Кога треба да се креира потомство?

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Koga ima uslovi se razbira inaku vo Mk nema sansi sem ako roditelite nemaat nekoj biznis ili da imas partija .

Inace deca si baraat obvrski site raboti treba da se pogosat nema sala so taa rabota.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.886
Поени од реакции
41.798
Има многу парови кои имаат обезбедено услови со просечна месечна плата од 800 евра, а неможат да имаат деца.
 
Член од
11 септември 2012
Мислења
20
Поени од реакции
10
Да, за мене семејството е највисок приоритет, ако гледам дека некој се одлучува на таков чекор со леб и сол на трпеза, и со исклучена струја во 1/2 од годината за мене тој не е човек кој размислува трезвено, и неможе да согледа што значи живот во буквална смисла на едно дете, и како тој влијае во неговиот развој, тоа е крајно себично.

Реков, тестови, и ситуации што биде нека биде кај мене не проаѓаат, кој сака нека си тера по негово, секој си има свои гледишта и приоритети во животот.
Potpolno se slozuvam!
--- надополнето: 11 септември 2012 во 17:41 ---
Се молат децата (од 18-21 година) кои не планираат семејство во блиска иднина да се воздржат од коментари.
Муабетите од стилот, „користите интернет, одите во кафани, шетате по одмори..“ се апсурдни. Не значи ако ти се роди дете дека треба да се лишеш од сите задоволства во животот. Најнормално дека прво за него ќе гледаш, а после за себе, но не значи со сопругот/сопругата од се да се откажете (каков живот би било тоа).
Имам ситуации со пријателки со деца/бебиња кои ми плачеле по телефон, зошто детето им гори од температрура, а таа нема 100 денари шируп да му купи. Или паднало си скршило рака, нема пари на лекар да го однесе... Друга ситуација, од фамилија само синот и идната снаа работат (родителите сеуште не се кандидати за во пензија). Цела плата на синот оди да ги плати сметките, да земе јадење и лекови да купи дома. Себично би било ако се чува и не прави деца веднаш?
Друг пример, под еден покрив (поточно стан со 3 соби и 1 вц.) живеат синот и снаата, сестрата, мајката и таткото. И снаата раѓа не едно, две деца (каде го направиле второто јас незнам).
Семејство се планира кога и двете страни (и мажот и жената) се договорат како понатаму,,, Не е само да го направиш, да ги носиш 9 месеци и после да неможеш кашички или млеко да му купиш. За пелени да не збориме.
Bravo! I jas poznavam mnogu primeri koi se vo slicni situacii i apsolutno ne mozam da go svatam toa razmisluvanje da se namnozime vo 2-soben stan do 3 generacii, sekoj so razlicni potrebi i da kazeme deka se ke se sredi i da ocekuvame deka roditelite ke ni pomognatI!!! Zosto? Zatoa sto taka treba!!!! Zatoa sto treba da se ima potomstvo?! Ne sum protiv, bas naprotiv na taa vozrast sum koga bas i bi trebalo veke da imam deca, no od mnogu pricini ne sum se odlucila so partnerot na to cekor.
--- надополнето: 11 септември 2012 во 17:47 ---
Не може, ама многу парови денес функционираат баш така. Децата живеат одвоено, ама ќе им ги тупнат внуците по цела недела да седат кај баба и дедо. Дедо носи, баба готви. Преку викенд ќе дојдат и мама и тато на фамилијарен ручек. Од понеделник пак истото. :)
Moze ima takvi, no ima i mnogu bas sprotivno. Ne smeat ni da pomislat da gi odnesat decata kaj baab i dedo, zasto istite tie baba i dedo dodeka gi nemaa vnucite gi posakuvaa, a sega i bas ne im se cuvaat!!! Sve nesto imaat drugi raboti i nemozat da si gi cuvaat vnucite. Taka da se e individualno i sekoj slucaj e poseben, zatoa nemoze da se generalizira i da se donesuvaat zaklucoci :)
 
Член од
11 септември 2012
Мислења
20
Поени од реакции
10
Крајно неодговорно е да планираш семејство (значи +1, 2 итн) кога првичните двајца (идните родители) самите не можат да се прехранат. Не станува збор ниту за себичност, ниту за голема љубов и пожртвуваност, просто се наметнува неизбежната логика на ситуацијата.
Смешно е што оние кои ја негираат важноста на финансиската сигурност, настапуваат со муабет дека љубовта спрема децата е најважна. Како прво - никој, значи никој не го негира тоа, тоа се подразбира. Второ, каде и како во таа безгранична љубов оставате простор за свесно наметнување на тешки услови за живот спрема сопствените деца? Како се формираат тие параметри? И не, не зборувам за ајфон, ниту за одмор на Бахами или каде веќе не, туку за задоволување на основните егзистенцијални потреби. Како е можно да се оправда овој пропуст со љубов?
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!1
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Крајно неодговорно е да планираш семејство (значи +1, 2 итн) кога првичните двајца (идните родители) самите не можат да се прехранат. Не станува збор ниту за себичност, ниту за голема љубов и пожртвуваност, просто се наметнува неизбежната логика на ситуацијата.
Смешно е што оние кои ја негираат важноста на финансиската сигурност, настапуваат со муабет дека љубовта спрема децата е најважна. Како прво - никој, значи никој не го негира тоа, тоа се подразбира. Второ, каде и како во таа безгранична љубов оставате простор за свесно наметнување на тешки услови за живот спрема сопствените деца? Како се формираат тие параметри? И не, не зборувам за ајфон, ниту за одмор на Бахами или каде веќе не, туку за задоволување на основните егзистенцијални потреби. Како е можно да се оправда овој пропуст со љубов?
Многу му ја думаш, ајде земи таму размоножувај се!
--- надополнето: 11 септември 2012 во 18:46 ---
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!1
НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!!!!!!!!
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Јас креирав еден потомок годинава, пред 5 месеци... Здравје за некоја година уште 1-2 планирам... :)
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Значи крајно сум против таквите женски особи кои чекаат да се стокмат на готово! Домот се гради од двајцата и мажот и жената, а не само мажот! А женските кои што чекаат на готово (посебно во вакво време на финансиска ограниченост) според мене се крајно себични, и недоволно созреани за брак, а камо ли за деца! СЕ,СЕ САМО ДА СЕ ИМАЛО ИЗГОВОРИ....
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Во оној момент кога и двајцата партнери се финансиски и психички спремни.
Може да биде на 25 години, 35, можеби никогаш.
Подобро ич родители, него лоши родители.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom