Кои се најбарани професии во Македонија?

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Не! И на факултетите за општествени науки и на оние за природни се запишуваат и интелигентни и глупави луѓе. Изборот на факултет не се прави според степенот на интелигенција, туку според она што еден човек го интересира, она што го влече. Фидел Кастро, Ганди, Нелсон Мандела, Абрахам Линколн, Џон Гришам се само дел од познатите правници чија интелигенција никогаш не била оспорена. Значи студирањето на еден факултет не те прави попаметен или поглуп од студирањето на некој друг факултет.
--- надополнето: 8 јули 2013 во 00:26 ---
Епа тогаш објасни ми го следниов факт, зошто на општествени науки 70-80 % од запишаните завршуваат, а на техничките 30-40 %, ?
 
T

Tamora

Гостин
Епа тогаш објасни ми го следниов факт, зошто на општествени науки 70-80 % од запишаните завршуваат, а на техничките 30-40 %, ?
Оти не се трудат доволно не учат дооволно , тоа дека студираат на електро не ги прави попаметни нити ултра интлегентни во однос на овие кои избрале друга струка
Ајде сите да се запишеме на некој од техничките факултети , останатите за токмаци се , до кога ќе ве лажат комунистите бе........
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
329
Поени од реакции
218
Оти не се трудат доволно не учат дооволно , тоа дека студираат на електро не ги прави попаметни нити ултра интлегентни во однос на овие кои избрале друга струка
Ајде сите да се запишеме на некој од техничките факултети , останатите за токмаци се , до кога ќе ве лажат комунистите бе........
:pos::pos::pos: Јак виц...:pos::pos: :pos::pos: хахаха
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Оти не се трудат доволно не учат дооволно , тоа дека студираат на електро не ги прави попаметни нити ултра интлегентни во однос на овие кои избрале друга струка
Ајде сите да се запишеме на некој од техничките факултети , останатите за токмаци се , до кога ќе ве лажат комунистите бе........
А на општествените науки учат доволно ? Аха сега сфатив. Само уште не ми е јасно ЗОШТО на општествените науки се запишуваат децак кои сакаат да учат и вложуваат многу труд, а зошто на техничките сме сите токмаци?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Епа тогаш објасни ми го следниов факт, зошто на општествени науки 70-80 % од запишаните завршуваат, а на техничките 30-40 %, ?
Тоа што го кажуваш не зборува ама баш воопшто за тежината на факултетот, туку за квалитетот на запишаните студенти! Шо напрај ти, најтешко нешто било да се завршит технички факултет.
 
T

Tamora

Гостин
Ти ја однесе натаму работата и не ми ги извртвај збровите јас никаде не споменав дека на техничките учат токмаци или дека на општествените факултети децата се капацитети . Прво читај послем зборај . Јас те прашав тебе што мислиш дека е причината шо само 40 % успеваат да стигнат до диплома на текнички факултет ,статистика која ти сам ја кажа сакајки да не убедиш за тежината на твојата сколија .
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Ти ја однесе натаму работата и не ми ги извртвај збровите јас никаде не споменав дека на техничките учат токмаци или дека на општествените факултети децата се капацитети . Прво читај послем зборај . Јас те прашав тебе што мислиш дека е причината шо само 40 % успеваат да стигнат до диплома на текнички факултет ,статистика која ти сам ја кажа сакајки да не убедиш за тежината на твојата сколија .
Па јас убаво ти одговорив, што е причината, факултетите се потешки, ајде ти докажи дека не се. Самиот процент на завршени студенти го докажува тоа, иначе и тука би завршувале ист број на студенти како на општествените факултети. Ако сакаш да ти ги набројам разликите, па да видиш каде е потешко ?
Sase_Ohrid
Епа тогаш значи на општествените науки имате поквалитетни студенти? Одлучи се за едно...
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Да, студент на електро може да заврши правен, студент на правен нема шанси да заврши електро.
Кога има оглас за правник најчесто имаш 100+ пријавени кандидати, за инжинер/ програмер дали ќе имаш десетмина пријавени. Тоа ти ја кажува понудата/побарувачката на професии.
Тоа е факт единствено зошто на правен многу понизок стандардот отколку на електро. Иначе, да беше подеднакво висок, на што електраш ќе завршеше правен.
Едноставно не секој има способност да буба.
 
T

Tamora

Гостин
Па јас убаво ти одговорив, што е причината, факултетите се потешки, ајде ти докажи дека не се. Самиот процент на завршени студенти го докажува тоа, иначе и тука би завршувале ист број на студенти како на општествените факултети. Ако сакаш да ти ги набројам разликите, па да видиш каде е потешко ?
Sase_Ohrid
Епа тогаш значи на општествените науки имате поквалитетни студенти? Одлучи се за едно...
Бројот на студенти кои се запишуваат на овие факултети е далеку поголем + отварањето на приватните факултети . Но , факт е дека да се отворат исто толку технички факултети колку што има и општествени ситуацијата ќе биди поинаква . А за тежината и квалитетот на образовниот систем денес мислам дека нема потреба да прајме муабет сите гледаме накај одат работите , тие што денес не успеале да ги дозавршат факултетите поради нивната тежина било да се технички или не за мене се мрзи
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Бројот на студенти кои се запишуваат на овие факултети е далеку поголем + отварањето на приватните факултети . Но , факт е дека да се отворат исто толку технички факултети колку што има и општествени ситуацијата ќе биди поинаква . А за тежината и квалитетот на образовниот систем денес мислам дека нема потреба да прајме муабет сите гледаме накај одат работите , тие што денес не успеале да ги дозавршат факултетите поради нивната тежина било да се технички или не за мене се мрзи
А каква разлика има бројот на студенти кога ние зборуваме во проценти ? И зошто воопшто би се отварале повеќе технички факултети? И за твоја информација, на ФИНКИ годинава се запишаа 1000 души а знаеш колку ја имаат прва година исчистено?
Околу 100-120 души. Јебига, многу мрзи имаме, околу 900 души.
 
T

Tamora

Гостин
Сам си одговори...... :)
Дечко дискутабилно е и не ти држи место муабетот секаде ќе сретниш вечни студенти но и такви кои во јуни чистат година Шо напрај ти електро како мишн импасибл де е :ROFLMAO:
 

Peterson15

A TryHard
Член од
20 мај 2012
Мислења
169
Поени од реакции
188
А каква разлика има бројот на студенти кога ние зборуваме во проценти ? И зошто воопшто би се отварале повеќе технички факултети? И за твоја информација, на ФИНКИ годинава се запишаа 1000 души а знаеш колку ја имаат прва година исчистено?
Околу 100-120 души. Јебига, многу мрзи имаме, околу 900 души.

Ја забораваш августовска сесија.

Бездруго, кај се водат евиденции колку студенти ги имаат исчистено СИТЕ предмети за да би знаел дека бројот на студенти шо ја исчистиле прва се 100-120?
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Сам си одговори...... :)
Дечко дискутабилно е и не ти држи место муабетот секаде ќе сретниш вечни студенти но и такви кои во јуни чистат година Шо напрај ти електро како мишн импасибл де е :ROFLMAO:
Не, ама ти го израмни со економски и правен.
Peterson15
Груба бројка брат, според тие што имаат завршено на мојот смер.
 
A

Advokatisce

Гостин
Не, ама ти го израмни со економски и правен.
Peterson15
Груба бројка брат, според тие што имаат завршено на мојот смер.
абе вие на електро најаки сте и вашиот факултет е најтежок, на другиве поклон им ги даваат дипломиве
 
T

Tamora

Гостин
Не, ама ти го израмни со економски и правен.
Peterson15
Груба бројка брат, според тие што имаат завршено на мојот смер.
Извини молим те , како можев да помислам да споредам економист со богот на знаењето Електраш .Уживај си (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom