој од тренериве му се исплати да се замара со објаснување на истите.
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 6. katinakatalina

  katinakatalina

  Член од:
  5 мај 2016
  Мислења:
  1.324
  Допаѓања:
  847
  Атанасовски фитнес центарот во нас.Кисела Вода ..го фалат.
   
 7. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.431
  Мој предлог ти е Атлета. Современо опремен фитнес центар, добри тренери, а што е најбитно, чувството кога вежбаш е баш како да вежбаш во еден современ и професионален фитнес центар:)
   
 8. Myers

  Myers

  Член од:
  30 јули 2009
  Мислења:
  1.764
  Допаѓања:
  1.042
  Цел театар си, еј... :icon_lol:
  :pos:
  Лотарија за визи за САД:  Он топик:

  Synergy, Project Fit...
   
  На Ilumious, X3m, Mariusz и уште 6 други им се допаѓа ова.
 9. Epsilon

  Epsilon Гостин

  Земи ко секој алфа мажјак оди во теретана каде што ретко стапнува женско и земи изнавежбај се со рачни тегој, пошо сајлите се за пичкици.
   
  На NekojBatka и (deleted user) им се допаѓа ова.
 10. Kocka

  Kocka Manchild

  Член од:
  1 август 2006
  Мислења:
  3.528
  Допаѓања:
  2.736
  ako fitnes ti e spamanje na kajgana bogami decko si u top forma.
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Amateur

  Amateur

  Член од:
  10 февруари 2010
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  150
  не е баш целосен, нема туш, мали соблекувални
  ја не сум видел (кога идев порано) дека некој вежба со тренер и баш да посветуваат многу внимание
   
 12. KamenLaden

  KamenLaden

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  453
  Допаѓања:
  63
  Дефинитивно "Legion". Новоотворен е, денес почнав со вежбање, и сум презадоволен како од справите, така од хигиената, условите и сл. Исто така има и тушеви, соблекувалните се големи (со посебно шкавче со клуч и број). Се наоѓа во Тафталиџе до средното училиште "Георги Димитров".
   
 13. alekso.mk

  alekso.mk

  Член од:
  25 декември 2011
  Мислења:
  390
  Допаѓања:
  174
  Сосема нормално е тренер да ти даде и посоветува некоја фармаколошка подржка и од прво вежбање, дури и мора да ти препорача да земеш мултивитамини + витамин Ц, омега3, ЗМА некој.
  Човек што никогош не вежбал ке има доста јак стрес за цел организам, во зглобови, ке осека мускулна болка и сосема нормално е да земе нешто да се напие да си помогне.
  Не е задолжително ама препорачано да си земе и протеин, и ако има вишок на килограми л-карнитин. БЦА за повесело да поминуваат тренинзи и ако се фурат интезивни да имаш повеке енергија да ги потрошиш калориите.
  .
  Е сеа креатин може да се почне да се зема после полагодина - година на тренинзи, а на втора-трета година може и да проба од некој шеми со полесни орални анаболички стероиди ако евентуално сака да има повеке резултати и да вежба по професионално.

  Значи ова се е тотално нормално нема смисла да се избегнува или да не се користат можностите што нуди фармакологија.
   
 14. Misery

  Misery 30% off

  Член од:
  3 април 2011
  Мислења:
  1.548
  Допаѓања:
  2.384
  Иако малку оф-топик, нема студии кои ја потврдуваат ефикасноста на најголем дел од суплементите, а особено мултивитамини и витамин Ц .
  Чак што више, најголем дел од придобивките се поврзани со фитохемикалиите кои се врзуваат со самите витамини во нивната природна форма (во склоп на овошје/зеленчук) повеќе отколку витаминот изолиран сам по себе, како што се нуди во аптеките.

  Л-карнитин па е една од нај hype-натите супстанци во фитнес индустријата. Доколку ги разгледаш студиите на темата, ќе видиш дека иако дел потврдуваат зголемено губење на килажата, процентите за кој што станува збор у никој случај не ја оправдуваат фамата за л-карнитинот како суплемент.

  За ЗМА викам дека е супер како комбинација, цинк, магнезиум и б6 ретко кога можеме да ги внесеме преку храна. Меѓутоа одвоено купени се поевтини него под генеричкото име. Ама тоа нормално дека нема да ти го кажат.

  Туку не ми беше тоа муабетот уопште, зборев за нудење на гејнери/протеини во првичен план за исхрана.

  Не е проблемот во користење на придобивките од фармакологијата колку што е до неедукација на клиентот. Треба клиентот да е свесен што е протеин, што е аминокиселина, и дека внесување на протеинот/аминокиселината не е секогаш потребна доколку има среден план за исхрана.

  Вака со препорачување на протеин/гејнер кај почетници, најголем дел од клиентите не сфаќаат дека досегашната храна им била срање, и дека не внесувале доволно протеини јадејќи лиснато за доручек. Мислат дека магично сега кога земаат 30 грама протеин во прав, не мора да пазат дали и колку протеини внесуваат преку регуларните оброци.

  БЦАА па, првите 7-8 месеци до 2 години од тренинарањето воопшто нема потреба. Секој кој што планира да е озбилен вежбач ќе се едуцира постепено на темата, а тоа ќе го натера да стигне до аминокиселински статус. Ама од старт да се замара за внесот на леуцин, изолеуцин и валин у момент кога едноставно додавање на 100 грама повеќе пилешко дневно ќе доведе до мускулен раст, нема поента,

  Јасна ми е употребата кај вежбачи со километража, скратува куп време. Користам суплементи, ама знам како, зашто и кога.
  Меѓутоа едуцирањето на тема нутриција е многу поважно од продавање суплементи на почетници, ама од тоа не се зема процент.
   
  На ceasar, Кеплер и UpperCut им се допаѓа ова.
 15. alekso.mk

  alekso.mk

  Член од:
  25 декември 2011
  Мислења:
  390
  Допаѓања:
  174
  па гледам сите сте сеа "едуцирани" од се по нешто на интернет што сте нашли, доагате во теретана магистри по нутрологија, специалисти за суплементи и од јутуб повеке знаете за вежби од колку некој кој што повеке години вежба во теретана
   

Сподели преку: