Колку сме егоцентрични?

Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Egoisti , trgnuvame sekogash od sebe i svoite zelbi, za ispolnuvanje nevodejki smetka ili barem ne dovolno za chuvstvata na drugite .... kolku sme takvi ?

Mene nekogash mi e toa golema mana ... sum dobil mnogu na kratki stazi , no sum veciti gubitnik na dolgi.

Toa jebeno JAS izvira od nesigurnosta i zelbata za postojano dokazuvanje... So tek na godinite probuvav da go namalam toa kaj mene , taa kompetitivna priroda da najdam balans no tesko mi odi.

Na najmala nesigurnost pokazuvam zabi prorabotuva odbranbeniot mehanizam i povreduvam luge koi mi znachat. Egoizam sostojba na pomracena svest ili pomala stepen od narcisoidnost ne znam ...

No, nekogash se sluchuvaat sluchki koi ne mozesh ni da gi pretpostavish koi ti pokazuvaat kolku si mal vsushnost i kolku treba da se sramish od bezocnosta i nemanje takt. I ke pozalam malku, sto sum bil kreten no povtorno i povtorno ko zaroben u magicniot krug po odredeno vreme shematskite sliki na odnesuvanje se povtaraat...JAS JAS JAS sekogash JAS vo centarot ...

Sto mislite sto moze da go smeni toa ?

Po mene zasega samo momentite na iskrena ljubov i prifakanje go nistat porazitelniot efekt na egoizmot...koj vprocem e samo nisto poveke od prikrien strav.
Ne znam... sto mislite Vie ?
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Сакале нејќеле сите сме донекаде егоцентрични, но е битен начинот на кој го покажуваме тоа, а тоа зависи од тоа колку сме свесни.
Токму така како што викаш Винстон, прикриен страв, комплекси, но не ги покажуваме сите на ист начин, некои се поприсебни да се изразам така, а тоа е важно... еден вид тест.
И една реченица од Бертранд Расел би се вклопила тука - The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Сме...доволно сме такви. Егоисти. Барем јас.
И гледано од овој аспект тоа е лоша работа зашто секогаш се поставуваш себеси на прво место неводејќи ни најмала сметка или пак колку да не биде без ич, водејќи минимална грижа за другиот. А лошото е токму тоа што секогаш тој другиот е оној којшто, наспроти нас кој го игнорираме него, ни возвраќа со многу љубов, трпение и топлина.

Причина за егоцентричноста?- Искомплексираноста. Стравот дека ќе бидеме или дека би биле повторно повредени. Стравот дека би можеле повторно да го минуваме истиот пат кој веќе еднаш сме го минале и дека повторно ќе ја почувствуваме истата болка. Затоа си поставуваме стакларник, се заглучуваме во него и понатаму дејствуваме исклучиво од зад штитот на егоцинтризмот. Несвесно си наметнуваме на себеси дека е подобро да бидат другите повредени отколку повторно ние, а самото тоа несвесно не тера и толку окрутно да се однесуваме, без некоја посебна намера повредувајќо ги другите.

Според мене, колку е поголем егоцентрикот- толку е поголем стравот кој во себе го носи истиот. Дали страв од болка, дали страв од повреда, дали страв од осаменост или од нешто сосема десетто на крај и не е битно. Важно стравот и комплексите во ниту еден момент не изостануваат кај егоцентрикот.

А на прашањето кој е лекот и што може да го смени егоизмот, мора да се сложам со Winston т.е. дека само вистинската искрена љубов и прифаќањето можат ако не да го уништат тогаш барем драстично намалат егоизмот. А се тежнее кон тоа, нели :))
 

osicka

ЅвЕрЧе
Член од
12 декември 2005
Мислења
312
Поени од реакции
4
Јас сум егосентрична признавам, а и секој што би рекол дека не е барем ни малку би излажал. По теоријата на Папакоот на светот кој е и сосема точна вели дека „ Папакот на светот е всушност човекот кој зборува (во случајов јас) затоа што се што се случува е околу таа личност и секогаш тргнува од сам себе, ги прави работите како што нему му одговараат и да не му одговараат во целост еден дел мора да му одговара зошто нормално не би го направил тоа. И полсе пак ке казе дека не е егоцентричен:toe:
 
Член од
25 март 2007
Мислења
204
Поени од реакции
14
Toa jebeno JAS izvira od nesigurnosta i zelbata za postojano dokazuvanje...

Hmm... Faktot shto si go upotrebil zborot 'jebeno' ukazuva na toa deka ne stanuva zbor za zelba za postojano dokazuvanje. Dokolku e zelba, togash nikogash nema da zazalish i da ne si go sakash sopstvenoto jas zatoa shto si moral da napravish neshto shto mozebi i ne go sakash, t.e. da povredish nekogo. Mozebi tvojot napor za postojano dokazuvanje proizleguva od neshto drugo. Toa shto custvuvash `nesigurnost` dava nekoja nasoka za shto mozebi stanuva zbor. Na chovek mu se javuva nesigurnost koga pocnuva da misli deka ne e dovolno dobar. I toa, deka ne e dovolno dobar tokmu vo onie oblasti koi toj lichno veruva deka se vazni-mnogu mi e gajle dali sum dovolno dobar vo raketno modelarstvo. Znachi, toa shto si se pocustvuval nesiguren znachi deka si pocnal da se custvuvash deka, vo nekoj aspekt shto ti e vazen tebe, ne si dovolno dobar. Normalno, sekoj chovek ne saka da se cuvstvuva taka, ne saka da se cuvstvuva nedovolno dobar i e podgotven se da napravi za da ne se custvuva taka. Duri i ona shto voobichaeno ne saka da go napravi-da povredi nekogo shto ne saka da go povredi, kako shto si napravil ti.

Klucot lezi vo toa, vo toa zoshto se custvuvash nedovolno dobar. Dali ke se custvuvame dovolno dobri ili ne zavisi od nashite uveruvanja. Ich ne mi e gajle dali sum drvo vo raketno modelarstvo bidejki veruvam deka raketnoto modelarstvo e krajno nebitno. No, dokolku odberam da veruvam deka raketnoto modelarstvo e bitno, togash odednash ke pocnam da se custvuvam nedovolno dobar i ke pocnam da sakam da prezemam neshto za da stanam dovolno dobar, za da mozam pak da se sakam sebesi, i ako treba da povredam nekogo shto ne sakam da go povredam za da bidam dovolno dobar (vo raketno modelarstvo), ke go povredam. Znachi, dali ke se sakam sebesi ili ne, dali ke se custvuvam nesiguren ili ne, i dali ke povredam nekogo ili ne, zavisi od toa dali veruvam deka raketnoto modelarstvo e bitno ili ne, od toa dali veruvam vo uveruvanjeto 'Ne si dovolno dobar ako ne si dobar vo raketno modelarstvo'.
Primerot so raketno modelarstvo e samo 1, a moze da ima 301489134.
'Ne si dovolno dobar ako ne si ebel X zenski.'
'Ne si dovolno dobar ako nemash pari.'
'Ne si dovolno dobar ako drn drn drn'
Ti ne naveduvash vo koja zona, poradi koe uveruvanje si se pocustvuval nedovolno dobar. Probaj da otkriesh koe e toa uveruvanje, i oslobodi se od nego. Pocni da veruvash deka ne e tocno uveruvanjeto deka ne si dovolno dobar ako ne _________________, i pocni da veruvash deka si dovolno dobar bez ogled na toa dali _____________________.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Pocni da veruvash deka ne e tocno uveruvanjeto deka ne si dovolno dobar ako ne _________________, i pocni da veruvash deka si dovolno dobar bez ogled na toa dali _____________________.

Mnogu pameten muabet ti e ova :smir:

Mojot problem ustvari po muabetov e feedbackot nenavremen ili neadekvaten od nekoi x, x osobi... A toa jas ne mozam da go smenam kaj drugite , a sebe da se smenam mozam... normalno toa e najtesko :tv: posto covekot e sustestvo na NAVIKITE...smeni gi navikite ke go smenish i covekot i percepcijata za dobro i zlo, percepcijata voopsto.

Al u sekoj slucaj jak muabet bravos :smir:
 
Член од
24 септември 2008
Мислења
450
Поени од реакции
14
Причина за егоцентричноста?- Искомплексираноста. Стравот дека ќе бидеме или дека би биле повторно повредени. Стравот дека би можеле повторно да го минуваме истиот пат кој веќе еднаш сме го минале и дека повторно ќе ја почувствуваме истата болка. Затоа си поставуваме стакларник, се заглучуваме во него и понатаму дејствуваме исклучиво од зад штитот на егоцинтризмот. Несвесно си наметнуваме на себеси дека е подобро да бидат другите повредени отколку повторно ние, а самото тоа несвесно не тера и толку окрутно да се однесуваме, без некоја посебна намера повредувајќо ги другите.
Ne bi se soglasila deka toa e strav. Toa esamo odbramben mehanizam koj moras da go imas za da ne te povreduvaat konstantno. Tocno e deka sme egoisti i do nekoj stepen treba da bideme zatoa sto za da sakas nekoj drug prvo mora da se sakas sebe si. Sekogas treba prvo od sebe da poagame (egoisticka recenica neli)?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ne bi se soglasila deka toa e strav. Toa esamo odbramben mehanizam koj moras da go imas za da ne te povreduvaat konstantno. Tocno e deka sme egoisti i do nekoj stepen treba da bideme zatoa sto za da sakas nekoj drug prvo mora da se sakas sebe si. Sekogas treba prvo od sebe da poagame (egoisticka recenica neli)?
Кога еднаш или два пати сме биле повредени, после тоа свесно си поставуваме одбранбен механизам и се браниме себеси од следниот можен удар.
Кога повеќе пати сме биле повредувани и кога веќе еднаш ќе се стави крај на се, сакале ние или не, несвесно се плашиме од следното нешто кое што би можело да не очекува.

Сите ние сме егоисти помалку или повеќе ама стравот се јавува исклучиво кај големите егоисти. Не се прави муабет за малата доза на егоизам која го поставува човекот на прво место пред сите други.

Sekogas treba prvo od sebe da poagame (egoisticka recenica neli)?
Што не значи дека секогаш треба и да ги повредуваме другите, нели?
 
Член од
24 септември 2008
Мислења
450
Поени од реакции
14
Сите ние сме егоисти помалку или повеќе ама стравот се јавува исклучиво кај големите егоисти. Не се прави муабет за малата доза на егоизам која го поставува човекот на прво место пред сите други.



Што не значи дека секогаш треба и да ги повредуваме другите, нели?
Tocno ama nie nesvesno gi povreduvame drugite a ne namerno, ima razlika. A koga stanuva zbor za stravot spred tebe jas ne sum egoist. Jas ne se plasam ama se stavam sebe si na prvo mesto.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Tocno ama nie nesvesno gi povreduvame drugite a ne namerno, ima razlika. A koga stanuva zbor za stravot spred tebe jas ne sum egoist. Jas ne se plasam ama se stavam sebe si na prvo mesto.
Некогаш несвесно, некогаш полусвесно, во секој случај не е намерно.
А тоа што се ставаш себеси на прво место пред сите останати (барем се додека немаш деца) е сосема нормална појава зашто како и да е, денес секој гледа прво за себе а потоа и за другиот.
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
206
Поени од реакции
3
Сите сме....е сеа кој помалку,кој малку повеке од шо треба....
Јас лично не сум некојси егоцентричен,но тоа шо си е мое доволно го ценам...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Po mene zasega samo momentite na iskrena ljubov i prifakanje go nistat porazitelniot efekt na egoizmot...koj vprocem e samo nisto poveke od prikrien strav.
Браво! :cuc:

Да одговорам на насловот... Икс луѓе сметаат дека треба да бидам по! Јас сепак мислам дека треба во другиот правец. И повеќе од доволно сум.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Луѓе, до кога ќе одбиваме да прифатиме дека сме родени ЕГОЦЕНТРИЧНИ и дека тоа не е воопшто лоша ствар?
Егоцентризмот не одржал и ќе не одржува у живот.
И добро е кога ќе го прифатиме тоа.
А, трагично е кога се лажеме себе си и другите.

Инстинкт за преживување = егоцентризам.
Без тоа, аш, нема ништо.
 
V

[vladimir]

Гостин
Егоцентричноста е карактеристика на личноста.
Сите ние имаме вистинско и лажно его.Вистинското е онаа наша изворна особина, самопочитувањето и почитувањето на другите личности, а лажното е она кое е безобразно спрема гругите.Повеќето ја имаме потиснато егоцентрицноста во нас на сите ни одговата да бидеме "наивни", но кога се работи за нешто "наше" сите понекогаш знаеме да бидеме навистина егоисти.
Оној позитивниот егоизам би требало да ни биде идеалот кон кој сите треба да тежнееме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom