Кое е Вашето „црвено знаме“ (red flag)

Член од
17 јануари 2020
Мислења
61
Поени од реакции
125
Ако ми рече се хранел здраво.
За кого бе ти сакаш да си здрав???
Taka ako ti reche vekje pola taklabas mu e vlezen vo tugja mindza.
Baraj nekoj shto zhdere slanina chvarki i piftija ima 130 kila i e vo predinfarktno stanje, se drugo e red flag.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.987
Поени од реакции
3.716
Најдобро е човек да нема воопшто фб инстаграм и слични глупости, и ако човек погледне убаво ке примети дека луѓето од нај квалитетен штоф, немаат такви глупости... Но бидејќи денес е навистина реткост и тешко човек да налета на некоја од тие личности, треба барем во своја корист го искористи фб и провери со каква личност си има работа и ако забележи нешто од следните активности нека крева црвено знаме:
- сликала ручекот во ресторан...
- сликала кафето...
- се сликала самата, селфи
- ставила слики од плажата
- ставила слика од колата со коментар со здравје да си ја возам новата кола
- нека ни е со среќа годишнината
- слика од паричката за Бадник
- пред споменикот на ...
- од политички митинг....
- среќен роденден, именден, слава ....
- ................ долга листа глупости
Направи и еден тест, одведи ја на ручек во ресторан, ако го слика јадењето кревај црвено знаме...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.409
Поени од реакции
17.024
@joli1 Додека ја чека вистинската ( мис савршенство без мане ) да се појави во неговиот живот :LOL: 21ajtl.jpg
Автоматски споено мислење:

Најдобро е човек да нема воопшто фб инстаграм и слични глупости, и ако човек погледне убаво ке примети дека луѓето од нај квалитетен штоф, немаат такви глупости... Но бидејќи денес е навистина реткост и тешко човек да налета на некоја од тие личности, треба барем во своја корист го искористи фб и провери со каква личност си има работа и ако забележи нешто од следните активности нека крева црвено знаме:
- сликала ручекот во ресторан...
- сликала кафето...
- се сликала самата, селфи
- ставила слики од плажата
- ставила слика од колата со коментар со здравје да си ја возам новата кола
- нека ни е со среќа годишнината
- слика од паричката за Бадник
- пред споменикот на ...
- од политички митинг....
- среќен роденден, именден, слава ....
- ................ долга листа глупости
Направи и еден тест, одведи ја на ручек во ресторан, ако го слика јадењето кревај црвено знаме...
Ти имаш Фејсбук/Инста ?
 
J

joli1

Гостин
кој рече ја чекам или барам? изгледа ние маживе имаме стандарди кои што вие мнозинството жени не можете да ги исполните. :D

како беше онаа, жената у врска/брак треба да излага со пријателките у дискотеки и ноќни клубови до 5 сабајле, па после до 2 сабајле, па после било у ред само ако оделе на вечера со другарките и не било често, па на крај само преку ден? мислам ние машкиве бар знаеме шо е у ред и што не е у ред кога се работи за постапки у врска, како и шо сакаме, а вие? ;)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.409
Поени од реакции
17.024
кој рече ја чекам или барам? изгледа ние маживе имаме стандарди кои што вие мнозинството жени не можете да ги исполните. :D

како беше онаа, жената у врска/брак треба да излага со пријателките у дискотеки и ноќни клубови до 5 сабајле, па после до 2 сабајле, па после било у ред само ако оделе на вечера со другарките и не било често, па на крај само преку ден? мислам ние машкиве бар знаеме шо е у ред и што не е у ред кога се работи за постапки у врска, како и шо сакаме, а вие? ;)
Имате имате, затоа после кога ќе ги начукате по 40 згора, ќе барате од Албанија да се носат легално нусиња, како поназад некој шо спомна :D
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Имате имате, затоа после кога ќе ги начукате по 40 згора, ќе барате од Албанија да се носат легално нусиња, како поназад некој шо спомна :D
Од Украина баравме, од Украина, или евентуално Русија.. :cool:
 
J

joli1

Гостин
Имате имате, затоа после кога ќе ги начукате по 40 згора, ќе барате од Албанија да се носат легално нусиња, како поназад некој шо спомна :D
па у тој случај подобро е и без, отколку да морам константно да и објаснувам зашто излегување по дискотеки за викенди со другарки е скроз погрешно.

дури и опцијата на земање жена од Албанија звучи солидно, голем дел од нив се ептен конзервативни жени кои што го пазат и негуваат мажот, дури и моето искуство со албанки (од тука) ми го има укажано истото, дека реално се едни од подобри жени за брак (поготово во споредба со прогресивните македонки).

уште не сум чул случај каде што маж зел жена од Албанија и таа му барала развод, му ја дупел комшијата жената, излегувала до касни саати по дискотеки за викенди со другарки, не сакала да му роди деца, не сакала да му готви, да му пере алишта, да му гледа деца, скоро сите што ги познавам што имаат жена земено се ептен задоволни со нивниот избор, дури и не би ги мењавале тие жени за македонки.

дури и многу ја поштував и сакав (не во романтичен поглед) една постара жена албанка од Албанија која што беше мажена за македонец тука, еден од поубави примери ми беше за квалитетна жена на која што приоритет и беше семејството, сопствените деца и сопствениот маж, нека почива во мир.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.409
Поени од реакции
17.024
Мене па ред флег ми се тие особини кои ти ги наброја погоре, маж кој чека од жената да му готви, да го пери, да му чисти а тој да не мрда со прст, со еден збор неспособен.
Не викам дека жената не треба да ги прави горенаведените работи ама кога станува збор за куќни задачи и двајцата да учествуваат во истите колку е можно и како налагаат околностите.

Исто така не ги можам оние мажи кои не ги интересира никаков спорт, било каков, не можам да замислам кога некој ќе ми рече не гледам фудбал ...
Не гледам ништо погрешно во тоа, да не се сфатиме поинаку ама едноставно кај мене х имаат тие луѓе, досадни ми се
 
J

joli1

Гостин
Мене па ред флег ми се тие особини кои ти ги наброја погоре, маж кој чека од жената да му готви, да го пери, да му чисти а тој да не мрда со прст, со еден збор неспособен.
Не викам дека жената не треба да ги прави горенаведените работи ама кога станува збор за куќни задачи и двајцата да учествуваат во истите колку е можно и како налагаат околностите.

Исто така не ги можам оние мажи кои не ги интересира никаков спорт, било каков, не можам да замислам кога некој ќе ми рече не гледам фудбал ...
Не гледам ништо погрешно во тоа, да не се сфатиме поинаку ама едноставно кај мене х имаат тие луѓе, досадни ми се
mene red flag mi se zeni koi sto ocekuvaat mazot fizicki da gi brani pri situacii opasni po niv.

istotaka red flag mi e ako ona ne gi menuva sijalicite, ne znae vodoinstalacijata da ja popravi, ne znae drva da sece, ne znae da se tepa, ne znae po cel den na telefon da e i da se slika, ne go istura pogolemiot del od platata vo semejniot budzet dodeka mazot platata si ja trosi na obleka, na depilacii, na pet para patiki, zeni koi u mnozinskiot del od slucaevite rabotaat poodgovorna i psihofizicki pozamorna rabota i ocekuvaat jadenje od mazot, zena koja ne izleguva po diskoteki so drugarki i se vrakja u kasni saati doma, itn.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.409
Поени од реакции
17.024
mene red flag mi se zeni koi sto ocekuvaat mazot fizicki da gi brani pri situacii opasni po niv.

istotaka red flag mi e ako ona ne gi menuva sijalicite, ne znae vodoinstalacijata da ja popravi, ne znae drva da sece, ne znae da se tepa, ne znae po cel den na telefon da e i da se slika, ne go istura pogolemiot del od platata vo semejniot budzet dodeka mazot platata si ja trosi na obleka, na depilacii, na pet para patiki, zeni koi u mnozinskiot del od slucaevite rabotaat poodgovorna i psihofizicki pozamorna rabota i ocekuvaat jadenje od mazot, zena koja ne izleguva po diskoteki so drugarki i se vrakja u kasni saati doma, itn.
Водоинсталација не знам да поправам ама друго се прам, и дрва цепам а и да се тепам знам :pipi:
 
J

joli1

Гостин
ti mu gi cepas drvata na tatko ti i maz/dečko ti?

žena ipol si, nema zbor, ako i drva cepaš posle osumčasovno rabotenje bauštela, spremna si za maženje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom