Кое е Вашето „црвено знаме“ (red flag)

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.456
Поени од реакции
28.687
povtorno se vrakjame na nacinot na komuniciranje od tipot na komsijava zede razvedena so pet deca i ene go sega milioni evra vrti, decata tato go vikaat.
туку споделувам сопствено мислење базирано на тоа што сум го видел,
Ako nekoj isto videl nesto togas ne e fer da gi napagas a da diskutiras tuka so tvoi anegdoti. Zatoa smetam deka imas mnogu beznadezen pogled na situacijava i zatoa ti se ekstremite.

поконзервативни од жените на западот, или пак грешам?
Konzervativni se, dodeka ne se preselat na samiot zapad. Cesto si otvaraat sopstven biznis, najcesto salon za ubavina i si teraat zivot i ne zavisat kompletno od soprugot. Iako tie da, najcesto se mazat za pari.
E sea razlikata megu filipinkive i albankvie e sho filipinkive sami po svoja volja go pravat toa, si otvara profil na socijalni mrezi, se dopisuva so tipci i bira, dodeka kaj albankive e toa familijarna odluka.
A tatkovcite albanci gi mazat zatoa sho makedonecot ke dade poveke pari + e hristijanin. Tie mesta vo albanija se znaci so mnogu los zivoten standard, neretko i tie luge preku albanska granica idat i kaj nas da prodavaat raboti. Zosto inaku toj ne bi ja pratl svojata kerka na skoluvanje, ili na rabota vo stranstvo? Ednostavno-nema pari za toa. Nema resursi da i obezbedi, pa ja mazi zatoa sto e sepak usta za ranenje vo kukata. Pazarot za tie zeni e samo na balkanov, ne podaleku.
Germanecot ne e po takvi zeni, toj saka partnerka vo zivotot, a ne kukna pomosnicka. Toj ima doma i peralna, i sushara, i masina za sadovi, da mu gotvi ne mora, sekako jadat samo leb, kaskaval, kolbas i pivo, pa saka zena so koja ke moze da zivee ubavo i da seta.

еве јас лично побргу би зел балканка, отколку што би зел жена од некоја западна држава, затоа што сме култоролошки послични и затоа што балканските жени се далеку поконзервативни
E dobro e, ne sme bile tolku za frlanje sepak. :D
Mislam deka konzervativizmot ne e pravilo. Imas konzervativki so lopata da gi rines, a podrzuvaat se levo i imaat onlyfans ili pak celo vreme provokativni sliki stavaat na instagram. Tie se nepotrebni etiketi.
So 2-3 dejta mozes ubavo da procenis kakva licnost e, dali e promiskuitatna osoba, dali e narcisoidna so socijalni mrezi i slicno.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.707
Поени од реакции
10.118
и не, нема да го добиеш истото од сиромашна македонка од причина што повторно се работи за култоролошки разлики кои што ги прават албанките (поготово од Албанија), далеку подобри потенцијални партнерки за утрешен стабилен брак.
Токму оваа реченица што ја напиша и репликите кои доведоа до неа и после неа ти се реална слика зошто никоја на темава нема да ти признае дека си во право.

Колку повеќе го користат како мајтап она абе ајде 40 годишни ергени сте на крај ќе завршите со невеста од Албанија, толку им се удира од глава.
Пошто да, дури и да завршиш со невеста оттаму ќе си поминеш подобро во однос на домашно воспитание, почит и особено што ќе ти роди деца и ќе ти ги воспита.

„Нашите“, од друга страна, ќе ти речи дека мора да заврши факс, па магистратура, па да размисли година две што сака да прави во животот, па нормално - да се вработи, па уште некоја година да се допрошета, да се доизжурка и ќе ти дојди после на свои 38 ќе ти продава мадиња за бубрези и ќе ти јади бурек по форуми како тоа ти не знаеш и како таа има свои права.

Ќе ја жениш таква или правец Албанија?

Овие сите хаха емоџи шо ти ставаат на репликите и на тоа што го пишуваш се отприлика тоа годиште. Уште „во врска“ или тежнеат кон ливадарки, а тие што се омажени и сам гледаш дека го тераат мажот да им го фарба ѕидот во депресивни бои пошто ги фркнале тоа хормоните и се во ПМС.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.717
Поени од реакции
19.863
Токму оваа реченица што ја напиша и репликите кои доведоа до неа и после неа ти се реална слика зошто никоја на темава нема да ти признае дека си во право.

Колку повеќе го користат како мајтап она абе ајде 40 годишни ергени сте на крај ќе завршите со невеста од Албанија, толку им се удира од глава.
Пошто да, дури и да завршиш со невеста оттаму ќе си поминеш подобро во однос на домашно воспитание, почит и особено што ќе ти роди деца и ќе ти ги воспита.

„Нашите“, од друга страна, ќе ти речи дека мора да заврши факс, па магистратура, па да размисли година две што сака да прави во животот, па нормално - да се вработи, па уште некоја година да се допрошета, да се доизжурка и ќе ти дојди после на свои 38 ќе ти продава мадиња за бубрези и ќе ти јади бурек по форуми како тоа ти не знаеш и како таа има свои права.

Ќе ја жениш таква или правец Албанија?

Овие сите хаха емоџи шо ти ставаат на репликите и на тоа што го пишуваш се отприлика тоа годиште. Уште „во врска“ или тежнеат кон ливадарки, а тие што се омажени и сам гледаш дека го тераат мажот да им го фарба ѕидот во депресивни бои пошто ги фркнале тоа хормоните и се во ПМС.
Како ни го кажа сега, браво на машкоста, земајте си албанки никој не ви брани, не плукајте по своите, никогаш не знаеш што ќе донесеш дома.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.707
Поени од реакции
10.118
Како ни го кажа сега, браво на машкоста, земајте си албанки никој не ви брани, не плукајте по своите, никогаш не знаеш што ќе донесеш дома.
Јас знам што имам дома, тоа не е проблемот. И не е да ви го кажам туку да прочитате нешто што не е пријатно и да ставите тоа прстот на глата.

Пошто сигурно и на Јоли не му е пријатно да чита глупости како му се смеат и го исмеваат затоа што во иднина сака да си најди поштена девојка и да функционира во една нормална врска и брак. Отворил две теми, дебатира пристојно и постојано го ругаат и влечкаат.

Како тоа ве боли кога некој ќе ве потегни за уши, а не ве боли кога вие некој тегните - ете да ми е да знам.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.717
Поени од реакции
19.863
Јас знам што имам дома, тоа не е проблемот. И не е да ви го кажам туку да прочитате нешто што не е пријатно и да ставите тоа прстот на глата.

Пошто сигурно и на Јоли не му е пријатно да чита глупости како му се смеат и го исмеваат затоа што во иднина сака да си најди поштена девојка и да функционира во една нормална врска и брак. Отворил две теми, дебатира пристојно и постојано го ругаат и влечкаат.

Како тоа ве боли кога некој ќе ве потегни за уши, а не ве боли кога вие некој тегните - ете да ми е да знам.
Никаде не сум го исмеала јоли, само посочив случка од мој блиски, кога веќе сите тврдите дека нашите не чинат овие од Албанија се најдобри, не секој има пријатна случка со нив, исто како не секои има пријатна случка со наши, затоа има изгорени момци, и ова газење по нас како женски род, мислиш е ОК кога читам во каква бранша сум ставена? Па не е баш.
 
J

joli1

Гостин
Ako nekoj isto videl nesto togas ne e fer da gi napagas a da diskutiras tuka so tvoi anegdoti. Zatoa smetam deka imas mnogu beznadezen pogled na situacijava i zatoa ti se ekstremite.
јас никаде никого не нападнав, ниту пак искористив погрдни епитети спрема вас само затоа што јас сум имал поразлично мислење од вашето, секогаш таргет на моите постови биле вашите ставови и вашите аргументи, а не никогаш вие како личност или член на форумов, што не беше случајот со одредени личности кои што ме нарекуваа мизогонист, сексист кога на тема ги пишував моите стандарди за партнерки.

не би рекол дека имам безнадежен поглед на ситуацијата, пошто претпоставувам алудираш на мојот љубовен и/или сексуален живот, затоа што од истите јас сум комплетно задоволен моментално и сум бил во минатото.

јас имам случаеви каде што сум бил сведок и на жени албанки кои што си ги вараат мажите и кои што се разведуваат, бегаат од нив, исто како што сум бил сведок и на разведени жени со деца кои што си нашле одличен партнер, но сепак тоа се далеку помалку ситуации отколку што има спротивни ситуации.

проблемот од ваша страна е тука што вие знаете десет жени разведени со деца кои што не можат да најдат партнер и ќе се фатите за таа едната која што нашла одлична личност која што ќе ја прифати и (за што ми е мило) со која што ќе го пројде остататокот од животот и истата ќе ја приложите како аргумент на нашето тврдење дека ептен е тешко за нив да најдат нов партнер кој што ќе отпочне брачна заедница со нив или дека мнозинството мажи (а пази, зборуваме од наша перспектива) не преферираат жени кои што имале брак во минатото или се со деца од друг брак, иако сте свесни и самите за статистиката.

исто и со моабетот за албанските жени, имате купишта примери околу вас и во општеството каде истите имаат одличен брак со македонец, ама ќе се фатите за таа една ситуација каде што некоја го напуштила и киднала у странска држава.

Konzervativni se, dodeka ne se preselat na samiot zapad. Cesto si otvaraat sopstven biznis, najcesto salon za ubavina i si teraat zivot i ne zavisat kompletno od soprugot. Iako tie da, najcesto se mazat za pari.
E sea razlikata megu filipinkive i albankvie e sho filipinkive sami po svoja volja go pravat toa, si otvara profil na socijalni mrezi, se dopisuva so tipci i bira, dodeka kaj albankive e toa familijarna odluka.
A tatkovcite albanci gi mazat zatoa sho makedonecot ke dade poveke pari + e hristijanin. Tie mesta vo albanija se znaci so mnogu los zivoten standard, neretko i tie luge preku albanska granica idat i kaj nas da prodavaat raboti. Zosto inaku toj ne bi ja pratl svojata kerka na skoluvanje, ili na rabota vo stranstvo? Ednostavno-nema pari za toa. Nema resursi da i obezbedi, pa ja mazi zatoa sto e sepak usta za ranenje vo kukata. Pazarot za tie zeni e samo na balkanov, ne podaleku.
Germanecot ne e po takvi zeni, toj saka partnerka vo zivotot, a ne kukna pomosnicka. Toj ima doma i peralna, i sushara, i masina za sadovi, da mu gotvi ne mora, sekako jadat samo leb, kaskaval, kolbas i pivo, pa saka zena so koja ke moze da zivee ubavo i da seta.
со првиот дел делумно ќе се сложам, точно е дека голем дел и од тие конзервативни жени стануваат ,,прогресивни" при нивно доаѓање во западна држава поради одредените влијанија во државите, но има и солиден број на наши македонки кои што станале уште поконзервативни при доаѓање во западна држава, ептен тука многу зависи и од самата личност, таа што не била конзервативна во конзервативно општество или имала афинитети спрема ,,прогресивни" сфаќања, кога ќе отиде на запад дефинитивно ќе стане уште по ,,прогресивна".

сакаш да кажеш дека албанките жени немаат воља да се мажат, туку секогаш се приморани? филипнката чувствува потреба за мажење, албанката не?

и кај филипинките, и кај албанките зборот и мислењето на фамилијата за одредени прашања во нивните животи како и мислењата за потенцијалните партнери играат голема улога дури и некогаш и одлучувачка од причина што сеуште се делумно екстремно конзервативни околини, немој да мислиш дека таткото на филипинката ќе ја даде за некој странец кој што нема да може да и приушти добар живот, ќе ја тепа, малтретира, ќе ја изолира и слично, затоа што тој странец му дал на татко и некоја пара.

па најчесто жените кои што се земаат од Албанија не се 18-25 годишни жени кои што допрва ќе бидат на мета за додворување од потенцијални машки партнери, туку се работа за жени на одредена возраст која што поради одредени причини сеуште не е мажена, исто како и тој што сака да ја земе.

треба ли да ја прати својата средовечна немажена ќерка на факултет во нивната држава или пак на факултет во странство се со цел истата да ја омажи и да му донесе утре внуци дома?

ок германецот не е таков, американецот не е таков да сака конзервативна жена, затоа најчести случаеви на passport bros се луѓе од тие западни држави кои или не можат да најдат партнерка во сопствената држава или пак се заситени од ,,прогресивноста" на западните жени кои што ги опкружуваат.

E dobro e, ne sme bile tolku za frlanje sepak. :D
Mislam deka konzervativizmot ne e pravilo. Imas konzervativki so lopata da gi rines, a podrzuvaat se levo i imaat onlyfans ili pak celo vreme provokativni sliki stavaat na instagram. Tie se nepotrebni etiketi.
So 2-3 dejta mozes ubavo da procenis kakva licnost e, dali e promiskuitatna osoba, dali e narcisoidna so socijalni mrezi i slicno.
за кого како, јас лично преферирам конзервативни партнерки.

од друга страна, личност која што го подржува модерниот феминизам и живее на тој начин или пак има onlyfans, не се конзервативни во ниту еден случај, затоа што тоа е контрадикторно.

тоа е исто како да кажеме дека педер е маж кој што сака жена, не прави смисла.

со крајниот дел се сложувам, нема потреба од избрзување и доколку се потреби повеќе дејтови, подолго време да се запознаете, тогаш сторете го тоа, не влегувајте во врски/бракови со личност која што не ја познавате добро ниту пак сте живееле заедно пред брак.

Темиве, оваа и другата со социјалните мрежи ме потсетја колкаво Алфиште сум.
Во исто време ме насмеаја како ретко кој периодов, фала ви на неколкуте едноклеточни блакански.

Иницијаторот на темиве го замисувам ко лик шо си купува шеќерен памук на панѓур и ко че се осети душевно изневерен од девојка му заради Инстаграм, по дома пеј песни од 60тите години ко You don't own me или Hush Hush на Diana Ross или од која и црнка да е оригиналот од то време.

Категорија Ш ликови. Срам за родот мој. Man up.
искрено, добро е што имаш далеку поразлични мислења од мене, и онака никогаш не би сакал да имам слични мислења со феминизирано момче кое што омилени артисти му се Цеца, Јелена Карлеуша и останати певаљки и на солидни години е нивен самопрогласен fanboy.

иницијаторот на темата можеш да го замислиш како некој кој ти ја пука девојка ти или пак твојата ти идна жена која што те лаже дека спие дур ти пишуваш постови на кајгана за како си шетал низ Европа проследено со песни од гореспоменатите српски певаљки.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.642
Поени од реакции
6.083
искрено, добро е што имаш далеку поразлични мислења од мене, и онака никогаш не би сакал да имам слични мислења со феминизирано момче кое што омилени артисти му се Цеца, Јелена Карлеуша и останати певаљки и на солидни години е нивен самопрогласен fanboy.

иницијаторот на темата можеш да го замислиш како некој кој ти ја пука девојка ти или пак твојата ти идна жена која што те лаже дека спие дур ти пишуваш постови на кајгана за како си шетал низ Европа проследено со песни од гореспоменатите српски певаљки.
ме виде ти ме проба ко многу од едноклеточните овде, то шо ве редев на почеток со теми шо отсекогаш ви беа нјголема травестија ко опшесво - со тансици и глупости беше мое лично задоволство, пошто знам дека таквиот кој се бави со маргиналните, нема да мрдни од тоа дувлата таму, тоа е добро.

Глупостите што ги наброја се едно, а тоа што јас сум типот на лик на кој девојкати би му клавала лајкој е друго. Ако не за мене и мојата ебозовност, тогаш за Поршето и јахтингот по Женева сигурно (сам си кажа шо сакаат). Ќе ти дадам само еден совет - немој да се лигавиш по неа и порасни мадијна. Кажи ми фала подоцна. Единствениот кој смрди на исфеминизирано овде си ти, со темичкиве.

Сега спреми се за еден truth bomb - дури ве редам со тролајне овде јас наредниот викенд, во мојот Базел имам закажано one night stand со препичка за каква шо ти само би сонувал. И да, платинум е момата ко од секогаш шо ми е фетиш и мерак за такви, ааааууу вријам ко волк вијам со самата помисла.
Ај мрш сега. Па уште за провинцијалци ќе пишувал, хистерија, оди скријај се.
 
J

joli1

Гостин
ме виде ти ме проба ко многу од едноклеточните овде, то шо ве редев на почеток со теми шо отсекогаш ви беа нјголема травестија ко опшесво - со тансици и глупости беше мое лично задоволство, пошто знам дека таквиот кој се бави со маргиналните, нема да мрдни од тоа дувлата таму, тоа е добро.

Глупостите што ги наброја се едно, а тоа што јас сум типот на лик на кој девојкати би му клавала лајкој е друго. Ако не за мене и мојата ебозовност, тогаш за Поршето и јахтингот по Женева сигурно (сам си кажа шо сакаат). Ќе ти дадам само еден совет - немој да се лигавиш по неа и порасни мадијна. Кажи ми фала подоцна. Единствениот кој смрди на исфеминизирано овде си ти, со темичкиве.

Сега спреми се за еден truth bomb - дури ве редам со тролајне овде јас наредниот викенд, во мојот Базел имам закажано one night stand со препичка за каква шо ти само би сонувал. И да, платинум е момата ко од секогаш шо ми е фетиш и мерак за такви, ааааууу вријам ко волк вијам со самата помисла.
Ај мрш сега. Па уште за провинцијалци ќе пишувал, хистерија, оди скријај се.
хаха, добро е, успеав да го извадам твојот најдолг пост досега на форумов, а истиот да не е у ДК темата.

да, да, ти си ликот со поршето од кое ечи Јелена Карлеуша и Бритни Спирс, феминизираната и геј верзија на Andrew Tate, повикан на јахтингот по Женева каде што орално и со хендџобс си го задоволувал тој што те поканил или поканиле, а за возврат си ставил неколку сториња.

да, one night stand НАРЕДЕН ВИКЕНД, затоа што овој викенд не можеш да постигнеш од твојата јебозовност и од твојот јахтинг и вожња на ферарито од кај што ечи Јелена Карлеуша, у право си.

како ние тука како форумаши да парираме на толку јебозовна личност, со возен парк на ферариња и останати спортски коли, кој што го чекаат модели за one night stand за нареден викенд, кои што се главното лице на следното женско списание за мода кое тебе ти омилено, нас само ни остана тука да отвораме теми со илјадници мислења у недела дена како резултат на нашето лигавење по нашите поранешни кои се смешни у споредба со моменталните и да го активираме малце форумот и да споделуваме мислења.

у право си мајсторе, иди где хочеш, љуби све живо, ал ипак држи бар неки ниво.

 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.642
Поени од реакции
6.083
Јас би сакал Византиецот да си отвори една тема, да го покани @TaftaCrew на неговата јахта на Женевско Езеро, и после да ни раскажуваат тука згоди и незгоди од нивните свингерски забави…

Нигде не реков дека имам јахта на Женева. Но познавам Македонец кој има регистрирано своја Ауто школа таму, а тој и те како има закотвено убавица во тоа азурот алпски. Отаде и сликите од јахтингот летово хехе.

Замисли колку опуштено ве редам овде со месеци, мислам замисли како е кога ја имаш цела оваа сигурност и грб зад себе? Можам глупости да редам со месеци и око да не ми трепни, пошто зошто по ебењето би ми трепнало. Ретко е да бидам олку искрен во пост така да цени го ова секундче.
Автоматски споено мислење:

хаха, добро е, успеав да го извадам твојот најдолг пост досега на форумов, а истиот да не е у ДК темата.

да, да, ти си ликот со поршето од кое ечи Јелена Карлеуша и Бритни Спирс, феминизираната и геј верзија на Andrew Tate, повикан на јахтингот по Женева каде што орално и со хендџобс си го задоволувал тој што те поканил или поканиле, а за возврат си ставил неколку сториња.

да, one night stand НАРЕДЕН ВИКЕНД, затоа што овој викенд не можеш да постигнеш од твојата јебозовност и од твојот јахтинг и вожња на ферарито од кај што ечи Јелена Карлеуша, у право си.

како ние тука како форумаши да парираме на толку јебозовна личност, со возен парк на ферариња и останати спортски коли, кој што го чекаат модели за one night stand за нареден викенд, кои што се главното лице на следното женско списание за мода кое тебе ти омилено, нас само ни остана тука да отвораме теми со илјадници мислења у недела дена како резултат на нашето лигавење по нашите поранешни кои се смешни у споредба со моменталните и да го активираме малце форумот и да споделуваме мислења.

у право си мајсторе, иди где хочеш, љуби све живо, ал ипак држи бар неки ниво.

типот е женет и имаат преубави дечина, таа е школска од МКД, тој е растен таму. ама нвм, сонувај понатака. Да, ова е далечен и незамислив свет за многу од тамошните, ова е супер. Затоа мора да си прават омаловажувачки сценарија во главата да се убедат дека на никој не би можело да му оде толку ебано добро. Ситно.

Моите 1000да нови постови се должат на отказот кој го дадов хаха, ама ќе трае до Среда, држи се.
Да отказ давам дур да трпниш, пошто ми се можи и тоа ете.


Ти посакувам секош да седиш во Скопјето. Дај Боже од тоа да не мрдниш. Немој навака. Многу трансици имаме и мажите се изгорени за куропушење. Ај гитла доста ти е.
Автоматски споено мислење:

Или Асралија оди. Европа е премногу за вас, ќе ве мани нешто.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.707
Поени од реакции
10.118
Никаде не сум го исмеала јоли, само посочив случка од мој блиски, кога веќе сите тврдите дека нашите не чинат овие од Албанија се најдобри, не секој има пријатна случка со нив, исто како не секои има пријатна случка со наши, затоа има изгорени момци, и ова газење по нас како женски род, мислиш е ОК кога читам во каква бранша сум ставена? Па не е баш.
Искористив зборови „му се смеат“ и „го исмеваат“, а не дека ти го исмеваш и ти му се смееш. Разлика има, огромна. Те молам препрочитај.

Друга работа, како припадник на женскиот род ти на темава и слични теми откако те знам држиш некоја неутрала и секогаш со со реплики од типот „исти лајна сме“ пошто навистина за танго треба двајца и горе долу и машки и женски заради нашите фалинки си ги ебаваме врските.

Проблем сега ти е што дефинираме кои ни се црвените граници и што по секоја цена не сакаме да преминиме преку нешто?

Кој цело време скока како попарен на темата кога ќе се спомни фалинки кај жените?
Артемиса
Чоколисимо
тоа Доктурката, шо ниту ја коментирам, ниту ја цитирам.
и Очајната (од шо е очајна, очајно добро и јузерот си потрефила како да и се вика).

Толку.
Ниту некој нападна друго женско, ниту нападна воопшто било кое останато шо се вклучило во нормална комуникација.

Кога ти реплицирав на делот „полни јајца“ во другата тема мислев токму на ова, нема потреба од емотивни реакции од причина што Јоли ги доби еден куп од лица кои не успеаа дури ни сопствениот став да го постават како издржан.

Затоа и репликата НЕ беше за тебе туку ти реплицирав тебе со нивниот пример:
- како едната вика жените се курвале преку ден
- како другата вика знае милион успешни приказни на разведени жени со деца и нов партер.

Токму за да ја посочам нелогичноста, токму за да посочам дека одговараат тие две (не ти) со емоции и токму за да посочам дека е исто ама сепак различно.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.350
Поени од реакции
4.708
...насловот на темата ми е малку контрадикторен(или јас погрешно го појмувам иззазот партнер),но било како било,red flags не смеат да постојат бидејќи тоа е знак дека не сме доволно отворени и искрени спрема партнерката или партнерот.Кога има синервија работите што сметаат се одстрануваат под хитна постапка
...сите знаеме,кој помалку кој повеќе,добро да се продаваме само "рокот на траење" на таквите неприродни однесувања е многу краток и на штета на двајцата
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.987
Поени од реакции
3.716
Или ке бидеш маж или ке бришеш прашина и ке правиш колачи со жената. Не си ти маж затоа што си посилен и имаш кур, тоа се само биолошки одлики поради кои во изводот ти пишува дека си од машки пол (барем уште некое време) кои не те амнестираат од миење садови и пеглање... Поимот маж е социјална категорија, ти се остваруваш како маж и жената те перцепира како таков само преку моќта и способноста да обезбедиш заштита и материјална сигурност. Не случајно моќта е број 1 афродизијак за жените, тоа најмногу ги влажни. А моќ = пари и пари = моќ. Значи, ако сакаш да не миеш садови треба да си маж а за да си маж треба да треснеш снопови на масата и тогаш слободно обрати и се со: Ајде мори пизда ти материна иди таму направи салата и дур гледам утакмица испеглај ми кошула ке излегувам... ке те послуша како бајче и нема да се жали. Се додека имаш толку пари за да можеш да и речеш не ми треба да одиш на работа за таа цркавица, седи дома чувај децата и куќата а за другото сум надлежен јас звани Газда Стојко и еве ти се што ти треба, до тогаш си маж и си почитуван како божество. Можеш слободно од лов со крв, кал и лајна на чизмите, директно да улеташ низ белиот тепих на скапата софа у дневна и слободно да си правиш муабет со швалерката на телефон... Па луѓе познавате ли вие некоја да побарала развод од Газда Стојко? Нема таква, еве сум работел 300 разводи и во ни еден од нив ја нема жената на Газда Стојко како тужителка таа да барала развод, обратно има многу. Стојко, пошто е многу нежен, нема ниту една пријава за психичко или физичко насилство. Па не е будала Стојкоица да се разведе и сите 5 стана у Капиштец, куќата на Водно, куќата во која живеат, куќата на охридско, апартманот во Ставрос, дуќаните, сите пари, автомобили, далечни летувања и зимувања........ да ги остави на некоја ороспија од 25 години само затоа што Стојче бил малку незгоден, ич не бришел прашина по дома и по малку шарал... па маж е ке шара, не е он крив, криви се тоа ороспиите шо му се лепат.... И да ке заборавев ,,шо има врска шо не ја погодил нијансата на сината боја, убава е и таа сино накај портокалово боја,,,. Додуша еднаш, во нервоза, и дошло на Стојкоица мисла да се разведе и да му земе пола имот на Газда Стојко, и следува, жена му е а тоа е имот стекнат у брак, дури скришно прашала и кај адвокат ама тој изгледа ништо не разбира па и рекол дека ке го добие од трите подолгото оти тој Стојко не што бил само паметен да прави пари ами бил паметен и што да прави со парите па целиот имот го купувал на име на татко му а потоа овој со договор за поклон му го давал на синот и тоа да не ти било имот стекнат у брак. Во банка не чувал ништо повеке од тоа што му требало тековно за електронските картички а главната фирма од која се крешира да ти била на име на сестра му. Оган да ги изгори. Ама на Стојкоица брзо и минува нервозата па затоа како Христијанка, мајка, жена во добро и зло, му простува на Стојче. Сепак нејзината љубов е многу длабока а љубовта се трпи и се простува.
Е сега, ако не си Газда Стојко ами си Трајче Свирчето и си го делиш буџетскиот терет со Трајкоица и таа мора да работи, или недај боже таа покрива поголем дел од дефицитот во буџетот, тогаш ке си ја делиш и работата по дома и ке гледаш утакмици ама реприза. А шо има тоа врска, ако утакмицата не ти е гледана за тебе тоа е пак премиера... Ако Трајче не е умен и не слуша, свирки како него има колку сакаш, па добива инстант клоца у гз. Свирки има, нема Стојковци....
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.189
Поени од реакции
56.736
Пошто работите што треба мажот да ги прави се изумрени, а за се друго има мајстори, значи остануваат само домашните обврски, а тие на жената се, што да правиме така е фатот.
Ај и да дремете цел ден дур почне Ливерпул, барем чорапите ставете си ги во машина за перење не на сред соба. Ако не помагаш па не одмагај на крај краева.
А мајсторите марсовци се?
:pos: :pos: :pos:

Значи тотално погрешно е сфатен мојот пост претходно. Ако поентата моја е у Санкт Петерзбург, ти Хоуп си у Лисабон. И другите две-три со тажните. ЧД ЧД ЧД ЧД

Ти викаш машка ствар е да ископаш темел, таа ти вика не сме 19ти век бе, ќе си викнам МАЈСТОР.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.456
Поени од реакции
28.687
проблемот од ваша страна е тука што вие знаете десет жени разведени со деца кои што не можат да најдат партнер и ќе се фатите за таа едната која што нашла одлична личност која што ќе ја прифати и (за што ми е мило) со која што ќе го пројде остататокот од животот и истата ќе ја приложите како аргумент на нашето тврдење дека ептен е тешко за нив да најдат нов партнер кој што ќе отпочне брачна заедница со нив или дека мнозинството мажи (а пази, зборуваме од наша перспектива) не преферираат жени кои што имале брак во минатото или се со деца од друг брак, иако сте свесни и самите за статистиката.
Не, не сакам јас лично да се фаќам за примери, бидејќи многу од ситуациите се како ситуација сама по себе, иако причините за ситуациите се резултат на лични карактеристики кои можат да зовријат со тек на време, најчесто бидејќи не сакаат да се соочат и да ја прифатат новонастанатата промена во животот, брак или врска. А ситуации имаш секакви, има луѓе што трипати се премажуваат/преженуваат со деца. Секој е приказна сам за себе.
И еве јас не се фатив за албанка што го напуштила мажот и, само пробувам да се ставам во нејзина ситуација и како би ги гледала работите од оваа гледна точка која е привилегирана во споредба со нејзе.
сакаш да кажеш дека албанките жени немаат воља да се мажат, туку секогаш се приморани? филипнката чувствува потреба за мажење, албанката не?
Сакам да кажам дека нема нешто подобро да прави во животот, или па да и најдат што да работи. Филипинката исто сака семејство, ама има и плус интереси како што спомнав. Зошто инаку стрикно бира американци/англичани за партнери?

ок германецот не е таков, американецот не е таков да сака конзервативна жена, затоа најчести случаеви на passport bros се луѓе од тие западни држави кои или не можат да најдат партнерка во сопствената држава или пак се заситени од ,,прогресивноста" на западните жени кои што ги опкружуваат.
Па не знам, и Полска и Грција и Унгарија се прилично конзервативна нација, ама муабетот за жена од полска или гркинка не е толку чест како жена од Украина/Русија/Филипини.
Што мислиш зошто?
Зошто најчести националности на проститутки се бугарки/русинки/украинки/филипинки?
Одговорот е ист, само проститутките имале полоша среќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom