Колку сме егоцентрични?

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
:shok: Родени сме егоцентрични? Ај тоа поткрепи го некако, вака тешко да ти поверувам...
Ќе го покрепам. Утре.
Сега сум егоцентрично зафатена со егоцентичните ми интереси и не можам да се фокусирам на ништо друго.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Луѓе, до кога ќе одбиваме да прифатиме дека сме родени ЕГОЦЕНТРИЧНИ и дека тоа не е воопшто лоша ствар?
Егоцентризмот не одржал и ќе не одржува у живот.
И добро е кога ќе го прифатиме тоа.
А, трагично е кога се лажеме себе си и другите.

Инстинкт за преживување = егоцентризам.
Без тоа, аш, нема ништо.

I sto ova li e egocentricnost... ??? Ne sakam da sum najpameten sakam da sakam nekogo i da ne se plasam , ohhh ohhh kako toa jebeno mi fali..i na tebe i na site koa biza gledale vo sebe ke sfatime ... da Vi ibam toa pickite plasljivi ova mi e najbolji post ever ama nikoj nema da go razbere picka Vi mater plasljiva... i crknete so pola sila i zivot i kukajte kako zivotot ne cini ppolni so strav ...


Rano je za ljubav za srecu kasno je , i sto dali e toa taka ... jebem ti zivot , tupani site bez da ja razberete sustinaat sietate ko zombi ... a ednostavno e... BEZ STRAV
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
I sto ova li e egocentricnost... ??? Ne sakam da sum najpameten sakam da sakam nekogo i da ne se plasam , ohhh ohhh kako toa jebeno mi fali..i na tebe i na site koa biza gledale vo sebe ke sfatime ... da Vi ibam toa pickite plasljivi ova mi e najbolji post ever ama nikoj nema da go razbere picka Vi mater plasljiva... i crknete so pola sila i zivot i kukajte kako zivotot ne cini ppolni so strav ...


Rano je za ljubav za srecu kasno je , i sto dali e toa taka ... jebem ti zivot , tupani site bez da ja razberete sustinaat sietate ko zombi ... a ednostavno e... BEZ STRAV

Ko je shvatio shvatio je ko nije ko Vas jebe
I ti si meni nekada srao da sam ja picka i da nemam pojma. Jebesh mi mater ako chekam od alkohola da izvadi najbolje od mene. Best post ever... :cuc:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
egocentricni sme i toa e prirodno. nie od utro do legnuvanje non stop mislime na se be i preku sebe na site onie koi se po nesto povrzani so nas.Sekoj za sebe e centar na svoeto vnimanie, bidejki sekoj preku sebe go poima svetot.No toa ne treba da se sfati negativno, mislejki na sebe i sakajki se sebe nie imame kriterium kako sakajki se sebe treba da gi sakame svoite blizni. oti se veli sakaj go blizniot kako stose sakas sebe si.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Воопшто не сум таков како што тврди насловот.Да гледам да ги задоволам основните човекови мои потреби и задоволство,ама гледам и сакам на другите да им е убаво.Пред некоја ден кога отидов на гости кај мојот другар,таму беше и неговиот внук кој што ми рече дека стално сум бил насмеан.Ме изненади неговата детска обсервација на мене,тоа е така затоа што тоа дете ме нема видено налутен.Сите пишуваат колку се големи егоисти ова, она, а скоро сите кога можат и колку можат даваат донации за сиромашните или на тие кои им треба помош.Па сведоци сме на разни хуманитарни акции и дарувања во облека, пари, крводарителство итн.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
Секој човек е егоцентричен...тоа е така програмирано во нас.

Но се трудам да сум што помалку во негативниот смисол.
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Егоист во смисла способна да преживеам-сум, но дефинитивно не сум егоманијак кој мисли дека сите и се постојат само заради него/неа.
Во личните контакти, во релациите со луѓето секогаш сум отворена и полна со разбирање, емпат сум. Отстапките за работи за кои ценам дека ништо битно не ми менуваат ги правам со леснотија, ниту не ги доживувам како отстапки.
На крај на краиштата, очите на луѓето околу мене никогаш не сум ги доживувала како огледало пред кое треба да позирам за да видам убав одраз, оти, таквиот претеран егоизам се должи на несигурност.Од страв да не бидат отфрлени и исмеани некои луѓе превисоко го дигаат гардот. Најчесто имам разбирање за нив, но некогаш умеат навистина да бидат напорни.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Може сме сите егоисти по природа, сите сакаат да се спасат себеси пред другите натурлих, но не сум доволно егоист за некој од страна да ме нарече егоист.

Од дно на душата ги мразам големите егоисти во последно време сретнав многу такви, и не ми е проблем во фаца да им кажам дека ја презирам таа нивна особина, некои од нив не заслужуваат ни мое внимание, затоа не го ни добиваат.
Треба да научат да го сфаќаат светот околу нив малку пореално.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Egoisti , trgnuvame sekogash od sebe i svoite zelbi, za ispolnuvanje nevodejki smetka ili barem ne dovolno za chuvstvata na drugite .... kolku sme takvi ?

Mene nekogash mi e toa golema mana ... sum dobil mnogu na kratki stazi , no sum veciti gubitnik na dolgi.

Toa jebeno JAS izvira od nesigurnosta i zelbata za postojano dokazuvanje... So tek na godinite probuvav da go namalam toa kaj mene , taa kompetitivna priroda da najdam balans no tesko mi odi.

Na najmala nesigurnost pokazuvam zabi prorabotuva odbranbeniot mehanizam i povreduvam luge koi mi znachat. Egoizam sostojba na pomracena svest ili pomala stepen od narcisoidnost ne znam ...

No, nekogash se sluchuvaat sluchki koi ne mozesh ni da gi pretpostavish koi ti pokazuvaat kolku si mal vsushnost i kolku treba da se sramish od bezocnosta i nemanje takt. I ke pozalam malku, sto sum bil kreten no povtorno i povtorno ko zaroben u magicniot krug po odredeno vreme shematskite sliki na odnesuvanje se povtaraat...JAS JAS JAS sekogash JAS vo centarot ...

Sto mislite sto moze da go smeni toa ?

Po mene zasega samo momentite na iskrena ljubov i prifakanje go nistat porazitelniot efekt na egoizmot...koj vprocem e samo nisto poveke od prikrien strav.
Ne znam... sto mislite Vie ?
Јас сум таква исклучиво за некоја работа која живот ми значи, сум се себевложувала во неа, сум ја мислела, пустела , правела и не давам никој да ми ја одземе или да ми го отежне патот до неа. Во врските каде немало иднина, може да се каже дека исто така сум била егоцентрик, затоа што не можам да сум сигурна дека и утре ќе сум овде, така што немам време за губење ако нешто не иде. Многу отворено сум компетитивна. Но - фер компетитивна. Ако си подобар-бујрум ќе се` пробаме. Не водам нечесни игри. Мислам дека мојата состојба на егоцентричност не може да ја смени ништо, како ни ничија друга. Можеби всушност, некоја доза на огромна љубов кон некого. Но, како и да свртам, таа љубов ја чувстуваме затоа што на нас ни е убаво, така што - пусти прај, пак сме егоцентрични. Тоа не` прави индивидуи.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Ако не сме такви нема ни да постоиме, затоа што нема да можеме да опстоиме..
А некој што спомна погоре дека немора секогаш да ги повредуваме другите? Да, немора.. Но.. Ако не ги повредиме ние мислите дека тие нас нема? Сите сме исти.. Како што јас затоа што мислам само на себе повредувам друг.. Ако размислувам на тоа да не го повредам.. Тој другиот мислејќи само на себе ќе ме повреди мене.. Тоа е тоа.. Можеби и егоцентричноста е токму тоа што ги прави луѓето ѓубриња.. Но фактот дека се ѓубриња ги одржува во живот.. А секој во својот живот има само една работа - сам себе.. Што го прави егоцентричен.. И тн и тн во круг.. Тоа е дел од човековото постоење..
П.С. А зашто би го смениле тоа?
 
Член од
25 јануари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
2
abe momentot e sto sekoj ima ego, ama retki se tie egomanijacite.ama tie retki egomanijaci go unistuvaat svetot
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Јас не сум егоцентрична баш но тоа ми е маана зошто секогаш гледам на другите да му угодам а ЈАС некаде на предпоследно место, се имам зафркнато многу пати :tapp:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Јас не сум егоцентрична баш но тоа ми е маана зошто секогаш гледам на другите да му угодам а ЈАС некаде на предпоследно место, се имам зафркнато многу пати :tapp:
А зошто го правиш тоа, односно ги ставаш другите пред себе, штом сметаш дека тоа не ти користи, туку баш спротивното?
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
А зошто го правиш тоа, односно ги ставаш другите пред себе, штом сметаш дека тоа не ти користи, туку баш спротивното?

Таква ми е душата:kesa: таква сум, сакам да им помогнам на луѓето, не ми користи многу освен што се чуствувам поисполнето, ама ајде де кој да ме разбере :)
 
С

Сатори

Гостин
Таква ми е душата:kesa: таква сум, сакам да им помогнам на луѓето, не ми користи многу освен што се чуствувам поисполнето, ама ајде де кој да ме разбере :)
Нормално дека си егоцентрична сонце, кога им помагаш на луѓето ти расте позитивниот рејтинг кај нив, а твојата егоистична потреба се задоволува со исполнетоста како краен чин на процесот во помагење.

Еххх ... сите да не исполнуваше тоа, немаше да има трули јаболка.
Ама има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom