Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Ха Ха Ха, закон е темата. Пред само еден век пристоен живот бил да немаш вошки во сите алишта што ги поседуваш, а тие сите обично биле еден комплет. Во Африка и ден денес се смета за пристоен живот ако не мораш да пропешачиш 4-5 километри за да се напиеш вода.

Сега гледам дека пристоен живот било 2 до 4 пати да излезеш во ресторан со семејството и да потрошиш 200-400 евра. И без летен и зимски одмор не го бивало пристојниот живот. :D

Абе...
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
600 евра редовна нето-плата поединечно за секој брачен другар, значи месечно да им влегуваат у куќа 1200 евра, под услов да им е веќе решено стамбено прашање и да се скромни, пристојни луѓе! Под пристоен живот подразбирам едно летување од 7-8 дена на Егејско море, 2-3 одења за Дојран викендашки, некоја прошетка до поголем град на шопинг, ова ако сте од помал град и слични најосновни работи
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.554
Ова пристоен живот е многу релативна работа и малку глупо е да се нафрлаат цифри.
Нели и Платон(валда беше он,бем ли га) рекол дека секој човек е богат/сиромав во зависност од неговите потреби.
Некој рачуна дека има пристоен живот ако има 25 илјади плата,друг под 2500-3000 евра вика дека е мизерување.


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Иначе би додал преку годината, покрај едно убаво летовање и едно зимување, барем една 4-5 дневна пролетна или есенска шетанција низ светот.
Зошто да застанеш тука? И еден лет годишно со спејс шатл е нужен дел од еден пристоен живот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Зошто да застанеш тука? И еден лет годишно со спејс шатл е нужен дел од еден пристоен живот.
Ако за тебе летен, зимски одмор и една шетанција низ светот ти е споредливо со спејс шатл, тогаш тебе ти се критериумите многу ниски наспрема моите. Раздвој го тоа што го имаме од тоа што треба да го имаме како нормалност.

А и на крајот на краиштата, тоа е субјективно, секој си ги гради своите критериуми. Незнам зошто мора да бидеш циничен во врска со ставовите на другите.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Ако за тебе летен, зимски одмор и една шетанција низ светот ти е споредливо со спејс шатл, тогаш тебе ти се критериумите многу ниски наспрема моите. Раздвој го тоа што го имаме од тоа што треба да го имаме како нормалност.

А и на крајот на краиштата, тоа е субјективно, секој си ги гради своите критериуми. Незнам зошто мора да бидеш циничен во врска со ставовите на другите.
Се извинувам, не мислев да бидам циничен, во право си.

Муабетот ми е, на 99% од нас овде дедовците и бабите ни спиеа заедно со домашните животни. Само еден век подоцна, шетанција по светот на есен и напролет била дел од нормалниот живот. Плус два годишни одмори. Супер.

Слезете од облаците, не сте потомци на кралски семејства.

Мене искрено критериумите за пристоен живот ми се ниски, по тоа што го читам овде. Но се лажите ако мислите дека без годишен одмор или без шетанции нема да бидете среќни, и дека ако одите на еден одмор ќе бидете посреќни, а плус со зимски, два пати посреќни. Врска нема тоа со животот.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ако за тебе летен, зимски одмор и една шетанција низ светот ти е споредливо со спејс шатл, тогаш тебе ти се критериумите многу ниски наспрема моите. Раздвој го тоа што го имаме од тоа што треба да го имаме како нормалност.

А и на крајот на краиштата, тоа е субјективно, секој си ги гради своите критериуми. Незнам зошто мора да бидеш циничен во врска со ставовите на другите.
Ти идеш на зимовање,летовање и 4-5 ексурзии и живееш со твоите дома ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Се извинувам, не мислев да бидам циничен, во право си.

Муабетот ми е, на 99% од нас овде дедовците и бабите ни спиеа заедно со домашните животни. Само еден век подоцна, шетанција по светот на есен и напролет била дел од нормалниот живот. Плус два годишни одмори. Супер.

Слезете од облаците, не сте потомци на кралски семејства.
Да размислувале сите како тебе кога дедовците ни спиеле со домашните животни, уште и ние ќе спиевме со домашни животни. Време е да почнеме да се цениме повеќе.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Да размислувале сите како тебе кога дедовците ни спиеле со домашните животни, уште и ние ќе спиевме со домашни животни. Време е да почнеме да се цениме повеќе.
Нема врска дали се цениш повеќе или помалку со тоа дали сакаш да одиш на еден или два годишни одмори. Искрено мислиш дека квалитетот на животот се крева со бројот на годишни одмори и шетанции по светот?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Ти идеш на зимовање,летовање и 4-5 ексурзии и живееш со твоите дома ?
Што правам јас, не соодејствува со тоа што го пишувам на темава. И како е релевантно со тоа што го правам јас, со тоа што треба да се смета како нормалност ?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Што правам јас, не соодејствува со тоа што го пишувам на темава. И како е релевантно со тоа што го правам јас, со тоа што треба да се смета како нормалност ?
Свака част, редок човек си ти.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Нема врска дали се цениш повеќе или помалку со тоа дали сакаш да одиш на еден или два годишни одмори. Искрено мислиш дека квалитетот на животот се крева со бројот на годишни одмори и шетанции по светот?
Не се крева со самото шетање и годишните одмори, туку се крева доколку можеш да си ги приуштиш доколку сакаш. Тоест да имаш можност за избор. А ти можеби ќе сакаш да си ги чуваш парите и да правиш бизнис со нив или штоидае.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
Се извинувам, не мислев да бидам циничен, во право си.

Муабетот ми е, на 99% од нас овде дедовците и бабите ни спиеа заедно со домашните животни. Само еден век подоцна, шетанција по светот на есен и напролет била дел од нормалниот живот. Плус два годишни одмори. Супер.

Слезете од облаците, не сте потомци на кралски семејства.
Мене ми изглеа доста нормално имајќи го предвид Airbnb и Wizzair. Може доста да си го разубавиш животот ако си креативен. И таму има нормални маркети и нормално пиво кафе да седнеш. Зашто таму би јадел по елитни ресторани кога ни тука не јадам. Какви кралски семејства какви бакрачи. Барса преефтина во овој период. Башка овие се од најекономска класа сервиси. Имаш и за средна класа со хотели спа, имаш и кралски со private jet.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Свака част, редок човек си ти.
Можеш малце подробно да објасниш како тоа ме прави редок човек? Пишувам општи работи, а не конкретни за мене барем во оваа тема. На други теми имам пишано конкретно за мене. Како што гледам сите го прават тоа. Не ти ја разбирам провокацијата што ја правиш, ниту те навредив, ниту некако те посочив.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Можеш малце подробно да објасниш како тоа ме прави редок човек? Пишувам општи работи, а не конкретни за мене барем во оваа тема. На други теми имам пишано конкретно за мене. Како што гледам сите го прават тоа. Не ти ја разбирам провокацијата што ја правиш, ниту те навредив, ниту некако те посочив.
Не е провокација, само до сега немам чуено за човек може се ова да си го дозволи а да сака да живее со неговите и уште ако имаш фамилија на куп све. Затоа реков редок човек си. Не беше негативно напишано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom