Колекционерство на грамофонски плочи

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Не знам колку има вакви кај нас. Јас неколку наследив од татко ми, некои турбофолк плочи од баба ми ги продадов и со парите купив други, некои од пријатели што не им се потребни ги зедов и така... Се’ на се’, преку 200 плочи. Имам 3 што стојат на посебно место на полица, а другите се во фиоки.

Еве ги:
Michael Jackson - Thriller



Kiss - Dynasty



Michael Jackson - Bad




Ако некој има плочи од Kiss, било кои освен Dynasty, се јавувам да ги купам.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Od moite naslediv poprilicno dosta... Od babite najmnogu od klasicnata muzika (voglavno od ruskata muzicka skola - Tchajkovski, Rachmaninov (ziti rusot), Rimsky Korskov itn... Od roditelite najmnogu od Ex yu i Beatles, Bidejki sum od vremeto koga gramofonskite ploci veke navlegoa vo istorijata, nemam kupuvano od moja strana. Imam dobivano vo Rosica od Leb i sol (Cukni vo drvo :pos:)
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Имам една плоча со Топ Хитови од 1984 ама на неа има само една песна од Kiss-Lick it up.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Имам една плоча со Топ Хитови од 1984 ама на неа има само една песна од Kiss-Lick it up.
Ако можеш, сликај ја и од напред и од назад опаковката да ја видам, па ќе се договориме да ти ја купам. :)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Морам нешо да те частам. :)
Додај ме на мсн, да се договориме што како. :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Имам преку 400, така ќе стојат додека (не знам каде) не најдам нова игла за грамофонот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
За игла за грамофонски глави, распрашајте се во ЗЕЦ ЕЛЕКТРОНИКС, во стариот трговски центар во Капиштец, на кат
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Ја заборајв темава скроз дек ја иам отворено... А во план ми е проширување на колекцијата. :)

Било кој албум на Чорба освен Mrtvo More и било кој албум од KISS освен Dynasty, ако има некој нека ме контактира да се договориме да ги откупам.

Исто така, ако некој има некое парче за кое мисли дека би се заинтересирал јас, нека повелит. :)
 

Џ.

Ќутам на различни теми!
Член од
14 јули 2007
Мислења
868
Поени од реакции
183
Овие ми се омилените од мојата скромна колекција на 96 плочи.
Не ги продавам само се фалам :) :smir:















And my favorite one од двете страми :)





Го заборавив саундтракот на Сандокан одлично звучи на грамафон.

 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
Татко ми ги има 894728974892 дома.. :pos: уште од мал ги собира..
 
П

Паган-др

Гостин
Јас плочи не собирам. Знам дека мајка ми и тетките (нејзини сестри) имаат од порано купувано плочи во нивно време, кај баба ми прашина фаќаат. Од овие имиња Кисс, Ајрон Менден што знам немаат ништо. Имаат класика, поп ли шо знам таму нешто...
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Кај вујко ми има многу многу плочи од најразни изведувачи. Ке ги сликам некој ден и ке постирам :)
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Криво ми е што не живеам во тоа време кога можеле да се купат плочи на секој ќош или претежно во стоковните куќи :) На големо задоволство девојками ми поклони 50тина плочи што ги имала кај вујко и,што збирале прашина.Е арно ама тоа е само еден мал дел што не му биле на мерак на вујко и.Претежно Ex YU.Има неколку LP од Чорба,Чолич,Плави оркестар,Рокери смораву.....и една шо ми е на кејф од сите други - Boney M :) А кај него се останати оние вредните: PINK FLOYD :vozbud: AC/DC,Iron Maiden,The Doors,Led Zeppelin,Jean Michael Jarre :vozbud: и други.

Иначе стандард процедура за секој што заминува странство ми е да му порачам да ми купи некоја плоча.Некои од нив ја испочитувале мојата желба.Последно ја добив од Chocolate Puma vs. Bingo Players - Touch Me,издадена за Strictly Rhythm (под-лејбл на Defected). И тоа од Лондон директно од HMV,една од најголемите фонотеки во Лондон и пошироко сосе ќесата ми ја донесе.Се радував ко мало дете :D:D:D :vozbud: :smir:

Ја заборајв темава скроз дек ја иам отворено... А во план ми е проширување на колекцијата. :)

Било кој албум на Чорба освен Mrtvo More и било кој албум од KISS освен Dynasty, ако има некој нека ме контактира да се договориме да ги откупам.

Исто така, ако некој има некое парче за кое мисли дека би се заинтересирал јас, нека повелит. :)
Да продадам НЕ,а да купам ДА :) Приоритетни: Jean Michael Jarre И Kraftwerk. Имаш нешто ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom