Колку сте високи колку сте тешки? Проблеми, ситуации?

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
15 години - 176cm со 72 кила
Се осеќам прилично низок, би сакал да пораснам до 182, тоа ми е некако идеална висина.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Хормон за раст се лачи највеќе со вежбање со терет.Како може тој хормон да спречува раст не ми е јасно.Кога е во цутот на младоста и кога хормоните му работат теретаната е добар извор на зајакнување на мускулатурата.Глуп мит кој не е докажан се е до генетиката,а плус има и вежби кој помагаат во растот.
Хормон за раст не се лачи заради вежбање со товар.
Хормон за раст се лачи оти хипофизата така сака, или ако сакаш - хипоталамусот.

Растењето во висина зависи од тоа дали епифизите на долгите коски (надлактица, натколеница итн.) се „отворени“ или „затворени“. На споменатата возраст не би требало да се, тоа секако дека зависи од хормонскиот баланс, но може да биде индуцирано/инхибирано во одредена мерка и од оптовравуањето на телото и притисокот на т.н. „хируршки вратови“ на овие коски.

Не е дека има пресудно значење, но не и дека нема никакво влијание.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Хормон за раст не се лачи заради вежбање со товар.
Хормон за раст се лачи оти хипофизата така сака, или ако сакаш - хипоталамусот.

Растењето во висина зависи од тоа дали епифизите на долгите коски (надлактица, натколеница итн.) се „отворени“ или „затворени“. На споменатата возраст не би требало да се, тоа секако дека зависи од хормонскиот баланс, но може да биде индуцирано/инхибирано во одредена мерка и од оптовравуањето на телото и притисокот на т.н. „хируршки вратови“ на овие коски.

Не е дека има пресудно значење, но не и дека нема никакво влијание.
Јас сум од 16 години со спортот теретана сум дигал тешко и тогаш бев 170 цм пораснав уште 12 и сега сум 182.А дека не се пушта хормонот за раст тоа си голема грешка.Пред да заспиеш највеќе го има затоа што тогаш највеќе се поправаат сите функции и затоа сите што не спијат 8 часа се секогаш не наспани и немаат никакви резултати.Хормонот за раст има голема улога за општиот раст на човекот,луѓе стари што им се дадени хормон за раст е дојдено до ова.
Тоа е како да речеш дека секој спорт што користи изо кинетички движења се лоши за растот за најнормален човек.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
181 cm, 65 kg, пред неколку недели почнав да вежбам и сменив исхраната ( пред да почнам бев 61 kg )
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Јас сум од 16 години со спортот теретана сум дигал тешко и тогаш бев 170 цм пораснав уште 12 и сега сум 182.А дека не се пушта хормонот за раст тоа си голема грешка.Пред да заспиеш највеќе го има затоа што тогаш највеќе се поправаат сите функции и затоа сите што не спијат 8 часа се секогаш не наспани и немаат никакви резултати.Хормонот за раст има голема улога за општиот раст на човекот,луѓе стари што им се дадени хормон за раст е дојдено до ова.
Тоа е како да речеш дека секој спорт што користи изо кинетички движења се лоши за растот за најнормален човек.

Стеф, не зафркавај...деденце на 69 години имал ниски нивоа на тестостерон... СТВАРНО?!
Да не очекувал да има хормонски статус како пубертетлија?!
И сега, дека се појавил на Фокс Њуз треба да ти го земеме како непобитен аргумент?!
Плус, ако дедово земал хормон за раст на таа возраст, единствено шо би му пораснало се периферните делови на телото:дланките, носот, прстите и усните (aкромегалија)
...
Ти си изгради случај врз тоа дека ти си пораснал 12cm и покрај тоа што си дигал товар...
Разбирањето на хормоналните регулации не е така едноставна работа, особено ако се имаат предвид најновите сознанија на регулаторните патишта - луѓе цел живот го посветуваат на проучување, а ти од нигде-никаде излезе со тврдење, и тоа категорично...
Може да се земе исто толку вистинито како јас да речам дека сум пораснал 10cm од тоа што сум гладувал како мал, а некој друг од голема желба!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
180 см, 85 кила и неодолив сум
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Стеф, не зафркавај...деденце на 69 години имал ниски нивоа на тестостерон... СТВАРНО?!
Да не очекувал да има хормонски статус како пубертетлија?!
И сега, дека се појавил на Фокс Њуз треба да ти го земеме како непобитен аргумент?!
Плус, ако дедово земал хормон за раст на таа возраст, единствено шо би му пораснало се периферните делови на телото:дланките, носот, прстите и усните (aкромегалија)
...
Ти си изгради случај врз тоа дека ти си пораснал 12cm и покрај тоа што си дигал товар...
Разбирањето на хормоналните регулации не е така едноставна работа, особено ако се имаат предвид најновите сознанија на регулаторните патишта - луѓе цел живот го посветуваат на проучување, а ти од нигде-никаде излезе со тврдење, и тоа категорично...
Може да се земе исто толку вистинито како јас да речам дека сум пораснал 10cm од тоа што сум гладувал како мал, а некој друг од голема желба!
Не сум изградил случај само на мене.Кажување дека тежинскиот терет или било кој спорт што уклучува користење на креатинско-фосфатниот систем или анеробично вежбање го намалува растот е глупост.Не е само тежинскиот тренинг,тука се атлетиката,спринтови,бокс,сите спортови што се боречки го користат тежинскиот тренинг и користат изо-кинетички тренинзи или compound вежби имаат голема улога за креирање што е можно повеќе хормон за раст.Повеќе е генетика отколку спортот јас сум највисок од моето семејство и се гордеам што сум висок 182 цм нит помалку ни повеќе.Не ми треба да сум висок повеќе :)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Не сум изградил случај само на мене.Кажување дека тежинскиот терет или било кој спорт што уклучува користење на креатинско-фосфатниот систем или анеробично вежбање го намалува растот е глупост.Не е само тежинскиот тренинг,тука се атлетиката,спринтови,бокс,сите спортови што се боречки го користат тежинскиот тренинг и користат изо-кинетички тренинзи или compound вежби имаат голема улога за креирање што е можно повеќе хормон за раст.Повеќе е генетика отколку спортот јас сум највисок од моето семејство и се гордеам што сум висок 182 цм нит помалку ни повеќе.Не ми треба да сум висок повеќе :)
Или не ме разбираш, или одбираш да не ме разбереш....
Нејсе, гордеј си се ти, твое си е...

Поздрав,
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Или не ме разбираш, или одбираш да не ме разбереш....
Нејсе, гордеј си се ти, твое си е...

Поздрав,
Јас знам од кај се лачи од хипоталамусот.Негов дефицит креира џуџиња луѓе.Неспособноста да луѓето креираат доволно GH исто така е потребен за зачувување на мускулатурата кога не сме јаделе повеќе време.Затоа сега постењето одреден период е тренд во диетите заради тоа што хормонот за раст се лачи највеќе кога гладуваме одреден период.Но дека не се лачи повеќе од вежбање тоа да ми кажеш е глупо.Мускулот после вежбање му треба поправка,одредени аминокиселини како глутаминот и други аминокиселини заедно со хормонот за раст поправаат мускулни влакна.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Јас знам од кај се лачи од хипоталамусот.Негов дефицит креира џуџиња луѓе.Неспособноста да луѓето креираат доволно GH исто така е потребен за зачувување на мускулатурата кога не сме јаделе повеќе време.Затоа сега постењето одреден период е тренд во диетите заради тоа што хормонот за раст се лачи највеќе кога гладуваме одреден период.Но дека не се лачи повеќе од вежбање тоа да ми кажеш е глупо.Мускулот после вежбање му треба поправка,одредени аминокиселини како глутаминот и други аминокиселини заедно со хормонот за раст поправаат мускулни влакна.
Не сакам да се правам паметен на темава, оти и моите сознанија не се толку опширни за да држам лекции некому.

За да го завршам муабетов, кој веќе личи на „мерење“, ќе речам само дека балансот (на енергија, ако сакаш) во еден организам не зависи само и исклучиво од „внатрешните“ (генетска детерминираност, хормонален статус, базален метаболизам итн.), ниту само и исклучиво од „надворешните“ (физички напор, климатски услови итн.), ниту само од метаболичките фактори (стимулации и инхибиции), ниту од биомеханичките фактори....

Можеби најдобро би било да се рече дека енергетскиот баланс зависи од сите набројани и од мноштво други ненанбројани фактори (сигнални патишта на молекуларно ниво чија активација или инхибиција се поврзува и со надворешни и со внатрешни фактори, но сеуште не се доволно објаснети или сфатени)....

затоа, да тврдиш дека со дигање товар во пубертет се станува повисок е премногу еднострано и незасновано тврдење, или во најмала рака е површно.
Тоа што се земаш себеси како критериум е аналогно на "рецептите“ на @BlackGuard;.

Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom