Кои се најбарани професии во Македонија?

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
абе вие на електро најаки сте и вашиот факултет е најтежок, на другиве поклон им ги даваат дипломиве
На електо првите десет години се тешки, после кога ќе запишеш втора година е полесно.
 

mhm

Член од
14 февруари 2011
Мислења
19
Поени од реакции
7
абе вие на електро најаки сте и вашиот факултет е најтежок, на другиве поклон им ги даваат дипломиве
Далеку од тоа дека на другите факултети на поклон им се даваат дипломите, но колку и да звучи арогантно неможеш по тежина да ги израмниш општествените со техничките факултети.

Еден едноставен пример, за да положиш еден колоквиум/испит на ФИНКИ ти можеш да го спремаш и цел месец и да те заебат, да ти дадат некоја задача каква што никогаш не си сретнал па на крај да го паднеш истиот. Неможеш да положиш со учење на памет, додека не го сфатиш убаво материјалот нема положување .

Ете тоа е разликата помеѓу општествените и техничките факултети, за првите да ги завршиш треба да вложиш многу труд, а за вторите покрај трудот мора да и да ја вклучиш логиката бидејќи без неа ништо не правиш.
 
2

~2A

Гостин
Најбарани професии во Македонија?

-Па нели направија некоја си кампања/финансирање за самовработување? :icon_lol:

Доколку знаеш како да изиграш...би успеал, но сепак зависи од повеќе фактори. Според мене јас би ви препорачал да работите во претп. кое нуди услуги. Многу малку вложувате, а добивате дупло повеќе.
 
A

Advokatisce

Гостин
Далеку од тоа дека на другите факултети на поклон им се даваат дипломите, но колку и да звучи арогантно неможеш по тежина да ги израмниш општествените со техничките факултети.

Еден едноставен пример, за да положиш еден колоквиум/испит на ФИНКИ ти можеш да го спремаш и цел месец и да те заебат, да ти дадат некоја задача каква што никогаш не си сретнал па на крај да го паднеш истиот. Неможеш да положиш со учење на памет, додека не го сфатиш убаво материјалот нема положување .

Ете тоа е разликата помеѓу општествените и техничките факултети, за првите да ги завршиш треба да вложиш многу труд, а за вторите покрај трудот мора да и да ја вклучиш логиката бидејќи без неа ништо не правиш.
поштеди ме те молам. Немој да се преценуваш а вооедно и да ги потценуваш другите студенти и факултети. Секој факултет си има своја тежина

а за финки не ми кажувај затоа што знам програмери од таму што незнаат да инсталираат ОС како и некои најосновни работи
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Далеку од тоа дека на другите факултети на поклон им се даваат дипломите, но колку и да звучи арогантно неможеш по тежина да ги израмниш општествените со техничките факултети.

Еден едноставен пример, за да положиш еден колоквиум/испит на ФИНКИ ти можеш да го спремаш и цел месец и да те заебат, да ти дадат некоја задача каква што никогаш не си сретнал па на крај да го паднеш истиот. Неможеш да положиш со учење на памет, додека не го сфатиш убаво материјалот нема положување .

Ете тоа е разликата помеѓу општествените и техничките факултети, за првите да ги завршиш треба да вложиш многу труд, а за вторите покрај трудот мора да и да ја вклучиш логиката бидејќи без неа ништо не правиш.

Се ова што го кажа сега, важи и за останатите факултети. А воедно веќе ми се кака од вакви муабети, демек вие таму се утепувате од учење, ние на останатите факултети трева пасеме.
 

mhm

Член од
14 февруари 2011
Мислења
19
Поени од реакции
7
Ете тоа е разликата помеѓу општествените и техничките факултети, за првите да ги завршиш треба да вложиш многу труд, а за вторите покрај трудот мора да и да ја вклучиш логиката бидејќи без неа ништо не правиш.
nilla-vanilla
Ќе се самоцитирам да не пишувам исти работи по два пати. Никаде не реков дека дека на другите факултети не се учи. Ти ја кажувам само разликата помеѓу "вашите" и "нашите" факултети.

Не е возможно да положиш предмет на технички факултет спремајќи го за недела или две без претходно ништо да не си пипнал(нормало овде има исклучоци како на пример Англиски или некој слични предмети), а најискрено одговорими дали не е возможно да научам предавања од 200-300 страни и притоа да знам дека надвор од тој материјал нема шанси нешто друго да ми се падне за истиот временски интервал?

поштеди ме те молам. Немој да се преценуваш а вооедно и да ги потценуваш другите студенти и факултети. Секој факултет си има своја тежина

а за финки не ми кажувај затоа што знам програмери од таму што незнаат да инсталираат ОС како и некои најосновни работи
Во право си за вториот дел, за жал тој проблем е присутен на сите факултети што не се изучуваат некој основни работи, а се учат некој непотребни.

И немој да мислиш дека го величам ФИНКИ напротив сметам дека уште е на многу ниско организационо ниво (но тоа е веќе едруга тема) и се надевам дека во идина ова ќе се промени.
 
A

Advokatisce

Гостин
nilla-vanilla
Ќе се самоцитирам да не пишувам исти работи по два пати. Никаде не реков дека дека на другите факултети не се учи. Ти ја кажувам само разликата помеѓу "вашите" и "нашите" факултети.

Не е возможно да положиш предмет на технички факултет спремајќи го за недела или две без претходно ништо да не си пипнал(нормало овде има исклучоци како на пример Англиски или некој слични предмети), а најискрено одговорими дали не е возможно да научам предавања од 200-300 страни и притоа да знам дека надвор од тој материјал нема шанси нешто друго да ми се падне за истиот временски интервал?

Во право си за вториот дел, за жал тој проблем е присутен на сите факултети што не се изучуваат некој основни работи, а се учат некој непотребни.

И немој да мислиш дека го величам ФИНКИ напротив сметам дека уште е на многу ниско организационо ниво (но тоа е веќе едруга тема) и се надевам дека во идина ова ќе се промени.
\

Како прво - можеби ти изгледа лесно 200-300 страни да ги научиш на памет ( а се мн повеќе) кои треба да знае ш да ги примениш и образложиш, а незнам од кај ти е идејата дека неможе да се падне прашање што го нема во програмата.
2 - Не збориме за организацијата на ФИНКИ туку за тежината на факултетот нели? Ако сите таму сте вундеркинд зашто има и такви луѓе кои немаат појма.

ПС: Немој да ми ја кажуваш разликата помеѓу " вашите и нашите" факултети од причина што незнаеш како е на тие наши факултети. Додека не завршиш и факултет од општествените науки сметам дека немаш никакво право да ги споредуваш а уште помалку да ги потценуваш.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
nilla-vanilla
Ќе се самоцитирам да не пишувам исти работи по два пати. Никаде не реков дека дека на другите факултети не се учи. Ти ја кажувам само разликата помеѓу "вашите" и "нашите" факултети.

Не е возможно да положиш предмет на технички факултет спремајќи го за недела или две без претходно ништо да не си пипнал(нормало овде има исклучоци како на пример Англиски или некој слични предмети), а најискрено одговорими дали не е возможно да научам предавања од 200-300 страни и притоа да знам дека надвор од тој материјал нема шанси нешто друго да ми се падне за истиот временски интервал?



Во право си за вториот дел, за жал тој проблем е присутен на сите факултети што не се изучуваат некој основни работи, а се учат некој непотребни.

И немој да мислиш дека го величам ФИНКИ напротив сметам дека уште е на многу ниско организационо ниво (но тоа е веќе едруга тема) и се надевам дека во идина ова ќе се промени.
Остави брат, не вреди, кој ни е крив што цел факултет не ни е на заокружување (без негативни), што немаме часови само 3 дена во неделата со по 4-5 саати предавање, што полагаме теорија и практично одделно, што имаме секој семестар по 5 предмети...Eдноставно е, кој не осетил - не знае, џабе да губиме време и да се објаснуваме.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ај па сите се степавте за то кој потежок факултет има..
за оние кои се на општествените факултети....камо да имав таква среќа и јас да немораше да одам на предавања по 8 часа секој ден и да можев да си купам потпис, плус еднаш да видев (освен англиски) испит со заокружување, да можев да ги спремнам сите испити за недела дена пред сесија и да отидев на факултет 100% сигурен дека ќе положам некој испит без да ме заеби професор и да даде задачи кои прв пат ги гледам.
за оние на техничките науки нема ништо тешко луѓе еве јас завршувам на градежен и тоа со секоја исчистена година во јуни ( со исклучок на последнава од која имам 1 испит и дипломската поради домашни проблеми), ако седните и го загреете столчето нема да имате никакви проблеми...другарите ми се на електро и 2ца од нив се со над 9 просек што не ги прави натпросечни туку вредни дечки кои се отидени да студираат.
Приказните дека некој факултет е толку тежок да се учи 10 години и незнам како се за пред домашните кога му е стемнето и не даваат пари повеќе па да се вадите инаку секој факултет кај нас е направен за просечни луѓе.
Не понижувам никој бидејќи и таму и таму има интелигентни луѓе и секоја струка си има своја тежина али ако ве влечи нешто и ако сакате да учите се се завршува полесно или потешко, реалноста е дека техничките факултети моментално имаат барем 2 нивоа построг критериум од општествените во поглед на начин на добивање на потписи и полагање бидејќи незнам за другите технички факултети али кај мене потешко е да земеш потпис откако да положиш испит, бидејќи 2/3 се случува да презапишат предмет поради што не зеле потпис и тн и тн, нема купување на потпис и нема седење дома и работење додека студираш мора да си секој ден по 6-8 часа на предавање бидејќи тоа плус сработена годишна задача по предметот ти е услов за потпис. Едно нешто што ме нервира и ми ги руши сите планови е тоа што треба од есенва да се запишам на постдипломски а немам право според новите измени да бидам вработен ако сакам да запишам постдипломски и предавањата на постдипломски ги направија задолжителни од годинава.
Според мене едно не чини не да барате кој факултети се потешки туку да бараме да се направи построг критериумот на сите па да поминуваат само оние кои вредат бидејќи од татините и мамините мази со вујко владика и сигурна работа пред да завршат, кои влегуваат кај професорот со 5 неположени предмети а излегуваат со исчистен цел семестар да се направи селекција кој е стварно добар да заврши кој не да се откажи...не е можно да станавме преку вечер толку интелигентна нација па да се запише 97 % на факултет, кај ќе ги вработуваме тие експерти...ќе имаме кадар колку за цела германија како што тргнавме во нареднте 5 години. Не да трчате да полагате со препишување и бубици што гледам е во мода и луѓе кои не се способни да научат 2 збора завршија со тие бубици факултет, на медицина гледам дечки кои препишуваат а не се свесни дека поради незнаење кога треба да работат умираат луѓе (ги спомуваме медицина бидејќи сум свежо изгорен од медицината во македонија, а ова важи за сите факултети бидејќи со грешките поради така земени дипломи се случуваат проблеми поради кои луѓе умираат или пак заглавуваат по затвори и остануваат без дом и тн и тн)...да се воведе повеќе пракса на техничките факултети бидејќи барем на мојот факултет праксата е многу кратка за да бидат способни студентите кога ќе излезат од факултет да работат без проблем. Премногу непотребен материјал е натрупан поради кои работи кои се стварно потребни остануваат недоволно научени. Имаме катастрофа образовен систем во кој се потребни премногу реформи, мора да се покачат критериумите бидејќи како што тргнала работава нема да имаме човек без факултет во државава, да се протресат овие приватните факултети исто и државните и да се прекине делење на дипломи како да се чоколадца.
 
A

Advokatisce

Гостин
Остави брат, не вреди, кој ни е крив што цел факултет не ни е на заокружување (без негативни), што немаме часови само 3 дена во неделата со по 4-5 саати предавање, што полагаме теорија и практично одделно, што имаме секој семестар по 5 предмети...Eдноставно е, кој не осетил - не знае, џабе да губиме време и да се објаснуваме.
Абе потежок од вашиот факултет нема, башка што имате ззавршени и 2-3 факултети од општествени науки кој смее нешто да ви каже
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Ја затеравте темата у курац ... ме боли кур кој на каков факултет е, туку која е најбарана професија во Македонја моементално ...
да не го пишеше овој коментар и јас ќе се вклучев во дискусијата кој е потежок ... :P

али сепак, ќе прашам на кои факултети имаат повеќе испити? валда тие се потешки во старт ... кои факултети имаат вежби?
 

Peterson15

A TryHard
Член од
20 мај 2012
Мислења
169
Поени од реакции
188
поштеди ме те молам. Немој да се преценуваш а вооедно и да ги потценуваш другите студенти и факултети. Секој факултет си има своја тежина

а за финки не ми кажувај затоа што знам програмери од таму што незнаат да инсталираат ОС како и некои најосновни работи
Ја не знаев да инсталирам ОС до пред година дена (трета сум патем), а гарантирам дека и пред да знаев да инсталирам па бев бољи програмер од 95% од оние шо не учат на инжињерски факс а демек самоуки. Не кажав 100% дека има некој тука-таму таленти шо апсолутно се вљубиле у информатиката и сериозно се замараат со програмирања, ама инсталирањето ОС не ти е НИКАКОВ репер дали некој е добар програмер. Само можеш да го наречеш квази инжињер поради непознавање на информатиката во некои основни правци :))
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
За ова со лижачите те помешав со друг член, вчера праевме за то муабет, а за ова другово шо не ти е јасно, или не ме разбираш или па те мрзи да ги дочитуваш коментариве и сакаш да се расправаш или па си ја утнал поентава на муабетов начисто. Прам муабет за работните места и платежниот систем во државава........................ еееее шо мразам вакви ко тебе брат, не ти објаснувам пак гет фак.

Не знам кој почна пpв да се pаспpава и да меша теми, и на кого го мpзи да дочитува коментаpи и истите да ги pазбиpа.

И јас мpазам идиоти како тебе.
 
A

Advokatisce

Гостин
Ја не знаев да инсталирам ОС до пред година дена (трета сум патем), а гарантирам дека и пред да знаев да инсталирам па бев бољи програмер од 95% од оние шо не учат на инжињерски факс а демек самоуки. Не кажав 100% дека има некој тука-таму таленти шо апсолутно се вљубиле у информатиката и сериозно се замараат со програмирања, ама инсталирањето ОС не ти е НИКАКОВ репер дали некој е добар програмер. Само можеш да го наречеш квази инжињер поради непознавање на информатиката во некои основни правци :))
excuses excuses
 

Kajgana Shop

На врв Bottom