Колекционери на Драгоцени Камења

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.890
Поени од реакции
2.672
Последниов на калцит ме потсеќа.
Не е калцит. Калцтитот е полн 20210602_210857.jpg и
со дупки и се гледа кристалната структура
Ова е метаморфизирано или компактирано. Мермер/варовник или кварц-ит
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.890
Поени од реакции
2.672
Иначе има да постирам...гајд? за идентификација на камења.
Изглед на страна профи обраќаат внимание на овие работи
-реактивност со киселина(оцетна, лимонова, Hcl итн). Ова е карактеристика на варовнички карпи. При одредено количество киселина реагираат со CaCo3 , или преку пењене или преку меуричиња.
Киселни и се користат за чистење на не-реактивни камења како кварцит, оникс, ахат итн...од кал, глина тиња исл.
-специфична гравитација(густина). Тежината на примерокот наспорти истиснатиот волумен вода(со вага и со метриран бокал). Од лично искуство
20210514_194135.jpg
ахатот , гранитот е потешок од просечни камења.
- мохова тврдина. во принцип представува индикатор кој којшто гребе. Не е линеарна скала, базирана на компарација. Затоа дијаманти се највисоки, оти се гребат дрн дрн дрн.
За практитка- стакло е 5.5, кален челик е 6.
Ако гребе челик е од фамијлата на кварц, ако не стакло/имитаицја. Калцитот и варовникот е 3.
Дополнително(и ова контра), мокри примеропци полсено се идентификуваат.
 
B

Boudicca

Гостин
Прашање за @Стев, што би можеле да бидат овие?

ј.jpg

Во живо бојата му е изразено зелена, а не со синкасти примеси како на фотографијава и има некоја гранулирана структура, за авентурин сум сигурна дека не е, за жад исто така се сомневам, можеби е некоја синтетика?

а.jpg

И ова го купив како малахит, ама знам дека и тој масовно се фалсификува и дека му се имитираат поправилни шари отколку оние што можат да се најдат во природата. Иако станува збор за плочки, некако ми немаат доволна тежина и каменот не ми е доволно ладен на допир.

м.jpg

Однапред ти благодарам за одговорот.
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.890
Поени од реакции
2.672
Си купив ствари од фенг шуи...изгледаат доволно..вистинити 20210925_123331.jpg
атакамит
20210925_123357.jpg
продадено како смарагд(се сумњам у тоа), али во најмала рака а берил со шестоаголна форма
20210925_123413.jpg
чадест кварц. Во најмала рака не изгледа униформно црн како другите примероци што ги имаше...тестериана и мохова тврдина...
20210925_123407.jpg
Коцкаст пирит...па тоа е тоа. Не е ..мазен како шпанските ама тоа е тоа...
20210925_123402.jpg
галенит. Па ова најмалце се сумњам, тешко е ко олово
20210926_172216.jpg
лабрадорит. Како што читам доволно вистинит
сега моја сеча
20210926_124239.jpg
калцедон и некој..тип на лимонит....
20210926_124222.jpg
исто калцедон
20210926_125307.jpg
шарен черт(калцедон со нечистотии)
20210926_124257.jpg
исто черт.
20210926_125238.jpg
претпоставувам дека е амигдулоидна лава(оти меурите). Има иста цврстина ко јаспис..
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.890
Поени од реакции
2.672
Немам постирано х време тука...
не е дека седев со на место..
работната маса што ја правив од пролет конечно ја склопив. Не готова, ама барем е функционална....
иначе ствари од...моето ново наоѓалиште

сите овие се нешто силикати. Калцедон/опал
20211007_181553.jpg

20211106_210508.jpg
20211025_183531.jpg
20211025_183400.jpg
20211029_092022.jpg 20211029_091932.jpg 20211029_091900.jpg
Автоматски споено мислење:

скоро заборавив. Нај јакото парче 20211013_154910.jpg 20211013_154915.jpg 20211013_154937.jpg 20211013_154926.jpg
калцит 20211007_154427.jpg
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom