Колекционери на Драгоцени Камења

Член од
29 декември 2013
Мислења
147
Поени од реакции
197
Правилно избраните благородни каменчиња можат да ти донесат среќа и да те заштитат од негативни влијанија. Верувањето во дејството на скапоцените и полускапоцените каменчиња и благородните метали врз судбината на човекот е многу старо. Човекот отсекогаш изработувал амајлии за среќа, за љубов, за мир, за заштита...

Во астрологијата, за секоја планета и ѕвезда се врзува одреден скапоцен камен или благороден метал кој е во склад со некој хороскопски знак. Правилно избраниот скапоцен камен може, не само да ти донесе среќа ако го носиш, туку и да те заштити од негативните влијанија.

Според месецот на раѓање:
Јануари: гранит и розов кварц;
Февруари: аметист, оникс;
Март: аквамарин, црвен јаспис;
Април: дијамант, горски кристал, кварц;
Мај: смарагд, кризопарс;
Јуни: бисер, месечев камен (селенит);
Јули: рубин, карнелиан, жад;
Август: перидот, авентурин, сардоникс, сафир;
Септември: сафир, ахат, лапис лазули;
Октомври: опал, розов турмалин;
Ноември: жолт топаз, цитрин, тиркиз;
Декември: тиркиз, лапис лазули.

Според хороскопскиот знак ти одговара:

Овен: дијамант, јаспис;
Бик: тиркиз, сафир, аквамарин, дијамант, хематит;
Близнаци: ахат, бисери, тигрово око, топаз;
Рак: смарагд, месечев камен, бисери;
Лав: турмалин, сардоникс, оникс, килибар;
Девица: јаспис, гранит, карнелиан, жад, цитрин;
Вага: опал, лапис лазули;
Скорпија: аквамарин, гранат, рубин, дијамант;
Стрелец: сафир, аметист, тиркиз, топаз;
Јарец: рубин, ахат, гранит, лапис лазули;
Водолија: гранит, опал, аметист, тиркиз;
Риби: горски кристал, сафир, аметист, аквамарин


Аквамарин

е скапоцен камен за родените во знкот на Скорпија, а може да го носат и родените во знакот на Бик. Со својата зеленкасто-сина боја го поттикнува чувството за верност и постојаност во љубовта. Познат е како камен на храброста и гордоста. Освен тоа ќе те поттикне на брза интелектуална реакција. Смирува, намалувајќи ја комуникацијата и ја заштитува аурата. Според некои верувања има лековити својства при воспаление на грлото, непцата, цревата и црниот дроб. Помага при забоболка.
Аметист

е познат како „доброчинител„, посебно ако си родена во знакот на Риби. Ова е камен на среќата кој ги красел прстите на највисоките свештеници. Има смирувачко дејство и го подобрува расположението. Ако го носиш како амајлија ќе те заштитува од сите видови зависност. На духовно ниво аметистот ја засилува телепатијата и другите психички способности. Го поттикнува мирниот сон и медитацијата.
Авентурин

ја развива креативноста и менталната чистота. Ја зголемува благосостојбата и носи успех во учењето и кариерата, помага да ги видиш алтернативните решенија во секоја ситуација. Дава мир, рамнотежа, внатрешна сила и ја зголемува радоста. Носи среќа, посебно во игрите на среќа. Позитивно влијае на крвта, циркулацијата, главоболката и нарушениот сон. Ја штити чакрата на срцето.
Цитрин

е едно од ретките каменчиња кое ја уништува негативната енергија и не е потребно чистење и миење. Топлата енергија го поттикнува оптимизмот, го привлекува богатството и помага да го задржиш. Добро е за ментално фокусирање, издржливост и самопочитување. Цитринот е познат како камен на успехот. Поврзан е со менталната бистрина, довербата, среќата, веселбата, и чувството на моќ. Воопштено се смета за заштитен камен. Го помага празнењето на цревата и ги елиминира кошмарите.Тиркиз е прекрасен азурен камен за родените во знакот на Бик, Стрелец и Водолија. Ја симболизира љубовта и богатството. Често се подарува на веридба и венчавка. Ако го носиш ќе те смирува во напнати ситуации, расправии и ќе ти ги зацврсти пријателствата. Индијанците го сметаат за свет камен поврзан со времето. Ја поттикнува искреноста и комуникацијата на срцето. Штити од загаденоста на околината и донесува исполнување и благосостојба. Познат е како главен исцелителски камен зашто го забрзува оздравувањето. Моќен е за вземјување и воопшто за заштита. Ќе те активира ако по природа си повлечена. Корисен е за мускулите, регенерација, стрес и главоболка.РОЗОВ КВАРЦ е познат како камен на љубовта, дава нежност, толеранција, простување. Смирува, помага во ослободување од насобранито бес, лутина, љубомора, старв. Ја заменува негативноста со хармонија. Делува на срцето, крвотокот, ја подобрува работата на бубрезите; ја ревитализира кожата. Ако го носиш може полесно ќе се ослободиш од вишокот на килограми. Корисен е против несоница, штити од штетни подземни зрачења, па затоа е корисно да го чуваш во твојата соба над креветот. Ќе те исполни со љубов и среќа, влијае на отстранување на опсесии и психози, ја хармонизира енергијата и ја отстранува аритмијата на срцето.


ЛАПИС ЛАЗУЛИ
е камен посветен на родените во знакот на Вага. Го нарекуваат „камен на радоста„. Ја продлабочува љубовта и пријателството. Лапис лазулитот носи искреност, отвореност, внатрешна моќ, интуиција, креативност, мажевност. Го засилува умот, телото и ја зголемува свесноста и духовната врска. Ќе ти помогне да го организираш секојдневието и да го смириш и ангажираш немирниот ум. Лаписот помага да ја изградиш самодовербата и традиционално е кралски камен. Ако го носиш ќе ја привлече и засили љубовта и верноста на момчето. Лаписот е добар заштитник од физички и психички повреди. Корисен е за синуси, главоболка, нервите, говорни маани, хипофизата, ги олеснува сите болки.МЕСЕЧЕВ КАМЕН (селенит)
е амајлија за родените во знакот на Рак. Има сини тонови за кои се смета дека носат среќа, а посебно на заљубените. Месечевиот камен ја зголемува женската енергија, чувствителноста, интуицијата, психичките способности. Штити при патување со брод. Поврзан е со сите видови љубов. Позитивно делува на хипофизата, цревниот систем, дебелината, при задржување на течност во организмот, хормонски пореметувања, менструални проблеми. Камен на чистота, надеж, желба за нов почеток, помага од универзумот да го земш она што ти треба.


ОПАЛ е скапоцен камен кој со својот прекрасен шарен изглед им дава надеж и спокојство на родените во знакот на Вага и Бик. Опалот ја поттикнува фантазијата и креативноста. Ќе ти помогне да се ослободиш од стегите и ќе ти ја зголеми меморијата. Влијае на духовноста, ако го набљудуваш ќе ти ја засили моќта да ја решиш неизвесноста на некои настани. Ќе ти донесе убави и среќни сништа. Го олеснува процесот на промени. Добар е за видот.СЕ САМО ДЕЛ ОД СКАПОЦЕНИНТЕ КАМЕЊА
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
147
Поени од реакции
197
THEY ARE NOT ROCKS, THEY ARE MINERALS! :D
на македонски се драгоцени камења, а не драгоцени минерали. Некои од нив се камења а некои се минерали колку што знам јас,не ме факај за збор.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.511
Поени од реакции
3.355
@mmakedonn зошто ги нема и останатите камење ? :)
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
147
Поени од реакции
197
Oникс и килибар.
ОНИКСот е каменче со црна или тамно кафена боја, со бели жилички. Тој е под силно влијание на планетата Сатурн, затоа позитивно влијае на родените во знакот на Јарец, но неповолно влијае на знаците под влијание на Венера, Бик и Вага. Помага полесно да се справиш со последиците во животот, посебно со оние кои претставуваат исцрпеност на енергијата. Помага да го контролираш вишокот несакана енергија. Ги зголемува издржливоста и ладнокрвноста.


КИЛИБАРот е корисен за родените во знакот на Лав, а неповолно влијае на Биковите. Со векови се верувало дека килибарот во себе носи мистична енергија и лековити својства, поради неговото совјство да го привлекува и собира електрицитетот околку себе. Ако носиш синџирче од зрна килибар ќе те заштитува од болест.
ПОВЕЛИ :love:[DOUBLEPOST=1400688975][/DOUBLEPOST]Мојот Аметист кој го добив денес
Foto am 21-05-2014 um 17.24.jpg
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.189
Правилно избраните благородни каменчиња можат да ти донесат среќа и да те заштитат од негативни влијанија. Верувањето во дејството на скапоцените и полускапоцените каменчиња и благородните метали врз судбината на човекот е многу старо. Човекот отсекогаш изработувал амајлии за среќа, за љубов, за мир, за заштита...

Во астрологијата, за секоја планета и ѕвезда се врзува одреден скапоцен камен или благороден метал кој е во склад со некој хороскопски знак. Правилно избраниот скапоцен камен може, не само да ти донесе среќа ако го носиш, туку и да те заштити од негативните влијанија.

Според месецот на раѓање:
Јануари: гранит и розов кварц;
Февруари: аметист, оникс;
Март: аквамарин, црвен јаспис;
Април: дијамант, горски кристал, кварц;
Мај: смарагд, кризопарс;
Јуни: бисер, месечев камен (селенит);
Јули: рубин, карнелиан, жад;
Август: перидот, авентурин, сардоникс, сафир;
Септември: сафир, ахат, лапис лазули;
Октомври: опал, розов турмалин;
Ноември: жолт топаз, цитрин, тиркиз;
Декември: тиркиз, лапис лазули.

Според хороскопскиот знак ти одговара:

Овен: дијамант, јаспис;
Бик: тиркиз, сафир, аквамарин, дијамант, хематит;
Близнаци: ахат, бисери, тигрово око, топаз;
Рак: смарагд, месечев камен, бисери;
Лав: турмалин, сардоникс, оникс, килибар;
Девица: јаспис, гранит, карнелиан, жад, цитрин;
Вага: опал, лапис лазули;
Скорпија: аквамарин, гранат, рубин, дијамант;
Стрелец: сафир, аметист, тиркиз, топаз;
Јарец: рубин, ахат, гранит, лапис лазули;
Водолија: гранит, опал, аметист, тиркиз;
Риби: горски кристал, сафир, аметист, аквамарин


Аквамарин

е скапоцен камен за родените во знкот на Скорпија, а може да го носат и родените во знакот на Бик. Со својата зеленкасто-сина боја го поттикнува чувството за верност и постојаност во љубовта. Познат е како камен на храброста и гордоста. Освен тоа ќе те поттикне на брза интелектуална реакција. Смирува, намалувајќи ја комуникацијата и ја заштитува аурата. Според некои верувања има лековити својства при воспаление на грлото, непцата, цревата и црниот дроб. Помага при забоболка.
Аметист

е познат како „доброчинител„, посебно ако си родена во знакот на Риби. Ова е камен на среќата кој ги красел прстите на највисоките свештеници. Има смирувачко дејство и го подобрува расположението. Ако го носиш како амајлија ќе те заштитува од сите видови зависност. На духовно ниво аметистот ја засилува телепатијата и другите психички способности. Го поттикнува мирниот сон и медитацијата.
Авентурин

ја развива креативноста и менталната чистота. Ја зголемува благосостојбата и носи успех во учењето и кариерата, помага да ги видиш алтернативните решенија во секоја ситуација. Дава мир, рамнотежа, внатрешна сила и ја зголемува радоста. Носи среќа, посебно во игрите на среќа. Позитивно влијае на крвта, циркулацијата, главоболката и нарушениот сон. Ја штити чакрата на срцето.
Цитрин

е едно од ретките каменчиња кое ја уништува негативната енергија и не е потребно чистење и миење. Топлата енергија го поттикнува оптимизмот, го привлекува богатството и помага да го задржиш. Добро е за ментално фокусирање, издржливост и самопочитување. Цитринот е познат како камен на успехот. Поврзан е со менталната бистрина, довербата, среќата, веселбата, и чувството на моќ. Воопштено се смета за заштитен камен. Го помага празнењето на цревата и ги елиминира кошмарите.Тиркиз е прекрасен азурен камен за родените во знакот на Бик, Стрелец и Водолија. Ја симболизира љубовта и богатството. Често се подарува на веридба и венчавка. Ако го носиш ќе те смирува во напнати ситуации, расправии и ќе ти ги зацврсти пријателствата. Индијанците го сметаат за свет камен поврзан со времето. Ја поттикнува искреноста и комуникацијата на срцето. Штити од загаденоста на околината и донесува исполнување и благосостојба. Познат е како главен исцелителски камен зашто го забрзува оздравувањето. Моќен е за вземјување и воопшто за заштита. Ќе те активира ако по природа си повлечена. Корисен е за мускулите, регенерација, стрес и главоболка.РОЗОВ КВАРЦ е познат како камен на љубовта, дава нежност, толеранција, простување. Смирува, помага во ослободување од насобранито бес, лутина, љубомора, старв. Ја заменува негативноста со хармонија. Делува на срцето, крвотокот, ја подобрува работата на бубрезите; ја ревитализира кожата. Ако го носиш може полесно ќе се ослободиш од вишокот на килограми. Корисен е против несоница, штити од штетни подземни зрачења, па затоа е корисно да го чуваш во твојата соба над креветот. Ќе те исполни со љубов и среќа, влијае на отстранување на опсесии и психози, ја хармонизира енергијата и ја отстранува аритмијата на срцето.

ЛАПИС ЛАЗУЛИ е камен посветен на родените во знакот на Вага. Го нарекуваат „камен на радоста„. Ја продлабочува љубовта и пријателството. Лапис лазулитот носи искреност, отвореност, внатрешна моќ, интуиција, креативност, мажевност. Го засилува умот, телото и ја зголемува свесноста и духовната врска. Ќе ти помогне да го организираш секојдневието и да го смириш и ангажираш немирниот ум. Лаписот помага да ја изградиш самодовербата и традиционално е кралски камен. Ако го носиш ќе ја привлече и засили љубовта и верноста на момчето. Лаписот е добар заштитник од физички и психички повреди. Корисен е за синуси, главоболка, нервите, говорни маани, хипофизата, ги олеснува сите болки.МЕСЕЧЕВ КАМЕН (селенит)
е амајлија за родените во знакот на Рак. Има сини тонови за кои се смета дека носат среќа, а посебно на заљубените. Месечевиот камен ја зголемува женската енергија, чувствителноста, интуицијата, психичките способности. Штити при патување со брод. Поврзан е со сите видови љубов. Позитивно делува на хипофизата, цревниот систем, дебелината, при задржување на течност во организмот, хормонски пореметувања, менструални проблеми. Камен на чистота, надеж, желба за нов почеток, помага од универзумот да го земш она што ти треба.


ОПАЛ е скапоцен камен кој со својот прекрасен шарен изглед им дава надеж и спокојство на родените во знакот на Вага и Бик. Опалот ја поттикнува фантазијата и креативноста. Ќе ти помогне да се ослободиш од стегите и ќе ти ја зголеми меморијата. Влијае на духовноста, ако го набљудуваш ќе ти ја засили моќта да ја решиш неизвесноста на некои настани. Ќе ти донесе убави и среќни сништа. Го олеснува процесот на промени. Добар е за видот.СЕ САМО ДЕЛ ОД СКАПОЦЕНИНТЕ КАМЕЊА
Прекрасно што се интересираш за колекционерство на скапоцени камења и минерали.Јас не бев свесен колку само ги има во природата и во земјата околу нас,се додека не почнав да се информирам за сите нив,и откако почнав да ги собирам и да ги проучувам.Малку ми е тешко што не сум во можност да ги обработувам за да имаат сјај и форма,туку сега за сега ги чувам во нивниот природен изглед.
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
147
Поени од реакции
197
Прекрасно што се интересираш за колекционерство на скапоцени камења и минерали.Јас не бев свесен колку само ги има во природата и во земјата околу нас,се додека не почнав да се информирам за сите нив,и откако почнав да ги собирам и да ги проучувам.Малку ми е тешко што не сум во можност да ги обработувам за да имаат сјај и форма,туку сега за сега ги чувам во нивниот природен изглед.
Па има луѓе кои за тоа и се платени,тоа им е работата, да ги обработуваат камењата. Овде во Aachen (GER) има продавница каде има и обработени и необработени. Добро можеби во Македонија не е тоа многу распространето. Јас додека бев таму сретнав еден брачен пар од Струмица кои цела летна сезона ја поминуваат по охридските улици и продаваат сребрен накит,воедно и камењава ги обработуваат и вклопуваат во метални оклопи.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Кај има во Македонија да се купат вакви драгоцени минерали/камења знае некој ?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.189
Кај има во Македонија да се купат вакви драгоцени минерали/камења знае некој ?
Тешко да најдеш бидејќи во Македонија сеуште нема некоја заинтересираност,луѓето сеуште највеќе купуваат злато,сребро и бижутерија.А планините наши изобилуваат со скапоцени камења,сеуште нема кој да ги ископува и нема развиен бизнис.
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
147
Поени од реакции
197
Кај има во Македонија да се купат вакви драгоцени минерали/камења знае некој ?
како што реков брачен пар продава по улиците во Охрид, обично по пешачката зона цела летна сезона.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.141
Поени од реакции
11.772

Kajgana Shop

На врв Bottom