Кога треба да се креира потомство?

Член од
27 август 2012
Мислења
45
Поени од реакции
28
Од друга страна познавам 2-3 девојки кои имаат 30-32 години и абер немаат од брак а не пак деца. Убави, лични, плодни(најверојатно) чекаат да дојде принцот со 500 000 евра и да ги ожени... а животот тече...
Ја брат најмногу ги сакам овие! Версаче костумот на мене, ролексот на рака, беемвето, трошам 100 евра за вечера за да ги легнам. Откога ќе ги соблече плодните облини, го ставам специјално припремениот кондом со дупка и се фрлам на работа. Ене ги сега барем 4 од нив носат деца во градинки. Пак нека чекаат принцови.
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Не за џабе се вика дека семејство се планира. Значи треба да имаш основни услови да му обезбедиш на тоа дете пред да го донесеш на свет. Кози филм во 2012 :ROFLMAO:
А извини,што треба да ти значи тоа кози филм во 2012?
Како нешто срамота е да чуваш кози во 2012?Толку многу сте напредувале,па до тој степен е дојдено?Чување кози во 2012 е срам резил?
Ти млеко пиеш бе?
Ее,море..Тие луѓе што ги презирате секогаш ќе бидат над вас,без разлика колку и да им се рацете извалкани со кал..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.694
Поени од реакции
18.336
Не те разбирам што сакаш да кажеш.
Нема везе, очигледно погрешно си ме сфатил во врска со претходниoт пост кој го цитираше, затоа што не ја пратиш темава од почеток.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.560
А извини,што треба да ти значи тоа кози филм во 2012?
Како нешто срамота е да чуваш кози во 2012?Толку многу сте напредувале,па до тој степен е дојдено?Чување кози во 2012 е срам резил?
Ти млеко пиеш бе?
Ее,море..Тие луѓе што ги презирате секогаш ќе бидат над вас,без разлика колку и да им се рацете извалкани со кал..
Тема се чита од почеток за да ја сфатиш дискусијата. Ајде сега исчитај се и не се избацувај бадијала.
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Нема везе, очигледно погрешно си ме сфатил во врска со претходнит пост кој го цитираше, затоа што не ја пратиш темава од почеток.
Mногу повеќе успешни потекнуваат од богати фамилии него обратно, можат да бидат разгалени, снобови, препотенти најчесто, но пропалици многу поретко за разлика од тоа во што се оформуваат децата на најниската класа....лопови наркомани, тепачи и слични девијантни појави.

Тоа ти си го напишал,и јасно се чита..ЗА РАЗЛИКА ОД ТОА ВО ШТО СЕ ОФОРМУВААТ ДЕЦАТА НА НАЈНИСКАТА КЛАСА...ЛОПОВИ НАРКОМАНИ, ТЕПАЧИ И СЛИЧНИ ДЕВИЈАНТНИ ПОЈАВИ.
Има везе.Мислам дека не сум те сфатил погрешно..Или па нешто очиве ме ебат а?
--- надополнето: 9 септември 2012 во 22:35 ---
Тема се чита од почеток за да ја сфатиш дискусијата. Ајде сега исчитај се и не се избацувај бадијала.
Еве,се исчитав,ама никако да разберам..Кози филм во 2012..
И ќе се избацувам кај сакам и кога сакам,бадијала или не.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Не за џабе се вика дека семејство се планира. Значи треба да имаш основни услови да му обезбедиш на тоа дете пред да го донесеш на свет. Кози филм во 2012 :ROFLMAO:
Еден другар од респектабилна скопска фамилија почнаа со тој филм. Ги изгубија работите и почнаа на страна да чепкаат, за година дена работа имаат солидни примања и почнуваат да се шират. Не е убаво денес да имаш такви предрасуди.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.005
Поени од реакции
36.680
Тогаш кога ќе си спремен и кога ќе можеш да му овозможиш на детето пристоен и нормален живот.
Има случаеви каде родителите немаат постојана работа и не можат да си дозволат да чуваат многу деца но и покрај тоа тие имаат едно 4-5+ и фактички тие деца се осудени на неубав живот.

Значи да разјасниме,не велам дека тие не треба да имаат деца но нека направат толку колку што ќе можат да наранат/воспитаат и школуваат,се разбираме нели?

Ем ќе имаат тие подобар живот ем дечињата.

Е сега во денешно време има многу неодговорни родители и жално е за дечињата па јас би размислувал за дечиња таму некаде околу 25тата година од животот,да созреам,да си ја најдам работата и жената секако:pos: и да бидам сигурен дека на децата ништо нема да им фали.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.560
Еден другар од респектабилна скопска фамилија почнаа со тој филм. Ги изгубија работите и почнаа на страна да чепкаат, за година дена работа имаат солидни примања и почнуваат да се шират. Не е убаво денес да имаш такви предрасуди.
Кози филм е од дискусијата на темава и потписот на членовите, а не дека имам предрасуди или потценувам некој што чува кози.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Еве,се исчитав,ама никако да разберам..Кози филм во 2012..
И ќе се избацувам кај сакам и кога сакам,бадијала или не.
Честити царе, еден наш драг форумџија истапи со радикална идеја дека за одгледување на дете не ни требаат никакви финансии, туку една коза. Дополнитено, даде личен пример каде прадедо му поставил рекорд во одгледување на 8 деца со помош на една и единствена коза.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Ја брат најмногу ги сакам овие! Версаче костумот на мене, ролексот на рака, беемвето, трошам 100 евра за вечера за да ги легнам. Откога ќе ги соблече плодните облини, го ставам специјално припремениот кондом со дупка и се фрлам на работа. Ене ги сега барем 4 од нив носат деца во градинки. Пак нека чекаат принцови.
Која е таа што нема да осети дека на голо ја ебеш со кондом со дупка? :pos::LOL:
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.811
Крајно неодговорно е да планираш семејство (значи +1, 2 итн) кога првичните двајца (идните родители) самите не можат да се прехранат. Не станува збор ниту за себичност, ниту за голема љубов и пожртвуваност, просто се наметнува неизбежната логика на ситуацијата.
Смешно е што оние кои ја негираат важноста на финансиската сигурност, настапуваат со муабет дека љубовта спрема децата е најважна. Како прво - никој, значи никој не го негира тоа, тоа се подразбира. Второ, каде и како во таа безгранична љубов оставате простор за свесно наметнување на тешки услови за живот спрема сопствените деца? Како се формираат тие параметри? И не, не зборувам за ајфон, ниту за одмор на Бахами или каде веќе не, туку за задоволување на основните егзистенцијални потреби. Како е можно да се оправда овој пропуст со љубов?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.886
Поени од реакции
41.798
Ок, за работа ќе се наjде нешто, дури и чистење улици само да има примања. Но, повторно, трошоците за дете (и наjосновните) се многу поголеми од самата плата. Да не збориме дека трошоците за храна, струjа, интернет се исто така на високо ниво а истите континуирано растат, не е доволно со работа со ниски примања да се изгледа едно дете - башка збориме за денес а коjзнае што ќе биде во иднина кога ќе треба сериозно да ги разгледаме овие прашања.
Во денешни услови, за едно дете потребно е ти и партнерката да имате заеднички примања од вкупно 3500/4000 евра месечно и тоа под претпоставка дека веќе имате ваш дом (2000 евра еднократно одат за облека, креветче, реновирање на собата, молераj, играчки итн итн, 1000 евра одат за сметки за струjа, вода, бензин, интернет и минимум 400 евра за храна месечно) за да обезбедите нормален живот за детето.
Но.. просечната плата во Македониjа е само 300 евра
Ти многу луксузен една нула многу значи. Па 4000 евра не зима пратеник или министер а не пак обичен граѓанин. Значи во Македонија никој не смее да има деца се додека нема минимална плата 2000 евра.
Свесен ли си какви бројки пишуваш. Па јас со 4000 евра плата за две деца ќе купам стан и ќе им земам кола.
10 години ќе оделувам по 3000 евра и ќе им обезбедам се, а со 1000 евра ќе живееме а и таа плата е многу за Македонски стандарди.

1000 евра за сметки. Мислиш син на претседателот си и имаш 10 клими во секоја соба и 10 бојлери и се грееш со 5 термо печки. Па големите маркети немаат толкави сметки а не еден обичен дом. :tapp:
Знае се колку се сметките 100 до 150 евра во зимо. A плус на повеќето млади брачни парови сеуште родителите им ги платат сметките. :coffee:

Секој месец ли ќе купуваш креветче и молерај на собата па ги вклучуваш и тие 2000 евра во вкупната потребна плата?
Креветче е 100 евра (тоа го купуваат бабите и дедовците или кумот) и молерај 1500 ден < 2000 eвра.
Играчки има и од 100 ден. Какви се тие квалитетни играчки? Па детето се радува секој ден да има нови играчки а не да му купеме една квалитетна од 30 евра па се со таа да си игра и да не смее да ја скрши.:pipi:

Облека се купува по 1000 ден, не по 100 евра адидас и најк.
400 евра за храна, ако е мало детето едвај 20 евра ќе изеде во цел месец. Ќе скратиш од бензин и на детето секој ден ќе му купуваш чоколада и играчки за тие 2 литра кои ти биле планирани да ги потрошиш. ;)

Премногу разлигавени деца не сакам подобро скромно но мирно, бидејќи цел живот така ќе ти прави и ќе ти ја дере кожата. Распушти ли го после не можеш да го прибереш.
Не сакам ни родители кои премногу се расфлаат прво мислат за нив па потоа за децата. Колата ја возат од дома до продавница за да си купат леб. Пушат вест цигари, седат по кафани и месечно даваат по 200-300 евра за тоа, а плачат дека немале пари на децата да им купат млеко, чоколади или нова облека.

Љубовта кон децата е поважна од парите. Никогош не се чека да ги собереш потребните пари за да имаш дете. Кога има пари тогаш друго ќе фали никогаш нема да е се совршено.
Познавам фамилии кои спијат во пари и децата им се задоволени со се, но се болни од шеќерна болест. Џабе е се ако нема здравје, а ако има здравје во фамилијата парите лесно ќе се заработат. ;)

Секогаш се тука родителите да помогнат во се. Како што ние сакаме на своите деца да им обезбедиме се, така и нишите родители сакаат да им помогнат во формирањето на домот и околу децата. Ниедна фамилија на почеток сама не се оформила, на сите им треба помош од постарите. Јас живеам со 400 евра и ништо не ни фали во фамилијата секогаш сме среќни и задоволени со се, никогаш не сме биле оделени од нешто. :свиркам:

--- надополнето: 10 септември 2012 во 01:13 ---
Mногу повеќе успешни потекнуваат од богати фамилии него обратно, можат да бидат разгалени, снобови, препотенти најчесто, но пропалици многу поретко за разлика од тоа во што се оформуваат децата на најниската класа....лопови наркомани, тепачи и слични девијантни појави.
Многу јасно богатите имаат грб децата ќе им се успешни учат на ФОН со пари завршуваат, па на посдипломски надвор од државата таму исто со пари и после работат во својата приватна фирма или со пари ќе ги наместат во државна установа.
3000-5000 евра за во мвр :свиркам:
Синот на Верушевски е од богата фамилија он е мирно дете најмирно на цел свет, најсупешна личност. Синот на Џими црнецот ја ограби бензинската на Макпетрол не сиромашно дете.
Синот на Никопетрол е "мирен" како риба се тепа со кој стигне. Срцки се овие никогаш не пробале дрога они купуваат само Милка чоколади и чај од камилица. :love:
Баш богатите имаат пари за да купат дрога не сиромашните. ;)
 
М

Мартин`

Гостин
Парите не се голема пречка за создавање на потомство ако има љубов, разбирање, упорност итн.. и пред се луѓето ако се паметни што го создаваат потомство, овие бројки што ги кажувавте на предходниве страни сте смешни и ако нашите родители гледале според тие правила 98% од нас тука форумџиите немаше да постоиме сега и да пишуваме на форумов. Ете моите дома 2 деца изгледале во 90тите и куќа граделе и тоа со 1 редовна плата просечна и нешто на страна ситно работење, и да можеби како помал кога сме немале баш многу и сме правеле куќа (за да живееме сами а не со нивни родители) немале да ме пратат на море ниту пак они да одат ама секогаш заштедувале и сме оделе бар во наш Охрид - како така битно секогаш се наоѓало за таму.

Децата се мотив во животот да имаш за што да работиш да спечалиш, фала богу вредни се моиве па и среќата кога ќе ти се насмевне заслужено ќе ти тргне на уште подобро. Сега не во Охрид туку одам во други држави, одат и они зошто можат зошто заработиле едноставно.. да немале деца веројатно ќе се задоволеле и доволно ќе им било помалце колку да преживуваат.
Што се однесува до годините идеална возраст барем според мене мислам е 25-32 години .. имаш до тогаш сосема доволно време да студираш да изучиш нешто па и да започнеш и се осамостоиш финансиски за да не зависиш од другите.

Трошат по 500-1000 денари на излегување, цигари секој ден и разни глупости а демек немало за деца абе ајде ..
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.811
Парите не се голема пречка за создавање на потомство ако има љубов, разбирање, упорност итн.. и пред се луѓето ако се паметни што го создаваат потомство, овие бројки што ги кажувавте на предходниве страни сте смешни и ако нашите родители гледале според тие правила 98% од нас тука форумџиите немаше да постоиме сега и да пишуваме на форумов. Ете моите дома 2 деца изгледале во 90тите и куќа граделе и тоа со 1 редовна плата просечна и нешто на страна ситно работење, и да можеби како помал кога сме немале баш многу и сме правеле куќа (за да живееме сами а не со нивни родители) немале да ме пратат на море ниту пак они да одат ама секогаш заштедувале и сме оделе бар во наш Охрид - како така битно секогаш се наоѓало за таму.

Децата се мотив во животот да имаш за што да работиш да спечалиш, фала богу вредни се моиве па и среќата кога ќе ти се насмевне заслужено ќе ти тргне на уште подобро. Сега не во Охрид туку одам во други држави, одат и они зошто можат зошто заработиле едноставно.. да немале деца веројатно ќе се задоволеле и доволно ќе им било помалце колку да преживуваат.
Што се однесува до годините идеална возраст барем според мене мислам е 25-32 години .. имаш до тогаш сосема доволно време да студираш да изучиш нешто па и да започнеш и се осамостоиш финансиски за да не зависиш од другите.

Трошат по 500-1000 денари на излегување, цигари секој ден и разни глупости а демек немало за деца абе ајде ..


Многу се убави овие бајковити размислувања - прекрасни се, не за џабе браката Грим достигнале толкава популарност :)
Ако твоите немаат пари да ти овозможат студирање?
Ако изучиш некој занает и немаш капитал за да започнеш нешто свое?

Секако, знам - ќе најдеш работа како чистач, ќе работиш за плата помала од минималец, ќе се откажеш од цигари, целокупната исхрана ќе ти се сведе на мачкање паштети, ќе заборавиш излегување и било какви ситни задоволства, ќе откажеш претплата за интернет, ќе исклучиш парно и ќе купиш ќебиња (веројатно половни)... И ќе се најдеш во состојба на демотивираност, криза, проблеми со дигестивен систем, депресија и фрустрација, асоцијализација и затупеност и секако - премрзнатост и веројатно упала на плуќа. Па, има ли подобро време од опишаново за почнување семејство? Не! Сега е моментот - go for it!
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.658
Поени од реакции
3.150
Децата се најубавото и најбитното нешто што на човека може да му се случи. Истовремено детето значи и најголема одговорност, спремност за саможртва и исклучување на секаква мрзливост, односно спремност во секакви услови и ситуации да се задоволат основните потреби на семејството што значи нема бирање работа и оф леле многу сум уморен... Неможе да се чека да ги имаш сите пари на светот за тогаш да створиш семејство, секогаш ке има некој кој има многу повеке и твоето дете ке побара работи кои не ке можеш да му ги купиш макар заработувал и по 4 000 евра месечно како што некој погоре спомна. Од друга страна многу е болно, тешко и мизерно да се најдеш во ситуација да неможеш на детето да му купиш некоја основна работа или школување, затоа погоре напишав дека мораш да бидеш спремен да работиш многу и да работиш било што, да бидеш максимално одговорен... и со многу труд сигурно дека нема да се најдеш во ситуација да немаш за основни работи. Може денес да имаш многу пари и да решиш да направиш дете а утре да немаш ниту денар... така да таа логика да направиш пари па после дете не држи вода. Човек треба да биде спремен да работи и да се бори за семејството во секакви околности без разлика дали му пропаднал бизнисот, дали ја изгубил работата (од 4000 еур) дали му престанала помошта од родителите... децата се мотив да работиш и да се трудиш и да стекнеш. Имам син од година и три месеци и секогаш кога ми е тешко, кога сум уморен и се ми е преку глава само ке помислам на него и веднаш ми поминува и заморот и мрзата, едноставно ме мотивира да работам. Кога не би имал дете и не би планирал да имам јас не би работел ни 5% од ова што сега го работам, не би ми требало ништо повеке од некои 500 денари дневно кои на газ да се влечам ке ги заработам, зошто би работел повеке? И не се битни само парите за одгледување деца. Треба љубов, трпение, нерви...........
--- надополнето: 10 септември 2012 во 02:17 ---
Многу се убави овие бајковити размислувања - прекрасни се, не за џабе браката Грим достигнале толкава популарност :)
Ако твоите немаат пари да ти овозможат студирање?
Ако изучиш некој занает и немаш капитал за да започнеш нешто свое?

Секако, знам - ќе најдеш работа како чистач, ќе работиш за плата помала од минималец, ќе се откажеш од цигари, целокупната исхрана ќе ти се сведе на мачкање паштети, ќе заборавиш излегување и било какви ситни задоволства, ќе откажеш претплата за интернет, ќе исклучиш парно и ќе купиш ќебиња (веројатно половни)... И ќе се најдеш во состојба на демотивираност, криза, проблеми со дигестивен систем, депресија и фрустрација, асоцијализација и затупеност и секако - премрзнатост и веројатно упала на плуќа. Па, има ли подобро време од опишаново за почнување семејство? Не! Сега е моментот - go for it!
Ке се најдеш во таква ситуација ако си МРЗА.
--- надополнето: 10 септември 2012 во 02:35 ---
Крајно неодговорно е да планираш семејство (значи +1, 2 итн) кога првичните двајца (идните родители) самите не можат да се прехранат. Не станува збор ниту за себичност, ниту за голема љубов и пожртвуваност, просто се наметнува неизбежната логика на ситуацијата.
Смешно е што оние кои ја негираат важноста на финансиската сигурност, настапуваат со муабет дека љубовта спрема децата е најважна. Како прво - никој, значи никој не го негира тоа, тоа се подразбира. Второ, каде и како во таа безгранична љубов оставате простор за свесно наметнување на тешки услови за живот спрема сопствените деца? Како се формираат тие параметри? И не, не зборувам за ајфон, ниту за одмор на Бахами или каде веќе не, туку за задоволување на основните егзистенцијални потреби. Како е можно да се оправда овој пропуст со љубов?
Која е гаранцијата дека ако имаш денес ке имаш секогаш? Што ако одкако ке родиш на пример две деца се случат некои турбуленции и побааги осиромашиш? Дали тогаш ке се каеш што си ги родила? Или ке се фрлиш на работа и ке се трудиш да преживееш овозможувајќи им на децата тоа што можеш и колку можеш, давајќи им љубов и трудејки се пред се од нив да направиш луѓе а не паразити?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom