Кодот на Да Винчи

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
A ninja, да ја видиш тек мојата, илустрисана, со сфе слики... Абе имаф негде. Ќе ги најдам. Чек!












Ја имам и Ангели ем Демони во вакво издание. Сите дела, места и згради за кои се збори ги има на фотографија или илустрација.
Книгите дефинитивно треба така да се читаат.
Мислам не велам дека Кафеавиот е у право, само да знаеш на што мисли.
Ај нова ми е оваа, ќе ја читам попат утре, немав време овие денови у курц.
 
P

Princ

Гостин
3 od 10. Sabajlevo ja zavrsiv i se pismaniv sto pocnav da ja citam.
Avtor kako da e nekoe 12 godisno dete, prikaznata mu smrdi do beskraj...
3 od 10 a ne 1 od 10 zatoasto sepak e kniga..
 
N

NeMiRnA

Гостин
Amerikanska rabota...toa e se,angeli i demoni se cita nekako,e krajot isto taka epten amerikanska rabota...a sodrzinata i taka i taka...jas taka mislam,ne za dzabe gi vikaat najkontroverznite knigi za prethodnata godina :)
 
С

Сатори

Гостин
Кодот на Да Винчи е интересна книга , мистерија која ако седнеш да ја читаш нема да престанеш да ја читаш и тоа само поради тоа што се врзуваш за тоа што ќе се случи , тоа што го држи читателот е тоа дека постојано се открива нешто ново , некоја нова тајна , некој нов сеф или сл.
Сепак мислам дека нема врска што книгата станала хит или , затоа што ако некој чита само книги што се хитови тогаш тоа е негов проблем , а друг би ја читал книгата само за да прелиста уште едно мислење на уште еден писател.И да се збогати на духовно ниво иако книгата не е баш такава , но тера на размислување за општи прашања , се зависи од како и колку сериозно ќе се сфати.:)

На психолошка база да ги анализира ликовите?
Колку длабоко би требало да навлезе во таа анализа?
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Garfield напиша:
Да ви кажам крајот. Ќе ги најдат прапрапрапрапрапрапрапрапрапра х 100000 прапра внуците на Исус и марија Магдалена. Тоа е светиот грал. Хехехе ама сум покварен.
Lele.... Aj ke go gledas filmot i ke vidis deka ne se potomcite gralot tuku Marija Magdalena. Inache go gledav i filmot i ja iam chitano knigata. Super se, samo ne znam sto tolku najde crkvata losho vo nea. Ima vo edno 5-6 strani zboreno za crkvata losho, ali deka e delo na satanata i takvi... gluposti. Angeli i Demoni, mi se dopadna poveke od Kodot. + si ja zamisluvav taa italjankata ufff.... :)))
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
чисто сра.е , напишана книга само за профит и пари
нисшто друго нема содржајно во нејзе
па и филм направија лелелеле
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Flik напиша:
чисто сра.е , напишана книга само за профит и пари
нисшто друго нема содржајно во нејзе
па и филм направија лелелеле
A koja kniga ne e napishana za profit?
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Вчера го гледав филмот, а книгата за жал уште ја немам прочитано за да можам да правам споредби.
Само можам да кажам мое мислење за филмот.
Значи, добар е филмот, многу ми се допадна, ама ќе ми треба барем уште еднаш да го гледам за да дозаклучам некои работи.
Ми мириса дека целата оваа работа е дебело финансирана од Евреите...не ме прашувајте зошто.
Филм, ко филм е добро направен, има многу работи кои се конраверзни, ама не само црквата, туку и муслиманите имаат против Кодот, зашто ВЕРАТА е ставена под прашалник, а не само христијанството.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Sum ja cital knigata i sum go gledal filmot ali istotaka ja procitav knigata od kade e ovaa ideja i zaklucok : OVA CUDO E GUBRE TESKO kako moze vakva kniga da bide bestseller a filmot ako e uspesen ke bide poradi pricinata stomnogu kontroverzi letaa okolu knigata i poradi Tom Henks ofcourse
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Книгата е интересна иако веќе се заморуваш од стилот на Браун (ако си ги прочитал и Тфрдината и А&Д). Не верувам ни во приказните на црквата ни во она што е напишано у книгата, ама мислам дека е убаво спакувано како можност.
Глеав документарец на Дискавери и онака сите беа скептични и се обидуваа да му најдат грешките што Браун ги направил при поставување на фактите и сл. Еден се обиде да докаже дека нема веза дали ќе го скршиш криптексот или ќе го отфориш со шифрата, бидејќи оцетот не го уништува папирусот.
Беше изложено и дека Тајните документи всушност ги создал -не памтам имиња- заедно со -не памтам имиња- за публицитет итн.
Во последново не верувам поради сложеноста на сето тоа кодирање и генијалноста што би морала да се вметне за намерно да се создадат такфи документи. А типот што беше прикажано дека му паднала таа идеја врз глава, да бил толку паметен ќе успеел во животот без да му биде потребно да прави прикаски за деца.
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Goddess of Chaos напиша:
Книгата е интересна иако веќе се заморуваш од стилот на Браун (ако си ги прочитал и Тфрдината и А&Д). Не верувам ни во приказните на црквата ни во она што е напишано у книгата, ама мислам дека е убаво спакувано како можност.
Глеав документарец на Дискавери и онака сите беа скептични и се обидуваа да му најдат грешките што Браун ги направил при поставување на фактите и сл. Еден се обиде да докаже дека нема веза дали ќе го скршиш криптексот или ќе го отфориш со шифрата, бидејќи оцетот не го уништува папирусот.
Беше изложено и дека Тајните документи всушност ги создал -не памтам имиња- заедно со -не памтам имиња- за публицитет итн.
Во последново не верувам поради сложеноста на сето тоа кодирање и генијалноста што би морала да се вметне за намерно да се создадат такфи документи. А типот што беше прикажано дека му паднала таа идеја врз глава, да бил толку паметен ќе успеел во животот без да му биде потребно да прави прикаски за деца.
Целата поента во книгата е дека, вистината е една и неможе да биде скриена. Очигледно многу малку ја сфатиле. Не е за фактите и разни работи во кои згрешил... Кога би сакал да ја урне црквата писателот, не би пишувал роман-трилер...
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Stefanos_M напиша:
Целата поента во книгата е дека, вистината е една и неможе да биде скриена. Очигледно многу малку ја сфатиле. Не е за фактите и разни работи во кои згрешил... Кога би сакал да ја урне црквата писателот, не би пишувал роман-трилер...

Хмм извини, али сметам дека одлично го извршив мојот дел и ја сфатив поентата на книгата.
А ти друже истресе голема глупост, т.е. да, вистината е една но може да биде скриена.
A, како на друг начин би ја урнал? Би основал политичка партија? Би застанал пред Ватикан и би урлал "ДАЈТЕ ИМ ЈА ВИСТИНАТА НА НАРОДОТ ЛИГУШИ!" како ненормален? Па и да го направеше тоа, немаше да достигне толкава заинтересираност и немаше а овака да го раздрма цел свет, збогатено со тоа дека поповите и папите се разџавкаа на големо а меѓу луѓето се појавија големи прашалници.

Дали Браун посочи дека Црквата треба да се уништи бидејќи (според книгата) криела такви страшни вистини? Или пак повика на религиозни револуции? Не. Ја издаде како совршено забавен крими-роман во демократска држава. Нормално дека ќе предизвикаше контроверзии али јебига, немаше да биде ни прва ни последна контроверзија со која "пречистата, невина" наша Црква ќе се соочеше.
Зошто тогаш кардиналите, владиките и сите обични попчиња ширум светот веднаш реагираа со "Сатанистичко дело! Не смее да се чита ниту допре! ЛАГА! Вистинските верници ни веруваат НАМ!"? Ако веруваат дека вистинските верници им веруваат нив, ќе ја игнорираа книгата од самиот почеток. На овој начин, само уште толку го разбрануваа народот и го зголемија сомнежот.

Мене лично, ми е забавно и си терам сеир на насловите во весниците како "МПЦ изјави: Кодот на Да Винчи е дело на Сотоната" а ме интересира да го гледам филмот заради забава.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Кхм... Кога излезе книгава на Бугарски (неколку месеци пред да дојде и кај нас), случајно бев во Софија и ја купив ради добрата реклама и ради тоа што не ми изгледаше скапо, некои 8 лева мислам. Испадна како што и очекував - интересна книга за тепање време, лесна за читање, што не замара. Е сега, тоа што влече некои подлабоки прашања и што тера да побараш и вистинска литература на темата е друг муабет. Ја земав Света Крв И Свет грал пред два дена али уште ја немам прочитано. Се надевам ќе биде добра:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom