Колку игрите се добри по нашето здравје?

Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ко што знам некои се добри за развивање на логика...булшит!
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
38
Поени од реакции
0
Igrite se samo za tepanje vreme ne za 24/7 ne samo sto ti go unistuvaat socijalniot zivot tuku i sozdavaat zavist i stom si veke navlecen vo svetot na igrite edinstveno zadovolsto ke ti bide da izigras nesto,zaboravajki na se so e drugo...
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Играејте фифа и пес, си ја развивате креативноста.
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Се поголем е бројот на деца кои со денови не излегуваат од соба, не се тушираат, не јадат, стануваат агресивни, попуштаат на училиште, а причината поради тоа не се алкохолот и дрогата, туку видеоигрите. Психијатрите предупредуваат дека видеоигрите треба да бидат само една од палетата активности со кои се исполнува слободното време на децата. Доколку се претера може да се појави зависност.
- Со часови е пред компјутерот со видеоигри. Заборава да јаде, да пие и да оди во тоалет. Ако му речеш да престане, тогаш се лути - раскажува мајка на 12-годишно дете.
Таа додава дека додека е детето дома, контролира колку време е пред компјутерот.
Децата со видеоигрите се дружат и во играчниците што ги има насекаде, а таму еден час играње е 10-20 денари.
Меѓу најомилените игри се оние каде што се симулира борба и тепање, како што се „Дота“, „Воркрафт“ или, пак, брзо возење, како „Тракманија“.
Лекарите се согласуваат дека зависноста од видеоигрите е иста како и другите видови зависност.
- Во овој случај, навиката да се играат ваков вид игри прво станува опсесија, а потоа и зависност. Училиштето, храната, хигиенските навики се ставаат во втор план, а играта станува најважна - вели Иоанис Гаидаѕис, психијатар и системски психотерапевт во Заводот за ментално здравје на децата.
Неговото искуство покажало дека родителите кај нас на видеоигрите не гледаат како на потенцијална опасност, а стручна помош бараат бидејќи детето има лош успех на училиште, бега од часови или станува агресивно.
- Сите деца што играат видеоигри не стануваат зависни. Тоа покажува дека причината за појавата на оваа зависност треба да се бара во системските проблеми кои постојат во семејството, училиштето или во општеството - вели Гаидаѕис.
Тој додава дека зависност не се развива преку ноќ.
- Уште од најмала возраст родителите ги учат децата да гледаат цртани филмови и да играат игри само за да бидат мирни и да не прават проблеми. И тоа на родителите им одговара се додека не се почувстуваат последиците - вели Гаидаѕис.
Лекарите потенцираат дека играњето видеоигри може да биде корисно за децата, доколку е умерено и дозирано.
- Видеоигрите ја поттикнуваат интелигенцијата и развојот на мозокот кај децата, па затоа може да бидат и корисни. Колку време е корисно децата да играат видеоигри, а кога веќе тоа преминува во опсесија и зависност, во секој случај е различно - вели Гаидаѕис.
Американското лекарско здружение смета дека зависноста од игрите треба да се стави во групата психијатриски болести и овие деца треба да се вклучат во третмани за лекување. Овој вид зависност треба да влезе и во пописот на ментални болести. Околу 90 отсто од Американците играат видеоигри, а околу 15 отсто од нив се сметаат за зависни.
Лекарите предупредуваат дека зависни од видеоигрите може да бидат и возрасни. Поради тоа ја губат работата, самопочитувањето и го напуштаат семејството.

Фала многу пријатно:wink:
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
а ако се игра MMORPG се развива логика а и во играта има и дружење.
FPS игрите го ја подобруваат можноста за забележување детали.
Премногу играње игри сепак не е најдобро но играње не и ни штетно.
 

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
nekogas igrite se dobri no nekoas se losi po zdravjeto :P
 

proxx

The Hardcore!
Член од
1 март 2007
Мислења
226
Поени од реакции
4
Незнам дали ја знаете играта Postal 1/2. Играта е стварно луда, колење, убиства.. масакрска игра.. некој човек во Белгија пред 1/2 години направил масакр според таа игра.. и во Белгија е забранета таа игра, а јас будала ја играм..
Па сеа видете вие дали не влијаат такви игри..

Поздрав
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
Незнам дали ја знаете играта Postal 1/2. Играта е стварно луда, колење, убиства.. масакрска игра.. некој човек во Белгија пред 1/2 години направил масакр според таа игра.. и во Белгија е забранета таа игра, а јас будала ја играм..
Па сеа видете вие дали не влијаат такви игри..

Поздрав
И јас го имам тоа слушнато :) :vozbud:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Незнам дали ја знаете играта Postal 1/2. Играта е стварно луда, колење, убиства.. масакрска игра.. некој човек во Белгија пред 1/2 години направил масакр според таа игра.. и во Белгија е забранета таа игра, а јас будала ја играм..
Па сеа видете вие дали не влијаат такви игри..

Поздрав
Па не влијаат такви игри. Типот бил ментален. Луѓе се убиваат секој ден, понекад од ништо, понекад шо виделе у некоја игра/книга/филм/песна го прават у стварност и има жртви. И сега игрите се криви.

Имаше сеа скоро една вест за умрен чоек у Кина во интернет кафе, играл 3 дена без престан и умрел. Е сеа, мајка ми ми вика: "Оди да го прочиташ ова, чоеков играл 3 дена и умрел"

Јас знаете што и реков???

"Да бе да сигурно, он 3 дена не јадел, не пиел, не мочал, не спиел, не трепкал, не мрдал од столче, и на крај ИГРАТА ГО УБИЛА!!! Ма дај ти се молам, отвори очи малце"

И после игрите биле криви:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Vsusnost, toa za ocite, zavisi od covekot. Imam PC od 4 godini, i nemam nikakov problem so ocite. Naucno e dokazano deka FPS games (onie so realna grafika) moze da go podobrat vidot, koncentracijata i reflexite na lugeto. Ama toa zavisi od onoj koj igra. Ako e nekoj bot sto od malenko (da ne navredam nekoj, sorry) ne moze da glede salamski, so da mu praaam. PCto nikak ne moze da ti nasteti na zdravjeto, bidejki tehnologijata e dosta razviena i ne preci na ocite, da ne ve lazat baba i dedo koga vi vikat da begate od TVto kako od gavol.
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
igrite ne stetaat nikako na covekot!

za ocite : ja eden period dnevno pukav po 5 saati pred pc i uste ne sum osetil nesto da ne e vo red so moite oc, imam drugar koj konstantno igra wow po 15 casa pa nema problem, retki se takvite slucai nekoj da ima seriozen problem so oci zs sedel mn na pc.

zaraza : Sekako sekoj roditel ne smee na dete ako e pomalo na pr od 13-14 (zedov maximum) god da sedi poveke od 2 casa zatoa sto uste ne e razvieno u mozok da ne recam toa dete i nema samokontrola t.e. da go ostais ke igra 1 mesec bez prestan a ako e pogolemo togas toa dete ima kontrola i znae deka treba da stane a ne sekoj den 16 casa wow da pukas..

nasilstvo : Videoigrite kaj decata ne potiknuvaat nasilstvo!
tuku ednostavno decata bas u toj period flevaat u pubertet i normalno deka se agresivni i nekoi popustaat u skolo i sl. toa ne e od videoigrite toa e do godinite..

sepak ako nekoj se samoubie ili ne se banja kako sto rece billa ili ne jade i umrelo od tie pricini VIDEOIGRITE ne se krivi tuku sam si si kriv.! ( i tolku mu cuka) :)

fizicki ako si obezbedis dobra fotelja na pr. nema ni da se iskrivis ni nisto...btw da razvivas logika ili da ti " raste " mozokot od igrite za toa malce cuknete se u glava i kazete go istoto da ve vidam...
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
13
Поени од реакции
18
ke te stignat problemite

Vekje 7-8 godini bev postojano na nekoja igra, najrazlicni...

Ednostavno vooduseven sum od coveckata imaginacija za kreacija i sakav sto povecje da istrazuvam, da se sozivuvam.

Dolgoto igranje pravi problemi:
-Go oslabnuva vidot,
-Predizvikuva gubenje konekcija so semejstvoto, prijatelite ...
-Predizvikuva Psihicka nesigurnost ako slucajno nemas uspeh vo igrata, bidejki nadvor vo realnosta za tebe vremeto stoi, a mora nekade, na nekoj nacin da se samopotvrduvas!
......

NE DOZVOLUVAJTE DA ZIVEETE VO NEREALNOSTA ! ! !
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Горанчо... новите монитори НЕ го ослабнуваат видот. Така се направени да немаат зрачење. Дури и кога ме боли глава, седнувам на компјутер и ми проаѓа (=

Само децата кои седат по 15 часа на ден губат конекција со семејството но НЕ со пријателите. Бидејќи најиграните игри на денешницата се онлајн игри со кои играчите/другарите играат и постојано се во контакт.

Психичка несигурност може само да постои кај малите деца и кај ментално заостанатите деца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom