Книги кои би ги препорачале

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
"Wuthering Heights", ама на англиски по можност, зошто македонскиот превод е тиња.
„Демијан“- Херман Хесе.
Ја имам "Wuthering heights" на македонски, баш е добра :S. Така и ми стана омилена.

А "Демијан" ќе треба да го прочитам пак....последниот пат едноставно безвеза ме замори и се откажаф од многу размислување среде книга.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Ја читав пред некој месец, ми беше како дело за обработка за на училиште. Искрено, книгата е досадна за читање, но доста имаше да се коментира на таа тема, доста интересна за организирање на „сочна“ дебата: „Кој е во право?“ :)

Досадна ми беше и мене на почеток ама има многу убави мисли и како што рече многу дискутабилна тема. Имавме и ние дебата во училиште :)
Сепак никој не е во право, различни ставови и различно гледање на нештата, тоа е тема за која не можеш да донесеш конечен заклучок.

И за да не забегам од темата ептен уште една препорака за кримци:

„13 проблеми“ - Агата Кристи
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Еве јас нема да препорачам некој бестселер што го остава ,,цел свет‘‘ без здив, расправа којзнае какви мистерии, заговори и сл. Јас би ви рекла Меша Селимовиќ ,, Дервишот и смртта’’. Не само затоа што нема да фрлите некоја посебна цифра од вашиот буџет ( книгата може да ја најдете и тоа во секоја библиотека), туку верувам дека ако ги цените вистинските уметнички вредности вакво нешто несмеете да испуштите.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Ја имам "Wuthering heights" на македонски, баш е добра :S. Така и ми стана омилена.

А "Демијан" ќе треба да го прочитам пак....последниот пат едноставно безвеза ме замори и се откажаф од многу размислување среде книга.
Ако на македонски ти е добра Оркански Висови, тогаш на англиски би те паднала од столче.:) Очаен е преводот, стварно, јас се нервирав дур ја читав.

А „Демијан“ ја засакав дури вториот пат кога ја прочитав. И со други книги ми се има случено тоа. Препрочитај ја пак; има добра поента. :wink:
 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
kumasinska ljubov .... ama ja zaboraviv pisatelkata japonka bese znam samo
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Ако на македонски ти е добра Оркански Висови, тогаш на англиски би те паднала од столче.:) Очаен е преводот, стварно, јас се нервирав дур ја читав.

А „Демијан“ ја засакав дури вториот пат кога ја прочитав. И со други книги ми се има случено тоа. Препрочитај ја пак; има добра поента. :wink:
dobra kniga e ,,Demijan"... odvojte vreme da ja procitate nema da vi bide zaludno potroseno vreme.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Ако на македонски ти е добра Оркански Висови, тогаш на англиски би те паднала од столче.:) Очаен е преводот, стварно, јас се нервирав дур ја читав.

А „Демијан“ ја засакав дури вториот пат кога ја прочитав. И со други книги ми се има случено тоа. Препрочитај ја пак; има добра поента. :wink:


Ej, тоа ти е веќе озбилна грешка, почетничка. :pos:
Никако смееш да ги читаш книгите прво на англиски па на македонски оти ќе ти побеле косата дури и на пубичните реони од нервоза.
Ама сепак, за наши книжевни стандарди, беше ок, признај ми де :):):):).

Уопште не контрирам дека Демијан има добра поента, тоа чувство уште веднаш го добиваш и те држи магично поврзан со книгата до крајот, ама дека од прв пат знае да затупи, знае!
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Viktor Frankl (eden od 10te najvlijatelni avtori koj prezhiveal "tretman" vo koncentracionen logor) t.e. negovata kniga "Men's Search for Meaning":

http://findarticles.com/p/articles/mi_qa3903/is_199901/ai_n8848744


Mu ja preporachuvam knigava na sekoj onoj onoj koj shto saka da razmisli za sushtinata na zhivotot i da ne zhivee besmisen zhivot.
она погоре ме заинтересира, каде можам да ја најдам?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Kalil Dzibran ednostavno site knigi sto ke mu gi procitam me ostavaat bez zdiv,Emili bronte-Orkanski Visovi,Herman Hese skoro site knigi mu se ubavi,Romeo i Julieta-Sekspir,Pablo Neruda i Tragore-poezija ima uste ali najveke sakam da citam e romanticni noveli hmm se nadevam deka ke zemete nekoja da procitate.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
[SIZE=-1] „Убиство во Ориент-Експрес“ - Агата Кристи
[/SIZE][SIZE=-1] „Човек и дете“ -Тони Парсон
[/SIZE]
 
Член од
20 јуни 2005
Мислења
132
Поени од реакции
2
Достоевски било што али секако најдобрите "Злосторство и казна", "Браќа Карамазови". Толстој "Војна и мир", Хесе повеќето но "Демјан" му е една од подобрите заедно со "Сидарта". Ако сакаш да се релаксираш Александар Дима "Гроф Монте Кристо", "Тројцата Мускетари". Од нашиве (бивши YU) простори со стилот на Дима е Марија Јурич Загорка "Пламени Инквизитори". Има премногу книги што ме освоиле не можам сите да ги напишам :)
 

Мачката

Coca Cola Addict
Член од
6 август 2007
Мислења
581
Поени од реакции
6
Ако го дочекам утрото - Сидни Шелдон
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Парфем-Патрик Зискинд
Анатомот-Федерико Андахази
 

Kajgana Shop

На врв Bottom