Кои се најдобрите, а кои најлошите половни автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
A се најпродавани..тоа неможам да го сватам.
--- надополнето: 3 јануари 2012 во 22:08 ---
А ги купуваат луѓе што уште веруваат во лагата (рекламата) 36_1.34.jpg дека германските возила се најдобри
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
А кај се најпродавани??? И која е најпродавана???
Па најпродавани во своите класи.. пример голфот, пасатот кај лимузините, астрата и слично..секогаш се меѓу најпродаваните модели.. според мене во тие класи има и подобри возила кои се помалку експонирани.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Па најпродавани во своите класи.. пример голфот, пасатот кај лимузините, астрата и слично..секогаш се меѓу најпродаваните модели.. според мене во тие класи има и подобри возила кои се помалку експонирани.
Точно е тоа дека има далеку подобри возила во класата, но немам никаде сретнато информација дека се најпродавани. Колку што јас знам Тојота, ГМ и Форд се најпродавани возила години наназад...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Точно е тоа дека има далеку подобри возила во класата, но немам никаде сретнато информација дека се најпродавани. Колку што јас знам Тојота, ГМ и Форд се најпродавани возила години наназад...
Mислев за Европа и Балкан и кај нас,нема врска се разбравме..
 
L

Lu

Гостин
Па најпродавани во своите класи.. пример голфот, пасатот кај лимузините, астрата и слично..секогаш се меѓу најпродаваните модели.. според мене во тие класи има и подобри возила кои се помалку експонирани.
Знаеш зошто се најпродавани ?
Затоа што живеат на стара слава ... пример за тоа е Голф, автомобил кој во денешно време се продава на стара слава.
А посебно нашиов балкански менталитет е таков, мислат ако нешто порано било NO.1 мислат дека и ден денешен е сеуште NO.1
Пример Голфот во денешно време е ПРЕЦЕНЕТ, зборам за нов од салон, почетна цена му е многу висока, околу 14.000, а почетната опрема му е тиња, ништо не нуди за цената.
Заразлика од Голфот, Јапонските конкуренти имаат многу побогата почетна опрема.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Знаеш зошто се најпродавани ?
Затоа што живеат на стара слава ... пример за тоа е Голф, автомобил кој во денешно време се продава на стара слава.
Остај шо не се најпродавани возила, ни во Европа ни никаде, и да беа, на пример Голфот не значи дека е подобар од едно Ферари само заради тоа што се продало во повеќе примероци :icon_lol:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Знаеш зошто се најпродавани ?
Затоа што живеат на стара слава ... пример за тоа е Голф, автомобил кој во денешно време се продава на стара слава.
Дали со ова сакаш да ни доловиш момент дека Голф живее на стара слава изминатите 20 години, и дека денешната 6-ка се продава само заради тоа што 2-ката имаше ABS? А за споредба во тој истиот период, Митсибуши прави ултра квалитетни возила од кои што не останало штрафче од моделите шо се тркалале на патиштата пред 15 години?


Него, до мене е или има и некој друг мој истомисленик шо неможи да ја свати поентата на темава?
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
56
Поени од реакции
7
Знаеш зошто се најпродавани ?
Затоа што живеат на стара слава ... пример за тоа е Голф, автомобил кој во денешно време се продава на стара слава.
А посебно нашиов балкански менталитет е таков, мислат ако нешто порани било NO.1 мислат дека и ден денешен е сеуште NO.1
Пример Голфот во денешно време е ПРЕЦЕНЕТ, зборам за нов од салон, почетна цена му е многу висока, околу 14.000, а почетната опрема му е тиња, ништо не нуди за цената.
Заразлика од Голфот, Јапонските конкуренти имаат многу побогата почетна опрема.
Не е само тука на балканот цела европа сака најмногу германски возила, квалитетни се. Никогаш во живот нема да возам нешто јапонско, корејско или недајбоже француско.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Дали со ова сакаш да ни доловиш момент дека Голф живее на стара слава изминатите 20 години, и дека денешната 6-ка се продава само заради тоа што 2-ката имаше ABS? А за споредба во тој истиот период, Митсибуши прави ултра квалитетни возила од кои што не останало штрафче од моделите шо се тркалале на патиштата пред 15 години?


Него, до мене е или има и некој друг мој истомисленик шо неможи да ја свати поентата на темава?
И ти самиот знајш дека 2-ката нема ништо заедничко со 6-ка, а најмалку квалитет... Од 4-ката па наваму сите се :гомце:
--- надополнето: 4 јануари 2012 во 00:05 ---
Не е само тука на балканот цела европа сака најмногу германски возила, квалитетни се. Никогаш во живот нема да возам нешто јапонско, корејско или недајбоже француско.
Е со ова последното, не' убеди дека германските се најарни :tapp:
 
L

Lu

Гостин
Не е само тука на балканот цела европа сака најмногу германски возила, квалитетни се. Никогаш во живот нема да возам нешто јапонско, корејско или недајбоже француско.
Прашај ги мајсторите за автомобили колку им дошле германски на поправка, а колку јапонски и ќе сватиш кој е поквалитетен.
Германските автомобили се створени за на сервис, додека Јапонските се имаат покажано како многу поиздржливи и многу понерасипливи од германските.
Такада мојот глас за половно возило (а и за ново серазбира) оди за Јапонците.
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
56
Поени од реакции
7
И ти самиот знајш дека 2-ката нема ништо заедничко со 6-ка, а најмалку квалитет... Од 4-ката па наваму сите се :гомце:
--- надополнето: 4 јануари 2012 во 00:05 ---


Е со ова последното, не' убеди дека германските се најарни :tapp:
Незнам што очекуваш од возило меѓутоа земи 6ка хајлајн со 110 кс дизел вози го некое време ке се заљубиш во колата
 
L

Lu

Гостин
Незнам што очекуваш од возило меѓутоа земи 6ка хајлајн со 110 кс дизел вози го некое време ке се заљубиш во колата
Од Голф признавам само ГТИ и Р верзија, за обичните мотори/верзии на Голф сметам дека има многу подоби понуди од страна на конкурентите, такада Голфот не би ни го погледнала.

Хајлајн е богата опрема, највисока во Голф и сосема пристојно изгледа внатрешноста на Голф со Хајлајн нивото на опрема.
Ама да дадеш околу 14.000 евра за 1.2 со 85 кс со шугавиот Трендлајн пакет на опрема (читај празен внатре) треба стварно некој да има вишак пари за трошење.
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
56
Поени од реакции
7
Прашај ги мајсторите за автомобили колку им дошле германски на поправка, а колку јапонски и ќе сватиш кој е поквалитетен.
Германските автомобили се створени за на сервис, додека Јапонските се имаат покажано како многу поиздржливи и многу понерасипливи од германските.
леле бе овој македоснкиов менталитет колку е сиромашен ццц абе неможам да сватам уште, цел живот само поефтино да поминеле да не се потрошат, да мудруваат само... абе другар иди направи нешто од животот па дојди да ми мудруваш тука. (по мајстори ке одам јас да прашувам што се расипувало а што траело 'вечно') Кога ке видам на другар му Хундаи Санта Фе 2007 на 140,000км му се излижани копчињата на шалтабла ми се плаче, кога му збореше дека платил лагер за заден диференцијал 450еур ми се згади и оди сеа прашај го што би купил попрво јапонско или германско а возилото го има од ново. Минатата година носевме камиони со коли од германија верувај ми ништо не се продава подобро од VW особено голф, горе во германија исто така најбарано возило е голф каков сака нека е удрен, маван, ваков, таков, се продава друже. поздрав
 
L

Lu

Гостин
леле бе овој македоснкиов менталитет колку е сиромашен ццц абе неможам да сватам уште, цел живот само поефтино да поминеле да не се потрошат, да мудруваат само... абе другар иди направи нешто од животот па дојди да ми мудруваш тука. (по мајстори ке одам јас да прашувам што се расипувало а што траело 'вечно') Кога ке видам на другар му Хундаи Санта Фе 2007 на 140,000км му се излижани копчињата на шалтабла ми се плаче, кога му збореше дека платил лагер за заден диференцијал 450еур ми се згади и оди сеа прашај го што би купил попрво јапонско или германско а возилото го има од ново. Минатата година носевме камиони со коли од германија верувај ми ништо не се продава подобро од VW особено голф, горе во германија исто така најбарано возило е голф каков сака нека е удрен, маван, ваков, таков, се продава друже. поздрав
Ти оди прво научи што е Јапонско а што Корејско возило па после пишувај на темава.
Очигледно немаш доволно познавање за автомобилите.
Како прво Хјундаи е Корејско а не Јапонско, а како второ немој да ставаш Корејско и Јапонско возило во ист ранг.
Јапонските возила се многу поквалитетни од Корејските возила.
А за Голф доволно знам колку е „квалитетен“ и беден внатре со основната опрема.
Турбината им откажува на бензинците, основна опрема пластикарија ... бедотија.
До пред некој месец го продаваа оној тракторот 1.4 со 80 кс :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom