Колку луѓето знаат да ценат?

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Колку што мислам дека повеќето добро знаеме - Не секогаш на доброто се враќа со добро и не секогаш се добива заслуженото Благодарам. Не е до зборот, повеќе е до односот нели.. Па незнам.. Што мислите вие.. Колку луѓето се да не речам *наштеловани* да ценат?
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Ich...site si znaeme kako e da bidesh iskoristen/a na nekoj nachin od "drugari" i site tie takvi koristoljubci...Sonce ti sama ostei sega bash pred nekoj den za ova...Koga na nekoj ke mu podadish prste toj ti ja bara cela raka...mislam deka poleka poleka umirat blagodarnite luge site gledat da te iskoristat vo sekoj sluchaj.Poz
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Секојневно гледам вакви луѓе, неблагодарни, веројатно самиот човек е по природа неблагодарен. Ако му дадеш леб, ќе побара погача, ако немаш погача, ќе те мавне со камен. Рани куче да те лае.
Понекогаш не мора којзнае колку да ја изкажуваш благодарноста, но треба да ја цениш личноста што ти помогнала на ваков или таков начин. Колку повеќе ти дава некој, толку повеќе бараш, синдром на вечно незадоволство од даденото. Наречето го тоа користољубивост, наречето го тоа лакомост, значи тема пак поврзана со човековата себичност. Дали е заблуда на неблагодарниот дека е тој супериорен во однос на оној кој дава?
Колку пати сме виделе богати "деца" кои убаво ги исцедиле своите родители, а потоа ги третираат истите како недостојни за почит? Ова е нешто како проблем на денешницата, кога родителите се обидуваат да ја "купат" љубовта од децата, а децата прераснуваат во разгалени, не знаат да го почитуваат тоа што го имаат, тоа што им е дадено а е заработено со труд...Како да не се цени ни вложениот труд, ни помошта, ни жртвата. А и потоа по созревањето, истите овие луѓе ќе си останат зависни од "изворот", со потенцијал да станат само паразити на општеството.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Најверојатно на луѓето во природа им е да не се ценат меѓу себе.Колку повеќе им даваш толку повеќе искористуваат.Не се сите такви но поголемиот дел од луѓето се.Најверојатно ова се должи на борбата која се води за опстанок.Ако сакаш да преживееш мора да бидеш суров и да газиш се пред себе.Ама јас не се согласувам.Тоа е се до воспитувањето.
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Луѓето незнаат да ценат, крај.

Можеш да бидеш добар и фин со сите секогаш... ама само еднаш ако згрешиш, можеби ке ти се прости но... се добро се заборава, грешката ти се памти за навек.
И обратно... ако си лош, себичен итн... доволно е само еднаш да направиш нешто добро и сите ке бидат "Алал му вера... не прави, не прави... ама коа ке направи" и тоа никогаш нема да го заборават.

Така да, ако си добар... може одвреме-навреме малце да се "биде лош", да разочараш... ама малце, чисто колку да те "ценат".

It's a pretty fu*ked world that we're living in. :helou:
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou: Го ценам секое добро што некој ќе го направи за мене и се трудам во моите можности соодветно да одговорам. Додека јас ако направам добро, не очекувам да ми се возврати ,за разлика од порано кога тоа ме мачеше бидејки мислев дека лугето се неблагодарни . До ова дојдов со годините ,искуствата, фрустрациите и сега се чувствувам многу поубаво .:smir: :smir: :smir:
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Не многу, ретки се тие кои знаат да ми кажат фала за тоа шо сум го направила за нив, а има многу луѓе шо иам напраено за нив многу а до ден денес не им текнува едно фала да кажат, а и никогаш нема да признаат дека сум направила нешо за нив, како и да е нивни проблем ја сум мирна со тоа шо сум направила добро дело.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Да цениш некого е да го разбереш во целост и неговиот (потенцирам неговиот) напор да го сфатиш.

Утре некој тежок аутист да те погледне длабоко во очи и да ти се насмевне е голема работа и неговиот напор огромен. Тоа што странци на улица го прават (може и несвесно) додека се разминуваат е ништо, затоа е и важен напорот од човек до човек. Треба да се почитува секоја борба и да се цени тој факт. Не користа.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Ne znaat.Svetot e stanat tolku sebicen sto ne znae da ceni nisto drugo osven parite.
 

Black LiLy

Her Majesty, My Queen, HIP-HOP
Член од
5 ноември 2007
Мислења
109
Поени од реакции
3
People are selfish bastards. They do not appreciate anything. Srew them!!!
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
ma nikoj ne cene, od koa ke ti se sluci samo tragedija istoto deza vu se slusha "ova iskustvo me nauci da gi cenam tie shto gi sakam." a i od koa pocnuvame da se cenime, ne se iskazuva toa mnogu, zatoa shto makedonskiot narod ne e emotiven so familijata kako sto se drugite narodi.
imafme prezentacija od eden tip koj sto bil vo irak i koj sto primil 144 kurshumi u sebe. prezivea tipot, so sekoe cudo, ali ni reche "od togas bez da gi gushnam decata i zhenata, i bez da ima kazam deka gi sakam najmnogu na svetot, ne ja napustam kukjata. i ako spijat gi budam." a ne znam dali nekoj od nas se sekjava koga posleden pat na mama ili na tato mu kazale te sakam ili pa obratno
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
ma nikoj ne cene, od koa ke ti se sluci samo tragedija istoto deza vu se slusha "ova iskustvo me nauci da gi cenam tie shto gi sakam." a i od koa pocnuvame da se cenime, ne se iskazuva toa mnogu, zatoa shto makedonskiot narod ne e emotiven so familijata kako sto se drugite narodi.
Од кај па сеа испадна ова за македонскиот народ:toe: ??
Не може да ги гледаме луѓето на тој начин, овој народ е оваков, оној е онаков. Овој проблем со (не)ценењето го имаш у Македонија, ама го имаш и на секое делче од светот. Да скратиме, општо човекот е неблагодарно суштество.
Ме заинтересира мислењето и на Unknown artist, значи колку е апсурдно тоа, а сепак испаѓа точно, колку е "смешен" токму тој начин на ценење, баш така, да воздигаш лош човек кога направил добро дело и да осудуваш добар човек кога згрешил:uvo: .
 

**Buli**

засекогаш дете!!!
Член од
3 декември 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Зарем постои уште зборот ,,фала,,??:nesvest:
аууу, одамна го немам слушнато....какво ценење беее, се трудам цел живот за некои работи, за што??.....за на крај да излезам секогаш најглупавата....СЕКОЈА ЧЕСТ НА ИСКЛУЧОЦИТЕ, ама ендемични се...
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Колку човек знае да цени?
Онолку колку што била ценета неговата личност, однос...
За жал луѓето престануваат да ценат туѓа вредност доколку другите не ја испочитувале неговата. Индивидуалноста ретко доаѓа до израз, ретко и` се дава можност.
На прво место се става користа, но интересно е тоа што ни самата таа не е ценета. Туф, испаѓа дека и користа е искористувана:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom