Колку деца би сакале да имате?

Колку деца би сакале да имате?


  • Вкупно гласачи
    1.142
Член од
9 март 2006
Мислења
18
Поени од реакции
2
Сакав три, две машки и едно девојче.
Сега сакам барем четири, две девојчиња и две машки.
Ако даде Господ и ако може невестата.
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Lady Satori напиша:
:pop: Конкретно во мојот пример , сакам да се држам до тоа = без деца!Зошто?Па , бидејќи мислам дека не секој е создаден за да чува деца.Знам дека некој би рекол дека нема да го имам исто мислење на 40 год. , но едноставно тоа е нешто што секој човек го знае , длабоко во себе!:zid: чабе ќе се убедуваш , дека не е така , кога може да дојде ден и сопственото дете да те обвини дека не си добар родител , и тогаш што?
Мислам дека нема потреба да се преоптоварува било кој со таа тема , ако сака и ако се решил ок , има луѓе кои одличиле да бидат кариеристи , и да продолжат на друга патека , која ќе им понуди нешто повеќе.Не секој е скроен за да биде родител:icon_roll !

Mnogu kje te obvinuvaat za postov, i iako ova e razlichno od moite ubeduvanja, sepak te poddrzhuvam za odlukata. Navistina ne se site lugje sozdadeni da bidat roditeli, i najdobar izbor e da nemaat deca. Da se bide roditel e odgovorna zhivotna zadaca, no mnogu lugje mislat deka samo zatoa shto e priroden proces ne e voopshto privilegija (osven koga e vo prashanje zdravjeto) i deka sekoj e sposoben da bide roditel.

Jas imam edno dete na koe maksimalno mu se imam posveteno, vo slucaj da se premazham bi sakala ushte edno.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Lady Satori напиша:
:pop: Конкретно во мојот пример , сакам да се држам до тоа = без деца!Зошто?Па , бидејќи мислам дека не секој е создаден за да чува деца.Знам дека некој би рекол дека нема да го имам исто мислење на 40 год. , но едноставно тоа е нешто што секој човек го знае , длабоко во себе!:zid: чабе ќе се убедуваш , дека не е така , кога може да дојде ден и сопственото дете да те обвини дека не си добар родител , и тогаш што?
Мислам дека нема потреба да се преоптоварува било кој со таа тема , ако сака и ако се решил ок , има луѓе кои одличиле да бидат кариеристи , и да продолжат на друга патека , која ќе им понуди нешто повеќе.Не секој е скроен за да биде родител:icon_roll !
Секој си има право да си одлучува дали ке има или не!

Јас лично не би можела да си го замислам животот без деца,едноставно они го исполнуват секое дупче во мојот живот.Се смеам,плачам,неспијам,трчам,пискам и така денот ми е полн,А да сум сама со мажот ми:ija: важи една ,две до три години ама цел живот секој ден исто НЕ!И кога ке остариш ке нема никој до тебе,гледаш баби со внучиња како се шетат а ти сама:star:

И не разбирам човек кој на прво место му е кариерата,шетањето,одморите од децата(мое мислење).
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Sakam deca,t.e obozavam deca i nemozam da si go zamislam mojot ponatamosen zivot(zboram za vo idnina neli) bez deca,sakam da imam tri deca,zelba mi e da imam dve maski postari i najmaloto zensko(princezata), ama koga ke razmislam ne e biten polot,samite deca kako deca se iskra na zivotot,ona za sto vredi da se zivee i zrtvuva se sto se ima i duri mnogu poveke od toa.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
pa bi sakala da imam 3deca i toa dve zenski(nekade na ista vozrast) i edno postaro masko(da gi stiti:kajg: )...
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Би сакал прво да се решам од ова дете сега(јас) па за едно 7/8/9/10 години да размислувам и јас да имам деца-рааааано е сеуште за тоа!
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
сакам 3 деца да имам,така големо среќно семејство да бидеме, а доколку не стојам финансиски мн. добро 1 дете ке имам,не мислам да рагам а после да мизеруваат и цел живот да ме обвинуваат.
1. Емилијано
2.Миа
3.Антонела
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ти од Прилеп да не си или од Струмичко-радовишка околија.
Оти таму даваат такви имиња на деците.

Какви се тие имиња т.е. да цитирам еден наш великан на македонската проза:
"Уф, што име, сестри мили! Какво им е ова нерисјанско име: без
светија, без именден? " Владо Малески, Разбој
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
pearl напиша:
Јас сакам 5 сина :)
И ќе ги крстам Гоце, Никола, Даме, Јане и Кузман. Само имам еден мал проблем. Кој ќе се јунак изнајде....:)

Шала на страна, би раѓала додека можам, и додека и двајцата сакаме. The more the merrier. Циљам на пет, се надевам дека ќе имам барем три.

не можам да ти дадам зелено, ама остај зелено... ми ги наполни очите со солзи...има надеж за Македонија:star:

за син на таква мајка, би ја дал ќерка ми со амин
(нормално, ако се милуваат, не со договор :))


иначе јас... имам една ќерка, а за поќе ќе видиме шо ќе донеси судбината... ама има толку многу деца на кои можам да им бидам добар татко... не мора баш да праам со сила, ако бидне, бидне, ако не, те боли миле диско гевгелиско :kez:
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
кога би имал деца би имал 2 и би биле нај разменични хахаха лол ке бидат едно машко едно шенско
 

Sandra

wicked
Член од
24 август 2005
Мислења
1.490
Поени од реакции
224
sakam 4 deca .. (= .. mislam ne da sakam.. taka mi e pishano :D
hihi .. prvo sakam Mushko .. (= a toa mazotmi neka kaze kao da se vika.. ali Emilio mie mn ubavo.. pa po toa zensko koja ke ja krstam Nikolina ili Anastasia (((((((((= .. a posleee bliznaci.. a za nif ke vidime !
 
Член од
15 мај 2006
Мислења
167
Поени од реакции
1
Деца ххммм... звучи страшно
(иако на анкетата пишав 3... незнам зошто...?)
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
еден фудбалски тим...само кој ќе ги раѓа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom