Комисијата за заразни болести бара да се прогласи епидемија на голема кашлица во Скопје

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.499
Па еве сега по вашиот памет идеме па ќе видиме до каде ќе стигнеме. Немој после обратно да збориш за пар години бруцелоза кога ќе закачиш :D
Ако пие млеко директ од цицка може и ќе закачи :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Па еве сега по вашиот памет идеме па ќе видиме до каде ќе стигнеме. Немој после обратно да збориш за пар години бруцелоза кога ќе закачиш :D
Пак нешто мешаш.
Не одговори дали се вакцинираш, за да си заштитен...

Не идеме по мојот памет, туку баш по вашиот комунистички памет. Ти лажеш кога кажуваш дека си против комунизам, кога сите твои постови се слепо следење на авторитет и мешање во туѓите животи.

За бруцелозата, со години пијам не варено кравјо и козјо млеко, изгледа имам среќа, универзумот нека продолжи да праќа среќа. Ама немој ти да плачеш кога системот ќе не тепа, бидејќи со децении слепо го следите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Пак нешто мешаш.
Не одговори дали се вакцинираш, за да си заштитен...

Не идеме по мојот памет, туку баш по вашиот комунистички памет. Ти лажеш кога кажуваш дека си против комунизам, кога сите твои постови се слепо следење на авторитет и мешање во туѓите животи.

За бруцелозата, со години пијам не варено кравјо и козјо млеко, изгледа имам среќа, универзумот нека продолжи да праќа среќа. Ама немој ти да плачеш кога системот ќе не тепа, бидејќи со децении слепо го следите.
види, за да има некаков ред мора да има систем и правила кои другите ќе ги следат. Држава без правила и систем ти е Индија, таму секој иде кај сака, моча кај сака, сере кај сака. Дали ти би живеел у таква земја? Претпоставувам не.

Еве последниве години многу од правилата кои важеа се избришаа, идеме по нови правила на новото време. И гледаме каде не носат тие правила. Како викаат, what aint broke don't fix it. Некој друг створил систем каде што се функционира, и се преоѓа у хаос и лудило зошто сите сакаат да праат нови работи и да го дупат законот.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Мислев во темана за падот на империјата, ама за Рон и неговите истомисленици комунисти во душа:

1710328060992.png

1710328080555.png
Автоматски споено мислење:

види, за да има некаков ред мора да има систем и правила кои другите ќе ги следат. Држава без правила и систем ти е Индија, таму секој иде кај сака, моча кај сака, сере кај сака. Дали ти би живеел у таква земја? Претпоставувам не.

Еве последниве години многу од правилата кои важеа се избришаа, идеме по нови правила на новото време. И гледаме каде не носат тие правила. Како викаат, what aint broke don't fix it. Некој друг створил систем каде што се функционира, и се преоѓа у хаос и лудило зошто сакаат да праат нови работи и да го дупат законот.
Па кој бара анархија?
Јас баш барам да се почитува уставот без никакви оправдувања. Ако во уставот пишува дека правото ми е гарантирано, тоа значи доколку 99% сметаат обратно од 1% население, тие 1% пак да можат да си тераат по свое, а не државата да си изнаоѓа глупи оправдувања. Ако во уставот ми е гарантирано правото на слободно движење, не смеат улици целосно да се блокираат, не смее државата да ми забранува да го напуштам домот за да шетам по планини, не смее државата да ми забранува да излезам од границите со пасош на кој не пишува Северна, иако е важечки итн итн. Не почитување на уставот е тоа што не носи во хаос, така да погрешна теза тераш.

Индија е огромна, ама изгледа ти не си свесен дека баш таму слепо ги следат нивните правила, иначе како би постоеле кастите во Индија, како само одредени касти може да се богатат и да се на врвот.

Да се вратиме на темата, а тоа е, вакциниран, значи си заштитен, нема што да се плашиш, нема што да забрануваш деца во градинки да носат, нема што да присилуваш деца да се вакцинираат, значи нема што да се мешаш во туѓите животи, туку давај препораки, давај информации, па народ сам ќе си одлучи.
Автоматски споено мислење:

Еве го @Ron Burgundy со другарчињата комунисти:

Еве примери зашто сте лицемери според мене:
Ако на членот од форумов и член на сектата веганија анорексија му се даде можност, ќе забрани месо да јадеш, јас пак ќе застанам зад твоето право на избор. Или, иако е забрането коноп да се користи, јас пак сум против државата да казнува за такво нешто, штом некој одлучил по слободна волја.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Мислев во темана за падот на империјата, ама за Рон и неговите истомисленици комунисти во душа:

Прегледај го приврзокот 409573

Прегледај го приврзокот 409574
Автоматски споено мислење:



Па кој бара анархија?
Јас баш барам да се почитува уставот без никакви оправдувања. Ако во уставот пишува дека правото ми е гарантирано, тоа значи доколку 99% сметаат обратно од 1% население, тие 1% пак да можат да си тераат по свое, а не државата да си изнаоѓа глупи оправдувања. Ако во уставот ми е гарантирано правото на слободно движење, не смеат улици целосно да се блокираат, не смее државата да ми забранува да го напуштам домот за да шетам по планини, не смее државата да ми забранува да излезам од границите со пасош на кој не пишува Северна, иако е важечки итн итн. Не почитување на уставот е тоа што не носи во хаос, така да погрешна теза тераш.

Индија е огромна, ама изгледа ти не си свесен дека баш таму слепо ги следат нивните правила, иначе како би постоеле кастите во Индија, како само одредени касти може да се богатат и да се на врвот.

Да се вратиме на темата, а тоа е, вакциниран, значи си заштитен, нема што да се плашиш, нема што да забрануваш деца во градинки да носат, нема што да присилуваш деца да се вакцинираат, значи нема што да се мешаш во туѓите животи, туку давај препораки, давај информации, па народ сам ќе си одлучи.
Автоматски споено мислење:

Еве го @Ron Burgundy со другарчињата комунисти:

Еве примери зашто сте лицемери според мене:
Ако на членот од форумов и член на сектата веганија анорексија му се даде можност, ќе забрани месо да јадеш, јас пак ќе застанам зад твоето право на избор. Или, иако е забрането коноп да се користи, јас пак сум против државата да казнува за такво нешто, штом некој одлучил по слободна волја.
абе те сфаќам што сакаш да кажеш но мора да има правила. Сега е проблем како тие правила се злоупотребени од системот како у ковидот кога имаше рестрикции за невакцинирани, но истите правила се злоупотребени и од антиваксачите кои блуеја корона насекаде без ни малце да стават маска и слично.

Ја редовно носев маска за време на најјаките бранови кога беа и дури лани го добив прв пат кога престанавме да носиме маски. Така да тоа вие што зборевте маските не работат беше една голема лага според мене.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
абе те сфаќам што сакаш да кажеш но мора да има правила. Сега е проблем како тие правила се злоупотребени од системот како у ковидот кога имаше рестрикции за невакцинирани, но истите правила се злоупотребени и од антиваксачите кои блуеја корона насекаде без ни малце да стават маска и слично.

Ја редовно носев маска за време на најјаките бранови кога беа и дури лани го добив прв пат кога престанавме да носиме маски. Така да тоа вие што зборевте маските не работат беше една голема лага според мене.
Среќа вакциниран нели, заштитен (и тоа со кинеската) , па ете без проблеми си помина, значи нема што други да присилуваш, кога ти си се заштитил. Вакцинирај си свое дете, бустирај го колку сакаш, ама не давајте поддршка системот да злоупотребува моќта.

За маските тоа со бјонси под рака и терајте, иако стотици докази покажуваат дека, не штитат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.511
Поени од реакции
11.574
абе те сфаќам што сакаш да кажеш но мора да има правила. Сега е проблем како тие правила се злоупотребени од системот како у ковидот кога имаше рестрикции за невакцинирани, но истите правила се злоупотребени и од антиваксачите кои блуеја корона насекаде без ни малце да стават маска и слично.

Ја редовно носев маска за време на најјаките бранови кога беа и дури лани го добив прв пат кога престанавме да носиме маски. Така да тоа вие што зборевте маските не работат беше една голема лага според мене.
Така де, ти беше, односно си примерниот граѓанин, мислиш на другите и не сакаш да заразуваш други луѓе со вируси, не сакаш да ги налутиш властите и да се најдеш во конфликтна ситуација со нив.

И Евреите во Нацистичка Германија слично размислуваа во 1930-те години, Хитлер, Гебелс и останати нацистички ѓубриња од луѓе урлаат против Евреите, повикуваат на нивно уништување, па за да не ги налутат повеќе Евреите си ќутеа како гробови. На крајот добар дел од нив не добија ниту гробови откако Хитлер и нацистите им го спроведоа Конечното решение.

Пред да кажеш дека споредбата не држи ниту малку вода, потсети се дека патот кон пеколот е трасиран со добри намери, вклучувајќи ги и твоите добри намери да не заразуваш други луѓе со вируси и да не се најдеш во конфликтна ситуација со властите.

Сето ова е неважно, важно е жените да имаат право на абортус бидејќи имаат право да одлучуват што ќе прават со сопствените тела, децата и младите треба да имаат право на менување на полот бидејќи и тие имаат право да одлучуваат што ќе прават со сопствените тела и заслужуваат да бидат се` што ќе посакаат да бидат, а невакцинираните се чумата на општеството која треба да биде изолирана и без најосновни човекови слободи и права кои наводно Уставот ги гарантира за сите државјани кои не се осудувани.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Така де, ти беше, односно си примерниот граѓанин, мислиш на другите и не сакаш да заразуваш други луѓе со вируси, не сакаш да ги налутиш властите и да се најдеш во конфликтна ситуација со нив.

И Евреите во Нацистичка Германија слично размислуваа во 1930-те години, Хитлер, Гебелс и останати нацистички ѓубриња од луѓе урлаат против Евреите, повикуваат на нивно уништување, па за да не ги налутат повеќе Евреите си ќутеа како гробови. На крајот добар дел од нив не добија ниту гробови откако Хитлер и нацистите им го спроведоа Конечното решение.

Пред да кажеш дека споредбата не држи ниту малку вода, потсети се дека патот кон пеколот е трасиран со добри намери, вклучувајќи ги и твоите добри намери да не заразуваш други луѓе со вируси и да не се најдеш во конфликтна ситуација со властите.

Сето ова е неважно, важно е жените да имаат право на абортус бидејќи имаат право да одлучуват што ќе прават со сопствените тела, децата и младите треба да имаат право на менување на полот бидејќи и тие имаат право да одлучуваат што ќе прават со сопствените тела и заслужуваат да бидат се` што ќе посакаат да бидат, а невакцинираните се чумата на општеството која треба да биде изолирана и без најосновни човекови слободи и права кои наводно Уставот ги гарантира за сите државјани кои не се осудувани.
интересно е како вие поддржувате еве за вакциниве my body my choice, али за абортусот тоа my body my choice не важи. И викаш на некоја грешница, ќе го раѓаш и нема циле миле. Дали тоа е мешање во туѓ живот да речеме? Нели не сакате некој да ви се меша у животот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
малиот внук оди во Кочо Рацин градинка, таму наводно од секогаш барале вакцинален картон, а еве по 3 месеци од епидемијата на магарешка кашлица во соседството, уште кај нас не е ТОЧНО прецизирано КОЈ деца че можат да одат во Градинкаљ, сабајле слушав... е па ако не ги примат во Градинка, мама или тате нема на работа да одат...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Јас уште немам видено статистика за заболени по вакцинален статус.

Редно е да видиме колку од заболените се вакцинирани.

Оти преку пенис ми е од овие верувачиве во наука, сакам да видам дали вакцината штити или не.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
интересно е како вие поддржувате еве за вакциниве my body my choice, али за абортусот тоа my body my choice не важи. И викаш на некоја грешница, ќе го раѓаш и нема циле миле. Дали тоа е мешање во туѓ живот да речеме? Нели не сакате некој да ви се меша у животот.
Јас поддржувам право да си купуваме оружје, додека ти поддржуваш само докажани корумпирани, насилни, ментални чиновници да го имаат тоа право. :anco:

Јас сум за абортус, ама па не ми е јасно зашто абортираат, кога може да го дадат на посвојување и така има многу што сакаат да посвојат. Секако пак ќе дојдеме до проблемот со тие погоре чиновниците кои вие слепо ги слушате.

уште кај нас не е ТОЧНО прецизирано КОЈ деца че можат да одат во Градинкаљ, сабајле слушав...
Еве "господарите" се изјасниле :
Децата кои во последните шест месеци примиле три дози ДиТеПер вакцина ќе може да се вратат во градинка, но со услов во наредните шест да се ревакцинираат. Ова е предлогот на Комисијата за заразни болести кој ќе го достави на разгледување до министерот за здравство Илир Демири.Откако Демири ќе го одобри и ќе го каже на инспекторите од здравствениот инспекторат, децата кои ги исполнуваат овие услови ќе може да се вратат во градинките.

„Дете кое што ќе биде вака вакцинирано со примоимунизација од три дози ќе биде заштитено, меѓутоа оптимално, далеку од она што треба да се постигне со три дози и две ревакцини. И тоа дете понатаму треба да го сметаме да може да функционира, но да знаеме дека на тој начин епидемијата ќе добие и малку продолжен тек. Затоа апелираме до родителите, најитно што може да се упатат во вакциналните тимови и да овој редослед на вакцини го остварат“
Претходно имаа дилеми, трилеми:
https://makfax.com.mk/makedonija/демири-потпишав-дека-невакцинирани-и/

Оти преку пенис ми е од овие верувачиве во наука, сакам да видам дали вакцината штити или не.
Оти бараш одговор кој веќе го знаеш?
На прва страна имаш од јенките дека и вакцинирани заболуваат.
Ниту една вакцина не те штити од заболување/фаќање, туку, демек полесно ќе ја поминеш таа болест против која си вакциниран.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Оти бараш одговор кој веќе го знаеш?
На прва страна имаш од јенките дека и вакцинирани заболуваат.
Ниту една вакцина не те штити од заболување/фаќање, туку, демек полесно ќе ја поминеш таа болест против која си вакциниран.
Збор на место потполно се слагам со ова.

Само баш ме интересира дали и што side effects имаат вакцините...
Да не испадне на долг рок подобро да си ја прележеше болеста....
Да бидам искрен "научниците" некако не ми се убедливи и сигурни кога се работи за вакцинирање...
Да не испадне пак ова

1710431820718.png
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.511
Поени од реакции
11.574
интересно е како вие поддржувате еве за вакциниве my body my choice, али за абортусот тоа my body my choice не важи. И викаш на некоја грешница, ќе го раѓаш и нема циле миле. Дали тоа е мешање во туѓ живот да речеме? Нели не сакате некој да ви се меша у животот.
Се фаќаш за непостоечка сламка.

Јас немам ништо против абортусот, всушност верувам дека треба со Устав да биде загарантирано право на убиство на неродено човечко суштество од страна на секоја бремена жена.

Абортусот треба убаво да биде дефиниран како убиство на неродено човечко суштество, но да биде загарантирано право на избор на жената која е сопственик на утробата во која е зачнато нероденото човечко суштество.

Исто така мора со Устав да се забранат еутаназија на деца и таканаречениот пост-породилен абортус, и да бидат кривично казнувани.

Ако не им се допаѓа изразот убиство нивен проблем, сепак станува збор за морална одлука, која на пример во Индија не ја донесуваат баш врз морални принципи, туку врз основа на полот на нероденото човечко суштество, не сакале многу да раѓаат ќерки, синовите повеќе им биле по личен мерак, па затоа најголемиот број на направени абортуси се врз женски неродени човечки суштества.

За разлика од некои жени кои ненамерно и несакајќи ќе се најдат во ситуација да бираат помеѓу абортус или сопствениот живот. Лично имам запознаено жена со оштетен вид бидејќи кога го раѓала вториот син и` се качил крвниот притисок за време на породувањето до тој степен што и` го оштетил видот, не гледа подалеку од еден метар оддалеченост. Жената воопшто не сакала да абортира, но да бидеме искрени, воопшто не знаела ни какви ќе бидат последиците од породувањето, веќе еднаш родила и немала здравствени последици од првото породување.

Кога веќе го спомна абортусот, дај примери за држави во кои на жените кои абортирале им се ускратени некои основни човекови слободи и права, како на пример слободата на движење и слободата на безусловен пристап до одредени објекти и јавни места/институции/установи ?

И да, ограничувањето на човекови слободи и права врз основа на било какви критериуми кои не опфаќаат прекршување на законите, а опфаќаат некаква здравствена состојба на човечкиот индивидуалец која не е ниту штетна, ниту опасна за остатокот од општеството, е мешање во туѓ приватен живот.

Ако некој целосно и комплетно потфрли во периодот помеѓу 2020 и 2022 година, тоа беа феминистичките движења и сите нивни поддржувачи и следбеници кои урлаат со полни гради дека жената е сопственик на своето тело и има право да одлучува што ќе прави со сопственото тело, а си ќутеа како гробови помеѓу 2020 и 2022 година за казнувањето на луѓето кои не носат маски и ускратувањето на основните човекови слободи и права на луѓето кои не се боцкани со неиспитани биохемиски супстанци, за кои со секој поминат ден се покажува и докажува на дело дека и тоа како само биле, односно се` штетни за здравјето на луѓето.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Се фаќаш за непостоечка сламка.

Јас немам ништо против абортусот, всушност верувам дека треба со Устав да биде загарантирано право на убиство на неродено човечко суштество од страна на секоја бремена жена.

Абортусот треба убаво да биде дефиниран како убиство на неродено човечко суштество, но да биде загарантирано право на избор на жената која е сопственик на утробата во која е зачнато нероденото човечко суштество.

Ако не им се допаѓа изразот убиство нивен проблем, сепак станува збор за морална одлука, која на пример во Индија не ја донесуваат баш врз морални принципи, туку врз основа на полот на нероденото човечко суштество, не сакале многу да раѓаат ќерки, синовите повеќе им биле по личен мерак, па затоа најголемиот број на направени абортуси се врз женски неродени човечки суштества.

За разлика од некои жени кои ненамерно и несакајќи ќе се најдат во ситуација да бираат помеѓу абортус или сопствениот живот. Лично имам запознаено жена со оштетен вид бидејќи кога го раѓала вториот син и` се качил крвниот притисок до тој степен што и` го оштетил видот, не гледа подалеку од еден метар оддалеченост. Жената воопшто не сакала да абортира, но да бидеме искрени, воопшто не знаела ни какви ќе бидат последиците од породувањето, веќе еднаш родила и немала здравствени последици од првото породување.

Кога веќе го спомна абортусот, дај примери за држави во кои на жените кои абортирале им се ускратени некои основни човекови слободи и права, како на пример правото на движење и правото на безусловен пристап до одредени објекти и јавни места/институции/установи ?

И да, ограничувањето на човекови слободи и права врз основа на било какви критериуми кои не опфаќаат прекршување на законите, е мешање во туѓ приватен живот.

Ако некој целосно и комплетно потфрли во периодот помеѓу 2020 и 2022 година, тоа беа феминистичките движења и сите нивни поддржувачи и следбеници кои урлаат со полни гради дека жената е сопственик на своето тело и има право да одлучува што ќе прави со сопственото тело, а си ќутеа како гробови помеѓу 2020 и 2022 година за казнувањето на луѓето кои не носат маски и ускратувањето на основните човекови слободи и права на луѓето кои не се боцкани со неиспитани биохемиски супстанци, за кои со секој поминат ден се покажува и докажува на дело дека и тоа како само биле, односно се` штетни за здравјето на луѓето.
Цел пост спин напиша. Непостоечка сламка. И после цел реферат за абортусот дека е убиство. И јас викам дека е, но тоа не значи дека ти не сакаш да се мешаш у туѓи животи. Сеа тоа е, право си е право.

Така и за вакцините, нема закон на кој што те тера, не мораш. Но кога ќе дојде проблемот, први сте да барате. Како овие што не ги вакцинирале децата први трчаат да ги вакцинираат за тоа кога испадна ова со магарешкава кашлица, истата работа и порано беше за морбили.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.511
Поени од реакции
11.574
Цел пост спин напиша. Непостоечка сламка. И после цел реферат за абортусот дека е убиство. И јас викам дека е, но тоа не значи дека ти не сакаш да се мешаш у туѓи животи. Сеа тоа е, право си е право.

Така и за вакцините, нема закон на кој што те тера, не мораш. Но кога ќе дојде проблемот, први сте да барате. Како овие што не ги вакцинирале децата први трчаат да ги вакцинираат за тоа кога испадна ова со магарешкава кашлица, истата работа и порано беше за морбили.
Моето лично мислење за нечие право на избор е мое лично мислење, тоа не значи дека сакам да се мешам во туѓи животи, а уште помалку значи дека се мешам во туѓи животи.

Исто така ако моето лично мислење се коси со твоето лично мислење, тоа не значи дека сакам да се мешам во туѓи животи, или па дека се мешам во туѓи животи. Едноставно останува да се согласиме дека нема да се согласуваме за некои работи и теми.

Но кога државата прво: ги ограничува основните човекови слободи и права за некои групи на луѓе врз основа на здравствен статус кој не претставува опасност и/или ризик за останатите припадници на општеството, и второ: ги казнува луѓето врз основа на нивниот здравствен статус кој не претставува опасност и/или ризик за останатите припадници на општеството, тоа е дефинитивно мешање во туѓи животи, мора да биде забрането со Устав и да биде кривично казнувано.

Секако дека постојат исклучоци: психолошки и/или психички нестабилните и/или болните лица кои претставуваат опасност за останатите припадници на општеството треба да бидат изолирани од општеството.

Но тоа не можеш да го кажеш и за невакцинираните лица, секојдневно си во контакт со безбројни патогени против кои твојот организам има сопствен природен имунитет, шансите дека можеш да се вакцинираш против сите тие безбројни патогени со кои си во контакт секојдневно се` не еднакви на 0 (НУЛА), туку се` загарантирана 0 (НУЛА).
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom