Колку деца би сакале да имате?

Колку деца би сакале да имате?


  • Вкупно гласачи
    1.142

Nuneee

Nune
Член од
27 декември 2009
Мислења
449
Поени од реакции
29
и јас на почетокот сакав 11 деца но се предомислив и се решив само 5.и моите родители ми викаа дека се многу 11 деца и ете...се предомислив во 5,ама можеби ќе се предомислам и за 2 деца:pipi:
Ма ајде, држи си се до зборот. А 2, а 11... Ајде кој има уште вакви желби, да правиме мини лига :)
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
1 несакам, пошто ќе му биде досадно само.... 2 може машко и женско, а пак ако имам добра плата и можам да ги издржам 3. Никогаш не сум сакала да имам 1 дете кое ќе биде презадоволено од се, пошто од што ќе има пари не ќе знае на што да ги троши, па да заврши со шприц.. 2 ми се доволно, не би му дозволила да бидат пре задоволени (финансиски), пошто ќе научат да чекаат на парите од мама, нема никогаш да почнат да работат за својот гз. Вака ќе мораа да се трудат и да размислуваат како да станат нешто повеќе.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Дефинитивно две, особено да бидат машко и женско. Можеби поради тоа што јас имам сестра и некако така гледам најдобро на работите. :D
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Две доста се.Зошто ако се три кога ќе играат Сони секогаш мора едно да чека следеча и така ќе се нервира,а вака две ќе си играат нон стоп без притоа да се плашат ако изгубат да треба да чекаат следеча.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.143
Поени од реакции
18.166
30-40, планирам да отворам мало накај средно претпријатие за 20-тина години :D
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Сакам да имам две,машко и женско или две близначки...а за имиња женски:Барбара,Катерина а машки:Филип,Дамјан,Давид :)
--- надополнето: 7 февруари 2012 во 18:10 ---
Сакам да имам две,машко и женско или две близначки...а за имиња женски:Барбара,Катерина а машки:Филип,Дамјан,Давид :)
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
И јас сакам да имам 3 деца, едно машко и женско, а третото што ќе даде Господ:D
Најубави имиња ми се Инес и Матеј и така и ќе се викаат еден ден:)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас сакам да имам десет деца ........... имам голем двор и доста дрва, ќе ги пуштам да ја пасат тревата и да ги јадат корењата од дрвата .......... абе луѓе дајте не си играјте бајрам со умот, тука читам некои сакале 3/4 деца ........... денеска е тешко да изгледаш(како што треба) 1/2 дете/деца, а камо ли па повеќе од тоа ................ зарем со плати од 100/200/300 евра со еден вработен во куќа можат да се одгледуваат толку деца, дајте не заебавајте, знаете едно се желбите, ама реалноста е таква каква што е ................ освен ако несакате вашите деца кога ќе пораснат да бидат гневни и нервозни оти нивните другарчиња возат беемвиња и имаат пари у џеб, а вашите деца само ќе гледаат и ќе се нервираат, знаете не е тоа тоа !
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Ако имам услови(финансии,кров над глава) сакам 11,ако немам џаба да се мачам со деца,ако е средно економската состојба,најбоље 1, и тоа ќеркичка сакам,син не! Онака,женските полесно ми лежат...:D
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Јас сакам да имам десет деца ........... имам голем двор и доста дрва, ќе ги пуштам да ја пасат тревата и да ги јадат корењата од дрвата .......... абе луѓе дајте не си играјте бајрам со умот, тука читам некои сакале 3/4 деца ........... денеска е тешко да изгледаш(како што треба) 1/2 дете/деца, а камо ли па повеќе од тоа ................ зарем со плати од 100/200/300 евра со еден вработен во куќа можат да се одгледуваат толку деца, дајте не заебавајте, знаете едно се желбите, ама реалноста е таква каква што е ................ освен ако несакате вашите деца кога ќе пораснат да бидат гневни и нервозни оти нивните другарчиња возат беемвиња и имаат пари у џеб, а вашите деца само ќе гледаат и ќе се нервираат, знаете не е тоа тоа !
точно така , за едно дете да го израснеш во најнормални услови кои се потребни за него минимум во месецот ти треба 150 еура , а еве ко што викате 10/11 прерачунајте колку е тоа ;)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ако имам услови(финансии,кров над глава) сакам 11,ако немам џаба да се мачам со деца,ако е средно економската состојба,најбоље 1, и тоа ќеркичка сакам,син не! Онака,женските полесно ми лежат...:D
Абе види сега ............. нашите родители кога се мажеле/женеле и кога не склепувале нас тоа било во Социјализмот ......... е сега пази во тој период горе-доле сите имале основни средства за живот т.е. сите биле иста/слична класа, ниту екстремно сиромашни, ниту пак екстремно богати и пак сите правеле по макс. 2 деца ....... но денеска неможеш ни тие 2 деца тој МК просек од 2 деца да го реализираш ........... зашто ............. како прво немаш простор, во иста куќа/стан живеат и баба, дедо, мајка, татко, синот, снаата и тоа е веќе каша попара, од друга страна да речеме дека само едниот од сопружниците ќе работи и тоа знаеме колкави се платите во МКД, а и знаеме дека нитуедно работно место не е 100% најсигурно ......... е сега старите(родителите од мажот) ќе земаат пензии, ама па колкави се пензиите во МКД .... 7/8 илјадарки, еве нека се и 10-12 илјадарки .......... сума-сумарум не планирам да имам повеќе од едно дете, по можност машко сакам да биде ............. иако искрено сакам да имам едно 20ина деца како што имаат шеиците, а и едно 10ина жени ! :icon_mrgr:
--- надополнето: 23 јули 2012 во 21:29 ---
точно така , за едно дете да го израснеш во најнормални услови кои се потребни за него минимум во месецот ти треба 150 еура , а еве ко што викате 10/11 прерачунајте колку е тоа ;)
Ејх многу биле 10/11 чоџуци, а 20 ........... па цело едно претпријатие може да направите ........... газда ќе биде таткото(т.е. јас:icon_mrgr:) а децава ќе метат, ќе чистат, ќе ми варат кафе, ќе ми купуваат бурек, јогурт, цигари... бива :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom