Колку често посетувате читална?

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Колку често посетувате читална?

Колку време поминувате во читална, дали таму учењето ви е ефективно или не? Препорачајте читални кои сте ги користеле, искуства и случки кои се позитивни или негативни а ги имате сретнато во читална.

Кај мене бидејќи колоквиумската ми почнува за недела дена, нон стоп сум во читална, поминувајќи едно работно време учејќи. Учењето во читална ми изгледа поефективно од учење дома, барем за мене.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Јас сум редовен пред колоквиумска во читална! Според мене е најдобро да се учи таму. Далеку си од работите кои ке те декоцентрираат и има одлична атмосфера за учење, со оглед што сите се дојдени за тоа. Јас сум учел само во таа во библиотекана "Браќа Миладиновци", кај Градежен што е, па затоа неможам да споредувам многу со други. Иначе време таму? Од 5 до 7 саати, каде правам паузи од 10 минути на секои 50. :)
 
O

Orion.

Гостин
Колку често посетувате читална?

Колку време поминувате во читална, дали таму учењето ви е ефективно или не? Препорачајте читални кои сте ги користеле, искуства и случки кои се позитивни или негативни а ги имате сретнато во читална.

Кај мене бидејќи колоквиумската ми почнува за недела дена, нон стоп сум во читална, поминувајќи едно работно време учејќи. Учењето во читална ми изгледа поефективно од учење дома, барем за мене.
:icon_lol:

Напротив, учењето во читална ми е далеку понеефективно од учењето дома. Неможам за целото време додека учам да седам на едно столче, навикнат сум да мењам позиции при учење во кои активна улога има и неговото височество - креветот.
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
Колку често посетувате читална?

Колку време поминувате во читална, дали таму учењето ви е ефективно или не? Препорачајте читални кои сте ги користеле, искуства и случки кои се позитивни или негативни а ги имате сретнато во читална.

Кај мене бидејќи колоквиумската ми почнува за недела дена, нон стоп сум во читална, поминувајќи едно работно време учејќи. Учењето во читална ми изгледа поефективно од учење дома, барем за мене.
Секој пат кога ке ме избркаат од дома идам у читална.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Јас сум редовен пред колоквиумска во читална! Според мене е најдобро да се учи таму. Далеку си од работите кои ке те декоцентрираат и има одлична атмосфера за учење, со оглед што сите се дојдени за тоа. Јас сум учел само во таа во библиотекана "Браќа Миладиновци", кај Градежен што е, па затоа неможам да споредувам многу со други. Иначе време таму? Од 5 до 7 саати, каде правам паузи од 10 минути на секои 50. :)
И јас во Браќа Миладиновци. Иако и факултетската е добра, оваа ми е поблиску.


:icon_lol:

Напротив, учењето во читална ми е далеку понеефективно од учењето дома. Неможам за целото време додека учам да седам на едно столче, навикнат сум да мењам позиции при учење во кои активна улога има и неговото височество - креветот.
Кај мене обратно. Кога ке влезам во читална и видам еден куп луѓе седнати и учат, се е тишина, ми се зголемува концентрацијата и учам повеќе и подобро.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Две недели пред колоквиумска редовно сум таму.... Некад и по 4-5 саати, правам еднаш пауза, т.е. отприлика на 2 саати:pipi:
Можам да учам таму зашто никој на никого не смета, мир и тишина, гледаш сите учат, нема нешта што би ти го одвлекувале вниманието (освен некои згодни колеги:pos2:)
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Ме пукаат флешови у читална, ме пукаат и дома, али дома си се испукувам онака убаво. Иначе можам да седам, коа сум у густо. Дремам дур не научам, а често и губам концентрација и собирам книгите и ајт.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Како колешкава над мене, во читална концентрација нула.
Статистиката покажала дека за тие неколку пати кога сум била во читална, сум излегла со смеење, сум спиела, сум гледала колеги, сум правела муабет(со шепкање де) и сум ѕверела во книгите со надеж дека ќе научам нешто.
Само дома си е дома, бар за мене.
Не можам да учам во читална
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Многу ретко,додека ја чекам само библиотекарката да се врати од пуш-пауза :)
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
256
Поени од реакции
144
До сега сум пробал да учам само во читалната на економски факултет и никако не можам да се сконцентрирам.многу се слуша коа некој се качува и се симнува по тоа скалите...или таман кога ќе се сконцентрираш, на некој ќе му завибрира,забрмчи тоа мобилниот на маса...или некој цело време шушка,шепка...единствено одам кога имам луфта меѓу предавања,а тогаш е најголемата гужва па уствари ради тоа и имам ваков впечаток.сигурно после предавања е боље за учење.како и да е,дома си е дома.можеш и да си се прошеташ до кујна,да отвориш фрижидер,да к'снеш нешто...до wc да отидеш без да те мрзи,и у спат да изанализираш што си научил...да ѕирнеш на нет коа ти треба нешто...да си пуштиш тв за време на пауза,да поглеаш вести и да се висхитиш или да опцуеш за добриве и лоши политики на владава ни наша...е сеа за кој како.некои немаат услови дома па мораат у читална али среќен сум што не сум меѓу нив и имам дома максимална поддршка за што повеќе поминување време над книга.е сеа колку ги користам условите...то је то:salut:
 
Член од
16 октомври 2010
Мислења
72
Поени од реакции
9
До сега сум пробал да учам само во читалната на економски факултет и никако не можам да се сконцентрирам.многу се слуша коа некој се качува и се симнува по тоа скалите...или таман кога ќе се сконцентрираш, на некој ќе му завибрира,забрмчи тоа мобилниот на маса...или некој цело време шушка,шепка...единствено одам кога имам луфта меѓу предавања,а тогаш е најголемата гужва па уствари ради тоа и имам ваков впечаток.сигурно после предавања е боље за учење.како и да е,дома си е дома.можеш и да си се прошеташ до кујна,да отвориш фрижидер,да к'снеш нешто...до wc да отидеш без да те мрзи,и у спат да изанализираш што си научил...да ѕирнеш на нет коа ти треба нешто...да си пуштиш тв за време на пауза,да поглеаш вести и да се висхитиш или да опцуеш за добриве и лоши политики на владава ни наша...е сеа за кој како.некои немаат услови дома па мораат у читална али среќен сум што не сум меѓу нив и имам дома максимална поддршка за што повеќе поминување време над книга.е сеа колку ги користам условите...то је то:salut:
Тоа дека скалите одвлекуваат внимание...и те како.

Најдобро место за концентрација при учење во таа читална ми е на „магарешките“ клупи, тие покрај прозорецот. Изолиран од сите, нај на крај, нема кој да ти пречи...милина.

Оваа недела мислам поголем дел да ја поминам во читалната на економски. Не сум во план да одам на предавања, па наместо тоа...ќе си учам таму. Океј, не е секогаш бог знае колку мирно, сепак, се дешава некоја галама да ти одвлече внимание (за неколку моменти само)...ама некоја посебна аура ми шири тоа место. А и таму нема некои работи ко што ги имам по дома, што би можеле да ми го одвлечат вниманието (компјутер, телевизор, плеер, па дури и кревет - во состојба сум ако не сакам да учам, да лежам само и да вегетирам). Имам поголема концентрација, а и мотивација, кога гледам наоколу како сите учат, за разлика кога сум дома, и само мерам колку време сум била над книгата.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Треба да сум на тешки дроги за да седам на едно место толку време и да учам. Дома си е дома бе :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Никогаш. Еве ме веќе сум на постдипломски и никогаш во моето студирање не сум учела во читална. Прво, затоа што јас морам да учам со музика, едноставно тоа ме релаксира и ми помага да се концентрирам. Второ, дома сум си во пижами и поопуштено ми е и порелаксирано се чувствувам. Кога ќе седнам да учам навистина учам и не ми треба читална за да се посветам на учењето.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Мене ми се учи само во читална, има атмосфера за учење, во соба имаш милион дистракции. Кога одам во читална мобилниот не го зеам и времето лета, онака за да се одмориш ќе шмекнеш нешто:pos:, деновиве од 4-6 сати во читална седам и активно учам. Додека решавање задачи и други ствари можам и во соба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom