Коефициент на интелигенција IQ

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
За мене IQ е мерка за тоа кој колку може да запомни. За вас другите незнам.
Toa e samo eden od segmentite, logic, memory, percieve & understanding mislam deka se cetirite klucni segmenti za testiranje na iq.[DOUBLEPOST=1459988553][/DOUBLEPOST]
Не баш. Луѓето кои народски се сметаат за "поинтелигентни" најчесто имаат широк спектар на интереси. Така да баш има поголема шанса да најдат соговорник. Ама и тоа не е баш така бидејќи самиот спектар на интереси зависи од огромен комплекс фактори. Муабетов ти е тежок стереотип. Паметни луѓе слушаат класика, носат наочари. Нашите интереси се примарно формирани од околински фактори а не од нашите когнитивни способности. И ради стереотипизацијата дека паметни луѓе сакаат покомплексни работи инхерентно следствува дека паметни луѓе слушаат џез, играат шах итн. Не гледам зошто паметни луѓе не би биле заинтересирани за "глупи теми" фудбал и автомобили.
Tocno e toa so sirokiot spektar na interesi, curiousity e del od visoko iq.
Nego tezok stereorip e toa so vkusot za muzika, ako slusas klasika, djez i slicni kompleksni muzicki formi znaci deka imas dobar sluh i delumno visoka muzicka inteligencija nothing more, nothing less, nothing better.
(vprocem muzickata inteligencija opfakja mn povekje od samo prefinet vkus za muzika...)
Za igranje sah treba da imas visoko iq. Mislam, ako konstantno gubis ne se vazi. :D
A sledenjeto sport actually and statistically zanima golema masa na lugje. Moze da se vbroi kako hobi (interes), nisto povekje.
 
Последно уредено:

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Мерење коефициенти на АјКју е еден од подобрите признаци за неуспешноста на некој човек.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Не баш. Луѓето кои народски се сметаат за "поинтелигентни" најчесто имаат широк спектар на интереси. Така да баш има поголема шанса да најдат соговорник. Ама и тоа не е баш така бидејќи самиот спектар на интереси зависи од огромен комплекс фактори. Муабетов ти е тежок стереотип. Паметни луѓе слушаат класика, носат наочари. Нашите интереси се примарно формирани од околински фактори а не од нашите когнитивни способности. И ради стереотипизацијата дека паметни луѓе сакаат покомплексни работи инхерентно следствува дека паметни луѓе слушаат џез, играат шах итн. Не гледам зошто паметни луѓе не би биле заинтересирани за "глупи теми" фудбал и автомобили.
Значи секако дека е стереотип, тоа се подразбира. Не знам што очекуваш ти, сознанија поткрепени со научна студија?
Во врска со интересите. Може да имаш интерес за авиони, мостови, филозофија, мобилни итн и со тоа да имаш навидум поголема група на потенцијални соговорници ама забораваш дека мнозинството во споредба со тебе се помалку интелигентни и ги интересира Кардашианс, Звезде Гранда и сл. срања што ќе претпоставам дека не се баш по вкус на инт. луѓе.

Во врска со музиката што спомна некој или шахот итн... Генерално стварта е дека имаш вкус за поинтелектуални работи. Ако гледаш серија ќе биде некоја што те предизвикува повеќе а не некоја што е провидна... Ако си глуп нема да се опседнеш со решавање рубикова коцка (на пример), туку ќе одиш да гледаш телевизија.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Ако си глуп нема да се опседнеш со решавање рубикова коцка (на пример), туку ќе одиш да гледаш телевизија.
Играњето со рубикова коцка е многу досадна работа.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Значи секако дека е стереотип, тоа се подразбира. Не знам што очекуваш ти, сознанија поткрепени со научна студија?
Во врска со интересите. Може да имаш интерес за авиони, мостови, филозофија, мобилни итн и со тоа да имаш навидум поголема група на потенцијални соговорници ама забораваш дека мнозинството во споредба со тебе се помалку интелигентни и ги интересира Кардашианс, Звезде Гранда и сл. срања што ќе претпоставам дека не се баш по вкус на инт. луѓе.

Во врска со музиката што спомна некој или шахот итн... Генерално стварта е дека имаш вкус за поинтелектуални работи. Ако гледаш серија ќе биде некоја што те предизвикува повеќе а не некоја што е провидна... Ако си глуп нема да се опседнеш со решавање рубикова коцка (на пример), туку ќе одиш да гледаш телевизија.
Токму тоа очекувам. Стереотип не е валиден, објективен аргумент.
Ќе претпоставиш ама не е така. Точно е дека постои ментален склоп кој е поврзан со зголемени когнитивни способности и тој склоп има драјв за покомплексни проблематики за решавање НО, тоа што ја детерминира природата на твојот интерес е во околината.
Луѓе кои се генерално "поинтелегентни" наоѓаат комплексност и во фудбал. Во крајност многу од феномените кои сметаме дека се прости всушност се премногу комплексни. Еден математичар може да создаде ултра комплициран математички модел за најдобра стратегија и формација на ФК Вардар.

p.s Рубикова коцка не е ништо друго освен мускулна меморија и меморизирање патерни. Знам екстремно глупи луѓе што решаваат рубикова коцка за многу кратко време. :D
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Kako moze be nekoj Hitler da go idolizira?? Osven negovite dobri oratorski sposobnosti i za mene neobjasniviot magnetizam so koj privlekuval tolkava masa na lugje (harzima li bilo, okultizam sto bilo nz) on nemal i od intelektualec a kamoli genijalec, mnogu glupi odluki imal za vreme na diktatorstvoto, edinstveno sto moze glup, nesposoben i grd covek da go izvadi i digne na tronot e harizmata, sposobnosta da privleces golema masa na lugje koi te poddrzuvaat no matter what, ona da imas likeable energija bez razlika sto si utepan od Gospoda...

Conclusion: bolje mozat da uspeat tie so imaat harizma otkolku visoko iq.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Токму тоа очекувам. Стереотип не е валиден, објективен аргумент.
Ќе претпоставиш ама не е така. Точно е дека постои ментален склоп кој е поврзан со зголемени когнитивни способности и тој склоп има драјв за покомплексни проблематики за решавање НО, тоа што ја детерминира природата на твојот интерес е во околината.
Луѓе кои се генерално "поинтелегентни" наоѓаат комплексност и во фудбал. Во крајност многу од феномените кои сметаме дека се прости всушност се премногу комплексни. Еден математичар може да создаде ултра комплициран математички модел за најдобра стратегија и формација на ФК Вардар.

p.s Рубикова коцка не е ништо друго освен мускулна меморија и меморизирање патерни. Знам екстремно глупи луѓе што решаваат рубикова коцка за многу кратко време. :D
:facepalm:

Ти да претпоставиш! :icon_lol:

Значи знам јас што е валиден аргумент и дека тоа погоре не е. Јас само пренесувам впечатоци на ебан форум на крај краева. Каков валиден и издржан, научно поткрепен аргумент бараш? Ова е Кајгана. Get real!

И еве ок да ти помине меракот: да, не мора да значи дека ако си инт. ќе бидеш и затуцан социјално и не мора да значи дека ако те интересираат овие ствари што ги спомнав дека си Ајнштајн итн... Задоволен?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
:facepalm:

Ти да претпоставиш! :icon_lol:

Значи знам јас што е валиден аргумент и дека тоа погоре не е. Јас само пренесувам впечатоци на ебан форум на крај краева. Каков валиден и издржан, научно поткрепен аргумент бараш? Ова е Кајгана. Get real!

И еве ок да ти помине меракот: да, не мора да значи дека ако си инт. ќе бидеш и затуцан социјално и не мора да значи дека ако те интересираат овие ствари што ги спомнав дека си Ајнштајн итн... Задоволен?
Најдов и ја со кого компир да садам...
 
D

Daedalus

Гостин
Повеќето кои употребуваат англицизми, не го праат тоа за да се напраат паметни. Некои можда, али повеќето уптотребуваат англицизми пошто живееме у време кога иаме нет и одредени поими ни доаѓа да ги кажеме на англиски повише него на маќедонски. Исто е и со скопски жаргони, србизми и дијалекти. „Говорете маќедонски“ синдромот, го имаат најчесто фаци кои не се фокусираат на суштинскиот аспект од дебатата и сакаат да јадат гомна колку за да јадат гомна. Ќе употребам какви сакам зборови, све дур се разберам со соговорникот за тоа што сум сакал да го кажам, уопште не е релевантно тоа дали сум рекол „патерн“или „образец“ посебно не на форум кајшто зборувањето на литературен маќедонски уопште не игра никаква улога. Истово се дешава и со фаци кои ти јадат гомна за речникот и терминологијата што ја користиш. „Зошто употребуеш вакви или онакви зборчиња, а не го кажеш тоа просто“, муабети. „Зборуеш така за да се праиш паметен!“
Не, зборуем така пошто така ми е поубаво на курот да го кажам. Нема потреба од тоа некој да се правда за тоа како збори или да си го ограничува речникот за некој друг да не каже „дека се праи паметен“.
И несомнено, ако сред муабет, некој почне да го поти со формата на муабетот, а не суштината, или нема аргументи или е дојден да јаде лајна.
Во двата случаја, таков лик се игнорира.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
128
Поени од реакции
72
Znaci ne,ne i ne. Merilo za uspeh, za pamet i taka nataka variraat so starost. Prvo se ocenkite i toa onie na tromesecie. Posle e prosekot na fakultet. Posle e impak faktorot. Posle kolku sprata ti e kukjata. A najnakraj kolkava penzija zemas. Toa se bitni kriteriumi, koj kazuva pooinaku e seljak.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Имаше еден лик Љакис којшто памтеше све. Буквално све, ко савантине што можат да го повикаат било кој дел од нивниот живот од мемориски банки. Али Љакис беше ментално ретардиран и не конташе многу.
Што ако он имал 200 + IQ само што никој не се умарал со тоа?
Зошто збориш во минато време за Љакис? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom